Dobra Zmiana: nadchodzi rewolucja, od czarnego złota do brunatnej koszuli

Forum Polityka i Religia
Odpowiedz
01.06.2026 09:12
2
odpowiedz
trumpf
16
Generał

Bukary koszty wprowadzenia butelkomatow to 4mld złotych rocznie kosztów przerzuconych na klienta a to tylko jeden z idiotyzmow, dzisiaj czytałem o wymuszeniu nowych opakowań produktów.

a to tylko jedna działka aktywnie lobbowania w eu.

01.06.2026 21:12
M@co
3
1
odpowiedz
M@co
138
Krzywda

Bukary widzisz, według Lutzka gdzieś indziej też są marnotrawione pieniądze. Więc nie ma co drzeć szaty o koszty nie naszej wojny, którą muszą ponosić wszyscy obywatele.

01.06.2026 10:15
1561
odpowiedz
6 odpowiedzi
Beneksor
19
Generał

Co myślicie o tej sprawie? Czy nasze państwo powinno wykładać ponad pół miliona by sprowadzać rządowym samolotem jakąś laskę, w momencie gdy szpitale przekładają ludziom badania na przyszły rok i to tylko dlatego, że nie chciało się jej wykupić lepszego ubezpieczenia? Gwoli ścisłości, topowe ubezpieczenie turystyczne do Chin, pokrywające koszty leczenia na 40 mln zł i zapewniające darmowy transport medyczny do kraju, kosztuje w zależności od firmy 4-8 tys zł.

https://tvn24.pl/zdrowie/samolot-wojskowy-wyruszyl-po-klaudie-powrot-zaplanowano-na-czwartek-st9075749

01.06.2026 10:26
1561.1
1
odpowiedz
Grigori1922
36
Konsul

Tak.

01.06.2026 11:48
Irek22
1561.2
5
odpowiedz
Irek22
169
Legend

Uważam, że tak. W tej sprawie zdecydowanie tak. Dziewczyna poleciała do kraju, który nie jest na liście "odradza się podróży", wykupiła ubezpieczenie jak należało, a że nie miała pojęcia, że ma takie powikłania i wykryto je podczas tej podróży, to już nie jej wina. Jest obywatelką Polski (chyba się nie zrzekła polskiego obywatelstwa?), zrobiła wszystko, jak należy, więc jak najbardziej państwo polskie powinno zadbać o jej powrót - niezależnie od tego, czy jej rodzice zebrali kasę, aby ją sprowadzić do kraju czy nie. Każdemu z nas mogło(by) się coś takiego przytrafić i to niezależnie od naszej woli.

Innymi przypadkami są natomiast idioci, którzy wbrew oficjalnym, państwowym ostrzeżeniom, aby nie latać w określone regiony świata, lecą tam mimo wszystko lub nie wykupują sobie ubezpieczenia na czas wycieczki zagranicznej, po czym - gdy coś się wydarzy - krzyczą "ratujcie!" lub narzekają, że "nikt nam nie chce pomóc" - dla takich nie mam współczucia ani wyrozumiałości i gdyby to ode mnie zależało, to po takich bym nie wysyłał państwowych samolotów, ewentualnie bym ich obarczył wszystkimi kosztami, jakie by się wiązały ze sprowadzeniem ich do kraju.

post wyedytowany przez Irek22 2026-06-01 11:52:12
01.06.2026 11:56
dafton.
1561.3
odpowiedz
dafton.
33
Konsul

Beneksor W tym określonym przypadku - tak.

01.06.2026 11:57
Drackula
1561.4
odpowiedz
Drackula
246
Bloody Rider

Irek dla mnie problemem a raczej pytaniem jest czemu akurat ona. Zgadzam się że należy w takich sytuacjach pomóc ale większość podobnych przypadków jest pozostawiona sama sobie.
mi tu strasznie PRem zajeżdża.

Inna sprawa to pytanie, czy w Chinach nie są w stanie jej pomóc. Wiele klinik jest na wyższym poziomie niż polskie więc czy nie warto tej kasy było przeznaczyć na pomoc na miejscu?

01.06.2026 13:31
tomazzi
1561.5
odpowiedz
tomazzi
37
Generał

Drackula Zgadzam się że należy w takich sytuacjach pomóc ale większość podobnych przypadków jest pozostawiona sama sobie.
Daj dwa przykłady

01.06.2026 13:59
Drackula
1561.6
odpowiedz
Drackula
246
Bloody Rider

Stanislaw Nowicki meksyk
maciej Strączyński USA

u szwagra w dalszej rodzinie też odmówiło ubezpieczenie leczenia w Tajlandii. Ponoć ukryte przewlekłe schorzenie. Na biednych nie trafiło ale prawie 300k z własnej kieszeni musieli płacić.

wiekszosc takich przypadków nie jest medialna wiec ciężko oszacować skalę.

01.06.2026 13:30
tomazzi
1562
1
odpowiedz
1 odpowiedź
tomazzi
37
Generał
Image

Jak nie idzie to nie idzie

01.06.2026 14:26
Drackula
1562.1
odpowiedz
Drackula
246
Bloody Rider

Nie tu

post wyedytowany przez Drackula 2026-06-01 14:27:17
01.06.2026 14:23
Bukary
1563
odpowiedz
15 odpowiedzi
Bukary
247
Legend

I nie mógł się powstrzymać, żeby winę zrzucić na Tuska... LOL.
Co to za ludzie?

https://x.com/i/status/2061383867890589979

01.06.2026 14:27
Drackula
1563.1
odpowiedz
Drackula
246
Bloody Rider

I tak brata się wyprzeć? Matki i ojca też by się wyparł?

01.06.2026 14:28
1563.2
odpowiedz
Beneksor
19
Generał

Drackula Stara moskiewska szkoła. Tam też wypierali się niewygodnych ludzi, usuwając ich także ze zdjęć.

01.06.2026 14:38
Irek22
1563.3
odpowiedz
Irek22
169
Legend
Image

Ach, te słynne "katolickie wartości" PiS-owców...

Tradycyjne może i są, bo zdrada i nienawiść jest wpisana w gen szeroko (również historycznie) rozumianej psychoprawicy, ale na pewno nie katolickie.

01.06.2026 15:14
1563.4
odpowiedz
robertoV
25
Generał

Bukary wrzuć screena bo post 'wyparował' z twitta

01.06.2026 15:38
1563.5
odpowiedz
Beneksor
19
Generał

robertoV Pewnie usunął po tym jak ludzie zmasakrowali go w komentarzach. Naprawdę ostro po nim jechali, wyzywając od idiotów.

post wyedytowany przez Beneksor 2026-06-01 15:38:47
01.06.2026 15:50
tomazzi
1563.6
odpowiedz
tomazzi
37
Generał

Bukary Czyj to był wpis?

01.06.2026 15:50
Irek22
1563.7
odpowiedz
Irek22
169
Legend

Czasami chciałbym przenieść się na chwilę do alternatywnej rzeczywistości... Na przykład do takiej sytuacji: rządzi PiS, a "telefonowym żartownisiem" okazuje się brat radnego PO* - ale by się działo na kontach PiS-owców w mediach społecznościowych oraz w ich lub sprzyjających im mediach typu Telewizja Zarublika, Kanał Zero czy innym wSzambie24! Nic, tylko szykować popcorn.

*A przy okazji adwokat - dzięki temu można by przeprowadzić kolejną nagonkę na prawników, tym razem na całe środowisko adwokackie, które w dużej części było przeciwne deformowaniu wymiaru sprawiedliwości przez PiS i zbliżaniu go do standardów zza naszej wschodniej granicy.

post wyedytowany przez Irek22 2026-06-02 11:02:47
01.06.2026 16:45
Bukary
1563.8
odpowiedz
Bukary
247
Legend
Image

robertoV

U mnie wpis nadal jest.

post wyedytowany przez Bukary 2026-06-01 16:47:01
01.06.2026 18:13
1563.9
odpowiedz
trumpf
16
Generał
Image

No i co ma zrobic ten biedny czlowiek????

01.06.2026 18:56
1563.10
8
odpowiedz
Ryokosha
100
Legend

Lutzki kolejny raz próbujesz odwracać uwagę Jarosławem Kurskim ale generalnie to ci się nie uda. W końcu to wy nas nauczyliście że można obrzucać gównem w stylu "dziadek z Wermachtu" albo "z UB"

01.06.2026 20:02
1563.11
odpowiedz
trumpf
16
Generał

Ryokosha rooznica durniu polega na tym, że tutaj wiadomo o co chodzi, a w przypadku o którym tak żywo dyskutujecie i porozdawaliscie już karty nic nie wiadomo.

klasyczne Tuskowe "wojna to kwestia miesięcy" tylko w innym wydaniu

01.06.2026 21:07
1563.12
11
odpowiedz
Ryokosha
100
Legend

Różnica polega durniu w tym że jesteś pisowskim hipokrytą. Tyle i aż tyle.

01.06.2026 21:07
Drackula
😁
1563.13
4
odpowiedz
Drackula
246
Bloody Rider

tutaj wiadomo o co chodzi tak? To ktory straszyl bombami? Jacek czy Jarek?

02.06.2026 11:08
tomazzi
1563.14
3
odpowiedz
tomazzi
37
Generał

trumpf klasyczne Tuskowe "wojna to kwestia miesięcy" tylko w innym wydaniu
A jak tam w Przemyślu? Wszyscy zgwałceni? Konfederacja straszyła, że jak w 2022 nie będziemy szczelnie kontrolować granicy z Ukrainą to przyjdą muzułmanie i wszystkich będą gwałcić.
Albo reszta Polek i Polaków? Zgwałceni? Bo przecież PIS mówił, że jak do władzy dojdzie Tusk to ściągnie imigrantów którzy zaleją polskie ulice mordem, gwałtem i zbrodnią

03.06.2026 01:18
Herr Pietrus
1563.15
odpowiedz
Herr Pietrus
243
Jestę Grifterę

Bukary W Lublinie czarni już wszystkich zgwałcili. :)

01.06.2026 20:20
Irek22
1564
7
odpowiedz
7 odpowiedzi
Irek22
169
Legend
Wideo

Gdyby PiS nie istniał, to Putin by go sobie stworzył - polecam (drugi) reportaż w dzisiejszych "Faktach" nt. SAFE i stanowiska PiS-owców względem niego. Co prawda nie jest to nic, czego byśmy wcześniej o nich nie wiedzieli, ale... dziżusie, jakie to są obrzydliwe antypolskie gnidy.

...a później polecam (piąty) reportaż nt. PiS-owskich zakupów w Korei, które PiS-owcy zaciągnęli w zdecydowanej większości w euro, zaciągając kredyty w zagranicznych bankach, bez podpisu Prezydenta RP, na podstawie tej samej ustawy, na podstawie której teraz rząd Tuska przyjął SAFE. Co prawda nie jest to nic, czego byśmy wcześniej o nich nie wiedzieli, ale... dziżusie, jakie to są obrzydliwe antypolskie gnidy. No dobra, teraz są dokumenty na to wszystko - ich wcześniej chyba nie widzieliśmy.

https://www.youtube.com/watch?v=m0a0xSl0tdQ

post wyedytowany przez Irek22 2026-06-01 20:45:31
01.06.2026 20:54
1564.1
8
odpowiedz
znafcatematu
73
Generał

Irek22 To wszystko prawda. Najbardziej obrzydliwe jest to, że Pis torpedował program SAFE, w myśl założenia , a jeszcze im się uda i wygrają wybory. Wszystko byleby nie Tusk. Nawet Putin nie wydaje się taki zły. W końcu takich zdrajców w naszej historii było bardzo dużo.Każdy jest lepszy od Tuska. Jakim trzeba być marnym człowiekiem i udawanym patriotą aby reprezentować taki sposób myślenia.

post wyedytowany przez znafcatematu 2026-06-01 20:55:28
01.06.2026 20:59
aope
👎
1564.2
6
odpowiedz
aope
216
Corporate Occult

Irek22 Jakie to są kłamliwe i zwyczajnie ohydne osobniki to się nie mieści w skali. Później Manolito się dziwi jak to możliwe że ludzie się brzydzą pisem i jego sympatykami. A niech idą w PiSdu 🤮

post wyedytowany przez aope 2026-06-01 21:01:58
01.06.2026 21:13
1564.3
3
odpowiedz
maciula
170
Generał

Dajcie spokój. Przecież i tak wiadomo: Tusk i Niemcy albo Niemcy i Tusk. Kolejność dowolna.

01.06.2026 22:09
neXus
1564.4
6
odpowiedz
neXus
261
Fallen Angel

Irek22 I jak trzeba mieć skrzywiony kręgosłup moralny by to wszystko wiedząc o pisiorach nadal ich bronić. Tak poziom Mejz - żałowac to oni tylko żałują tego, że nie mieli takich pleców by nakraść się z innymi

02.06.2026 21:02
1564.5
odpowiedz
MroźnyMag
0
Legionista

Irek22 Gdyby PO nie istniało to Niemcy, Merkel i Von der layen by sobie stworzyli nowego Tuska 😂

02.06.2026 21:21
1564.6
5
odpowiedz
Ryokosha
100
Legend

Gdyby Mroźny Mag nie istniał to Putin by go wymyślił. A nie, jednak nie. Pełno takich idiotów w PiSie

03.06.2026 19:26
1564.7
odpowiedz
MroźnyMag
0
Legionista

Irek22 Raykosza --- Tobie Tusk już dawno łep zaczadził... jesteś kalsycznym przykładem lewaka forumowego.😂😂😂

02.06.2026 09:31
Irek22
👍
1565
8
odpowiedz
3 odpowiedzi
Irek22
169
Legend

No proszę, dzięki Tuskowi jest o ok. 15 000 Polek i Polaków więcej, a co najmniej (co najmniej, bo nie liczę tu babć i dziadków tych dzieci) ok. 30 000 Polek i Polaków jest szczęśliwszych.

Rządowy program wsparcia leczenia niepłodności metodą in vitro przynosi coraz wyraźniejsze efekty. Z najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że w jego ramach urodziło się już prawie 15 tys. dzieci.

https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/in-vitro-w-polsce-bije-rekordy-rosnaca-liczba-dzieci-i-zainteresowanych-par/0lk1lys

Nie da się tutaj nie wspomnieć, że tych ok. 15 000 Polek i Polaków więcej oraz co najmniej ok. 30 000 szczęśliwszych Polek i Polaków by nie było, gdyby rządzili pożyteczni idioci Kremla z PiS, bo - w odróżnieniu od np. SAFE - w tej kwesti te antypolskie gnoje nawet nie są w stanie zamydlić oczu żadną fałszywą alternatywą.

post wyedytowany przez Irek22 2026-06-02 09:39:37
02.06.2026 09:39
Bukary
1565.1
6
odpowiedz
Bukary
247
Legend

Irek22

Od dawna powtarzam, że to jeden z większych plusów tego rządu. Oczywiście, antypolskie ugrupowania były przeciw. Dlaczego? Bo to nie po "bożemu".

post wyedytowany przez Bukary 2026-06-02 09:40:26
02.06.2026 11:05
tomazzi
1565.2
4
odpowiedz
tomazzi
37
Generał

Bukary Oczywiście, antypolskie ugrupowania były przeciw. Dlaczego?
Myślę, że to dlatego, że im więcej Polaków tym dla nich gorzej

02.06.2026 11:28
Irek22
1565.3
4
odpowiedz
Irek22
169
Legend

tomazzi

Nie sądzę, aby wybiegali aż tak daleko w przyszłość. Zdecydowana większość polityków generalnie myśli co najwyżej w perspektywie kadencji, natomiast dla tych antypolskich gnid z PiS to już w ogóle liczy się przede wszystkim "tu i teraz", którym jest poparcie tzw. polskiego kościoła (czyli patologicznej odnogi Kościoła Katolickiego) tu i teraz, czyli na coniedzielnych mszach przez cały rok. Jeśli PiS-owcy w jakikolwiek spsób myślą w dłuższej perspektywie niż perspektywa kadencji, to tylko tak, jak zabezpieczyć się przed byciem pociągniętym do odpowiedzialności karnej po utracie władzy, czyli nie myślą o Polsce i Polakach, lecz wyłącznie o sobie i tylko o interesie swojej partii.

post wyedytowany przez Irek22 2026-06-02 11:30:30
02.06.2026 09:41
to_ja_jarzabek
1566
4
odpowiedz
4 odpowiedzi
to_ja_jarzabek
57
Generał
post wyedytowany przez to_ja_jarzabek 2026-06-02 09:57:13
02.06.2026 11:13
Bukary
1566.1
4
odpowiedz
Bukary
247
Legend

to_ja_jarzabek

W Stanach Zjednoczonych już czekają z frytkami i colą.

02.06.2026 22:53
1566.2
odpowiedz
Mianoliito
27
Senator

W Stanach Zjednoczonych już czekają z frytkami i colą.

za dwa lata to dopiero będzie exodus, zostanie z tych Irkowych oblubieńców tylko gówno i kapcie😁 :)

03.06.2026 08:32
to_ja_jarzabek
1566.3
2
odpowiedz
to_ja_jarzabek
57
Generał

Mianoliito Tja, na pewno :D
A to tylko Twoja afirmacja lub mokre sny o już przebrzmiałej potędze Twojego PiS-u.
PS
Swoją drogą pewnie ten europoseł składa CV do TV Republika aby zostać tak jak Ziobro ich "korespondentem" w USA...

post wyedytowany przez to_ja_jarzabek 2026-06-03 08:40:55
03.06.2026 11:17
1566.4
odpowiedz
trumpf
16
Generał

to_ja_jarzabek to bedzie jedna z smieszniejszych rzeczy ktore zrobil zurek.

02.06.2026 22:23
tomazzi
1567
5
odpowiedz
3 odpowiedzi
tomazzi
37
Generał
Image

Haha :D

03.06.2026 00:02
1567.1
3
odpowiedz
kirdjon
2
Junior

tomazzi No zmęczony był 🙃

A tak na poważnie jest to przerażające że jest poseł który potem jest zapraszany do różnych stacji i wypowiada się jako "specjalista" od spraw państwa i jak powinno być zarządzane itp. Ale elektorat łyknie to że to wszystko przez problemy ortopedyczne...

