Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Football Manager 2016 - poradnik do gry

Football Manager 2016 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Rozmowa motywacyjna w Football Manager 2016 | Przygotowania do meczu poradnik Football Manager 2016

Ostatnia aktualizacja: 5 sierpnia 2019

Rozmowa motywacyjna

Ostatnim elementem przygotowań przedmeczowych jest odbycie rozmowy motywacyjnej. Rozmowa ta ma na celu zachęcenie Twoich zawodników do walki przez podniesienie ich morale. Odpowiednio przeprowadzona motywacja może pozwolić na dużo lepsze rezultaty, gdyż zadowolenie zawodników ma spory wpływ na ich prezentowanie się na boisku. Ponadto rozmowa motywacyjna może zostać odbyta nie tylko przed meczem, ale także w przerwie i po meczu.

Przed spotkaniem ze słabszym przeciwnikiem możesz oczekiwać zwycięstwa. Gdy Twoja drużyna wygrała kilka spotkań z rzędu nakaż kontynuowanie passy, a w spotkaniach z lepszym przeciwnikiem możesz spróbować gry na luzie, w nadziei na to, że pewność siebie zgubi przeciwników. Wypowiedziane przed spotkaniem kwestie to ostatni bodziec motywacyjny dla zawodników, który ma niebagatelny wpływ na przebieg meczu.

Dobrze przeprowadzona rozmowa zachęci piłkarzy do odrabiania strat. - Rozmowa motywacyjna w Football Manager 2016 | Przygotowania do meczu - Football Manager 2016 - poradnik do gry
Dobrze przeprowadzona rozmowa zachęci piłkarzy do odrabiania strat.

Jeżeli nie chcesz zaprzątać sobie głowy rozmowami z zawodnikami możesz przekazać odpowiednie uprawnienia jednemu z Twoich pomocników. Upewnij się wtedy, że posiada od odpowiednio wysoko rozwinięty atrybut Motywowanie. Mimo wszystko lepiej jest jednak samemu mieć kontrolę nad wygłaszanymi przez asystenta kwestiami - w razie zakłopotania zawsze można go poprosić o komentarz do aktualnej sytuacji.

Rozmowa motywacyjna dzieli się przede wszystkim na trzy części:

- rozmowę przedmeczową, gdy wiesz czego się mniej więcej spodziewać po przeciwniku i wiesz już, jaki wynik chciałbyś osiągnąć,

- rozmowę w przerwie spotkania, gdy masz już pewien podgląd sytuacji i możesz ocenić, czy mecz idzie po Twojej myśli,

- rozmowę po meczu, w której komentujesz odniesiony wynik, za który chwalisz lub ganisz piłkarzy.

Rozmowa motywacyjna dzieli się także ze względu na to, kogo dotyczy: swoje słowa możesz skierować do całego zespołu, poszczególnych formacji lub pojedynczego zawodnika (ta opcja pojawia się także podczas przeprowadzania zmiany i wprowadzania zawodnika na boisko).

Rozmowa przed meczem

Tutaj dużo zależy od tego, z kim przyjdzie Ci się zmierzyć oraz jaki wynik osiągnąłeś w poprzednim spotkaniu. Postaraj się asertywnie lub żarliwie zachęcić drużynę do zwycięstwa, a gdy jesteś faworytem po prostu postaw sprawę jasno: "Oczekuję zwycięstwa...". Gdy drużyna ostatnio grała słabo możesz też zasugerować, aby zagrali lepiej. Generalnie przedstaw swoje oczekiwania i zachęć piłkarzy. Jeżeli któryś zareaguje negatywnie zawsze możesz spróbować poprawić sytuację korzystając z rozmowy indywidualnej.

Rozmowa w przerwie

Tutaj wszystko już zależy od wyniku. Jeżeli wygrywasz nakaż zawodnikom grać tak dalej, gdy przegrywasz powiedz, że stać ich na więcej. W przypadku remisu, zależnie od oczekiwań, zachęć ich do jeszcze lepszej gry lub wyraź swoje rozczarowanie. Jeżeli przegrywasz z outsiderem dobrze jest użyć agresywnego tonu, aby zwyczajnie ochrzanić zawodników. Często pozwala im się to otrząsnąć i zmotywować na drugą połowę. Musisz tutaj odpowiednio zareagować do sytuacji. Unikaj opcji "gry na luzie", gdyż ma ona raczej niepożądany efekt - zawodnicy odpuszczą, a wygrana raczej będzie niemożliwa.

Rozmowa po meczu

Gdy kurz już opadnie warto powiedzieć kilka słów pochwały lub solidnie zganić piłkarzy, komentując ich występ. Nawet po wymęczonym zwycięstwie unikaj opcji często podpowiadanej przez asystentów ("Nie mam w tej chwili żadnych uwag") - doceń zawodników, jeżeli powalczyli ("Dobra robota"). W przypadku porażki weź pod uwagę notowania przeciwnika: jeżeli przegrałeś z zespołem teoretycznie słabszym nie szczędź negatywnych uwag, w przypadku porażki z wyżej notowanym przeciwnikiem taka krytyka może zostać uznana za niesprawiedliwą i odnieść negatywny efekt. Lepiej wtedy zapewnić zawodników o "pechu".

Rozmowa przy linii

Podczas meczu możesz także od czasu do czasu pokrzykiwać na zawodników. Możesz im nakazać trzymanie się taktyki, skupienie po strzelonej bramce, czy kazać kombinować lub zażądać większego zaangażowania. W ten sposób masz możliwość zareagowania na konkretne wydarzenie z boiska.

Rozmowa przy zmianie

Wprowadzając zawodnika na boisko możesz go dodatkowo zmotywować poprzez wyrażenie wiary w jego umiejętności. Jeżeli wpuszczasz klasowego piłkarza, w przypadku niekorzystnego wyniku spróbuj zasugerować, że jego umiejętności wystarczą do zmiany wyniku. Nie zawsze się to udaje, ale w przypadku powodzenia efekt będzie bardziej widoczny.

Odpowiednia motywacja przyczyni się do lepszych wyników drużyny. - Rozmowa motywacyjna w Football Manager 2016 | Przygotowania do meczu - Football Manager 2016 - poradnik do gry
Odpowiednia motywacja przyczyni się do lepszych wyników drużyny.

Rozmowa motywacyjna dotycząca całej drużyny może być z powodzeniem prowadzona przez asystenta, jeżeli jego Motywacja jest na przyzwoitym poziomie. W przypadku, gdy asystent coś zepsuje możesz dodać kilka słów od siebie do poszczególnych formacji lub pojedynczych piłkarzy. Pamiętaj o odpowiednim dobraniu tonu i kwestii dialogowej - w dużej mierze poradzisz sobie robiąc to z wyczuciem. Po prostu unikaj abstrakcyjnych sytuacji, np. nie będąc zadowolonym po wysokim zwycięstwie 5-0. Na udaną rozmowę wpływają przeróżne czynniki (między innymi: staż w klubie, reputacja menadżera, osobowość zawodników, obecne morale, poprzednie wyniki), dlatego też przez pewien czas obserwuj reakcję zawodników na Twoje słowa i obserwuj, jak reagują (i czy w ogóle to robią) - możesz to sprawdzić w zakładce Taktyka -> Analiza -> Poprzedni mecz, po wybraniu opcji Reakcja na rozmowę motywacyjną.