Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Eksploracyjne - Gry Xbox One

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Gry o tematyce eksploracyjne na platformę Microsoft XBOX ONE ułożone według popularności.

Po premierze 25 Przed premierą 10
XBOX ONE
eksploracyjne
Czas
Akcji3 Zręcznościowe1
Bijatyki
RPG
Strategiczne
Przygodowe27
Sportowe
Wyścigi
Symulacje
Logiczne4
Towarzyskie
MMO
Rime
Rime

Zręcznościowe 26 maja 2017

Gra zręcznościowa studia Tequila Works, odpowiedzialnego m.in. za mroczną platformówkę Deadlight. W Rime akcję obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby. Głównym bohaterem jest młody chłopak, który w wyniku sztormu wylądował na tajemniczej wyspie. Grę cechuje bardzo kolorowa, komiksowa grafika.

Zaginięcie Ethana Cartera
Zaginięcie Ethana Cartera

Przygodowe 19 stycznia 2018

The Vanishing of Ethan Carter to eksploracyjna gra przygodowa w mrocznym klimacie, stworzona przez polskie studio The Astronauts, które składa się z byłych pracowników People Can Fly (z Adrianem Chmielarzem na czele). Wcielamy się w posiadającego nadnaturalne zdolności detektywa Paula Prospero, który w poszukiwaniu porwanego chłopca Ethana Cartera trafia na trop związanych ze sprawą tajemniczych morderstw, mających miejsce w malowniczej dolinie w USA.

Firewatch
Firewatch

Przygodowe 21 września 2016

Firewatch to gra przygodowa z widokiem FPP od niezależnego studia Campo Santo. Wcielamy się w Henry’ego, który ucieka od swoich problemów, by stróżować w zagrożonej pożarem puszczy w amerykańskim stanie Wyoming. Zabawa polega na eksploracji, odkrywaniu tajemnic oraz budowaniu relacji z naszą przełożoną Delilah.

The Long Dark
The Long Dark

Akcji 1 sierpnia 2017

The Long Dark to sandboksowy survival w konwencji FPP, który po części został sfinansowany przez graczy na platformie Kickstarter, a po części wsparty przez kanadyjski program fundacyjny. Za wyprodukowanie gry odpowiadają twórcy takich tytułów, jak Baldur’s Gate, Saints Row, Red Faction, Prince of Persia, Warhammer 40K czy L.A. Noire.

Observer
Observer

Przygodowe 15 sierpnia 2017

Polska gra od twórców Layers of Fear. Podobnie jak tamta produkcja, Observer jest pierwszoosobowym horrorem, w którym fabułę odkrywamy głównie poprzez eksplorację. Gra została osadzona w cyberpunkowym uniwersum, a gracz wciela się w członka specjalnej jednostki policji, zdolnego hakować ludzkie umysły.

The Station
The Station

Przygodowe 20 lutego 2018

Pierwszoosobowa gra przygodowa nastawiona na eksplorację. Akcja The Station została osadzona w odległej przyszłości i zawiązuje się po awarii stacji kosmicznej korporacji Axiom. Załoga została wysłana z zadaniem skontaktowania się z pierwszą odkrytą obcą cywilizacją, ale pod koniec misji utracono łączność. Sterowany przez gracza bohater zostaje wysłany w celu odkrycia przyczyn awarii, a podróż ta każe mu zakwestionować dotychczas wyznawane wartości. The Station korzysta z widoku FPP, a rozgrywka skupia się na odwiedzaniu kolejnych lokacji i rozwiązywaniu przeróżnych zagadek.

What Remains of Edith Finch
What Remains of Edith Finch

Przygodowe 19 lipca 2017

Nietypowa gra przygodowa, stanowiąca zbiór krótkich historii w klimatach weird fiction, opowiadających o losach poszczególnych członków pewnej amerykańskiej rodziny obarczonej tajemniczą klątwą. Celem tytułowej bohaterki Edith Finch jest odkrycie głęboko skrywanych rodzinnych sekretów i ustalenie, dlaczego spośród wszystkich jej krewnych tylko ona pozostała przy życiu.