03.06.2026 07:29
lordpilot
1567.2
2
odpowiedz
lordpilot
236
Legend

tomazzi

Nastukany, jak dzięcioł.

03.06.2026 12:28
1567.3
2
odpowiedz
Beneksor
19
Generał

tomazzi Co ciekawe, po pojawieniu się tych zdjęć przyznał, że pił alkohol, bo początkowo zaprzeczał. Twierdzi jednak, że pomieszał go z lekami i stąd taki efekt. W ten sposób tylko bardziej sobie dokopał, bo normalny człowiek nie miesza wódy z lekami przeciwbólowymi i tak robią tylko osoby mające problem alkoholowy.

03.06.2026 00:43
Jane_od_Batmana
😡
1568
odpowiedz
52 odpowiedzi
Jane_od_Batmana
66
Generał
Image

Szokujące nagranie.

Każdy kto jest za nielegalną imigracją (a nawet tą legalną z bardzo różnych od nas kulturowo i ekonomicznie państw) powinien być poddany lobotomii, a władze Lublina za ten ostatnio zrobiony dzień Afryki powinny skończyć jak prezydent Krakowa /EOT

03.06.2026 08:17
Bukary
1568.1
6
odpowiedz
Bukary
247
Legend

Jane_od_Batmana

Co to za nagranie, bo dziś rano nie jestem w temacie?

A tej lobotomii musisz poddać wszystkich polityków, bo każde (dosłownie każde) ugrupowanie znajdujące się ponad progiem wyborczym z otwartymi ramionami przyjmowało lub chce przyjmować legalnych imigrantów do pracy (również z innych kręgów kulturowych). Sprawdź sobie statystyki, a pewnie się zdziwisz, widząc konkretne liczby w ostatnich 5-6 latach. I nie chodzi tylko o Ukraińców. To efekty boomu gospodarczego. Potrzebujemy siły roboczej. Wszyscy. Niezależnie od tego, czy jesteś z lewicy, z prawicy czy z kącika liberalnego. A politycy jedno gadają (straszą imigracją), a drugie robią (przyjmują imigrantów na potęgę).

post wyedytowany przez Bukary 2026-06-03 08:20:03
03.06.2026 08:54
neXus
1568.2
3
odpowiedz
neXus
261
Fallen Angel

Jane_od_Batmana Chodzi o to, że 2 pijanych kolesi pobiło się pod jakąś gastronomią o 2 w nocy? I to, że jeden z nich był czarny?
I z tego powodu cała imigracja jest zła?? Ja pierdziele....

03.06.2026 09:05
Jane_od_Batmana
1568.3
odpowiedz
Jane_od_Batmana
66
Generał

Ktoś ostatnio wrzucił nieironicznie materiał z Faktów czy tam innego TVNu, więc w sumie nie dziwi mnie, że jeśli dla niektórych to jedyne źródło wiedzy tego co się dzieje na świecie to nie są w temacie. Nie neXus chodzi o Henry'ego Nowak.

cała imigracja jest zła
Jest zła, wystarczy spojrzeć na statystki gwałtów, morderstw czy tego co się ostatnio działo w Paryżu, ale to zdarzenie z Anglii pokazało do czego może doprowadzić zaszczucie służb mundurowych poprawnością polityczną.

03.06.2026 09:11
M@co
1568.4
6
odpowiedz
M@co
138
Krzywda

Janina po prostu pomyliła tematy i odpisała tutaj zamiast w prawackim szambie :)

03.06.2026 09:14
Drackula
😁
1568.5
9
odpowiedz
Drackula
246
Bloody Rider

Najlepsze są takie Janinki co na imigrantów ujadają a potem z Egiptu upominki od swoich habibi przywożą ;)

03.06.2026 09:20
Jane_od_Batmana
1568.6
odpowiedz
Jane_od_Batmana
66
Generał
Wideo

https://youtu.be/Azp_arVHhp8?is=5fNHnmZe_h4G_I_S

Dźgnął człowieka 4 razy swoim religijnym, rytualnym nożem i miał później czelność jeszcze się skarżyć policji, że miał zadrapane oko.
Policjant odpowiadający na "zostałem dźgnięty" tekstem "nie sądzę kolego", a później go skuwają mimo, że źrenice nie reagują...

No ale czemu mnie nie dziwi, że szowinistyczny element tego forum pewnie stał murem stał za Floydem, ale już z białego nastolatka robią żarciki? Lobotomia jak nic :)

03.06.2026 09:22
Bukary
1568.7
12
odpowiedz
Bukary
247
Legend

Jane_od_Batmana

A już myślałem, że chodzi o jakieś polskie sprawy. Następnym razem może jednak napisz, czego dotyczy twoja wypowiedź.

I weź sobie daj na wstrzymanie, bo rzucasz jakimiś "chocholimi" oskarżeniami ("szowinistyczny element" itp.) wyciągniętymi z tyłka na lewo i prawo, a gówno wiesz i gówno rozumiesz. Nikt tutaj nie zajął jeszcze żadnego stanowiska w sprawie, o której piszesz.

post wyedytowany przez Bukary 2026-06-03 09:28:08
03.06.2026 09:29
tomazzi
03.06.2026 09:48
Bukary
1568.9
7
odpowiedz
Bukary
247
Legend

Jane_od_Batmana

Po pierwsze, sprawa z zeszłego roku. Teraz zapadł wyrok. Słuszny. I w sprawie Digwy, i w sprawie jego matki.

Po drugie, policjanci dali sie zrobić w konia. Dlaczego? Nie wiem. Czy to zwykła głupota? Efekt wcześniejszych doświadczeń? A może wpływ na to miała "atmosfera polityczna" panująca obecnie w Anglii? A może fakt, że zgłoszenia ("rasistowski atak białego człowieka") dokonała niejako strona odpowiedzialna za przestępstwo (brat Digwy), co uwiarygadniało kłamliwą wersję wydarzeń? Nie wiem. IOPC prowadzi śledztwo w tej sprawie.

Po trzecie, uważam, że prawo pozwalające sikhom nosić ostre przedmioty, jest głupie i powinno zostać zmienione. Ale to Anglia, która ma specyficzne relacje "kolonialne" z kulturą i religią indyjską.

Po czwarte, Digwa (morderca) to nie był imigrant, tylko Brytyjczyk. Urodził się i wychował w Southampton.

post wyedytowany przez Bukary 2026-06-03 09:53:01
03.06.2026 09:54
tomazzi
1568.10
odpowiedz
tomazzi
37
Generał

Edycja: mój błąd

post wyedytowany przez tomazzi 2026-06-03 09:55:14
03.06.2026 09:56
neXus
1568.11
6
odpowiedz
neXus
261
Fallen Angel

Jane_od_Batmana
Boszz... Najpierw piszesz o Lublinie a potem nagle wyciągasz zdarzenie z Wielkiej Brytanii.
Primo: W WB w chwili obecnej jest 10 mln imigrantów co stanowi ok 15% populacji kraju (ok 70 mln). Gwarantuje ci, ze między tubylcami było w tym samym czasie o wiele więcej podobnych zdarzeń tylko nie nagłaśnianych (ogólnie noże i zdarzenia z nimi w WB są problemem).
Secundo: Zdecyduj się - albo mówisz o Polsce, albo o Wielkiej Brytanii albo o Francji. Każdy z tych krajów ma inne problemy z imigrantami, każde z innego powodu. Nie można tego porównywać (no ale co ciebie to obchodzi - liczy sie przekaz)
Tertio - jak zwykle informacje masz z dupy. Wystarczy 10 sek użycia wyszukiwarki - dane zabójcy
Vickrum Singh Digwa ma brytyjskie obywatelstwo (narodowość brytyjską). Urodził się w Wielkiej Brytanii.
Kobieto ogarnij sie bo siejesz dezinformacją jak TV Republika

03.06.2026 09:56
Bukary
1568.12
3
odpowiedz
Bukary
247
Legend

tomazzi

Do morderstwa doszło 3 grudnia 2025 roku (w środę wieczorem, ok. 23:30).

03.06.2026 09:58
Jane_od_Batmana
1568.13
odpowiedz
Jane_od_Batmana
66
Generał

Nikt tutaj nie zajął jeszcze żadnego stanowiska w sprawie, o której piszesz.
No nikt, bo forumowe trolle są zbyt zajęci obrażaniem kobiet :)

Następnym razem może jednak napisz, czego dotyczy twoja wypowiedź.
Człowieku co ty pleciesz, jakim następnym razem?! Oby następnego razu już więcej nie było.

03.06.2026 10:05
tomazzi
1568.14
6
odpowiedz
tomazzi
37
Generał

Jane_od_Batmana jakim następnym razem?!
Następnym razem jak będziesz coś tutaj pisał

03.06.2026 10:15
Bukary
1568.15
12
odpowiedz
Bukary
247
Legend

Jane_od_Batmana

A więc podsumujmy, Jane.

Anglik hinduskiego pochodzenia zabija Anglika polskiego pochodzenia. Wykorzystujesz to do filipiki przeciw imigracji, choć w tym wypadku imbę można ewentualnie robić w kwestii profesjonalizmu angielskiej policji. Mieszasz to z Paryżem. A na deser jeszcze dorzucasz Lublin, bo urządzono tam dwudniowy festiwal afrykański, którego program obejmował przede wszystkim forum biznesowe z panelem eksperckim, gdzie dyplomaci, naukowcy i przedsiębiorcy załatwiali sprawy dotyczące wymiany handlowej, turystycznej i edukacyjnej.

Rzeczywiście lobotomia jest potrzebna. Tobie.

Człowieku co ty pleciesz, jakim następnym razem?! Oby następnego razu już więcej nie było.

"Następny raz" (co oczywiste dla każdego oprócz ciebie) dotyczył twojej wypowiedzi, a nie morderstwa. Ten wysryw egzaltacji potwierdza więc tylko, że potrzebna jest nawet podwójna lobotomia.

03.06.2026 10:24
lordpilot
1568.16
12
odpowiedz
lordpilot
236
Legend

Jane_od_Batmana

Jesteś zakłamana tak, że szok - powinno Ci być wstyd!

Pieprzysz coś o Lublinie, po czym okazuje się, że jednak chodziło Ci o sprawę z UK, z zeszłego roku. Walisz jakieś smuty o TVNie, po czym tomazzi wrzuca link z TVNu, gdzie cała sprawa jest precyzyjnie i szczegółowo opisana (nikt niczego nie przemilczał). Szczujesz na imigrantów, po czym okazuje się, że sprawca i ofiara to rodowici Brytyjczycy (jeden pochodzenia hinduskiego, drugi polskiego). Tak, policjanci dali dupy, ale na przykład sąd już nie - sprawca dostał dożywocie (jakoś ciemniejszy kolor skóry mu nie pomógł uniknąć kary).

Powtarzam - jak Ci nie wstyd, tak szczuć i kłamać? I Ty śmiesz pisać o lobotomii? Chyba sama, po niej jesteś😡

03.06.2026 10:41
1568.17
6
odpowiedz
maciula
170
Generał

Czyli na zachodzie bez zmian;
– Słuchacze pytają: Czy to prawda, że na placu Czerwonym w Moskwie rozdają samochody?
– Radio Erewań odpowiada: Tak, to prawda, ale z małymi poprawkami. Po pierwsze: nie w Moskwie, a w Leningradzie. Po drugie: nie samochody, a rowery. Po trzecie: nie rozdają, a kradną.

Dlaczego mnie to nie dziwi?
W czasach gdy nie było internetu tylko rodzina wiedziała żeś głupi......

post wyedytowany przez maciula 2026-06-03 10:42:01
03.06.2026 10:58
1568.18
8
odpowiedz
Grigori1922
36
Konsul

Które to już samozaoranie Dżejn? Przedszkole...

03.06.2026 11:14
Drackula
😉
1568.19
9
odpowiedz
Drackula
246
Bloody Rider

No nikt, bo forumowe trolle są zbyt zajęci obrażaniem kobiet :)

Janinko od chomików, ciebie na tym forum nikt bardziej nie obraża niż ty sama.
Przestań eksponować swoją indolencję umysłową oraz tworzyć posty mające na celu wywalać gownoburze to przestaniemy na ciebie zwracać uwagę.

03.06.2026 11:19
Jane_od_Batmana
1568.20
odpowiedz
Jane_od_Batmana
66
Generał

To już tłumaczę, bo widzę, że niektórzy od dawna są po lobotomii i jakieś łączenie faktów przyczynowo skutkowych za bardzo nie wychodzi.

Nagranie bodycam (z moich informacji) dopiero teraz ujrzało światło dzienne i też z niego jest to zdjęcie, o którym huczy cały internet i brytyjskie media. No i nie ma się co dziwić, bo jest niesamowicie wymowne- blada od utraty krwi ręka, umierającego chłopaka, który jest skuwany przez zdeformowaną przez poprawność polityczną policję.
Więc gadanie, że sprawa jest sprzed (pół!)roku- więc już najwidoczniej nieistotna dla niektórych- jest krzywdząca zarówno dla ofiary, jak i głupia w ogólnym kontekście, bo ja napisałam o szokującym nagraniu.

policjanci dali sie zrobić w konia. Dlaczego? Nie wiem. Jakoś mnie to nie dziwi...

Wspominam o imigracji nielegalnej i legalnej Z RÓŻNIĄCĄ SIĘ OD ZACHODNIEJ KULTURĄ, skoro to "Brytyjczyk hinduskiego pochodzenia" zgaduję, że w tym przypadku miała miejsce opcja druga, ale czy to wtedy sprawia, że taki dzikus (bo inaczej nie można tego nazwać), który ma brytyjskie obywatelstwo jest w porządku? Jak widać po tej sytuacji- nie, bo nawet któreś już pokolenie wprzód nie potrafi się asymilować z krajem, do którego przyjechali ich rodzice.

Wspominam o Lublinie z prostego powodu- po grzyba zachęcać takich ludzi do przyjeżdżania do Polski, hm? Naprawdę, po co? Żeby nas ubogacali kulturowo, ekonomicznie i handlowo nożami wbitymi w nasze ciała? Ja podziękuję i wolę czuć się bezpiecznie wychodząc z domu, gdy się ściemni. To, że ta korelacja tutaj nie została wykryta wskazuje nie na przeprowadzoną lobotomię, a już całkowite wycięcie mózgu u niektórych, bo nie wierzę, że można być tak naiwnym.

Wspominam też o Paryżu, bo jest tam dużo imigrantów legalnych oraz nie, a także całe nowe imigranckie pokolenia, więc uważam, że związek z tematem jest, a wygrana PSG pokazuje jak tamtejsi "kibice" się zachowują... co zabawne, bo wydarzenia z Paryża mocno kontrastują z tak bardzo nielubianą tutaj grupą społeczną- czyli polskimi kibicami, których to ostatnio największą zbrodnią było to, że sobie skakali na rynku w Krakowie za co nas cały świat chwali, że jednak da się świętować bez demolowania miasta xD

Więc jedyne czego jestem winna to to, że sobie zażartowałam z tego, że ktoś tutaj nieironicznie wrzucił coś z Faktów, więc pewnie jak TVN o tym nie mówił to nie wiadomo o co chodzi, ale jednak skleili o tym wiadomość- faktycznie, jestem przez to najgorsza /s 🤣

03.06.2026 11:34
Jane_od_Batmana
1568.21
odpowiedz
Jane_od_Batmana
66
Generał

Które to już samozaoranie Dżejn?
Wciąż zerowe, no ale żeby to dostrzec oraz zrozumieć co piszę musieliby niektórzy wyjąć głowy ze swoich d*p, a to byłoby trudne przy wzajemnym, szowinistycznym się brendzlowaniu tutaj po e-siurkach :)

03.06.2026 11:44
tomazzi
1568.22
5
odpowiedz
tomazzi
37
Generał

Jane_od_Batmana czyli polskimi kibicami, których to ostatnio największą zbrodnią było to, że sobie skakali na rynku w Krakowie
https://wiadomosci.wp.pl/kibole-wparowali-na-mecz-dzieci-10-latek-ma-zlamana-reke-7292439697398144a
Czas wyjąć głowę z dupy

post wyedytowany przez tomazzi 2026-06-03 11:44:31
03.06.2026 11:51
1568.23
3
odpowiedz
Grigori1922
36
Konsul

https://www.rmf24.pl/regiony/krakow/news-prawomocne-wyroki-dla-czlonkow-psycho-fans-final-glosnego-pr,nId,8088898

Sąd Apelacyjny w Krakowie ogłosił w poniedziałek prawomocny wyrok w głośnym procesie przeciwko członkom grupy pseudokibiców Ruchu Chorzów - Psycho Fans. Sprawa dotyczyła 46 osób oskarżonych o łącznie 110 przestępstw, w tym zabójstwo, usiłowanie zabójstwa, porwania, brutalne pobicia, udział w tzw. ustawkach, rozboje, kradzieże oraz handel narkotykami. (...) Prokuratura oskarżyła o działalność przestępczą w ramach gangu ponad 200 osób, a kolejnych 130 osób ma status podejrzanych.

Wiem, że skala nieistotna w porównaniu do przestępstwa tego czy innego murzyna defekującego do jeziora albo uczestniczącego w nocnej bójce, no ale...

03.06.2026 11:54
1568.24
11
odpowiedz
Cyniczny Rewolwerowiec
142
Senator

Jane_od_Batmana Żeby nas ubogacali kulturowo, ekonomicznie i handlowo nożami wbitymi w nasze ciała? Ja podziękuję i wolę czuć się bezpiecznie wychodząc z domu, gdy się ściemni.

Akurat bardziej boję się naszych rodzimych, patriotycznych dzikusów w dresie z orłem i bejsbolem w łapie, oraz takich prawiczkowych oszłomów jak ty, którzy, gdyby dać im wolną rękę, zrobili by taką czystkę etniczną, że nawet pewien malarz bym wam z zaświatów przyklasnął.

