Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Turtle Rock Studios

Firma producent

Amerykańskie studio deweloperskie z siedzibą w Lake Forest. Firma istnieje od 2002 roku, a jej największym hitem jest gra Left 4 Dead. Od grudnia 2021 roku Turtle Rock Studios należy do chińskiej firmy Tencent.

Historia

Skromne początki

Pomimo że oficjalnie Turtle Rock Studios zostało założone w 2002 roku, ekipa nieformalnie rozpoczęła działalność znacznie wcześniej. Jeszcze jako pracownik Westwood Studios Chris Ashton zaangażował się bowiem w tworzenie Counter-Strike'a, który wówczas był jedynie imponującym modem do gry Half-Life. Kiedy firma Valve postanowiła nabyć prawa do tej modyfikacji, Ashton opuścił szeregi swojego studia, by dołączyć do zespołu Gabe'a Newella. Niedługo później z Westwood Studios odeszli również jego dwaj koledzy, czyli Michael Booth oraz Phil Robb. W 2002 roku cała trójka postanowiła założyć zespół deweloperski, na którego czele stanął Michael Booth.

Droga do Left 4 Dead

Pierwszym projektem Turtle Rock Studios, bo tak ochrzczono firmę, był Counter Strike: Condition Zero. Po jego premierze w 2004 roku firma Valve zacieśniła współpracę z deweloperami, którzy odtąd mieli pracować nad konsolowym wydaniem Counter-Strike'a oraz jego nową wersją, Counter Strike: Source. Kooperacja była na tyle owocna, że Turtle Rock Studios otrzymało od Valve zielone światło na stworzenie autorskiego projektu pod jej patronatem.

Początkowo nowe dzieło Turtle Rock Studios miało być kooperacyjną grą akcji traktującą o magach stawiających czoła hordom zombie. Z czasem jednak projekt przerodził się w produkcję, w której gracze wcielali się w uzbrojonych po zęby bohaterów walczących o przetrwanie w świecie opanowanym przez żywe trupy. Tak narodziło się Left 4 Dead, czyli największy hit w dorobku Turtle Rock Studios. Produkcja zadebiutowała w listopadzie 2008 roku na komputerach osobistych oraz Xboksie 360 i odniosła gigantyczny sukces.

W międzyczasie, bo w styczniu 2008 roku, Turtle Rock Studios przeszło pod skrzydła firmy Valve i zmieniło nazwę na Valve South. Współpraca nie układała się jednak tak pomyślnie, jak zakładano, toteż w czerwcu 2009 roku postanowiono powrócić do stanu rzeczy sprzed zakupu studia przez Gabe'a Newella i spółkę. W marcu 2010 roku Valve South zostało zamknięte, a Phil Robb oraz Chris Ashton po raz drugi założyli Turtle Rock Studios. Jako że Michael Booth opuścił szeregi zespołu, dwaj założyciele firmy musieli stanąć na jej czele.

Co ciekawe, ekipa nadal blisko współpracowała z firmą Valve, biorąc udział w tworzeniu nowej zawartości do Left 4 Dead i Left 4 Dead 2, a także współtworząc Counter Strike: Global Offensive. Z czasem jednak studio postanowiło podążyć własną ścieżką.

Ewolucja

Nowy projekt Turtle Rock Studios miał opierać się na koncepcji asymetrycznego multiplayera, w którym gracze wcielający się w łowców mieli stawiać czoła pojedynczej, choć przy tym potężnej ofierze. Co prawda zespół miał trudności z pozyskaniem wydawcy, jednak ostatecznie zainteresowała się nim firma THQ. Po jej bankructwie projekt trafił pod skrzydła wydawnicze firmy 2K Games.

W styczniu 2014 roku dowiedzieliśmy się, że produkcja, nad którą pracuje Turtle Rock Studios, nosi miano Evolve. Tytuł zadebiutował w lutym 2015 roku na komputerach osobistych, PlayStation 4 oraz Xboksie One. Pomimo wysokich ocen przyznanych mu przez branżowe media, nie odniósł on sukcesu porównywalnego z Left 4 Dead. Z uwagi na świecące pustkami serwery, wydawca najpierw postanowił uczynić jego pecetową wersję grą free-to-play, a gdy i to nie pomogło, zdecydowano się zakończyć wsparcie dla tego projektu.

Następnie Turtle Rock Studios współpracowało z firmą Perfect World Entertainment nad nowym dziełem, które ostatecznie nie ujrzało światła dziennego. Później firma próbowała jeszcze swoich sił na poletku rzeczywistości wirtualnej, tworząc takie pozycje, jak Face Your Fears (2016), The Well (2017), Face Your Fears 2 oraz Journey of the Gods (2019).

W marcu 2019 roku dowiedzieliśmy się, że Turtle Rock Studios w końcu postanowiło powrócić do korzeni.

Powrót po krew

Wówczas to ogłoszono, że kolejnym projektem Turtle Rock Studios będzie Back 4 Blood – duchowy następca Left 4 Dead, tworzony pod skrzydłami firmy Warner Bros. Interactive Entertainment. Tytuł zadebiutował 12 października 2021. Produkcja jeszcze przed premierą cieszyła się dużą popularnością, a po debiucie mogła się pochwalić „bardzo pozytywnymi” recenzjami na platformie Steam. Gracze nie tylko chwalili ten tytuł, lecz również dosłowne się na niego rzucili, o czym świadczyły jego wypełnione serwery. Po dwóch tygodniach od debiutu w omawianą pozycję zagrało ponad sześć milionów osób.

Pod skrzydłami chińskiego giganta

W grudniu 2021 roku chiński gigant – Tencent – poinformował, że przejął firmę-matkę Turtle Rock Studios, czyli Slamfire Inc. Co za tym idzie – pod skrzydła Tencenta trafiło również samo Turtle Rock Studios. Nowy właściciel obiecywał przy tym, że deweloperzy nadal będą cieszyć się niezależnością. Swoje stanowiska mieli zachować również Phil Robb oraz Chris Ashton.


Wydawcy gier Turtle Rock Studios

Wydawcy gier wyprodukowanych przez Turtle Rock Studios:


Warner Bros. Interactive Entertainment

2K Games

Valve Corporation

Oculus Studios

Sierra