Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCPS4XONE
Okładka Sable (PC)
OkładkaSable (PC)

Sable

Trójwymiarowa eksploracyjna gra przygodowa, w której wcielamy się w młodą dziewczynę o imieniu Sable przemierzającą pustynię wypełnioną starożytnymi ruinami oraz zapomnianymi wrakami statków kosmicznych.

Przygodowe | TPP | science fiction | sandbox | elementy logiczne | elementy zręcznościowe | indie | eksperymentalne/artystyczne | Xbox Game Pass | E3 2021

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Sable Premiera

23wrz2021za 50dni

PC XONE

2022

PS4

Gry podobne do Sable

Hob

Rime

AER: Memories of Old

E3 2021

Sable na PC, PS4 i XONE to eksploracyjna gra przygodowa, której akcja rozgrywa się na obcej planecie, a bohaterką jest młoda dziewczyna samodzielnie przemierzająca rozległą pustynię. Pomysłodawcami produkcji jest dwójka debiutujących deweloperów z niezależnego londyńskiego studia Shedworks. Sable zostało zaprezentowane po raz pierwszy podczas targów E3 2018. Autorzy gry czerpali inspirację z różnorakich źródeł. Najważniejszymi z nich były gry, takie jak The Legend of Zelda: Breath of the Wild i Shadow of the Colossus, animowane filmy studia Ghibli, a także francuskie komisy science fiction i fantasy, a zwłaszcza tytuły stworzone przez Moebiusa.

Fabuła

Akcja produkcji rozgrywa się na odległej planecie. Głowna bohaterka gry, Sable, jest młodą dziewczyną należącą do jednego z plemion nomadów nieustannie przemierzających pustkowia. Protagonistka pozostawia za sobą rodzinę i wybiera się w samotną podróż, która jest dla niej rytuałem przejścia w dorosłość. Zabiera ze sobą lewitujący skuter, by na własną rękę eksplorować pustynię, skrywającą ruiny dawno zapomnianych cywilizacji oraz tajemnicze wraki kosmicznych okrętów. W drodze spotyka licznych nieznajomych, którzy z rozmysłem lub przez kompletny przypadek udzielają jej lekcji co do historii, natury rodziny, miłości i przyjaźni, a także miejsca ludzi w świecie.

Mechanika

Sable jest eksploracyjną przygodówką, w której akcja została przedstawiona z perspektywy trzeciej osoby. Gracze mogą swobodnie przemierzać rozległą mapę usianą przeróżnymi budowlami, ruinami oraz wrakami, w których znajdują rozmaite niespodzianki i sekrety. Wiele z nich zawiera zagadki logiczne, wymagające od nas spostrzegawczości oraz interakcji z otoczeniem.

Naszym głównym środkiem transportu jest unoszący się w powietrzu skuter, dzięki któremu przemieszczamy się błyskawicznie pomiędzy różnymi interesującymi nas lokacjami, a także dostajemy się w niedostępne na piechotę miejsca. Podczas przygody spotkamy także innych nomadów, którzy mają dla nas rożnego rodzaju zadania lub prośby.

Kwestie techniczne

Oprawa graficzna Sable korzysta z techniki cel shading, która upodabnia grę do wspomnianych już francuskich komiksów oraz animacji. Tytuł korzysta również z organicznej palety kolorów, dodającej tytułowi dodatkowego klimatu.

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Sable: Odpowiednia dla każdego wieku.

PC
XONE
PS4