03.06.2026 12:07
Jane_od_Batmana
1568.25
odpowiedz
Jane_od_Batmana
66
Generał

Ogólnie zobaczcie jak wami łatwo sterować to jest wręcz niepojęte. Rzuciłam wam ochłap, który łyknęliście jak pelikany, ale zrobicie wszystko, żeby uciec od niewygodnego GŁÓWNEGO tematu. A ja nie mam wykształcenia dziennikarskiego, więc co dopiero z wami robi telewizja 😂

https://www.bbc.com/news/articles/c0r2ejg1w9xo
Wiem, że skala nieistotna Cieszy mnie, że zdajesz sobie z tego sprawę.

Cyniczny Rewolwerowiec Może jak pojeździsz po świecie to zobaczysz, że w tej Polsce, na którą tak ciągle plujecie i próbujecie zrobić wszystko, żeby żyło się tu źle (serio, emerytury dla 'artystów' oraz masa nowych posad dla kolesiostwa, gdy na dzieci z rakiem streamerzy muszą zbierać?) nie jest tak źle i kibole w porównaniu do inżynierów to naprawdę jest pikuś. Szkoda tylko, że pewnie będę musiała mówić "a nie mówiłam", zamiast tylko o tym przestrzegać...

post wyedytowany przez Jane_od_Batmana 2026-06-03 12:08:19
03.06.2026 12:11
tomazzi
1568.26
3
odpowiedz
tomazzi
37
Generał

Jane_od_Batmana żeby uciec od niewygodnego GŁÓWNEGO tematu
Dni Afryki w Lublinie? Podobno było miło

03.06.2026 13:11
neXus
1568.27
8
odpowiedz
neXus
261
Fallen Angel

Boszzz jak można być tak głupim i jeszcze udawać ze to zaleta...

03.06.2026 13:17
Jane_od_Batmana
1568.28
odpowiedz
Jane_od_Batmana
66
Generał

neXus zapytaj tomazzi albo Drackula lub ewentualnie wszystkich członków nowej lewicy.👍

03.06.2026 13:21
Bukary
1568.29
7
odpowiedz
Bukary
247
Legend

Jane_od_Batmana

Wspominam o Lublinie z prostego powodu- po grzyba zachęcać takich ludzi do przyjeżdżania do Polski, hm? Naprawdę, po co?

Lobotomia nie wystarczy. Deficyty intelektualne są tak głębokie, że tutaj już nic chyba nie pomoże.

Pamiętajcie: jak dwa państwa (także na szczeblu dyplomatycznym) urządzają forum do wymiany biznesowej, intelektualnej i kulturalnej, to trzeba bić na alarm. Aż się przypomniała słynna piosenka Kaczmarskiego o Sarmatach (także współczesnych).

Słuchaj, młody, ojca grzecznie,
A żyć będziesz pożytecznie.
Stamtąd czekaj szczęśliwości,
Gdzie twych przodków leżą kości.
Nie wyjeżdżaj w obce kraje,
Bo tam szpetne obyczaje.

Nalej ojcu, gardło spłucz,
Ucz się na Polaka, ucz.

One Niemce i Francuzy
Mają pludry i rajtuzy.
Niechrześcijańską miłość głoszą
I na wierzchu jajca noszą.
Pyski w pudrach i w pomadkach,
Wszy w perukach, franca w zadkach.

Nalej ojcu, gardło spłucz,
Ucz się na Polaka, ucz.

Cudzoziemskich ksiąg nie czytaj,
Czego nie wiesz – księdza pytaj.
Ucz się siodła, szabli, dzbana,
A poznają w tobie pana.
Z targowiska nie bierz złota –
To żydowska jest robota.

Nalej ojcu, gardło spłucz
Ucz się na Polaka, ucz.

Twoja sprawa – strzec ojczyzny,
Czyli własnej ojcowizny.
Nie wiesz, gdzie się czai zdrada –
Uczyń zajazd na sąsiada.
Jak już musisz być w stolicy,
Patrz, co robią politycy.
Na elekcjach dawaj kreskę
Nie za słowa, a za kieskę.

[...]

post wyedytowany przez Bukary 2026-06-03 13:54:03
03.06.2026 13:29
neXus
1568.30
9
odpowiedz
neXus
261
Fallen Angel

Jane_od_Batmana Ja pierdziele, ty chyba byłaś na jakimś wiecu konfy czy pisu dla ciemnego ludu i tam ci napchali ten pusty łeb bzdurami. Nawet chyba nie czytasz tego co w odpowiedzi ci ludzie piszą bo punktują każdą twoją rewelacje jako jako mijanie się z prawdą i ewidentne kłamstwa a po tobie spływa to jak po kaczce. Na merytoryczne atgumenty masz tylko odpowiedz o wyjęciu głowy z dupy.
Nawet te twoje rewelacje są tak naciągane że musisz skakać z tematu na temat by liczyć na to że może nikt się nie zorientuje. Jak już chadzasz na takie propagandowe impry to może dokładniej słuchaj tego co tam mówią bo nawet manolito przy swoim zakłamaniu i propagandzie wychodzi na tytana inteligencji.
Różni tu byli w tym wątku fanboje skrajnej prawicy ale ty wyjątkowo potrafisz się tu zbłażnić...

03.06.2026 13:34
hopkins
1568.31
odpowiedz
hopkins
236
Zaczarowany
Image

Jane_od_Batmana Właśnie pije browar pod biurem Twojej ulubienicy! Człowiek parę lat w rodzinnym mieście nie był i takie chwasty wyrastają.

03.06.2026 13:52
Jane_od_Batmana
1568.32
odpowiedz
Jane_od_Batmana
66
Generał

Bukary Jeśli naprawdę wierzysz, że tylko o to chodziło w tym wydarzeniu w Lublinie to naprawdę ci współczuję, bo dla ciebie nie ma już ratunku i jak skończysz jak ten biedny chłopak to nie będziesz mówił do policji "nie mogę oddychać" tylko "zostawcie go, przecież nic złego mi nie zrobił".😢

neXus Oho obrażanie + strawmanowanie, przypadkiem nie jesteś działaczem KO? Może nawet tej w Kłodzku? Szkoda, że do niektórych nie dociera, że można mieć własne zdanie i nie zgadzać się z niektórymi rzeczami lewicy i wcale nie zostać nagle radykalną prawicą, no ale niektórych taki koncpet przerasta intelektualnie xd

hopkins Chwalisz się czy żalisz, że pijesz w środku tygodnia i dnia piwo? Jak coś to możemy ci pomóc, może jeszcze nie jest za późno.

03.06.2026 13:54
tomazzi
1568.33
odpowiedz
tomazzi
37
Generał

Jane_od_Batmana Jeśli naprawdę wierzysz, że tylko o to chodziło w tym wydarzeniu w Lublinie to naprawdę ci współczuję
To o co chodziło?

03.06.2026 13:56
Bukary
1568.34
7
odpowiedz
Bukary
247
Legend

Jane_od_Batmana

Jeśli naprawdę wierzysz, że tylko o to chodziło w tym wydarzeniu w Lublinie

Proszę, wyjaśnij mi, o co "naprawdę" chodziło w tym wydarzeniu w Lublinie. Ale tak konkretnie, w oparciu o fakty i dostępne informacje. Bez półsłówek, sugestii, pytań retorycznych i owijania w bawełnę.

I wyjaśnij w końcu, dlaczego powiązałaś forum polsko-afrykańskie w Lublinie z morderstwem dokonanym przez Anglika na Angliku w Anglii.

post wyedytowany przez Bukary 2026-06-03 14:00:06
03.06.2026 14:21
Drackula
1568.35
11
odpowiedz
Drackula
246
Bloody Rider

No przecież napisała że chodziło jej o rzucenie ochłapem. Sama przyznała że jej celem jest wywołanie gownoburzy za co powinna dostać perma bana.

03.06.2026 14:57
neXus
1568.36
6
odpowiedz
neXus
261
Fallen Angel

Jane_od_Batmana
Nie, to jest wytykanie totalnej głupoty w tym co piszesz. Próbujesz powiązać ze sobą pare rzeczy które nie da sie logicznie powiązać, podlewając to w dodatku sosem ideologi skrajnej prawicy. Nawet jak na miłośników tej strony nie jesteś najostrzejszą kredką w piórniku

03.06.2026 15:14
Irek22
1568.37
6
odpowiedz
Irek22
169
Legend

Jane_od_Psychoprawicy kłamie i manipuluje? Stare, znałem.

03.06.2026 15:23
Drackula
1568.38
4
odpowiedz
Drackula
246
Bloody Rider

Jane_od_Batmana

Wspominam o Lublinie z prostego powodu- po grzyba zachęcać takich ludzi do przyjeżdżania do Polski, hm? Naprawdę, po co?

Polskie społeczeństwo się starzeje oraz mamy ujemny przyrost naturalny. Aby utrzymać obecny poziom życia i wzrost gospodarczy musimy zacząć importować ludzi do Polski.

Ty gwiazdo jesteś temu przeciwna (stawiam miliony ze nawet nie rozumiesz problemu demograficznego), ale co zrobiłaś aby poprawić sytuację? Ile dzieci już urodziłaś? 4?5?

03.06.2026 15:26
elathir
1568.39
6
odpowiedz
elathir
121
Czymże jest nuda?

Jane_od_Batmana To o co chodziło?

Jak to o co, pewnie o jakiś spisek. Nie wiem, Kenijczycy będą nam sprzedawać bawełnę zatrutą ebolą by potem zająć nasze miejsce albo coś w tym stylu.

A co do samej emigracji z Afryki, przez lata pracowałem zarówno z współpracownikami jak i klientami z Afryki (najwięcej z Ghany, trochę z Kenii, szczątkowo z kilkoma innymi ale nie na tyle by sobie opinię wyrobić) i moja opinia jest tutaj prosta:

Imigracja tak, ale ostrożna.

Otóż po pierwsze, Afryka jest różnorodna a ze względu na sztuczne granice pomiędzy krajami nawet w ramach jednego kraju mamy grupy etniczne skrajnie się różniące, trzeba o tym pamiętać, tam nie da się zastosować ujednoliconych zasad per kraj, jak w wypadku krajów europejskich czy amerykańskich choćby. Stąd trzeba rozumieć specyfikę kultury każdego chętnego na imigrację do Polski.

Po drugie, tam panuje bardzo duży rozstrzał cywilizacyjny i majątkowy. Z jednej strony jest masa ludzi bardzo ogarniętych, świetnie wykształconych, pracowitych, pomysłowych ale też i masa ostrej patologii (jeszcze bardziej podkręcone niż u nas w latach 90-tych). I znowu trzeba sprawdzić kto chce przyjechać.

No i najważniejsze, jestem przeciwny imigracji samotnych mężczyzn poza nielicznymi wyjątkami (fachowcy, studenci itd.), albo kobiety, albo rodziny najlepiej. Napływ zbyt dużej liczby młodych samotnych mężczyzn niezależnie od kultury praktycznie zawsze prowadzi do problemów i tarć.

Dość ciekawym sprawdzianem jest test jednego krzesła, otóż zapraszamy do konsulatu na rozmowę o wizę małżeństwo, ale stawiamy jedno krzesło i sprawdzamy kto usiądzie.

Tak więc, jestem zwolennikiem imigracji, poznałem w Ghanie i Kenii wielu wspaniałych ludzi, ale z racji na wyzwania z jakimi mierzy się Afryka imigracja musi być przeprowadzana z głową. To nie jak z krajów Europejskich gdzie możemy wpuszczać jak leci, bo problemy będzie sprawiać góra 1% z którym możemy sobie poradzić później, czy jak z ameryki łacińskiej gdzie czysta kartoteka i brak tatuaży typowych dla gangów są już dość wyraźnym zabezpieczeniem.

post wyedytowany przez elathir 2026-06-03 15:42:54
03.06.2026 16:06
hopkins
1568.40
2
odpowiedz
hopkins
236
Zaczarowany

Jane_od_Batmana Chwalisz się czy żalisz, że pijesz w środku tygodnia i dnia piwo? Jak coś to możemy ci pomóc, może jeszcze nie jest za późno.
Żale się, że w moim pięknym mieście rynek został oszpecony :(

03.06.2026 17:31
abesnai
😉
1568.41
2
odpowiedz
abesnai
111
Kociarz

elathir Nie wiem, Kenijczycy będą nam sprzedawać bawełnę zatrutą ebolą by potem zająć nasze miejsce albo coś w tym stylu.
Gorzej, bębnią na festiwalach folkowych.
https://www.rp.pl/spoleczenstwo/art42683421-artysci-folklorystycznych-festiwali-ofiara-nagonki-na-migrantow-w-zamosciu-i-gorzowie

03.06.2026 18:49
Jane_od_Batmana
1568.42
odpowiedz
Jane_od_Batmana
66
Generał

tomazzi Czas wyjąć głowę z dupy after you :)
https://wiadomosci.wp.pl/krwawa-awantura-w-klubie-w-lublinie-wiemy-jaki-zarzut-uslyszal-obywatel-zimbabwe-7292490437568832a?fbclid=Iwb21leASNMtFjbGNrBI0yzWV4dG4DYWVtAjExAHNydGMGYXBwX2lkDDM1MDY4NTUzMTcyOAABHvPuxTK8auO7G1lgVr5VHA4YP6kkIFfGBe76IFTL9XvGwPVzIzuDQcs6Cn8y_aem_kwWYvenkTIhkPHvj_AN1Wg

Proszę, wyjaśnij mi, o co "naprawdę" chodziło w tym wydarzeniu w Lublinie. Ale tak konkretnie, w oparciu o fakty i dostępne informacje. Bez półsłówek, sugestii, pytań retorycznych i owijania w bawełnę.
Forsowanie multikulturalizmu- tyle i aż tyle.
Ale Anglia, Francja, Hiszpania czy Włochy pokazują nam, że takie różnorodne mieszanki po prostu nie działają, a mimo to lewica z uporem maniaka forsuje migrację - czemu? Nie wiem, ale idąc tropem tutejszych tuz intelektualnych to albo wina PiSu albo Rosja, która próbuje wewnętrznie osłabić Europę.
Bo naprawdę nie trzeba być wielkim intelektualistą, żeby zrozumieć, że rozrabiającego gościa nie zaprasza się do domu, więc czemu zapraszać ich do państwa jesteśmy tacy chętni?

Bo teorie, że imigracja rozwiąże problemy demograficzne można włożyć w TVNowe bajki.
Can migration ‘fix’ the demographic transition? In short, no. As one migration expert explains: immigration flows are simply too small to solve the structural problems of ageing societies; immigrants also get older themselves and they tend to adapt to the demographic norms of their adopted homeland within two or three generations.
https://odi.org/en/insights/migration-and-the-demographic-transition-why-it-really-is-ok-to-have-the-conversation
To nie działa, a z problemem boryka się cały świat nie tylko Polska, ale wiadomo, lepiej zaciągnąć zabójców i gwałcicieli do kraju, niż... NO NIE WIEM ogarnąć rynek mieszkaniowy, nie zamykać porodówek, dać kobietom prawo do kontroli nad ciążą, dać ulgi podatkowe dla dużych rodzin czy ogólnie polepszyć warunki życia Polek i Polaków- ale nie, lepiej szukać krótkoterminowych rozwiązać, które później się przeciwko nam odwrócą. Mi się jakoś podoba, że w Polsce nie ma zamachów terrorystycznych i nie chciałabym tego zmieniać :)

Drackula
No przecież napisała że chodziło jej o rzucenie ochłapem. Jak zwykle cel mojej wypowiedzi został źle zrozumiany, ale czy powinno mnie to jeszcze dziwić, że uśmiechnięci nie są najostrzejszymi narzędziami w szopie?

Ile dzieci już urodziłaś? 4?5?
Jakie to typowe, żeby szowinistyczny mężczyzna najpierw narobił problemów, a później czekał aż kobieta je rozwiąże :) A ty ile dzieci zrobiłeś, hm? Zgaduję, że zero, bo która zdrowa na umyśle kobieta, by chciała takiego starego zgreda?

hopkins Żale się, że w moim pięknym mieście rynek został oszpecony :( No nie dziwię się, jakaś żuleria chodzi po mieście i pije piwska w ciągu dnia...

post wyedytowany przez Jane_od_Batmana 2026-06-03 18:56:06
03.06.2026 19:03
Bukary
1568.43
4
odpowiedz
Bukary
247
Legend

Jane_od_Batmana

lewica z uporem maniaka forsuje migrację

Przykro mi, że jestem posłańcem, który przekaże smutną wiadomość... dokonując przy okazji przewrotu kopernikańskiego w twoim naiwnym postrzeganiu świata. Otóż...

Prawicowi politycy szermują antyimigracyjną retoryką, ale prowadzą politykę otwartych granic i korzystają materialnie na sprowadzaniu do Polski imigrantów. I nie mam na myśli Ukraińców, tylko gości z Azji (Indie, Nepal, Bangladesz, Filipiny, Gruzja, Uzbekistan) i Afryki.

Za rządów PiS-u Polska wydała rekordową liczbę wiz i zezwoleń na pracę dla osób spoza Europy. (Przy okazji przypominam chociażby fałszywe ekipy filmowe z Bollywood i wiceministra Piotra Wawrzyka). Chodzi o setki tysięcy (legalnych lub kupionych pod stołem) wiz, które umożliwiały wjazd do Polski, a potem dalszą migrację do strefy Schengen. Firmy i spółdzielnie skarbu państwa (np. Orlen, Azoty) pod rządami PiS również masowo zatrudniały Azjatów na budowach.