Kholat
Kholat

Przygodowe 9 czerwca 2017

Pierwszoosobowy horror polskiego studia IMGN.pro. Gracz wciela się w uczestnika tragicznej w skutkach wyprawy alpinistów w okolice tytułowej góry. Za podtrzymanie niepokojącej atmosfery w grze odpowiedzialny jest system „fear manager”, na bieżąco dostosowujący bodźce zewnętrzne do sytuacji na ekranie.

The Turing Test
The Turing Test

Logiczne 30 sierpnia 2016

The Turing Test to dostępna na Xboksa One pierwszoosobowa gra logiczna utrzymana w klimatach science fiction. Wcielamy się w astronautkę odkrywającą sekrety Europy, czyli jednego z księżyców Jowisza. Zabawa polega głównie na rozwiązywaniu zagadek, w ramach których korzystamy z różnorodnych maszyn oraz specjalnego gadżetu służącego do manipulowania energią w obiektach.

Gone Home
Gone Home

Przygodowe 12 stycznia 2016

Eksploracyjna gra przygodowa, utrzymana w nietypowej konwencji filmu obyczajowego. Wcielamy się w postać młodej dziewczyny, która po rocznym pobycie w Europie powraca do rodzinnego domu. Na miejscu nie zastaje jednak absolutnie nikogo, a odpowiedź na pytanie co właściwie stało się z członkami jej rodziny uzyskuje poprzez stopniową eksplorację domu i analizowanie znalezionych poszlak, dokumentów i nagrań.

The Witness
The Witness

Logiczne 13 września 2016

The Witness jest grą przygodową z elementami logicznymi autorstwa Jonathana Blowa i jego studia deweloperskiego Thekla. Akcja gry osadzona została na zagadkowej wyspie, z której nieoczekiwanie zniknęli wszyscy ludzie. Eksplorując opustoszałe lokacje, gracz stara się ustalić przebieg zdarzeń, rozwiązując przy tym szereg zagadek i odnajdując sprytnie ukryte wskazówki.

Valley
Valley

Przygodowe 24 sierpnia 2016

Pierwszoosobowa gra eksploracyjna z elementami science fiction, podczas której zajmujemy się przemierzaniem i odkrywaniem kolejnych tajemnic tytułowej doliny, mieszczącej się gdzieś w Górach Skalistych. Podczas zabawy wykorzystujemy potencjał nowoczesnego egzoszkieletu L.E.A.F., który pozwala nam nie tylko wyżej skakać i szybciej się poruszać, ale daje także unikalną możliwość kontroli nad życiem i śmiercią napotkanych istot.

Asemblance
Asemblance

Przygodowe 30 stycznia 2018

Epizodyczna eksploracyjna gra przygodowa FPP, zrealizowana w konwencji thrillera psychologicznego. Autorzy czerpali inspirację z takich tytułów jak seriale Strefa mroku oraz Black Mirror czy gry The Stanley Parable i P.T.

InnerSpace
InnerSpace

Przygodowe 16 stycznia 2018

Nietypowa gra przygodowa nastawiona na eksplorację od niezależnego studia PolyKnight Games. InnerSpace zabiera nas do uniwersum, gdzie prawa fizyki działają odwrotnie niż w naszej rzeczywistości. Wcielamy się w kartografa, który wyrusza w podróż po światach, by poznać ich historię. Rozgrywka skupia się na swobodnej eksploracji, a zwiedzanie lokacji jest bezpośrednio powiązane z warstwą fabularną. Innerspace stawia na minimalistyczną, ale dobrze prezentującą się grafikę oraz prostą, lecz intrygującą ścieżkę dźwiękową.

Die Young
Die Young

Akcji 2018

Pierwszoosobowa gra eksploracyjna, w której gracz wciela się w rolę dziewczyny uwięzionej na śródziemnomorskiej wyspie. Bohaterka nie wie, przez kogo i dlaczego została porwana, a jej nadrzędnym zadaniem jest ucieczka. Rozgrywka opiera się na eksploracji, unikaniu bezpośredniej konfrontacji z przeciwnikami i dbaniu o kondycję protagonistki – należy zatroszczyć się zarówno o pożywienie i wodę, jak i o przydatny ekwipunek.

