Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Nomad Games

Firma producent wydawca

Nomad Games jest brytyjskim studiem deweloperskim z siedzibą w Lymm. Firma została założona w 2012 roku przez byłych pracowników THQ Digital Warrington, znanego wcześniej pod nazwą Juice Games. Zespół pozostaje w bliskiej współpracy z firmą Games Workshop, dostarczając produkcje osadzone zarówno w uniwersum Warhammer 40,000, jak i w świecie powołanym do życia na potrzeby planszówki Talisman, znanej w Polsce pod nazwą Magia i Miecz. Ekipa koncentruje się na tworzeniu gier na komputery osobiste i urządzenia mobilne, a jako niezależny producent jest również wydawcą niektórych swoich dzieł.

Historia

Korzenie zespołu Nomad Games sięgają czerwca 2012 roku, kiedy to firma została założona przez Dona Whiteforda – współzałożyciela nieistniejącego już studia Juice Games, przemianowanego z czasem na THQ Digital Studios UK. Jej współtwórcami było kilku byłych pracowników zamkniętego wówczas oddziału amerykańskiego giganta: Matt Draper, Rob Anderson, Carl Jackson oraz Andrew Bate. Za siedzibę nowo powstałej firmy obrano brytyjskie Lymm.

Ostatnią produkcją, jaką deweloperzy ukończyli pod banderą THQ Digital Warrington, było Warhammer 40,000: Kill Team, co niejako wyznaczyło ścieżkę, którą mieli podążać w kolejnych latach. Twórcy zachowali bowiem pozytywne stosunki z firmą Games Workshop, czego efektem był ich debiutancki projekt – Talisman Prologue, czyli hybryda strategii turowej i gry RPG oparta na popularnej planszówce, znanej w Polsce pod nazwą Magia i Miecz. Wydana w 2013 roku pozycja odniosła nadspodziewany sukces, przede wszystkim na platformie Apple iOS – w 27 krajach stała się sprzedażowym numerem jeden, z kolei w pozostałych 120 przedostała się do pierwszej dziesiątki najchętniej kupowanych gier.

Na następny ruch zespołu nie trzeba było długo czekać. Ciepłe przyjęcie tej produkcji zaowocowało jeszcze jednym tytułem stworzonym w oparciu o słynne uniwersum – Talisman: Digital Edition, czerpiącym z gry planszowej Talisman: Revised Fourth Edition. Podobnie jak poprzedniczka, gra pojawiła się w 2014 roku zarówno na komputerach osobistych, jak i na urządzeniach mobilnych z systemami Android oraz Apple iOS.

W kolejnych miesiącach studio kontynuowało współpracę z Games Workshop, a jej owocem było powstanie pecetowej wersji Warhammer 40,000: Kill Team – tytuł był wcześniej dostępny wyłącznie na konsolach PlayStation 3 oraz Xbox 360.

Rok 2016 przyniósł premierę największego z dotychczasowych dzieł Nomad Games. Talisman: The Horus Heresy było oryginalną hybrydą wspominanej wielokrotnie planszówki Talisman i kultowego uniwersum Warhammer 40,000. Co ciekawe, fabuła gry została oparta na motywach trylogii Herezja Horusa autorstwa Dana Abnetta. W odróżnieniu od poprzednich dzieł studia, planszę do gry stanowił tutaj obszar całej galaktyki, w której toczyła się trwająca od tysiącleci wojna.