Poczytaj:
https://businessinsider.com.pl/gospodarka/pis-straszy-uchodzcami-rowniez-pis-tworzy-z-polski-kraj-imigrantow/5kfrk1j
https://www.rp.pl/spoleczenstwo/art38600021-pis-szeroko-otworzyl-drzwi-dla-cudzoziemcow-spoza-europy-ktorymi-straszyl-polakow
https://en.wikipedia.org/wiki/Polish_cash-for-visa_scandal
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/2247101,1,hindusi-od-wawrzyka-czyli-afera-wizowa-pod-lupa-komisji-sledczej-pis-gra-w-pomidora.read
https://wiadomosci.onet.pl/kraj/wawrzyk-bollywood-i-specsluzby-usa-ujawniamy-kulisy-afery-wizowej/c7jlm3c
https://oko.press/migranci-w-setkach-tysiecy-zaprosil-ich-rzad-pis

Z kolei działacze Konfederacji (partia bardzo antyimigracyjna w retoryce) prowadzili biznesy pośrednictwa pracy i legalizacji pobytu dla cudzoziemców. Np. firmy Romana Łazarskiego (bliski współpracownik Sławomira Mentzena, były pełnomocnik finansowy Konfederacji) zarobiły miliony (ok. 6 mln zł) na pośrednictwie pracy i legalizacji dla imigrantów (w tym z Azji).

https://nowiny24.pl/podkarpaccy-dzialacze-psl-pytali-konfederacje-o-sciaganie-imigrantow-do-polski/ar/c1p2-28059055

Czekam na twój komentarz do tych materiałów, Jane.

I na koniec: to prawica idzie ręka w rękę z neoliberałami w kwestii modelu rozwoju opartego na taniej sile roboczej (zachęcam do uważnego słuchania choćby Mentzena). A tego rodzaju model wymaga sprowadzania do Polski imigrantów. Niestety, odbywa się to w naszym kraju na zasadzie (znowu rzecz typowo prawicowa) "prywatyzacji migracji", bo Polska nie ma ani oficjalnej doktryny, ani oficjalnej strategii migracyjnej, która byłaby komunikowana społeczeństwu. Decyzje o skali i kierunkach napływu imigrantów (pracowników) podejmują w praktyce przedsiębiorcy i agencje pracy, a nie państwo w drodze demokratycznej debaty. Kolejne rządy (zwłaszcza PiS) jedynie "odblokowują" systemy pozwoleń na pracę pod presją biznesu. Zyski z tego rodzaju migracji trafiają do przedsiębiorców (tańsza siła robocza w budownictwie, przemyśle, rolnictwie, usługach, kurierce, rozbiorze drobiu itp.), agencji pracy tymczasowej i właścicieli tanich kwater. Koszty ponosi społeczeństwo poprzez m.in. większą presję na kwestie deficytów mieszkaniowych, ochrony zdrowia, edukacji, kosztów działań policji czy spójności społecznej.

I teraz zadaj sobie istotne pytanie: po której stronie barykady stoi socjaldemokracja (lewica)? Bardziej po stronie przedsiębiorców czy pracowników etatowych? Po stronie prywatyzacji czy regulacji państwa? Po stronie tanich kosztów pracy czy prawa pracy? Jak sobie odpowiesz na to pytanie, to może zrozumiesz, dlaczego prawica jedno gada, a drugie robi, a równocześnie dokleja lewicy gębę jedynych i największych miłośników migracji. Może zrozumiesz, że ludziom o małym rozumku łatwo sprzedać populistyczne bujdy i zaklęcia woke-sroke, wpłacając jednocześnie do banku pieniążki zarobione na jakimś Ahmedzie albo Adviku.

Jesteś więc, niestety, typowym przykładem osoby, o której polska prawica myśli w kategoriach "ciemnego luda". Krytykujesz lewicę za politykę migracyjną (choć lewica już od lat nie decyduje o najważniejszych kierunkach rozwoju tego państwa), a w tym czasie prawica sprowadza do Polski imigrantów i kosi kasę, zarabiając (finansowo i politycznie) na twojej naiwności.

post wyedytowany przez Bukary 2026-06-03 19:37:23
03.06.2026 19:04
elathir
1568.44
3
odpowiedz
elathir
121
Czymże jest nuda?

Jane_od_Batmana

ogarnąć rynek mieszkaniowy - PiS, Konfa i Nawrocki są przeciwko, więc zawetują, choc tutaj i w koalicji są podzieleni pół na pół (PL2050 i lewica chciałyby coś z tym zrobić, KO i PSL niezbyt)
dać kobietom prawo do kontroli nad ciążą - PiS, Konfa i Nawrocki są przeciwko, więc zawetują
dać ulgi podatkowe dla dużych rodzin - są już i to sporo, przy 4 dzieci nie płaci się praktycznie podatku dochodowego przy zarobkach na poziomie średniej krajowej

post wyedytowany przez elathir 2026-06-04 00:13:58
03.06.2026 19:32
tomazzi
1568.45
2
odpowiedz
tomazzi
37
Generał

Jane_od_Batmana after you :)
No i na wydarzeniu afrykanskim w miescie bylo milo. Co się działo na dyskotekach, po imprezie to nie wiem. Wiem jednak, że nie jest prawda, że polscy kibice są ostatnio grzeczni i nic złego nie robią bo nie spalili aut w Krakowie( lol )

03.06.2026 19:40
Jane_od_Batmana
1568.46
odpowiedz
Jane_od_Batmana
66
Generał

Bukary Wiesz jaki jest twój problem i tu zgromadzonych? Że myślicie, że jestem za PiSem, Konfą czy- o zgrozo- Braunem i jak mi sprzedajesz takie "rewelacje" to myślisz, ze mnie zaorasz. Zdaję sobie z nich sprawę i o nich wiem, ale nie podobało mi się to wtedy i tak samo teraz jestem temu przeciwna - więc masz moje zdanie.

po której stronie barykady stoi socjaldemokracja (lewica)? Po tej samej stronie, po której jest prawica, czyli ani mojej, ani twojej, a ich oraz ich kieszeni.

Więc parafrazując twoje podsumowanie- Jesteś więc, niestety, typowym przykładem osoby, o której można powiedzieć pożytecznego idoty, który kategoryzuje ludzi na partię gorzej, niż niejeden rasista.

elathir Jedynie partia Razem miała jakieś sensowne rozwiązania co do rynku mieszkaniowego to zaczęto ich nazywać komunistami, więc wychodzi na to, że niezależnie z jakiej partii się jest to u nas wszyscy ruscy xd
No i też bawi mnie ciągłe zwalanie winy na PiS i Nawrockiego, bo KO nawet z Rafałem na pokładzie by nie mieli psychy ani umiejętności, żeby chociaż połowy ze 100 konkretów wprowadzić, także no - a teraz idealnie dla nich, bo nie muszą robić nic, zwalą na opozycję, a hajs się zgadza.

tomazzi Naprawdę chcesz w to brnąć i wychodzić na zaślepionego poprawnością polityczną imbecyla, przyrównując jakieś pojedyncze incydenty małej grupy hołoty kontra zniszczony Paryż, gdzie na podobnym (jak na polskie warunki) wydarzeniu w Krakowie nic takiego nie miało miejsca? No nie miało, bo najwidoczniej ci biali bandyci nie potrafią się bawić tak jak Francuzi... czy może bardziej Afrykańczycy.

post wyedytowany przez Jane_od_Batmana 2026-06-03 19:45:07
03.06.2026 20:03
Bukary
1568.47
6
odpowiedz
Bukary
247
Legend

Via Tenor

Jane_od_Batmana

Że myślicie, że jestem za PiSem, Konfą czy- o zgrozo- Braunem i jak mi sprzedajesz takie "rewelacje" to myślisz, ze mnie zaorasz

Mój wywód o prawicowej polityce migracyjnej był bezpośrednią odpowiedzią na twoje oskarżenia pod adresem lewicy. Tak więc... jasne, jasne... Kogo ty próbujesz oszukać? Chyba siebie. Walisz tutaj non stop przekazem z Kanału Zero i wieców Konfederacji, ciągle jedziesz po lewicy (i to za politykę migracyjną), a o prawicy (w tej materii)... cicho sza.

Dajże spokój. Możesz zaklinać rzeczywistość, ale po prostu powielasz na forum prawicowy spin.

If it looks like a duck, swims like a duck, and quacks like a duck, then it probably is a duck.

post wyedytowany przez Bukary 2026-06-03 20:08:45
03.06.2026 20:36
abesnai
😈
03.06.2026 20:46
tomazzi
1568.49
2
odpowiedz
tomazzi
37
Generał

Jane_od_Batmana Mnie nie obchodzi Paryż. Nie odwracaj kota ogonem. Mi chodzi o Twoje kłamstwo jakoby polscy kibice nic złego ostatnio nie zrobili. Zrobili czy nie?

03.06.2026 21:52
Jane_od_Batmana
1568.50
odpowiedz
Jane_od_Batmana
66
Generał

tomazzi Zdajesz sobie sprawę, że ty, jak i parę innych osób strawmanujecie i to tak mocno w uj? Zarzucasz mi kłamstwo na podstawie artykułu, który najwidoczniej nie był na tyle głośno medialną sprawą, żeby do mnie dotarł, gdzie cały wywód o Paryżu miał pokazać jak wygląda u nich impreza masowa, a jak u nas, ale znalazłeś jakiś tam przypadek z Pścimia Wielkiego i teraz już eot- Jane kłamie, a polscy kibice to najgorsza banda, na której widok paryski motłoch by uciekał xD
A Paryż powinien cię obchodzić, bo był kluczowym elementem i przykładem tego co robi masowa imigracja z państwem.
No ale jak tu z takim człowiekiem gadać, gdy się mu mówi, że ludzie z Afryki to jest problem, robienie dni Afryki w Lublinie to jest problem, a później bójka z udziałem Afrykańczyka to też jest problem, ale nieee, przecież dla niego to wydarzenie było miłe, a co się dzieje w klubach to go już nie interesuje, bo mu nie pasuje do narracji, gdzie chyba nie można było prosić o bardziej ironiczny przykład tego co daje takie ubogacenie kulturowe 🤣

Bukary no co ja ci mogę więcej powiedzieć? Z płaskoziemcami też nie wdaję się w polemikę, nie będę się z tobą kłóciła jakie ja mam naprawdę poglądy, bo tobie się wydaje coś innego... no to już jest komizm w czystej postaci. Wspominałam już wcześniej, że tutejszy circle jerk robi świetną robotę w obnażaniu głupot opozycji, ale jakoś nikt tutaj nie kwapi się, by mówić o wpadkach strony rządzącej, jeżeli mam być przez to nielubiana to trudno, może chociaż jedna osoba tutaj zobaczy, że grając na którąkolwiek ze stron i tak się ostatecznie przegrywa :)

03.06.2026 22:28
tomazzi
1568.51
odpowiedz
tomazzi
37
Generał

Jane_od_Batmana strawmanujecie
Nie mam pojęcia co to oznacza. Pisz po polsku. Jedyne stra jakie znam to moldas.
Ale to Ty wydałeś oświadczenie, że polscy kibice nic złego ostatnio nie zrobili. A zrobili. I nie w jakiejś wiosce a w Radomiu.
Ja przestępstwom w Paryżu nie przeczę. Przeczę stwierdzeniu, że Polscy kibice nic ostatnio złego nie zrobili

03.06.2026 23:10
Jane_od_Batmana
1568.52
odpowiedz
Jane_od_Batmana
66
Generał

Spokojnie, doskonale zdaję sobie sprawę z tego co robisz :)
No i proszę:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Sofizmat_rozszerzenia

03.06.2026 15:09
Irek22
😡
1569
1
odpowiedz
18 odpowiedzi
Irek22
169
Legend

Ach, ci źli imigranci!

Policjanci ze Stargardu (woj. zachodniopomorskie) pomogli uwolnić Polkę przetrzymywaną siłą w mieszkaniu na terenie Niemiec.

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/uprowadzenie-polki-w-niemczech-sprawca-byl-poszukiwany/t1r5q8y

Porwana Polka uwięziona w Niemczech. Sprawca wpadł po międzynarodowej akcji policji

https://informacje.wp.pl/wiadomosci/porwana-polka-uwieziona-w-niemczech-sprawca-wpadl-po-miedzynarodowej-akcji-policji-7287497129130080a

03.06.2026 16:14
1569.1
odpowiedz
EG2009_120754240
35
Generał

Irek22 Jak rozpoznać oczadzonego silniczka, gdy mowa o imigracji? Po tym gdy jest dyskusja o przestępczości u imigrantów, to ten znajdzie z dupy jakieś przestępstwo dokonane przez Polaka, tworząc autisic screetching że "Polacy też bijom/mordujom/gwałcom!!!!!!1". No robią to, tylko gdy mowa o tym jakie jest ratio przestępstw imigrant kontra lokals, to nagle to niedobra o tym mówić :)

03.06.2026 16:43
elathir
1569.2
7
odpowiedz
elathir
121
Czymże jest nuda?

To jakie masz statystyki w Polsce? Podaj liczby.

03.06.2026 16:56
neXus
1569.3
7
odpowiedz
neXus
261
Fallen Angel

elathir Żartujesz? Przecież to technika ich guru - Stanowskiego i Mazurka - walnąć jakieś dane wzięte z dupy, gdy ktoś to chce zweryfikować - mówić o silniczkach i lewackiej propagandzie po czym ogłosić zwycięstwo w dyskusji :P
Przecież na chłopski rozum nie mogą się mylić :P

03.06.2026 17:58
1569.4
odpowiedz
trumpf
16
Generał

elathir statystyki dla krajow zachodnich sa powszechnie dostepne i niestety dla zwolennikow imigrantow wzrosty przemocy sa oczyiwste i niezbyt optymistyczne. Uprzedzajac pytanie o Polske, zapytam czy uwazacie, ze jest szansa na odwrocenie trendu w krajach w ktorych statystyki sa niekorzystne.

czy moze lepiej zastosowac sie do starego dobrego "lepiej zapobiegac niz leczyc"

Ostatnio pojawilo sie kilka artykulow o tragicznej sytuacji socjalu w Niemczech, nietrudno znalezc.

post wyedytowany przez trumpf 2026-06-03 18:00:05
03.06.2026 18:27
1569.5
odpowiedz
EG2009_120754240
35
Generał

neXus Na serio mam ci pokazywać skalę przestępstw dokonanych przez polaków, a ilu przez imigrantów? Poważnie? To jakieś zakłamywanie rzeczywistości czy co?

No OK, dane BKA dla Niemiec i Polski

Polska - 4,6 tysiąca przypadków, 95% przestępstw popełnili Polacy (co jest normalne dla każdego kraju). Z obcokrajowców to głównie Ukraińcy i Białorusini
Niemcy - między 38 a 40 tysięcy, czyli prawie 10 razy więcej, przy czym obywateli Niemiec jest nieco ponad 2 razy więcej niż obywateli Polski. Udział Niemców to 65% (co nie jest normalne). Z obcokrajowców przestępcami są głównie Syryjczycy, Afgańczycy i Turcy.

Z litości nie podam statystyk dotyczących zabójstw czy gwałtów.

Widzisz tu pewny schemat i dysproporcje, czy nadal chcesz zaklinać rzeczywistość?

PS. Stanowskiego nie oglądam.

post wyedytowany przez EG2009_120754240 2026-06-03 18:28:09
03.06.2026 18:34
1569.6
1
odpowiedz
MroźnyMag
0
Legionista

Irek22 Proponuję obejrzeć sobie jak awans świętowała Wisła Kraków ( prawie 60tys ludzi na palcu -Rynek główny) oraz dla porównania co się działo po zdobyciu ligi Mistrzów przez PSG... 400 zatrzymanych "inżynierów" i ponad 100 spalonych aut..

post wyedytowany przez MroźnyMag 2026-06-03 18:36:37
03.06.2026 18:54
Jane_od_Batmana
1569.7
odpowiedz
Jane_od_Batmana
66
Generał
Image

Irek22 O nie wśród różnych nacji są przestępcy reee 😂

03.06.2026 18:57
elathir
1569.8
4
odpowiedz
elathir
121
Czymże jest nuda?

EG2009_120754240

Trzy ale:
1) to nie jest statystyka popełnianych przestępstw przez Niemców a podejrzanych. Nie ma ogólnokrajowej statystyki dla skazanych, ale te mogą się trochę różnić

2) natywni Niemcy stanowią 74% mieszkańców Niemiec, więc wyniki na poziomie 65% oskarżonych oznaczają, że prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa przez imigranta jest tam o około 50% wyższe. Niby sporo, ale podobne wyniki mieli Polacy w UK na tle rodowitych Brytyjczyków. Oczywiście można postawić tezę, że rozkład przestępczości pośród imigrantów różnych grup jest nierówny i będzie ona zapewne prawdziwa.

A wiec, tak jest różnica, ale wcale nie wygląda ona tak dramatycznie jak jest rysowana przez stronę autorytarną. A chciałbym zwrócić uwagę, że w wypadku Niemiec mamy do czynienia z najgorszym scenariuszem wpuszczania jak leci pontonowców a nie kontrolowanej migracji. Dla kontrolowanej mówimy o różnicach rzędu 10-20%.

post wyedytowany przez elathir 2026-06-03 19:01:47
03.06.2026 20:06
1569.9
odpowiedz
EG2009_120754240
35
Generał

elathir Dla kontrolowanej mówimy o różnicach rzędu 10-20%.

Po pierwsze, nie jest gwarantowane że u nas to będzie kontrolowane. Po drugie, dlaczego mam się godzić nawet na te 10-20%? W imię czego?

Przyjęliśmy już bardzo dużo imigrantów, w 95% nie mam z nimi problemu. Dlaczego mamy być zmuszani do relokacji pakoli z Niemiec, Francji itd.? Sami wywołali ten burdel i niech sami go sobie sprzątają.

03.06.2026 21:00
tomazzi
1569.10
2
odpowiedz
tomazzi
37
Generał

EG2009_120754240 Ale Irek wstawił linki gdzie imigranci popełniają przestępstwa...

03.06.2026 21:18
elathir
1569.11
1
odpowiedz
elathir
121
Czymże jest nuda?

EG2009_120754240 Dlaczego mamy być zmuszani do relokacji pakoli z Niemiec, Francji itd.? Ale kto tutaj mówi o relokacji? My mówimy o naszej imigracji.

03.06.2026 21:51
1569.12
odpowiedz
EG2009_120754240
35
Generał

tomazzi OK, i ten "whataboutism" ma jakie znaczenie...?

