Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Eksploracyjne - Gry Xbox One

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Gry o tematyce eksploracyjne na platformę Microsoft XBOX ONE ułożone według popularności.

Po premierze 27 Przed premierą 15
XBOX ONE
eksploracyjne
Czas
Akcji5 Zręcznościowe1
Bijatyki
RPG
Strategiczne
Przygodowe32
Sportowe
Wyścigi
Symulacje
Logiczne4
Towarzyskie
MMO
No Man's Sky
No Man's Sky

Akcji 24 lipca 2018

No Man’s Sky to opracowana przez zespół Hello Games przygodowa gra akcji z olbrzymim sandboksowym światem generowanym proceduralnie. Podczas zabawy bierzemy udział w bitwach kosmicznych, eksplorujemy powierzchnie obcych planet i odkrywamy dna mórz.

What Remains of Edith Finch
What Remains of Edith Finch

Przygodowe 19 lipca 2017

Nietypowa gra przygodowa, stanowiąca zbiór krótkich historii w klimatach weird fiction, opowiadających o losach poszczególnych członków pewnej amerykańskiej rodziny obarczonej tajemniczą klątwą. Celem tytułowej bohaterki Edith Finch jest odkrycie głęboko skrywanych rodzinnych sekretów i ustalenie, dlaczego spośród wszystkich jej krewnych tylko ona pozostała przy życiu.

Zaginięcie Ethana Cartera
Zaginięcie Ethana Cartera

Przygodowe 19 stycznia 2018

The Vanishing of Ethan Carter to eksploracyjna gra przygodowa w mrocznym klimacie, stworzona przez polskie studio The Astronauts, które składa się z byłych pracowników People Can Fly (z Adrianem Chmielarzem na czele). Wcielamy się w posiadającego nadnaturalne zdolności detektywa Paula Prospero, który w poszukiwaniu porwanego chłopca Ethana Cartera trafia na trop związanych ze sprawą tajemniczych morderstw, mających miejsce w malowniczej dolinie w USA.

Firewatch
Firewatch

Przygodowe 21 września 2016

Firewatch to gra przygodowa z widokiem FPP od niezależnego studia Campo Santo. Wcielamy się w Henry’ego, który ucieka od swoich problemów, by stróżować w zagrożonej pożarem puszczy w amerykańskim stanie Wyoming. Zabawa polega na eksploracji, odkrywaniu tajemnic oraz budowaniu relacji z naszą przełożoną Delilah.

The Long Dark
The Long Dark

Akcji 1 sierpnia 2017

The Long Dark to sandboksowy survival w konwencji FPP, który po części został sfinansowany przez graczy na platformie Kickstarter, a po części wsparty przez kanadyjski program fundacyjny. Za wyprodukowanie gry odpowiadają twórcy takich tytułów, jak Baldur’s Gate, Saints Row, Red Faction, Prince of Persia, Warhammer 40K czy L.A. Noire.

Observer
Observer

Przygodowe 15 sierpnia 2017

Polska gra od twórców Layers of Fear. Podobnie jak tamta produkcja, Observer jest pierwszoosobowym horrorem, w którym fabułę odkrywamy głównie poprzez eksplorację. Gra została osadzona w cyberpunkowym uniwersum, a gracz wciela się w członka specjalnej jednostki policji, zdolnego hakować ludzkie umysły.

Kholat
Kholat

Przygodowe 9 czerwca 2017

Pierwszoosobowy horror polskiego studia IMGN.pro. Gracz wciela się w uczestnika tragicznej w skutkach wyprawy alpinistów w okolice tytułowej góry. Za podtrzymanie niepokojącej atmosfery w grze odpowiedzialny jest system „fear manager”, na bieżąco dostosowujący bodźce zewnętrzne do sytuacji na ekranie.

Rime
Rime

Zręcznościowe 26 maja 2017

Gra zręcznościowa studia Tequila Works, odpowiedzialnego m.in. za mroczną platformówkę Deadlight. W Rime akcję obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby. Głównym bohaterem jest młody chłopak, który w wyniku sztormu wylądował na tajemniczej wyspie. Grę cechuje bardzo kolorowa, komiksowa grafika.