Among The Sleep
Among The Sleep

Przygodowe 3 czerwca 2016

Utrzymana w konwencji horroru pierwszoosobowa gra przygodowa. Kierowany przez nas bohater jest dwuletnim dzieckiem, z wszystkimi fizycznymi i psychicznymi cechami tego wieku. Zabawa polega głównie na eksplorowaniu otoczenia, szukaniu sposobu na dotarcie do kolejnych lokacji oraz unikaniu potworów.

Dear Esther: Landmark Edition
Dear Esther: Landmark Edition

Przygodowe 20 września 2016

Remake Dear Esther – gry eksploracyjnej z 2012 roku – opracowany w oparciu o technologię Unity. Gracz trafia na opuszczoną wyspę i kierując wędrówką enigmatycznego bohatera, poznaje treść listów adresowanych do tytułowej Esther. Rozgrywka koncentruje się na powolnej eksploracji i stopniowym poznawaniu kolejnych fragmentów fabularnej układanki.

The Town of Light
The Town of Light

Przygodowe 6 czerwca 2017

Pierwszoosobowa przygodówka w formie thrillera psychologicznego, oparta na prawdziwych zdarzeniach. Wcielamy się w chorą psychicznie 16-latkę, która przybywa do opuszczonego przytułku dla obłąkanych we Włoszech, by poznać swoją przeszłość. Rozgrywka skupia się na eksploracji budynku i poznawaniu historii jego dawnych mieszkańców.

ZED
ZED

Przygodowe maj 2018

Eksploracyjna gra przygodowa z elementami logicznymi, której głównym autorem jest jeden ze współtwórców legendarnej serii Myst. Podczas zabawy przemierzamy świat, wykreowany w umyśle bohatera zwanego Śniącym (Dreamer), a naszym zadaniem jest poskładanie w całość wspomnień protagonisty, które chce on przekazać swojej wnuczce.

Kona
Kona

Przygodowe 17 marca 2017

Kôna to opracowana przez studio Parabole hybryda przygodówki i gry survivalowej, w której akcję obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby. Podczas kampanii gracz musi zarówno przetrwać mroźną zimę w kanadyjskich górach, jak i rozwikłać tajemnicę zaginięcia mieszkańców niewielkiej osady.

Those Who Remain
Those Who Remain

Przygodowe 2018

Those Who Remain to rozgrywający się w niewielkim miasteczku w USA thriller psychologiczny, w którym akcję obserwujemy z perspektywy pierwszoosobowej. Gra stawia duży nacisk na ciężką, niepokojącą atmosferę i może budzić skojarzenia z takimi tytułami jak Alan Wake, a także polskimi The Vanishing of Ethan Carter czy Kholat.

Unknown Fate
Unknown Fate

Przygodowe lipiec 2018

Oryginalna gra przygodowa, w której kluczową rolę odgrywa eksploracja, rozwiązywanie rozmaitych zagadek środowiskowych i odkrywanie tajemnic fabuły. Gracz wciela się w rolę Richarda, który zostaje przeniesiony do równoległego, surrealnego wymiaru.

Lantern
Lantern

Przygodowe czerwiec 2018

Oryginalna gra eksploracyjna, inspirowana kulturą i architekturą azjatycką. W grze przemierzamy świat, który na skutek smutku pewnej księżniczki utracił kolory i tętniące w nim życie. Kontrolując dryfujący na wietrze chiński lampion, odwiedzamy cztery rozległe krainy, stopniowo przywracając w nich barwy.

Beyond Eyes
Beyond Eyes

Przygodowe 4 sierpnia 2015

Nietypowa gra przygodowa, w której wcielamy się w postać niewidomej 10-latki imieniem Rae, która po raz pierwszy od dłuższego czasu opuszcza swój dom, wyruszając na poszukiwanie zaginionej kotki Nani. Poruszając się w obcym i nieprzyjaznym środowisku, nasza bohaterka musi nauczyć się wykorzystywać swe zmysły celem orientacji w terenie i wizualizacji otaczającego ją świata.