03.06.2026 22:22
tomazzi
1569.13
1
odpowiedz
tomazzi
37
Generał

EG2009_120754240 Ma takie, że niekontrolowana, przesadzona imigracja szkodzi. Bez względu na rasę

03.06.2026 22:27
1569.14
odpowiedz
EG2009_120754240
35
Generał
Image

tomazzi No ręce opadają...

Masz tu obrazek z BKA pokazujący ilość przestępców na 100 tysięcy mieszkańców. Faktycznie, Polacy są na zdecydowanym przedzie :)

03.06.2026 22:30
tomazzi
1569.15
1
odpowiedz
tomazzi
37
Generał

EG2009_120754240 I czemu to dowodzi? Że przesadzona imigracja Polaków do Niemiec by nie była szkodliwa?

03.06.2026 22:32
1569.16
odpowiedz
trumpf
16
Generał

elathir

Niby sporo, ale podobne wyniki mieli Polacy w UK na tle rodowitych Brytyjczyków.
skad ty bierzesz te dane zdupy? i te smieszne usrednianie, ty chyba cos tam z matematyka miales po drodze zebys jeszcze napisal Syryjczykow, Albanczykow czy innych afganczykow.

generalnie zawsze byles bardziej butny ale obaj zdajemy sobie sprawe ze ta bitwa na zachodzie jest raczej rozstrzgnieta.
I nie, roznica jest dramatyczna i trend rowniez jest dramatyczny, a Polacy, no coz maja za uszami ale ciagle w sredniej (i pod rumunia)

post wyedytowany przez trumpf 2026-06-03 22:32:34
03.06.2026 23:45
1569.17
odpowiedz
EG2009_120754240
35
Generał

tomazzi A czemu miałaby być szkodliwa? Emigracja z krajów o podobnych wartościach i kręgach kulturowych znacznie łatwiej się asymiluje i znacznie rzadziej popełnia przestępstwa. Polacy emigrują do Niemiec od wejścia do Unii, czyli 20 lat, szczyt emigracji pontoniarzy był 10 lat temu - a i tak w dwa razy krótszym czasie osiągnęli minimum 2-3 razy "lepszy" wynik w przestępstwach niż Polacy. Także ponownie - co chcesz udowodnić?

A i ta tabelka pokazuje kradzieże i rozboje, jeżeli mowa o morderstwach czy gwałtach, to już inżynierowie odjechali każdemu na kilka długości.

04.06.2026 15:36
Kwisatz_Haderach
1569.18
odpowiedz
Kwisatz_Haderach
25
GIT GUD or die trying

Proponuję obejrzeć sobie jak awans świętowała Wisła Kraków ( prawie 60tys ludzi na palcu -Rynek główny) oraz dla porównania co się działo po zdobyciu ligi Mistrzów przez PSG... 400 zatrzymanych "inżynierów" i ponad 100 spalonych aut..

Proponuje obejrzec jak bawi sie w weekendy srodowisko wokol wszelakich "klubow kibica" Wisly Krakow, oraz jak po swietowaniu awansu klubu rozchodza sie do zwyczajowych codziennych zajec, czyli paserstwa, kradziezy i dilerki zielonym/bialym (glownie), przeplatanymi napierdalaniem sie pod blokami.

I tak mozna sie przerzucac bez konca, bo patola to patola.

post wyedytowany przez Kwisatz_Haderach 2026-06-04 15:39:00
03.06.2026 16:37
Irek22
1570
5
odpowiedz
1 odpowiedź
Irek22
169
Legend
Wideo

Bocheński powiedział dziś w TVN24, że Ziobro i Romanowski nie uchylają się od wymiaru sprawiedliwości. No nie uchylają się. No nie. Nie, w ogóle. Wcale. Oni wręcz chcą stanąć przed sądem i udowodnić swoją niewinność, tylko Tusk im nie pozwala (to ostatnie zdanie to oczywiście tylko figura retoryczna, bo akurat tego nie powiedział, ale gdyby powiedział, to bredniolity oczywiście by to łyknęły).

Wyborcy PiS to debile. Gdyby wyborcy PiS nie byli debilami, to politycy PiS nie mówiliby takich debilizmów, bo najzwyczajniej w świecie nikt (w tym ich wyborcy) by tego nie kupował. A jedncześnie wyborcy PiS to "pośrednie" antypolskie szkodniki, bo wspierają polityków PiS, którzy są niejako "bezpośrednimi" antypolskimi szkodnikami; przy czym ich pastuchy nie są debilami, lecz wykorzystują tych debili do swoich prywatnych celów i interesów. Inaczej mówiąc, politycy PiS to "tylko" antypolskie szkodniki, natomiast wyborcy PiS to również antypolskie szkodniki i jednocześnie w przeważającej mierze debile (bo są też tacy, którzy formalnie nie są politykami PiS ani politykami w ogóle, ale są wyborcami PiS i wykorzystują tych debilnych wyborców PiS do własnych celów i interesów, a żeby to robić, to jednak nie można być debilem - natomiast trzeba być sku...em). Nie da się nie być antypolskim debilem lub antypolskim skur...em i w 2026 r. - po tym wszystkim, co PiS zrobił, robił i robi od 2010/2015 r. - popierać PiS.

Żeby nie sięgać już do czasów katastrofy smoleńskiej, ale czy po 11 latach od 2015 r. ktokolwiek jeszcze się dziwi, że tutejsze pisiory piszą debilizmy, kłamią, manipulują oraz są obrzydliwymi hipokrytami i obłudnikami? Kłamstwo, manipulacja, hipokryzja, obłuda to jedne z fundamentów PiS czy szerzej - psychoprawicy.

Na deser, stan rozliczania PiS-owców na dzisiaj:

https://www.youtube.com/watch?v=3Pgq7BIqoD0

post wyedytowany przez Irek22 2026-06-03 22:15:28
03.06.2026 16:59
neXus
1570.1
7
odpowiedz
neXus
261
Fallen Angel

Irek22 Mistrz pisowskiej propagandy w odniesieniu do ich wyborców sam mówił: "ciemny lud to kupi". Więc sami pisowcy traktują tych ludzi z pogardą jako "użytecznych debili" którzy łykną każdą głupotę którą im sie zaserwuje...

03.06.2026 18:41
Bukary
1571
2
odpowiedz
Bukary
247
Legend
03.06.2026 21:34
Irek22
😂
1572
3
odpowiedz
Irek22
169
Legend

Z cyklu "Wyborcy PiS to debile", odc. 9647331368542378972.

Janusz Cieszyński, były minister w rządzie PiS, przegrał proces z dziennikarzem TVN. Sąd nakazał mu zapłacić 50 tys. zł zadośćuczynienia, jednak Cieszyński z wyrokiem się nie zgadza. Do tego stopnia, że w oficjalnym dokumencie, swoim oświadczeniu majątkowym, atakuje "neosędzię", która ten wyrok wydała. Sęk w tym, że politycy PiS uparcie twierdzą, że byt taki, jak neosędziowie nie istnieje.

https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/polityk-pis-brnie-w-sprawie-neosedziow-nie-ma-ich-ale-sa-bo-wyrok-nie-taki/e3p2gft,79cfc278

Pewnie Tusk mu pisał to oświadczenie majątkowe...

post wyedytowany przez Irek22 2026-06-03 21:34:55
03.06.2026 21:47
Viti
1573
1
odpowiedz
2 odpowiedzi
Viti
291
Dziadek Pterodaktyl

Via Tenor

https://wiadomosci.dziennik.pl/artykuly/11257121,niemcy-flirtuja-z-rosja-schroeder-w-moskwie-afd-chce-uruchomienia-gazociagow-nord-stream.html

Trzeba by tam wypad zrobić i tych aefdeków uciszyć. Da się szablą po łbie to i cichy jak trusia.

03.06.2026 21:54
Irek22
1573.1
3
odpowiedz
Irek22
169
Legend
Image

Ojej.

03.06.2026 22:22
1573.2
odpowiedz
trumpf
16
Generał

Viti ladna manipulacja, Schroeder, odwieczny podnozek putina przewodniczacy partii SPD kolaboruje z nim nadal, zeby jednak przypadkiem sie nie kojarzylo podklejamy afd.

03.06.2026 22:09
Jane_od_Batmana
1574
odpowiedz
Jane_od_Batmana
66
Generał
Image

;)

03.06.2026 22:10
Irek22
👍
1575
5
odpowiedz
Irek22
169
Legend

Jedność według PiS-owców:

Wystawiają swojego kandydata na prezydenta miasta -> po czym bredzą o "jedności na prawicy" -> a następnie apelują do Konfederosji o poparcie kandydata PiS "w imię jedności na prawicy".

I tu zgadzam się z Bosakiem (za dzisiejszymi "Faktami") - jeżeli ktoś chce wystawić wspólnego kandydata i gadać o jedności, to najpierw rozmawia nieoficjalnie z potencjalnymi sojusznikami i dopiero później ewentualnie wystawia uzgodnionego z nimi kandydata, a nie tak, jak zrobił PiS. Zachowanie PiS-owców jest - dosłownie cytując Bosaka - czysto teatralne i pełne hipokryzji; nie żeby Bosak powiedział o PiS-owcach coś, czego wcześniej o nich nie wiedzieliśmy - ot, po prostu potwierdził to, co od dekad wiemy o tych antypolskich szkodnikach.

PiS na pewno jest za jednością - tego nie kwestionuję. Problem w tym, że PiS jest za jednością na warunkach oraz pod dyktando i pod przywództwem PiS. Parafraując znany slogan: "Jeden naród, jeden kraj, jeden prezes". To są tak obrzydliwe gnoje, że aż się rzygać chce na sam ich widok; słuchać ich też nie ma co, bo wiadomo, że gdy otworzą gęby, to będą łżeć jak bure suki.

post wyedytowany przez Irek22 2026-06-03 22:15:02
03.06.2026 22:12
1576
9
odpowiedz
11 odpowiedzi
Ryokosha
100
Legend

Zauważyliście zadziwiającą koindycencje? Za każdym razem jak wypada jakiś trup z szafy PiSu, konfederacji czy Downa zaraz pojawia się nasz batalion "nie głosowałem na PiS, ale..." "Oglądacie tylko TVN i on wam pierze mózgi" itd i udowadnia nam że u was to murzynow biją...

03.06.2026 22:17
Irek22
1576.1
8
odpowiedz
Irek22
169
Legend

Stara zagrywka. Dodajmy do tego brednie typu "wszyscy są tacy sami" lub "za PiS było źle, ale teraz nie jest lepiej" - po czymś takim, poznaje sie zakamuflowanego pisiora.

03.06.2026 22:23
Jane_od_Batmana
😂
1576.2
4
odpowiedz
Jane_od_Batmana
66
Generał

Ryokosha To już naprawdę powinno się leczyć taką paranoję... czy PiS, Konfederacja i Putin są z nami w pokoju?
No i sprawiedliwość dla suma z Gocławia!

03.06.2026 22:57
1576.3
7
odpowiedz
Ryokosha
100
Legend

Tak, tak podrzędny internetowy trollu leczący swoje kompleksy ;)

03.06.2026 23:54
1576.4
odpowiedz
EG2009_120754240
35
Generał

Ryokosha A może jednak, trzymaj się mistrzu krzesła - ktoś może mówić prawdę, że naprawdę na kogoś nie głosował? I naprawdę to wasze "ja wiem lepiej" jest już coraz bardziej żenujące?

Ja się nie wstydzę swoich poglądów, tak - głosowałem na PiS - w 2007 roku. To był mój ostatni głos oddany na tą partię. Zdarzyło mi się też zagłosować na Bosaka.

04.06.2026 06:35
1576.5
4
odpowiedz
Ryokosha
100
Legend

Tak, tak EG Jane nie jest żadnym trollem po prostu z głupoty wrzuca te wszystkie dyrdymałki.

04.06.2026 08:35
1576.6
odpowiedz
EG2009_120754240
35
Generał

Ryokosha No ale twój post jest kierowany do jakiejś grupy osób, nie tylko Jane. Jak inaczej mam rozumieć słowo "batalion"?

Zresztą, nie ma prawa pisać nawet głupot? Niech pisze, mamy w końcu wolność słowa. Ja rozumiem że niektórzy by chcieli żeby ten wątek był ścisłym kółeczkiem wzajemnej adoracji, ale wtedy byłoby tutaj nudno :)

04.06.2026 08:40
1576.7
10
odpowiedz
Asmodeus
55
Senator

"wolnosc slowa" polega na tym ze za te brednie Jane nie pojdzie siedziec, a nie to, ze mozna jej pozwalac na pieprzenie trzy po trzy bez komentarza zwrotnego

04.06.2026 08:53
1576.8
odpowiedz
EG2009_120754240
35
Generał

Asmodeus No przecież o tym mówię, wolność słowa polega na tym że można pieprzyć najgorsze głupoty, a ty masz prawo albo wejść w dyskusję, albo ją zignorować. Od biedy wyśmiać, jak głupoty są naprawdę ciężkiego kalibru.

Skoro jej odpowiadacie, znaczy że wam to pasuje, bo inaczej dalibyście ją do ignorowanych osób.

04.06.2026 09:05
1576.9
4
odpowiedz
Asmodeus
55
Senator

EG2009_120754240 napisalem jedna linijke i nawet nie udalo ci sie doczytac do samego konca. smuteczeg

04.06.2026 09:27
1576.10
odpowiedz
EG2009_120754240
35
Generał

Asmodeus Cóż, to wyjaśnij mi co za pokręcony tok myślenia miałeś w tym zdaniu, skoro według Ciebie go nie zrozumiałem. Pewnie po raz kolejny 3 dna wypowiedzi, szachy 5D i w ogóle, które my malutcy nie rozumiemy :)

04.06.2026 10:16
Jane_od_Batmana
1576.11
odpowiedz
Jane_od_Batmana
66
Generał

Asmodeus Czyli bredniami teraz się nazywa inne zdanie od własnego? Ciekawe, ale czego innego mogłam się spodziewać :3

03.06.2026 22:27
Irek22
1577
7
odpowiedz
2 odpowiedzi
Irek22
169
Legend

Czyli tak:

Poseł PiS najpierw zapierał się, że nie pił alkoholu, lecz cierpi na jakąś przypadłość i dlatego się zataczał -> gdy na jaw wyszły zdjęcia, pokazujące, że był wstawiony, stwierdził, że brał leki i popijał je alkoholem

Ależ te wasze pastuchy was dymają, bredniolity! Ależ oni was nie szanują! Ależ oni wami gardzą! A robą to i traktują was, jak debili, bo wiedzą, że mogą, że łykniecie każde ich kłamstwo i kupicie każdy ich debilizm.
Wy, pisiory, nie zasługujecie na najmniejszy szacunek, bo od wielu, wielu lat sami pozwalacie traktować się jak debile i jeszcze próbujecie te debilizmy waszych pastuchów wmawiać innym.

post wyedytowany przez Irek22 2026-06-03 22:30:10
04.06.2026 06:45
1577.1
odpowiedz
Mianoliito
27
Senator
Wideo

Iruś, twoje pastuchy ciebie nie dymają? Rozumiem, że zataczający się w sejmie Sienkiewicz to "pogłos" Kierwińskiego, którego żona-politolog zbiegiem okoliczności zarabia w kolejach mazowieckich więcej niż prezydent warszawy? i tak mi się przypomniało co się dzieje z obecnym prezydentem sutrykiem, tym samym, którego wspierał Tusk mając świadomość jego "wykształcenia" w kolegium tumanum? To są te twoje standardy, nowa jakość, tylko PIS dyma, KO i ferajna już nie? 🤣😂

https://www.youtube.com/watch?v=uNcCDiKbvmQ

https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-zona-kierwinskiego-zarobila-wiecej-niz-prezydent-warszawy-uw,nId,8088855

post wyedytowany przez Mianoliito 2026-06-04 06:46:11
04.06.2026 12:05
to_ja_jarzabek
1577.2
1
odpowiedz
to_ja_jarzabek
57
Generał
04.06.2026 10:19
Jane_od_Batmana
😒
1578
odpowiedz
6 odpowiedzi
Jane_od_Batmana
66
Generał
04.06.2026 10:32
Bukary
1578.1
5
odpowiedz
Bukary
247
Legend
Wideo

Jane_od_Batmana

"Polityka uległości" według Jane:

Zdaniem wicemarszałek Senatu zadaniem Polski jest wyjaśnienie tej sytuacji. - Ale żeby wykorzystać wszystkie narzędzia dyplomatyczne, żeby jasny przekaz poszedł do Ukrainy: nie będziemy się na takie sytuacje godzić, to jest uderzenie w polskie emocje - mówiła. [...] Teraz - jak stwierdziła - problem polega na tym, że jednym takim posunięciem prezydent Zełenski przekreślił tę ciężką pracę [związaną z ekshumacją ofiar rzezi] obu stron - ukraińskiej i polskiej. - I kto się z tego cieszy? Z tego się cieszy się na koniec Putin - podsumowała.

I ty nam tu będziesz wmawiać, że nie jesteś prawicowym trollikiem? LOL.

Nie zgadzam się natomiast z Biejat, gdy idzie o metody nacisku. (Choć w pełni rozumiem hierarchizację, którą wykorzystuje jako argument: najważniejsza jest kwestia bezpieczeństwa Polski, czyli skuteczna walka Ukrainy z Rosją). IMHO w obecnej sytuacji powinniśmy na szczeblu dyplomatycznym wyraźnie dawać do zrozumienia, że nasze poparcie dla członkostwa Ukrainy w UE jest jednak zależne od stosunku tego państwa do zbrodniarzy mordujących Polaków. To, co robi prezydent Ukrainy, jest nieakceptowalne. W tym kontekście polecam bardzo ten materiał Giełzaka (krytyczny wobec Zełenskiego, który już wcześniej wyraźnie okazywał pogardę dla pamięci historycznej Polaków, oraz np. prezydenta Dudy):

https://www.youtube.com/watch?v=A7EMhJCNpfo

Jak chcesz się dowiedzieć, jak powinny wyglądać i jak wyglądają relacje polsko-ukraińskie z lewicowego punktu widzenia, to sobie obejrzyj, Jane. Ale nie łudzę się, że chcesz tutaj pozyskać jakieś informacje, zamiast robić prawicowe wrzutki. :P

post wyedytowany przez Bukary 2026-06-04 10:42:31
04.06.2026 11:03
Jane_od_Batmana
1578.2
odpowiedz
Jane_od_Batmana
66
Generał

IMHO w obecnej sytuacji powinniśmy na szczeblu dyplomatycznym wyraźnie dawać do zrozumienia, że nasze poparcie dla członkostwa Ukrainy w UE jest jednak zależne od stosunku tego państwa do zbrodniarzy mordujących Polaków.