Lantern
Lantern

Przygodowe 2018

Oryginalna gra eksploracyjna, inspirowana kulturą i architekturą azjatycką. W grze przemierzamy świat, który na skutek smutku pewnej księżniczki utracił kolory i tętniące w nim życie. Kontrolując dryfujący na wietrze chiński lampion, odwiedzamy cztery rozległe krainy, stopniowo przywracając w nich barwy.

Dear Esther: Landmark Edition
Dear Esther: Landmark Edition

Przygodowe 20 września 2016

Remake Dear Esther – gry eksploracyjnej z 2012 roku – opracowany w oparciu o technologię Unity. Gracz trafia na opuszczoną wyspę i kierując wędrówką enigmatycznego bohatera, poznaje treść listów adresowanych do tytułowej Esther. Rozgrywka koncentruje się na powolnej eksploracji i stopniowym poznawaniu kolejnych fragmentów fabularnej układanki.

Elea
Elea

Przygodowe sierpień 2018

Gra przygodowa, w której wcielamy się w tytułową bohaterkę; protagonistka bierze udział w misji ratunkowej, której zadaniem jest rozwikłanie zagadki stojącej za utratą kontaktu z załogą statku Pilgrimage. W trakcie zabawy w Elea akcję obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby, a rozgrywka polega na eksploracji klaustrofobicznych wnętrz oraz rozwiązywaniu zagadek.

The Turing Test
The Turing Test

Logiczne 30 sierpnia 2016

The Turing Test to dostępna na Xboksa One pierwszoosobowa gra logiczna utrzymana w klimatach science fiction. Wcielamy się w astronautkę odkrywającą sekrety Europy, czyli jednego z księżyców Jowisza. Zabawa polega głównie na rozwiązywaniu zagadek, w ramach których korzystamy z różnorodnych maszyn oraz specjalnego gadżetu służącego do manipulowania energią w obiektach.

Die Young
Die Young

Akcji 2018

Pierwszoosobowa gra eksploracyjna, w której gracz wciela się w rolę dziewczyny uwięzionej na śródziemnomorskiej wyspie. Bohaterka nie wie, przez kogo i dlaczego została porwana, a jej nadrzędnym zadaniem jest ucieczka. Rozgrywka opiera się na eksploracji, unikaniu bezpośredniej konfrontacji z przeciwnikami i dbaniu o kondycję protagonistki – należy zatroszczyć się zarówno o pożywienie i wodę, jak i o przydatny ekwipunek.

The Witness
The Witness

Logiczne 13 września 2016

The Witness jest grą przygodową z elementami logicznymi autorstwa Jonathana Blowa i jego studia deweloperskiego Thekla. Akcja gry osadzona została na zagadkowej wyspie, z której nieoczekiwanie zniknęli wszyscy ludzie. Eksplorując opustoszałe lokacje, gracz stara się ustalić przebieg zdarzeń, rozwiązując przy tym szereg zagadek i odnajdując sprytnie ukryte wskazówki.

Gone Home
Gone Home

Przygodowe 12 stycznia 2016

Eksploracyjna gra przygodowa, utrzymana w nietypowej konwencji filmu obyczajowego. Wcielamy się w postać młodej dziewczyny, która po rocznym pobycie w Europie powraca do rodzinnego domu. Na miejscu nie zastaje jednak absolutnie nikogo, a odpowiedź na pytanie co właściwie stało się z członkami jej rodziny uzyskuje poprzez stopniową eksplorację domu i analizowanie znalezionych poszlak, dokumentów i nagrań.

Shape of the World
Shape of the World

Przygodowe 6 czerwca 2018

Eksperymentalna gra przygodowa, w której celem graczy jest eksploracja losowo generowanego świata i wpływanie na zachodzące w nim zmiany. Gra nie posiada typowej fabuły, będąc rodzajem artystycznego doświadczenia w oryginalnej oprawie graficznej i przy dźwiękach nastrojowej muzyki.

