Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Unknown Worlds Entertainment

Firma producent wydawca

Amerykańskie studio deweloperskie z siedzibą w San Francisco. W skład zespołu wchodzą osoby, które wcześniej pracowały nad takimi produkcjami, jak Titan Quest, Empire Earth, Mass Effect, BioShock Infinite czy Star Citizen. Gry autorstwa Unknown Worlds można znaleźć na komputerach osobistych i konsolach.

Historia

Po sukcesie Natural Selection, czyli rozbudowanego moda do pierwszego Half-Life'a, jego twórca – Charlie Cleveland – postanowił założyć studio deweloperskie. Jego celem było stworzenie kontynuacji swojego dzieła, już jako pełnoprawnej produkcji. Realizacja tego zadania wymagała jednak środków, które Cleveland próbował pozyskać, tworząc casualowe Zen of Sudoku.

Selekcja naturalna

Prace nad Natural Selection 2 ruszyły na dobre dopiero w październiku 2006 roku, kiedy to do Clevelanda dołączył Max McGuire, który wcześniej pracował w firmie Iron Lore Entertainment. W kolejnych latach deweloperzy nie tylko pozyskali środki potrzebne do sfinansowania projektu, lecz także zrezygnowali z napędzającej go technologii Source na rzecz własnego silnika graficznego (ochrzczonego mianem Spark, gdyż nazwa Evolution była już zajęta). W 2008 roku do studia dołączył Cory Strader, który brał udział w produkcji oryginalnego Natural Selection. Ostatecznie projekt został doprowadzony do końca dopiero w 2012 roku, a zadebiutował na komputerach osobistych 31 października.

W głębinach oceanu

Łączące elementy strzelanek i strategii, multiplayerowe Natural Selection 2 odniosło sukces komercyjny i artystyczny. Ekipa rozwinęła skrzydła, a w grudniu 2013 roku zaprezentowała światu swoje następne dzieło. Mowa o grze Subnautica, która w 2015 roku pojawiła się we Wczesnym dostępie na platformie Steam, gdzie spędziła kolejne trzy lata. W międzyczasie, bo w 2014 roku, Unknown Worlds ujawniło nietypowy projekt – mowa o Future Perfect, czyli swoistym edytorze pozwalającym na tworzenie multiplayerowych produkcji. Niestety, ambitny projekt utknął – prawdopodobnie na zawsze – w deweloperskim limbo.

Subnautica zadebiutowała na komputerach osobistych w styczniu 2018 roku, z kolei na konsole trafiła niemal rok później, bo w grudniu. Odniesiony przez nią sukces sprawił, że w sierpniu 2018 roku autorzy zapowiedzieli rozbudowany dodatek zatytułowany Below Zero, który trafił do Wczesnego dostępu na platformie Steam 30 stycznia 2019 roku. Następnie produkcja była rozwijana przez twórców w oparciu o wcześniej założony plan i o sugestie graczy. Pełna wersja tego tytułu, który w międzyczasie rozrósł się na tyle, że zasługiwał na miano pełnoprawnej gry wideo, a nie jedynie samodzielnego dodatku, zadebiutowała 14 maja 2021 roku. Produkcja pojawiła się nie tylko na komputerach osobistych, lecz także na konsolach ósmej i dziewiątej generacji. Na platformie Steam gra doczekała się bardzo ciepłego przyjęcia („bardzo pozytywne” opinie). W podobnym tonie utrzymane były recenzje branżowych mediów; według serwisu Metacritic średnia wystawionych przez nie ocen wahała się między 78-84% (w zależności od platformy).

Pod koniec października 2021 roku Unknown Worlds Entertainment formalnie straciło niezależność; studio zostało bowiem nabyte przez firmę KRAFTON. Pod skrzydłami nowego właściciela ekipa miała jednak zachować pełną swobodę i dotychczasową strukturę. Jej niezapowiedziany jeszcze wówczas projekt, określany jako „przełomowy”, miał w 2022 roku trafić do Wczesnego dostępu.


Unknown Worlds Entertainment: wyprodukowane gry

Subnautica

Subnautica

Subnautica: Below Zero

Subnautica: Below Zero

Natural Selection 2

Natural Selection 2

Future Perfect

Future Perfect

W Polsce Unknown Worlds Entertainment współpracuje z:


Cenega S.A.

Techland

Współpracujący z Unknown Worlds Entertainment producenci gier

Lista producentów gier wydawanych przez Unknown Worlds Entertainment


Panic Button

W Polsce Unknown Worlds Entertainment współpracuje z:


Cenega S.A.

Techland