Imho czyli zgadasz się teraz z Nawrockim, więc... zostałeś rosyjskim agentem? 🤔

Prezydent Zełenski udowodnił, że Ukraina pod względem mentalnym, gloryfikowania bandytów, morderców z Ukraińskiej Powstańczej Armii, nie jest gotowa, aby być częścią rodziny europejskiej - powiedział prezydent RP w piątek dziennikarzom.
https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-nawrocki-ostro-reaguje-na-decyzje-zelenskiego-chce-mu-odebra,nId,8088338

Jak chcesz się dowiedzieć, jak powinny wyglądać i jak wyglądają relacje polsko-ukraińskie z lewicowego punktu widzenia, to sobie obejrzyj, Jane. Ale nie łudzę się, że chcesz tutaj pozyskać jakieś informacje, zamiast robić prawicowe wrzutki. :P

Nie no litości Bukary 1,5 godzinny filmik? Nawet w formie podcastu mam przyjemniejsze rzeczy do słuchania, ale rozumiem, że odsłuchałeś materiał już z trzy razy, więc bez problemu dasz mi radę streścić jak powinny wyglądać i wyglądają te relacje?

post wyedytowany przez Jane_od_Batmana 2026-06-04 11:04:25
04.06.2026 11:34
Bukary
1578.3
8
odpowiedz
Bukary
247
Legend

Jane_od_Batmana

Nawet w formie podcastu mam przyjemniejsze rzeczy do słuchania, ale rozumiem, że odsłuchałeś materiał już z trzy razy, więc bez problemu dasz mi radę streścić jak powinny wyglądać i wyglądają te relacje?

Tego się spodziewałem. Niestety, twoje wypowiedzi w tym wątku wskazują na to, że nie do końca wiesz, o czym mówisz. Jedną z przyczyn może być to, że zgłębianie tematów, o których się wypowiadasz, ograniczasz do przeczytania ekspresyjnych leadów albo łykania socialmediowej propagandy. Zachęcam do podążania za okruszkami chleba, które zostawiają mediaworkerzy. (O czytaniu książek nawet nie wspominam, skoro nie stać cię na wysłuchanie godzinnego filmu historyka przy prasowaniu albo w czasie jazdy samochodem czy sesji na siłowni). Mnie nie zawsze się to udaje i sam czasem daję się zrobić w konia, ale przynajmniej próbuję.

Nie jestem więc w stanie rozwiązać twojego problemu deficytów poznawczych: jak chcesz się czegoś dowiedzieć, musisz na to poświęcić nieco czasu. Nawet w dobie rozwoju AI. Przykro mi. Dostałaś źródło. Nie do jakiejś błazenady w stylu Mazurka czy Olejnik, tylko do rzeczowej analizy. Nikt za ciebie nie będzie myślał. Zwłaszcza że udając "obiektywnego" komentatora naszej polityki, dziwnym trafem ciągle potykasz się tylko i wyłącznie o kłody rzucane pod nogi przez mityczną lewicę.

Oczywiście, jeśli twoje ambicje intelektualne ograniczają się do tego, żeby odgrywać na forum rolę prawicowego trollika, zignoruj wszystko, co napisałem wyżej. Szkoda czasu. Nie trzeba jakiejś szczególnej wiedzy, żeby sobie popsioczyć na lewicę.

post wyedytowany przez Bukary 2026-06-04 11:38:38
04.06.2026 11:54
Jane_od_Batmana
1578.4
odpowiedz
Jane_od_Batmana
66
Generał

Mnie nie zawsze się to udaje i sam czasem daję się zrobić w konia, ale przynajmniej próbuję.

Rozumiem, że dzięki temu czujesz się lepszy, że czasem uda ci się obejrzeć półtora godzinny filmik historyka?
I rozumiem też, że aby być światłym w swoich wypowiedziach i żeby konstruktywnie krytykować opozycję to oglądasz zarówno błazenady kanału zero oraz jakieś rzeczowe analizy prawicowych znawców (tak bardzo 'prawicowa' jestem, że nawet nie wiem jakich tam oni mają swoich guru xd ), żeby lepiej poznać punkt patrzenia drugiej strony?
Bo jak nie to przykro mi, ale wtedy wychodzi na to, że jesteś lewicowym trollikiem 😱

Żyjemy w czasach, gdy najcenniejszą walutą jest czas. Ty ten czas wolisz przeznaczyć na słuchanie innych, żebyś wiedział jak masz myśleć, ja wolę bardziej asertywne podejście, w którym jest też miejsce na lekturę, ale nie politycznych wypocin, a głębszego, filozoficznego sensu i stylu życia :)

04.06.2026 12:06
Bukary
1578.5
6
odpowiedz
Bukary
247
Legend

Jane_od_Batmana

I rozumiem też, że aby być światłym w swoich wypowiedziach i żeby konstruktywnie krytykować opozycję to oglądasz zarówno błazenady kanału zero oraz jakieś rzeczowe analizy prawicowych znawców (tak bardzo 'prawicowa' jestem, że nawet nie wiem jakich tam oni mają swoich guru xd ), żeby lepiej poznać punkt patrzenia drugiej strony?

Oczywiście, że tak. Jak chcesz coś więcej wiedzieć, to konieczne jest zapoznanie z różnymi stanowiskami i analizami. Nie z błazenadami, ale właśnie z rzeczowymi analizami obu stron. Chyba nietrudno zauważyć, że odnoszę się na forum nie tylko do wypowiedzi czy tekstów lewicowych, ale też do tego, co mówi czy publikuje prawica albo strona neoliberalna. Wiem, że to dla ciebie nie do pojęcia, ale - o czym wiemy już od czasów Sokratesa - własne zdanie zawsze wykuwa się w ogniu polemiki. Dlatego też, gdy chcemy np. zabierać głos w kwestiach związanych z ateizmem i wiarą, warto nie tylko czytać (dajmy na to) Dawkinsa, ale też C. S. Lewisa. I lepiej polemizować z kimś, kto ma coś sensownego czy ciekawego do powiedzenia, niż z papką wyplutą przez mediaworkerów czy influencerów. Dlatego (nawiązując do powyższych przykładów) lepszy Dawkins i Lewis niż np. Charlie Kirk i Hasan Piker. Nikt (nawet wielcy filozofowie) niczego nie wymyślił całkowicie ex nihilo, co zdajesz się sugerować uwagami o "asertywności". Mózg też trzeba "zdrowo" karmić, żeby dobrze działał. Zwłaszcza w czasach, gdy na każdym kroku (i z każdej strony - lewej, prawej i środkowej) wciska się nam śmieciowe jedzenie.

Ty ten czas wolisz przeznaczyć na słuchanie innych, żebyś wiedział jak masz myśleć, ja wolę bardziej asertywne podejście, w którym jest też miejsce na lekturę, ale nie politycznych wypocin, a głębszego, filozoficznego sensu i stylu życia

No i wszyscy widzimy, jak wychodzisz na tym "asertywnym podejściu". Jakoś "filozoficzne" lektury nie sprawiają, że wiesz więcej o sprawach, w których zabierasz głos. Może masz coś ciekawego i sensownego do powiedzenia na temat "stylu życia", ale na temat polityki i spraw społecznych - już nie. Skoro więc czas jest dla ciebie najcenniejszą walutą (i szkoda czasu na zgłębianie kwestii związanych z polityką), to po cholerę się tutaj wypowiadasz i tracisz w "bezproduktywnych" polemikach... czas, czyli to, co najcenniejsze?

post wyedytowany przez Bukary 2026-06-04 12:33:05
04.06.2026 13:16
Drackula
1578.6
1
odpowiedz
Drackula
246
Bloody Rider

Skoro więc czas jest dla ciebie najcenniejszą walutą (i szkoda czasu na zgłębianie kwestii związanych z polityką), to po cholerę się tutaj wypowiadasz i tracisz w "bezproduktywnych" polemikach... czas, czyli to, co najcenniejsze?

bo wątki o tipsach nie cieszą się zainteresowaniem;)
tutaj wzorem lolito może się okłamywać że jest ponad nami ;)

04.06.2026 10:24
Bukary
1579
3
odpowiedz
2 odpowiedzi
Bukary
247
Legend

Ciekawe, jak zareagowaliby polscy politycy, gdyby rodzinka Trumpa chciała kupić sobie Morskie Oko, a na terenie TPN-u zainwestować kilka miliardów dolarów, żeby stworzyć kompleks hotelowy.

https://x.com/AgonMaliqi/status/2062435084917944404
https://x.com/AFP/status/2062043016257265912
https://x.com/franckelbers/status/2062426705067688243
https://x.com/Tirana_Report/status/2062269989546054038
https://x.com/eulensnews/status/2062445244499579336

04.06.2026 10:28
Drackula
1579.1
3
odpowiedz
Drackula
246
Bloody Rider

Zależy której partii. Ale jeśli chodzi o
lokalsow to pewnie witali by chlebem solą, mylę się?

04.06.2026 10:45
Bukary
1579.2
2
odpowiedz
Bukary
247
Legend

Drackula

mylę się?

Tym razem nie jestem do końca pewien. Bo górale mimo wszystko najbardziej cenią sobie ojcowiznę, z której czerpią dutki. Miłość do Trumpa czy poparcie dla jego polskich podnóżków (np. Nawrockiego) ma jednak swoje granice. ;)

post wyedytowany przez Bukary 2026-06-04 10:47:01
04.06.2026 10:52
Bukary
1580
1
odpowiedz
8 odpowiedzi
Bukary
247
Legend

Cóż za świetne wyczucie czasu!

https://x.com/MartaCienkowska/status/2062178974512316851

Tusk musi chyba ogarnąć swój burdel, bo robi się coraz weselej. Prawica strzela sobie w kolano niemal codziennie, ale gdy idzie o dominującą medialnie narrację, nie jest to już takie oczywiste.

04.06.2026 11:09
Jane_od_Batmana
😒
1580.1
1
odpowiedz
Jane_od_Batmana
66
Generał

Bukary Najpierw emerytury dla artystów, teraz to... mam wrażenie, że każdy jej pomysł i gdy tylko otwiera buzię to KO traci wizerunkowo.

https://www.facebook.com/share/r/18LPHi6CUt/

04.06.2026 11:29
Irek22
1580.2
1
odpowiedz
Irek22
169
Legend

Cienkowska to taki "Siemoniak w spódnicy". W jej przypadku jednak problemem jest to, że ona jest członkinią Polski 2050, więc - w przeciwieństwie do Siemoniaka - Tusk nie może jej zdymisjonować ot tak, według własnego uznania, nawet gdyby chciał.

04.06.2026 12:06
1580.3
odpowiedz
Ryokosha
100
Legend

Bukary Nie wiem. Dla mnie nie ma w tym nic bulwersującego że chce się upamiętnić to że od co najmniej XIV wieku mieszkali u nas Żydzi i tworzyli część naszego państwa i kultury. Co więcej po nagłówku rozumiem że to nie są pieniądze z budżetu państwa tylko granty norweskie.

04.06.2026 12:25
Bukary
1580.4
2
odpowiedz
Bukary
247
Legend

Ryokosha

Co więcej po nagłówku rozumiem że to nie są pieniądze z budżetu państwa tylko granty norweskie

7,5 mln zł idzie na to z budżetu.

Powtarzam: "timing" jest niefortunny.

post wyedytowany przez Bukary 2026-06-04 12:32:13
04.06.2026 12:53
1580.5
1
odpowiedz
Ryokosha
100
Legend

Bukary Dla kogo? Dla Brauna-Downa? Dla konfederatów? Bo tak możemy powiedzieć o wszystkim że ma kiepski timing.

04.06.2026 13:08
Bukary
1580.6
4
odpowiedz
Bukary
247
Legend

Ryokosha

Na przykład dla mnie. W chwili, gdy Izrael dokonuje ludobójstwa (zabijając też polskiego obywatela i nie okazując w związku z tym skruchy) i prowadzi politykę mająca negatywny wpływ na sytuację całej Europy, wolałbym, żebyśmy jednak przeznaczyli tę sumę na inne cele, a piękną ideę pielęgnowania żydowskiej tradycji w Polsce wcielali w życie kiedy indziej.

Chyba już się zorientowałeś, że mnie (i pewnie sporej części polskiego społeczeństwa o poglądach nie tylko prawicowych, ale też lewicowych) nie w smak to, jaki jest obecnie stosunek Izraela do reszty świata. Na pewien czas Izrael może więc przejąć obowiązek sponsorowania swoich organizacji w Polsce.

Oczywiście, szacun za twoje podejście do sprawy. Ja jestem znacznie bardziej małostkowy. :P

post wyedytowany przez Bukary 2026-06-04 13:15:18
04.06.2026 13:38
1580.7
7
odpowiedz
Ryokosha
100
Legend

Bukary Czyli według ciebie istnieje powiązanie pomiędzy historią i kulturą naszych Żydów a idiotyczną zbrodniczą polityką Netanjahu? Dlatego jest to słaby timing? Wiesz że to co piszesz jest tak naprawdę głupie? Mam nie czytać Dostojewskiego bo Putin dokonuje zbrodni na Ukrainie? A jak skończy to będzie odpowiedni timing i będę mógł czytać rosyjską literaturę?
A jeszcze lepiej oczywiście wszyscy Żydzi popierają politykę Netanjahu. Także ci polscy?

04.06.2026 15:35
Bukary
1580.8
5
odpowiedz
Bukary
247
Legend

Ryokosha

Nie wiem, jak wpadłeś na absurdalną analogię z lekturą Dostojewskiego. Zaproponuję inną i zapytam: czy - twoim zdaniem - po ataku Putina na Ukrainę polski rząd powinien zaprzestać finansowego wspierania wszelkich inicjatyw i organizacji promujących w naszym kraju rosyjską (także dawną i związaną np. z współistnieniem dwóch narodów w czasie zaborów) kulturę? I FYI: polski rząd zaprzestał. A więc nagle się okazało, że - używając twoich słów - istnieje powiązanie pomiędzy rosyjską literaturą i sztuką z np. XIX wieku a zbrodniczą polityką Putina. Z publicznych instytucji (filharmonii, teatrów, muzeów itp.) zniknęła rosyjska kultura. Odwołano Festiwal Filmów Rosyjskich. I tak dalej. I to nie ma żadnego związku z tym, czy i kiedy ktoś chciał sobie w domu czytać Dostojewskiego czy Sołżenicyna albo słuchać Czajkowskiego. Chodziło o pewien symboliczny gest, który miał charakter systemowy. Nikt nagle nie zaczął dowodzić, że np. Dostojewski to słaby pisarz, którego nie warto czytać i który (co jest akurat faktem) nie znosił Polaków. Po prostu wstrzymano przekazywanie publicznej kasy na promowanie rosyjskiej kultury. A to, co robi Izrael, nie różni się od tego, co robi Putin.

Powtarzam: chcesz, żebyśmy promowali żydowską kulturę za publiczne pieniądze w sytuacji, gdy Izrael uważa oburzenie spowodowane zabiciem Polaka za przejaw "antysemityzmu" - szacun. Za bardzo chrześcijańską i niemałostkową postawę. Mnie na taką nie stać. Ja proponuję, żeby te środki wrzucić do innych fundacji, które promują polską kulturę (w tym kształtowaną przez Polaków żydowskiego pochodzenia, np. Tuwima). Bo jest istotna różnica między Polakami żydowskiego pochodzenia, którzy czuli związek z naszym krajem i narodem, brali udział w powstaniach przeciwko zaborcy, współtworzyli polską kulturę itp., a Żydami mieszkającymi na terenie Polski, którzy z własnej woli izolowali się od reszty społeczeństwa. Tego rodzaju rozróżnienia nie bierze się pod uwagę, wydatkując publiczne pieniądze. Stąd też w obecnej sytuacji digitalizację dokumentacji dotyczącej synagog czy żydowskich cmentarzy, konferencje na temat życia konkretnych diaspor, szkolenia edukatorów, festiwale kultury żydowskiej oraz działalność Żydowskiego Instytutu Historycznego itp. mógłby hojnie wesprzeć Izrael. Jest w tym jakaś ironia losu, że cały ten grant ma na celu walkę z antysemityzmem, podczas gdy rząd Izraela z pełną świadomością robi wszystko, co się da, żeby na całym świecie (i w Polsce) podsycać antysemickie nastroje. Trzeba więc wypić nawarzone piwo.

Nie dojdziemy tutaj do porozumienia, choćbyś jeszcze dziesięć razy napisał, że jestem głupi czy gadam głupoty. :P

post wyedytowany przez Bukary 2026-06-04 15:49:31
04.06.2026 11:01
Bukary
1581
5
odpowiedz
4 odpowiedzi
Bukary
247
Legend

Niech ktoś powie Nawrockiemu, że może walić śmiało: Polacy na pewno wytrzymają więcej niekompetencji ludzi, których zatrudnia. Macierewicz już przetarł szlaki.

https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/tozsamosc-komandosow-podana-na-tacy-wpadka-bbn-i-prezent-dla-obcych-wywiadow/d6370zr,79cfc278

#muremzamundurem

post wyedytowany przez Bukary 2026-06-04 11:21:04
04.06.2026 11:16
to_ja_jarzabek
1581.1
5
odpowiedz
to_ja_jarzabek
57
Generał

Bukary poszukiwani zatrzymywani kibole i przestępcy mają bardziej chroniony wizerunek niż polscy żołnierze...