Among The Sleep
Among The Sleep

Przygodowe 3 czerwca 2016

Utrzymana w konwencji horroru pierwszoosobowa gra przygodowa. Kierowany przez nas bohater jest dwuletnim dzieckiem, z wszystkimi fizycznymi i psychicznymi cechami tego wieku. Zabawa polega głównie na eksplorowaniu otoczenia, szukaniu sposobu na dotarcie do kolejnych lokacji oraz unikaniu potworów.

Lifeless Planet
Lifeless Planet

Przygodowe 6 czerwca 2014

Lifeless Planet to gra akcji z elementami przygodowymi, której akcja rozgrywa się na zdewastowanej planecie w ogromnej odległości od Ziemi. Bohater, w którego wciela się gracz, musi rozwikłać tajemnicę opuszczonej radzieckiej stacji badawczej i odnaleźć swoich kolegów-astronautów, którzy zaginęli po katastrofie statku kosmicznego.

Kona
Kona

Przygodowe 17 marca 2017

Kôna to opracowana przez studio Parabole hybryda przygodówki i gry survivalowej, w której akcję obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby. Podczas kampanii gracz musi zarówno przetrwać mroźną zimę w kanadyjskich górach, jak i rozwikłać tajemnicę zaginięcia mieszkańców niewielkiej osady.

11-11: Memories Retold
11-11: Memories Retold

Przygodowe 2018

Trójwymiarowa przygodówka opowiadająca o losach ludzi żyjących i walczących podczas I wojny światowej. Gra oferuje emocjonalną historię i unikalną, malarską oprawę graficzną.

The Station
The Station

Przygodowe 20 lutego 2018

Pierwszoosobowa gra przygodowa nastawiona na eksplorację. Akcja The Station została osadzona w odległej przyszłości i zawiązuje się po awarii stacji kosmicznej korporacji Axiom. Załoga została wysłana z zadaniem skontaktowania się z pierwszą odkrytą obcą cywilizacją, ale pod koniec misji utracono łączność. Sterowany przez gracza bohater zostaje wysłany w celu odkrycia przyczyn awarii, a podróż ta każe mu zakwestionować dotychczas wyznawane wartości. The Station korzysta z widoku FPP, a rozgrywka skupia się na odwiedzaniu kolejnych lokacji i rozwiązywaniu przeróżnych zagadek.

ZED
ZED

Przygodowe 2018

Eksploracyjna gra przygodowa z elementami logicznymi, której głównym autorem jest jeden ze współtwórców legendarnej serii Myst. Podczas zabawy przemierzamy świat, wykreowany w umyśle bohatera zwanego Śniącym (Dreamer), a naszym zadaniem jest poskładanie w całość wspomnień protagonisty, które chce on przekazać swojej wnuczce.

Adr1ft
Adr1ft

Przygodowe prace wstrzymane

Adr1ft to przygodowa gra akcji rozgrywana z perspektywy pierwszej osoby, w której wcielamy się z samotnego astronautę walczącego o życie na orbicie po tym, jak stacja kosmiczna, gdzie pracował, została zniszczona w wyniku katastrofy. Rozgrywka polega na eksplorowaniu pozbawionych grawitacji lokacji oraz rozwiązywaniu zagadek.

InnerSpace
InnerSpace

Przygodowe 16 stycznia 2018

Nietypowa gra przygodowa nastawiona na eksplorację od niezależnego studia PolyKnight Games. InnerSpace zabiera nas do uniwersum, gdzie prawa fizyki działają odwrotnie niż w naszej rzeczywistości. Wcielamy się w kartografa, który wyrusza w podróż po światach, by poznać ich historię. Rozgrywka skupia się na swobodnej eksploracji, a zwiedzanie lokacji jest bezpośrednio powiązane z warstwą fabularną. Innerspace stawia na minimalistyczną, ale dobrze prezentującą się grafikę oraz prostą, lecz intrygującą ścieżkę dźwiękową.