Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Red Dead Redemption 2 - poradnik do gry

Red Dead Redemption 2 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Red Dead Redemption 2: System przestępczości - rodzaje, skutki, grzywny Red Dead Redemption 2 poradnik, solucja

W Red Dead Redemption 2 przestępczość nie jest najłatwiejsza do zrozumienia i rządzi się wieloma prawami - dowiesz się tutaj, za co dostaje się grzywnę, jak uniknąć wykrycia przestępstwa oraz jakie są skutki łamania prawa.

Ostatnia aktualizacja: 5 maja 2020

System przestępczości (Wanted System) w grze Red Dead Redemption 2 jest bardzo rozbudowany i w rezultacie zrozumienie wszystkich jego zależności może okazać się problematyczne. W tym rozdziale poradnika do RDR2 wyjaśniamy jak unikać konflitków z prawem i śmierci z rąk stróżów prawa oraz jak radzić sobie z problemem nagrody wystawionej za złapanie bohatera.

Najważniejsze rodzaje przestępstw

W Red Dead Redemption 2 może popaść w konflikt z prawem na wiele różnych sposobów, gdyż w grze odnotowywanych jest wiele różnych rodzajów przestępstw - Red Dead Redemption 2: System przestępczości - rodzaje, skutki, grzywny - Red Dead Redemption 2 - poradnik do gry

W Red Dead Redemption 2 może popaść w konflikt z prawem na wiele różnych sposobów, gdyż w grze odnotowywanych jest wiele różnych rodzajów przestępstw. Najważniejsze z nich to:

  1. Zaatakowanie (walka wręcz lub użycie broni) niewinnej osoby lub stróża prawa.
  2. Zamordowanie niewinnej osoby lub stróża prawa - To oczywiście jedna z najcięższych i najsurowiej karanych kategorii przestępstw.
  3. Potrącenie kogoś podczas podróżowania konno - Jest to bardzo problematyczne w miastach, bo łatwo wtedy o wypadek. Staraj się wolno przemieszczać na koniu po dotarciu do miasta żeby uniknąć potencjalnych problemów z wyrządzeniem komuś krzywdy.
  4. Okradzenie niewinnej osoby - Karane jest również ograbienie nieboszczyka lub osoby, która straciła przytomność.
  5. Kradzież w miejscu publicznym - Dotyczy to także gospodarstw, których właściciele lub mieszkańcy przebywają na miejscu. W pełni bezpieczne jest jedynie okradanie opuszczonych lokacji.
  6. Kradzież konia - Nie dotyczy to dzikich koni odnajdywanych w świecie gry.
  7. Napad na sklep, bank, dyliżans lub pociąg - Wszystkie te rodzaje przestępstw zaliczane są do bardzo poważnych.
  8. Wkroczenie do zakazanej lokacji - Może to być przestępstwo mniejszej rangi jeśli np. wejdziesz na prywatne gospodarstwo, lub bardzo poważne wykroczenie jeśli np. dotrzesz do Blackwater czy ogólnie do "zakazanego" stanu New Austin.
  9. Zabicie udomowionego zwierzęta, np. psa lub krowy - Warto tego unikać jeśli w pobliżu przebywają inne postacie.

Jak przestępstwo może zostać powiązane z Arthurem?

Z unikaniem wykrywania popełnianych przestępstw wiążą się dwie główne mechaniki - Red Dead Redemption 2: System przestępczości - rodzaje, skutki, grzywny - Red Dead Redemption 2 - poradnik do gry

Z unikaniem wykrywania popełnianych przestępstw wiążą się dwie główne mechaniki. Pierwsza z nich to obecność świadków w miejscu gdzie doszło do złamania prawa. Zostaną oni automatycznie zaalarmowani jeśli do przestępstwa doszło w ich polu widzenia. Mogą oni też jednak dotrzeć do miejsca przestępstwa z opóźnieniem, np. gdy usłyszeli odgłosy walk.

Jeśli Arthur zidentyfikowany zostanie jako osoba, która popełniła przestępstwo, to świadek rozpocznie ucieczkę celem zaalarmowania stróżów prawa. Możesz wyruszyć w pościg za taką osobą celem jej powstrzymania. Świadka możesz zatrzymać np. zabijając go, oddając strzał ostrzegawczy czy używając lassa. Metoda ta niestety nie zadziała zgodnie z oczekiwaniami w lokacjach, w których przebywa wiele osób (np. w miastach). Przestępstwo może wtedy równolegle zostać odnotowane przez kilku świadków lub zatrzymanie pierwszego świadka może spowodować "reakcję łańcuchową" i doprowadzić do zaalarmowania kolejnych osób. W takich sytuacjach lepiej jest od razu rozpocząć ucieczkę. Będziesz miał więcej czasu na oddalenie się od miejsca przestępstwa zanim stróże prawa wyruszą na poszukiwania Arthura.