04.06.2026 11:40
Irek22
1581.2
odpowiedz
Irek22
169
Legend

Akurat w tej sprawie nie powiedziałbym, że "winowajcą" jest BBN. Problemem jest tu raczej to, że ci komandosi w ogóle tam się znaleźli, a przynajmniej w mundurach, a nie np. po cywilu na widowni (choć i tam nie powinni), a nie samo opublikowanie zdjęcia. No, chyba że ta impreza była zamknięta, a przed wejściem wszyscy jej uczestnicy byli skrupulatnie sprawdzani - jeśli nie, to przecież mógł tam wejść każdy (w tym obcy wywiad) i zrobić im fotkę choćby z ukrycia, wiele fotek i w zbliżeniu.
Inna sprawa, że nawet jeśli była zamknięta, to "zwykli" komandosi i tak nie powinni się na niej pojawić, a co najwyżej ich dowódcy - zarówno dla dobra ich samych, jak i dobra całego kraju.

post wyedytowany przez Irek22 2026-06-04 11:42:16
04.06.2026 11:54
Bukary
1581.3
2
odpowiedz
Bukary
247
Legend

Irek22

IMHO nie masz do końca racji. To była impreza zamknięta. Wewnętrzne święto, w którym można było uczestniczyć, okazując zaproszenie. Problemem nie jest sama impreza, w której (co naturalne) uczestniczyli komandosi. Problemem jest fatalne zarządzanie bezpieczeństwem wizerunku osób uczestniczących w imprezie. Sztab Generalny wrzucił zdjęcia z zamazanymi twarzami komandosów. A BBN wrzucił na X zdjęcie bez retuszu. Obcym wywiadom podano na tacy dane do rozpoznania kluczowych operatorów.

04.06.2026 11:59
Irek22
1581.4
odpowiedz
Irek22
169
Legend

Bukary

Jeśli była to impreza zamknięta, to OK - to trochę zmienia postać rzeczy (o czym napisałem wyżej). Z artykułu na Onecie nie wynika, czy była zamknięta czy nie. Niemniej jednak uważam, że "zwykli" komandosi i tak nie powinni w takich imprezach uczestniczyć bez względu na charakter imprezy - nie ma powodu, aby w nich uczestniczyli; tym bardziej, że przecież wiedzą, jaki zawód wybrali i z czym się wiąże (w tym z ich anonimowością).

04.06.2026 15:15
to_ja_jarzabek
1582
3
odpowiedz
6 odpowiedzi
to_ja_jarzabek
57
Generał

Będzie pomnik premiera.
https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/donald-tusk-zapowiada-pomnik-tadeusza-mazowieckiego-zazartowal-z-prezesa-pis/tx57q97,79cfc278

PS
Gdybym był złośliwy to bym napisał, że stara kaczka tego nie zdzierży bo to ona wraz z bratem miała być tym drugim...
A tak zwyczajnie z całym szacunkiem dla dokonań bez pompy, partyjnego bełkotu, bez Wawelu, bez rocznicy, bez partyjnej policji i bez utrudniania życia Polakom będzie oddany hołd premierowi...

post wyedytowany przez to_ja_jarzabek 2026-06-04 15:17:24
04.06.2026 15:46
Bukary
1582.1
4
odpowiedz
Bukary
247
Legend

to_ja_jarzabek

Niech Mazowiecki ma swój pomnik. Zapisał się w historii.

Ale nie dziwię się, że niektórzy nie chcieliby wejść w skład Komitetu Honorowego Budowy Pomnika. To za sprawą Mazowieckiego w Polsce nie doszło do dekomunizacji, a zamiast tego zniszczono akta SB. To w czasie rządów Mazowieckiego doszło do "uwłaszczenia nomenklatury", czyli m.in. przejęcia polskiego biznesu przez aparatczyków (i wzmocnienia postkomunistów w formie SLD). To za sprawą Mazowieckiego zainstalowano w Polsce dziki kapitalizm, z którego skutkami (pauperyzacja społeczeństwa) walczyliśmy przez wiele, wiele lat (i chyba dopiero za czasów PiS-u udało się przezwyciężyć klątwę Balcerowicza). To za sprawą Mazowieckiego wprowadzono do szkół religię i podpisano konkordat. Itd.

Oczywiście, zrobił też wiele dobrego. Dla mnie więc - postać kontrowersyjna. Zwłaszcza że dojrzewałem w czasach, gdy konsekwencje jego polityki odciskały swoje piętno na całym społeczeństwie. Ale z takich kontrowersyjnych postaci składa się panteon polskich polityków. Skoro więc Wałęsa ma swoje pomniki, to niech i Mazowiecki zostanie odlany w brązie.

post wyedytowany przez Bukary 2026-06-04 15:48:25
04.06.2026 16:58
1582.2
odpowiedz
EG2009_120754240
35
Generał
Image

Bukary Już ma, nawet trzy. Także nie bardzo rozumiem o co tu chodzi.

04.06.2026 17:00
1582.3
odpowiedz
EG2009_120754240
35
Generał
Image

Z ciekawostek - nawet Olszewski je ma

04.06.2026 17:16
tomazzi
1582.4
odpowiedz
tomazzi
37
Generał

EG2009_120754240 Przecież nawet Kaczyński ma pomniki

04.06.2026 17:20
Bukary
1582.5
4
odpowiedz
Bukary
247
Legend
Image

Panowie, to ma być akt symboliczno-symetrystyczny. Pomnik stanie przed Kancelarią Premiera. Skoro PiS tam wstawił Olszewskiego (wtedy przewodniczącym Komitetu Honorowego był Macierewicz), to teraz Tusk chce wstawić Mazowieckiego. I będą tak panowie na siebie patrzeć z miłością. :)

Aż się przypomina Wawel z Mickiewiczem i Słowackim (wielkimi wrogami) w jednej krypcie.

Ot, kolejna odsłona wojny polsko-polskiej z domieszką typowego dla Tuska trollingu.

post wyedytowany przez Bukary 2026-06-04 17:26:15
04.06.2026 17:25
1582.6
odpowiedz
EG2009_120754240
35
Generał

tomazzi Owszem, Lech. Z wiadomego powodu. Jarosław nie ma pomnika (dzięki Bogu, bo już całkiem bym zwątpił w ten naród).

04.06.2026 17:38
Irek22
1583
3
odpowiedz
1 odpowiedź
Irek22
169
Legend
Wideo

A czy tobie prokuratura Ziobry również by umorzyła śledztwo, gdybyś prowadził usługi płatnicze bez zezwolenia?

https://www.youtube.com/watch?v=N_YacdqOvvc

04.06.2026 17:47
Bukary
1583.1
2
odpowiedz
Bukary
247
Legend

Irek22

Spokojnie, zaraz ktoś przyleci i powie, że dopiero *teraz* prokuratura jest *naprawdę* upolityczniona. ;)

05.06.2026 10:11
Irek22
1584
5
odpowiedz
1 odpowiedź
Irek22
169
Legend

Cholera, 120 mld zł ze 185 mld zł (ok. 65%) już podpisane, a na liście same polskie firmy i żadnej niemieckiej.

Zakończyła się pierwsza część podpisywania kontraktów na sprzęt wojskowy w ramach unijnego programu SAFE; do polskich zakładów trafi ok. 120 mld zł na wozy bojowe, artylerię czy sprzęt informatyczny. Następnym etapem będą zakupy dokonywane wspólnie z zagranicznymi partnerami.

https://www.wnp.pl/bezpieczenstwo/pierwszy-etap-safe-zakonczony-do-polskiego-przemyslu-obronnego-trafi-120-miliardow-zlotych,1067688.html

No nic, może następnym razem się uda i chociaż te pozostałe 65 mld zł Tusk wyda u Niemca, dzięki czemu Błaszczak jednak będzie mógł dumnie wypinać pierś przed kamerami...

post wyedytowany przez Irek22 2026-06-05 10:13:55
05.06.2026 13:53
1584.1
odpowiedz
znafcatematu
73
Generał

Irek22 Niemożliwe, prawki znajdą 1 niemiecką śrubkę na pewno!!! W kontekście tego, że w Rumunii wybuchają drony, ten "niemiecki "SAFE nie jest nam potrzebny. Nic tylko zdjąć gacie i wystawić się zadem w stronę Putina.

post wyedytowany przez znafcatematu 2026-06-05 15:35:52
05.06.2026 10:15
Bukary
1585
5
odpowiedz
26 odpowiedzi
Bukary
247
Legend

Prawicowy "ekspert" ma problem z tym, że polskie dzieci będą się lepiej odżywiać:

https://x.com/Szafarowicz2001/status/2062569184635031581

Dałbym do kącika humorystycznego, gdyby nie fakt, że larum podnosi nie tylko jeden "ekspert", ale ożywiła się z tego powodu pewna część prawicowej bańki.

05.06.2026 10:29
1585.1
4
odpowiedz
Beneksor
19
Generał

Bukary Jak przystało na typowego prawicowca, gość nie ma żadnej przydatnej wiedzy, a tym samym nie pojęcia o czym pisze, a mimo to krytykuje. Ludzie go w komentarzach wyjaśniają.

post wyedytowany przez Beneksor 2026-06-05 10:41:19
05.06.2026 11:32
Herr Pietrus
😒
1585.2
1
odpowiedz
Herr Pietrus
243
Jestę Grifterę

Bukary Bez manipulacji proszę. Tutaj akurat, jak się wydaje, prawica i pajac Szfarowicz mają sporo racji.

Nie rozumiem tego nacisku na vege. Chudy nabiał jest super dla każdego bez nietolerancji laktozy, tym bardziej zdrowe chude mięso. Zastępowanie ich soczewicą i mlekiem roślinnym to jest fanaberia i ideologia, nawet jeśli latte na owsianym smakuje ciekawie. (Co nie znaczy że bezmięsny obiad nie może być OK),

O diecie planetarnej AI pisze tak:
Dieta planetarna ( Planetary Health Diet) to elastyczny model żywienia stworzony przez międzynarodowych ekspertów z Komisji EAT-Lancet. Jej celem jest poprawa zdrowia populacji oraz ochrona środowiska. Opiera się głównie na produktach roślinnych, ograniczając mięso i cukier do roli dodatków.
I dalej:
Mięso i ryby: Znaczne ograniczenie. Dzienny limit czerwonego mięsa i drobiu wynosi łącznie maksymalnie ok. 86 g.Nabiał i jaja: Traktowane jako umiarkowany dodatek (np. do 250 g nabiału i ok. 1-2 jajka tygodniowo).

86 g to jest jakieś 2/3 albo 3/4 kotleta. W przeliczeniu na wędlinę wypadnie lepiej - porcja na 3-4 kanapki (plus kosta sera albo szklanka mleka na tydzień!)

Albo AI kłamie, albo w przedszkolach będą jedynie ELEMENTY tej diety, albo to jednak jest znaczne ograniczenie mięsa i ELIMINACJA nabiału. To pierwsze być może w granicach rozsądku - choć IMHO też nie, bo zakłada tylko jeden mięsny posiłek dziennie, więc przy obiedzie odpada śniadanie, gdzie z kolei limit na ser wyczerpie się w 2-3 dni, a to drugie IMHO już kompletnie bez sensu, zwłaszcza dla dzieci!

Tak więc jeśli rząd zakłada coś innego niż dieta planetarna, to chętnie zostanę wyprowadzony z błędu, a jeśli zakłada dokładnie to, co wyżej - z obrzydzeniem napiszę: punkt dla prawicy i Oskarka.

Edit: warto jeszcze raz podkreślić: "nieideologiczna" dieta ma na celu "ochronę środowiska" - już to mówi samo za siebie.

post wyedytowany przez Herr Pietrus 2026-06-05 13:32:39
05.06.2026 12:21
elathir
1585.3
odpowiedz
elathir
121
Czymże jest nuda?

Bukary tutaj się wstrzymam, bo musze zobaczyć szczegóły projektu, jak to będzie wyglądać w praktyce.

No i problem jest taki, że większość badań testowało wpływ diety planetarnej na dorosłych, którzy mają inne zapotrzebowania na białko jak i charakterystykę układu pokarmowego.

No i jak do to będzie dokładnie wyglądać. Ograniczenie cukru? Zawsze na propsie, powinien być tylko w formie owoców, warzyw itd. i całkowicie wykluczyć należy cukier biały. Natomiast w wypadku mięsa, nabiału itd. to pytanie o to jakie ilości konkretnie i w jakim wieku (2,5-3 latek ma inne zapotrzebowanie niż 6-7 latek).

05.06.2026 12:32
Irek22
1585.4
odpowiedz
Irek22
169
Legend

Podobnie jak elathi, nie znam szczegółów, ale uważam, że w podmiotach publicznych, odgórnie nie powinno się wprowadzać nigdzie żadnej formy wege. Jeżeli prywatne podmioty typu przedszkola, szkoły czy - oczywiście - restauracje chcą wprowadzić w swoim jadłospisie tylko dania i produkty wege, to niech sobie wprowadzają, natomiast w podmiotach publicznych, oferujących jedzenie, powinien być i musi być wybór.

Co innego (znów - podobnie jak elathir) jeśli chodzi o cukier biały/krystaliczny, słodycze, wszelkiego rodzaju napoje słodzone itp., bo ich szkodliwy wpływ na zdrowie jest niekwestionowany, poza tym de facto nie mają żadnej wartości odżywczych i dostarczają jedynie pustych kalorii. Chodzi mi oczywiście wyłącznie o podmioty publiczne, bo podmoty prywatne niech sprzedają, co chcą.

Inaczej mówiąc: cukier (jeśli nie jest naturalny jak np. w warzywach czy owocach) - nie, mięso - tak.

post wyedytowany przez Irek22 2026-06-05 12:41:48
05.06.2026 13:36
Herr Pietrus
1585.5
odpowiedz
Herr Pietrus
243
Jestę Grifterę

Bukary Cukier jest mniej szkodliwy niż tłuszcz, oczywiście w nadmiarze szkodzi wszystko, ale ELIMINACJA cukru to nie jest ograniczenie nadmiaru, to już ideologia.

Kiedyś ludzie nie jedli aż tyle? Nie jedli też tyle białka i witamin - wracamy do diety XIX-wiecznych nizin społecznych? :)

Każda dieta oparta na ELIMINACJI określonych produktów to nie dieta, to ideologia. Dzienna podaż kalorii powinna być zbilansowana i tyle, a raz można zjeść lody, raz stek, a raz potrawkę warzywną.

Nie ma czegoś takiego jak puste kalorie, są tylko kalorie nadmiarowe,cukier to pierwsze źródło energii chociażby mózgu, w pewnych sytuacjach szybko przyswajalny cukier jest tak samo potrzebny i nieszkodliwy jak białko. Jeśli promujemy zdrowie, to nie róbmy z ludzi inwalidów - zdrowy, przeciętnie aktywny człowiek nie umiera od cukru, także tego sztucznego - z buraka...

post wyedytowany przez Herr Pietrus 2026-06-05 13:42:03
05.06.2026 14:08
1585.6
odpowiedz
znafcatematu
73
Generał
Image

Bukary

Conclusions High dietary sugar consumption is generally more harmful than beneficial for health, especially in cardiometabolic disease. Reducing the consumption of free sugars or added sugars to below 25 g/day (approximately 6 teaspoons/day) and limiting the consumption of sugar sweetened beverages to less than one serving/week (approximately 200-355 mL/week) are recommended to reduce the adverse effect of sugars on health.
BMJ 2023 A tu przedwojenna Polska i słynne " Cukier Krzepi" ----------------------------------------------------------------------

post wyedytowany przez znafcatematu 2026-06-05 14:12:55
05.06.2026 14:24
Bukary
1585.7
odpowiedz
Bukary
247
Legend

Herr Pietrus

Tu macie oficjalne informacje oraz przykładowe diety:

https://www.gov.pl/web/zdrowie/minister-zdrowia-podpisal-nowe-rozporzadzenie-w-sprawie-zywienia-dzieci-i-mlodziezy-w-szkolach-i-przedszkolach2
[W linku wiele innych odnośników i oficjalnych materiałów].

https://ncez.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2021/03/obiady-szkolne-web-21-12-final-1.pdf

https://ncez.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2022/02/E-book-Zywienie-w-przedszkolach-w-praktyce.pdf

https://ncez.pzh.gov.pl/dzieci-i-mlodziez/dieta-planetarna-w-zywieniu-dzieci/

Co zmienia się w stołówkach

Rozporządzenie wprowadza pewne nowe wymagania dotyczące sposobu komponowania jadłospisów w przedszkolach i szkołach (co najmniej raz w tygodniu posiłek obiadowy w pełni roślinny na bazie nasion roślin strączkowych, preferencja w podawaniu wody w żywieniu zbiorowym, wymóg co najmniej dwa razy w tygodniu przygotowywania zup na wywarach warzywnych, zmniejszenie ilości cukru dodanego do przygotowywanych napojów w stołówkach, zwrócenie uwagi na produkty sezonowe i lokalne, możliwość zamiany produktów mlecznych ich roślinnymi odpowiednikami, podkreślenie roli produktów zbożowych pełnoziarnistych).

Uwzględniając postulaty rodziców dzieci pozostających na dietach roślinnych, wprowadzono obowiązek zapewnienia im alternatywnej potrawy roślinnej bez dodatku produktów odzwierzęcych, w dni, w których serwowane są posiłki mięsne i rybne.

Co zmienia się w sklepikach szkolnych

Rozporządzenie określa zamknięty katalog grup środków spożywczych dopuszczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży na terenie jednostek systemu oświaty, w tym w automatach vendingowych.

W katalogu znajdują się m.in.: pieczywo, pieczywo półcukiernicze i cukiernicze, kanapki, sałatki i surówki, mleko i produkty mleczne, napoje roślinne i alternatywy produktów mlecznych, produkty zbożowe (w tym śniadaniowe), warzywa, owoce, suszone warzywa i owoce, orzechy i nasiona bez dodatku cukrów, substancji słodzących i soli, soki, przeciery i musy bez dodatku cukrów, substancji słodzących i soli, koktajle na bazie mleka lub napojów roślinnych bez dodatku cukrów i substancji słodzących, naturalna woda mineralna, woda źródlana i stołowa, napoje przygotowywane na miejscu z ograniczoną ilością cukrów dodanych, inne napoje bez dodatku cukrów i substancji słodzących, bezcukrowe gumy do żucia, gorzka czekolada o wysokiej zawartości kakao.

W nowym katalogu zwrócono uwagę na produkty bezglutenowe i bezlaktozowe oraz uwzględniono napoje roślinne i roślinne alternatywy produktów mlecznych wzbogacone co najmniej w wapń i witaminę B12. Jest to także odpowiedź na postulaty rodziców i opiekunów o zapewnienie dostępności tego rodzaju żywności dzieciom pozostającym na dietach eliminacyjnych. Co istotne, obniżono zawartość cukrów dodawanych do napojów przygotowywanych na miejscu. Usunięto także kategorię „inne”, która dawała możliwość sprzedaży produktów o niższej wartości odżywczej.

Jak przeczytacie wszystko należycie, to zauważycie, że proponowane zmiany zakładają:

a) zwiększenie spożycia: warzyw i owoców (w każdym posiłku), produktów zbożowych pełnoziarnistych, nasion roślin strączkowych (soczewica, fasola, ciecierzyca itp.), orzechów i pestek;
b) ograniczenie: mięsa i przetworów mięsnych (mięso jako dodatek, nie podstawa), żywności wysokoprzetworzonej, cukru dodanego, soli i tłuszczów nasyconych;
c) preferencję produktów lokalnych i sezonowych, niemarnowanie żywności i wody, możliwość zastępowania mleka krowiego napojami roślinnymi (wzbogaconymi w wapń i B12, spełniającymi limity cukru/tłuszczu/soli).

Od 1 września będzie co najmniej jeden jeden w pełni roślinny obiad tygodniowo (na bazie roślin strączkowych, bez produktów odzwierzęcych). W dni z posiłkami mięsnymi/rybnymi - zostanie zapewniona alternatywy roślinna dla dzieci na dietach eliminacyjnych. Częściej pojawią się zupy na wywarach warzywnych, cukier zostanie ograniczony w napojach.

To nie jest dieta wegańska!

I teraz: możesz wyjaśnić, Herr, dlaczego Oskarek ma rację? ;)

post wyedytowany przez Bukary 2026-06-05 14:25:45
05.06.2026 14:24
Herr Pietrus
1585.8
odpowiedz
Herr Pietrus
243
Jestę Grifterę

Bukary Brednie, brednie, brednie. Wszystko rozbija się o bilans, a nie ideologiczną eliminację.
Pisałem tutaj już kiedyś, że przez lata zmagałem się z nieproporcjonalna sylwetką - bagazem z dzieciństwa spowodowanym przejadaniem się, a nie konkretną dietą.

Ostatecznie rozprawiłem się z tym problemem w zeszłym roku. Licząc kalorie na deficycie i dodając umiarkowany ruch. I jedząc WSZYSTKO, w tym lody, codziennie niewielki słodki deser, czy chociażby drożdżówki lub - niestety mocno tłusty :) - ulubiony drożdżowy placek. Oczywiście, gdy jadłem na kolację tenże placek, to na śniadanie wybierałem chudą szynkę, a nie tłuste kabanosy czy żółty ser. Podobnie lody na deser wybierałem raczej po obiedzie bezmięsnym...

Bilans i myślenie - to jest podstawa. A biały ser i chude mięso to wielcy sprzymierzeńcy w liczeniu kalorii i zachowaniu bilansu oraz różnorodności menu.

Pamiętajmy też, że mówimy o dzieciach, które intensywnie rosną, rozwijają się, a na etapie szkoły uczą, a nie o utytym zawałowcu, jeżdżącym do pracy w biurze z garażu pod domem i z powrotem.

Podsumowując raz jeszcze - ludzi trzeba uczyć myślenia i bilansowania jadłospisu zamiast ideologicznego banowania produktów. Są potrawy wyjątkowo tłuste, ciężkie i kaloryczne, którymi łatwo się utuczyć, ale nie jest to ani mięso ani nabiał same w sobie.

05.06.2026 14:26
elathir
1585.9
odpowiedz
elathir
121
Czymże jest nuda?

Herr Pietrus Cukier jest mniej szkodliwy niż tłuszcz, a skąd te rewelacje? Jakieś źródło?

Co więcej w wypadku tłuszczu to dużo zależy od samego tłuszczu, tran jest mega zdrowy a frytura po smażeniu faktycznie może być bardziej szkodliwa nawet od cukru.

Ciekawi mnie też co rozumieją przez ograniczenie i mięso jako dodatek, w sensie jakie ilości i wartości, jakie zróżnicowanie względem wieku. Kolejna kwestia to, mam nadzieję ograniczenie smażenia na rzecz gotowanie, czy też duszenia mięsa, ewentualnie pieczenia.

Edit.

Doczytałem trochę, i wygląda to dość sensownie. Realnie mięsa w diecie nie ubędzie, ot chcą ograniczyć przetwory mięsne i je trochę zróżnicować. Mowa o 350-500g mięsa czerwonego w tygodniu ale do tego ryby i drób. Wiec sumarycznie spoko, zwłaszcza jeżeli zaczną promować ryby jak należy, szkoda tylko zapisu o mieleniu ryb, uważam, ze 5-7 latki z ościami już sobie powinny same dawać radę, chociaż w wypadku ryb morskich (taki pstrąg to inna bajka). Jeden posiłek wegański w tygodniu to też zdrowo.

No i najważniejsze, dużo piszą o mięsie przetworzonym, cukrze białym i smażeniu jako rzeczach do ograniczenia, dla mnie to mogą całkiem wywalić.

post wyedytowany przez elathir 2026-06-05 14:40:22
05.06.2026 14:41
Herr Pietrus
1585.10
odpowiedz
Herr Pietrus
243
Jestę Grifterę

elathir Stąd, że o wszystkim mówimy w kontekście otyłości. Policz sobie, ile potrzeba ci tłuszczu, a ile cukru, by dostarczać nadmiaru kalorii, i z jakich produktów.

Właśnie, słowo klucz - należy zwracać uwagę na konkretne produkty! (Edit: niekoniecznie banować)
Jeśli zdrowe dziecko zje batonika, jednego, to biorąc pod uwagę dzienną aktywność i bilans - nic mu się nie stanie.

Jeśli zje niewinna bułkę solidnie posmarowaną nutelką - czyli de facto kakaową margaryną - to bilans kalorii wy... w kosmos - i nie,nie od cukru... Więc tutaj trzeba uważać, choć jeśli na obiad będą tęgo samego dnia warzywa, a na kolację twarożek, to nawet tę margarynę da się rozbroić :)

Wy wszyscy, zacietrzewieni ideologicznie, chcecie banować mityczny cukier,nabiał, mięso - bo nikomu nie chce się myśleć o tym co je. Jak zostaną same warzywa, to faktycznie myślenia będzie mniej...

...Tylko że mleko owsiane ma więcej tłuszczu niż mleko krowie 2%. I takie właśnie jest to wasze zdrowe vege bez myślenia.

Bukary To w końcu jeden, czy co najmniej jeden? Założenia minimum się bronią, jeśli to, co napisał elathir to prawda, powinno być OK. Jeden wegański obiad ma sens.

Ale wszystko to. co pojawia się w celach, deklaracjach itp - a powtarzasz te same hasła: eliminacja, nabiał jako dodatek - już nie. To patologia. Dlaczego, opisałem wyżej.

post wyedytowany przez Herr Pietrus 2026-06-05 14:56:13
05.06.2026 15:00
Bukary
1585.11
odpowiedz
Bukary
247
Legend

Herr Pietrus

Herr, żebyś nie psioczył na jakąś "teorię", podałem link do przykładowych jadłospisów, które pokazują, jak wszystko wygląda w praktyce. Masz rozpiskę kaloryczną, składnikową, dania na cały tydzień itd.

Ponawiam więc pytanie: dlaczego Oskarek ma w tym wypadku rację? :P

post wyedytowany przez Bukary 2026-06-05 15:00:42
05.06.2026 15:07
Herr Pietrus
1585.12
odpowiedz
Herr Pietrus
243
Jestę Grifterę

Bukary Choćby dlatego, że sam termin dieta planetarna nie powinien mieć zastosowania do dzieci. Dzieciom nie powinno ograniczać się podaży białka zwierzęcego bez indywidualnych wskazań zdrowotnych. Poza tym skoro jadłospisy rzekomo przeczą założeniom (300g mięsa czerwonego + ryby + drób osobno) - to są źle komunikowane założenia i dezinformacja.

Edit: na pierwszy rzut oka przykłady faktycznie wydają się OK, ale sprawdziłem tylko kilka. Później sprawdzę resztę.... Po co zatem rząd strzela sobie w stopę? Do kogo chce trafić narracją dla fanatyków? Więcej zdrowych warzyw i zdrowe mięso się nie sprzeda?

Narracja o takiej albo srakiej diecie to błąd. Powinno się uczyć o zapotrzebowaniu na kalorie i składniki. Opakowanie to kwestia wtórna i niestety ideologiczna - zdrowy może być i posiłek mięsny, i wege - niczego nie trzeba banować. Należy jedynie uczyć, że na raz powinno się zjeść dwie kostki, a nie dwie tabliczki czekolady.

post wyedytowany przez Herr Pietrus 2026-06-05 15:16:03
05.06.2026 15:09
tomazzi
1585.13
odpowiedz
tomazzi
37
Generał

Bukary Spojrzałem na przykładowe dania i tam jest zdecydowanie za mało mięsa. Większość witamin zawartych w mięsie jest lepiej przyswajalna niż warzywne i owocowe odpowiedniki. Niestety ale Oskarek ma rację. Podstawą diety powinno być mięso.
Kolejna rzecz - zauważyłem tam wodę. Sama woda nie nawadnia. Woda musi miexć jakiś dodatek

05.06.2026 15:52
elathir
1585.14
odpowiedz
elathir
121
Czymże jest nuda?

Herr Pietrus przecież nutella to prawie sam cukier (to jest 56% sacharozy). To dobry batonik ma dużo mniej cukru a więcej tłuszczu (np. z orzechów) niż nutella.

tomazzi Kolejna rzecz - zauważyłem tam wodę. Sama woda nie nawadnia. Woda musi miexć jakiś dodatek - a skąd ten pomysł? No chyba, ze ktoś destylowaną pije.

Podstawą diety powinno być mięso. - twierdzisz, ze te około 150g dziennie nie wystarczy dla przedszkolaka? Skąd te informacje?

post wyedytowany przez elathir 2026-06-05 15:56:59
05.06.2026 16:17
Bukary
1585.15
odpowiedz
Bukary
247
Legend

Herr Pietrus

Niepotrzebnie się striggerowałeś, słysząc o diecie planetarnej, i wszedłeś w buty Oskarka. Oczywiście, rozumiem, dlaczego do tego doszło, bo sam uważam, że w przypadku zdrowego odżywania się kwestie ideologiczne powinny zejść na drugi plan. To powiedziawszy...

Po pierwsze, dieta planetarna, która dobrze wpływa na zdrowie i ma solidne podstawy naukowe (w Polsce pozytywnie opiniowana przez NCEZ i PZH), może być dostosowana do wieku (nie jest przeznaczona tylko dla dorosłych) i występuje w różnych wariantach.

Po drugie, dieta planetarna, którą wprowadza się w polskich placówkach, *nie* jest w wariancie mocno roślinnym. Bo w przypadku dzieci, co słusznie podkreślacie, konieczna jest modyfikacja wariantu przeznaczonego dla dorosłych (standardowe PHD), żeby w pełni pokryć zapotrzebowanie na energię, białko, wapń, żelazo, uwzględnić biodostępność itd. Dlatego to nie jest dieta wegańska czy wegetariańska i dlatego występuje w niej bardzo często (niemal codziennie) mięso.

Po trzecie, układaniem całego programu żywieniowego, który rząd wprowadza, nie zajmowali się "eksperci" z Internetu, tylko nasi naukowcy.

Po czwarte, nijak nie można zgodzić się z Oskarkiem, że dieta planetarna dla dzieci (w polskich placówkach) polega na wyeliminowaniu mięsa i nabiału i że jest szkodliwa dla zdrowia. To po prostu kłamstwo i manipulowanie ludźmi w celu wywołania kolejnej ideologicznej wojenki. Dlatego mnie z kolei striggerowało to twoje 1:0 dla prawicy. :P

Przykładowe źródła:
https://link.springer.com/article/10.1186/s12966-023-01516-z
https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/zasady-zdrowego-zywienia/dieta-planetarna-i-jej-wplyw-na-zdrowie/

post wyedytowany przez Bukary 2026-06-05 16:19:35
05.06.2026 19:19
Herr Pietrus
1585.16
odpowiedz
Herr Pietrus
243
Jestę Grifterę

Bukary Ponawiam zatem pytanie - po co nazywać planetarną dietę, która taka nie jest? Skoro dieta ma być normalną, zbilansowaną dietą, stawiającą na pierwszym miejscu człowieka, a nie PLANETĘ , to nazwijmy ją po prostu dietą zbilansowaną. Po co ta ideologiczna nazwa, jeśli dieta jest profesjonalna i bazuje wyłącznie na rzetelnych danych naukowych?
Jaki odsetek społeczeństwa - z otyłością olbrzymią - potrzebuje "wariantu" wegańskiego?

Widzisz - to nie jest tak, że Oskarek wymyślił sobie jakiś termin i wkręcił odbiorców. To ministerstwo samo pisze z dumą o diecie planetarnej: https://www.gov.pl/web/zdrowie/minister-zdrowia-podpisal-nowe-rozporzadzenie-w-sprawie-zywienia-dzieci-i-mlodziezy-w-szkolach-i-przedszkolach2

Jako osoba szczególnie wrażliwa na różne dietetyczne brednie i szukanie kolejnych żywieniowych chochołów przez dietetycznych neofitów zgadzam się z Oakarkiem - to jest głupie, ideologiczne, niepotrzebne i trzeba to krytykować ile wlezie, ostro i dobitnie.
To jest tak samo szkodliwe jak nowa amerykańska dieta Trumpa - też skrajnie ideologiczna.

Tak, popieram myślenie o żywieniu, popieram żywienie zdrowe, kontrolę kalorii, ograniczenie tłuszczu w diecie, różnorodność itp.
Nie, zdrowa dieta to nie musi być dieta beż cukru, bez słodyczy, bez mleka od "umęczonych" krów, bez mięsa, bez sera itp. ani ze śladowymi ilościami. Podobnie nie każdy produkt z długim składem czy z "E" musi być zabójczy.

post wyedytowany przez Herr Pietrus 2026-06-05 19:27:29
05.06.2026 19:24
Bukary
1585.17
odpowiedz
Bukary
247
Legend

Herr Pietrus

Skoro dieta ma być normalną, zbilansowaną dietą, stawiającą na pierwszym miejscu człowieka, a nie PLANETĘ , to nazwijmy ją po prostu dietą zbilansowaną

OK. Widzę, że tu się rozchodzi wyłącznie o semantykę. Dieta planetarna w wersji dla dzieci to jest właśnie dobrze zbilansowana (dla dzieci) dieta. Po prostu nie odpowiada ci nazwa, którą "trąci" ideologią. Ale to wcale nie znaczy, że głupoty, które wypisuje Oskarek, stają się prawdą.

post wyedytowany przez Bukary 2026-06-05 19:35:37
05.06.2026 19:41
Herr Pietrus
1585.18
odpowiedz
Herr Pietrus
243
Jestę Grifterę

Bukary Nie do końca - bo jednak ten element ideologiczny tutaj po prostu jest. To trochę tak jakby uchwalić nową konstytucję i określić w niej Polskę jako państwo wyznaniowe, ale dodać w niej tylko obowiązkową mszę przy każdym święcie państwowym i udział biskupa w uroczystości - bierny, wyłącznie jako obowiązkowego gościa. No, czyli właściwe to nic wielkiego, jednocześnie zero prześladowań, odbierania innym praw itp. Czysta semantyka. :)

To jest IMHO jedna z tych sytuacji, które tak lubisz piętnować - rząd sam się podkłada i strzela sobie w stopę. Oczywiście akurat ten problem niewielu zauważy, ale skoro sam wrzuciłeś post Oskarka.... ;)

05.06.2026 19:47
1585.19
2
odpowiedz
Asmodeus
55
Senator

Zgaduje bez czytania: pietrus znowu jojczy o to, ze "cukier mu zabierajo"? Koles ma chyba jakies ideololo z tym cukrem albo oplacaja go cukrownie

05.06.2026 21:39
tomazzi
1585.20
odpowiedz
tomazzi
37
Generał

elathir nie wiem skąd wziąłeś 150g mięso. Wszedłem w link od Bukary https://ncez.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2022/12/Publikacja-5.-Zywienie-w-przedszkolu.pdf i tam jest w pierwszej propozycji 50g mięsa. Nieporównywalnie mniej niż warzyw i owoców, które jak wspomniałem są gorszym źródłem pewnych witamin. Mięso lepiej dostarcza witaminy niż owoce i warzywa.

Co do wody np.: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C108533%2Cbadania-woda-wcale-nie-jest-najlepszym-plynem-nawadniajacym-lepsze-jest-np . Woda pita jako czysta woda po prostu przelatuje przez organizm i nie nawadnia

Forum Forum Polityka i Religia
Odpowiedz

GRYOnline.pl:

Facebook GRYOnline.pl Instagram GRYOnline.pl X GRYOnline.pl Discord GRYOnline.pl TikTok GRYOnline.pl Podcast GRYOnline.pl WhatsApp GRYOnline.pl LinkedIn GRYOnline.pl Forum GRYOnline.pl

tvgry.pl:

YouTube tvgry.pl TikTok tvgry.pl Instagram tvgry.pl Discord tvgry.pl Facebook tvgry.pl