Od miejsca, w którym popełniłeś przestępstwo, możesz też oddalić się zanim dotrze tam bardziej oddalony świadek lub zanim miejsce zbrodni zostanie odkryte np. przez przejeżdżającą osobę. Przestępstwo nie powinno zostać wtedy powiązane z Arthurem i nawet jeśli otrzymasz komunikat o wezwaniu stróżów prawa to po dotarciu na miejsce zakończą oni śledztwo.

Druga ważna mechanika to możliwość użycia bandany do zakrycia twarzy bohatera - Red Dead Redemption 2: System przestępczości - rodzaje, skutki, grzywny - Red Dead Redemption 2 - poradnik do gry

Druga ważna mechanika to możliwość użycia bandany do zakrycia twarzy bohatera. Zmniejsza to znacząco ryzyko, że Arthur zostanie rozpoznany jako sprawca popełnionego przestępstwa, aczkolwiek nie można się w ten sposób zabezpieczyć w stu procentach. Mimo wszystko bandanę powinieneś założyć za każdym razem gdy planujesz zabić kogoś w publicznym miejscu, albo okraść sklep, bank, dyliżans czy pociąg.

W dalszej części gry możesz też zakupić u paserów alternatywne nakrycia głowy, które pozwalają na ukrywanie tożsamości bohatera.

Skutki odnotowania przestępstwa

Po tym jak odnotowane i zgłoszone zostanie przestępstwo pojawiają się stróże prawa - Red Dead Redemption 2: System przestępczości - rodzaje, skutki, grzywny - Red Dead Redemption 2 - poradnik do gry

Po tym jak odnotowane i zgłoszone zostanie przestępstwo pojawiają się stróże prawa. Przystąpienie do walk z nimi nigdy nie jest dobrym pomysłem, gdyż na miejsce pokonanych stróżów prawa pojawią się kolejni, bądź też do walk dołączą np. uzbrojeni mieszkańcy.

Pierwsze możliwe rozwiązanie problemu stróżów prawa to rozpoczęcie ucieczki. Musisz wydostać się poza czerwony okrąg, który pojawił się wokół miejsca pojawienia przestępstwa, oraz dodatkowo zgubić tych stróżów prawa, którzy bezpośrednio ścigają Arthura. Jeśli masz problemy z tym drugim krokiem to oddawaj strzały jeszcze podczas konnej ucieczki. Możesz też wspierać się Zabójczym instynktem po to żeby oddawać celne strzały.

Po wykroczeniu poza czerwony okrąg musisz zaczekać aż pasek systemu poszukiwań (Wanted System) w prawym górnym rogu ekranu wyczerpie się. Stróże prawa zakończą poszukiwania, ale popełnione przestępstwa nie zostaną zapomniane. Wzrośnie grzywna (Bounty) za złapanie bohatera i może to oznaczać potencjalne kłopoty w przypadku napotkania stróżów prawa lub łowców nagród w dalszej części gry.

Drugie możliwe rozwiązanie problemu to poddanie się i wylądowanie w więzieniu - Red Dead Redemption 2: System przestępczości - rodzaje, skutki, grzywny - Red Dead Redemption 2 - poradnik do gry

Drugie możliwe rozwiązanie problemu to poddanie się i wylądowanie w więzieniu. Jest to możliwe tylko jeśli nie popełniłeś poważnego przestępstwa i tylko we wstępnej fazie interwencji stróżów prawa, tzn. zanim przystąpią do atakowania Arthura. Po napotkaniu jakiegoś stróża prawa musisz schować broń i przytrzymać przycisk poddania się (L2/lewy trigger i następnie Trójkąt/Y). Arthur zostanie aresztowany i po odbyciu kary wyjdzie na wolność. Wizyta w więzieniu oznacza utratę części gotówki, która znajdowała się w inwentarzu bohatera w momencie zatrzymania.

Pozbycie się grzywny

Nawet jeśli udało ci się uciec stróżom prawa, to nie możesz ogłosić zwycięstwa, bo za bohaterem wystawiona zostanie grzywna za jakiego złapanie - Red Dead Redemption 2: System przestępczości - rodzaje, skutki, grzywny - Red Dead Redemption 2 - poradnik do gry

Nawet jeśli udało ci się uciec stróżom prawa, to nie możesz ogłosić zwycięstwa, bo za bohaterem wystawiona zostanie grzywna za jakiego złapanie. Grzywna obowiązuje w tym stanie, w którym doszło do popełnienia przestępstwa. Oznacza one potencjalne kłopoty w przypadku napotkania stróżów prawa czy łowców nagród, ale blokuje także pewne dodatkowe aktywności. Nie możesz np. odbierać zleceń poszukiwań zbiegów czy korzystać z szybkiej podróży dyliżansem. W przypadku popłenienia serii poważnych przestępstw może nawet dojść do zamknięcia na pewny czas wszystkich sklepów i biznesów w danym miescie.

Rozwiązaniem problemu grzywny jest zapłacenie kary i musisz w tym celu odwiedzić urząd pocztowy - znajdują się one przy każdej stacji kolejowej. Możesz zapłacić karę tylko dla jednego wybranego stanu lub dla wszystkich, w których masz popełnione przestępstwa na koncie.