Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Przed premierą 9 czerwca 2014, 22:00

autor: ElMundo

FIFA 15 - już graliśmy! Nowa generacja w stagnacji

Premiera FIFA 15 zbliża się wielkimi krokami. Na kilka miesięcy przed premierą mieliśmy okazję zagrać w próbną wersję i przekonać się, czy piłka na pewno leci prosto w światło bramki.

Przeczytaj recenzję Recenzja gry FIFA 15 – next-genowy silnik na pełnych obrotach

Artykuł powstał na bazie wersji XONE.

Premiera FIFA 15 zbliża się wielkimi krokami. Na kilka miesięcy przed wydaniem gry mieliśmy okazję zagrać w próbną wersję i przekonać się, czy piłka na pewno leci prosto w światło bramki.

FIFA 15 w skrócie:
  • mniej taktyki, więcej rozgrywki arcade;
  • powrót turniejów;
  • poprawione modele piłkarzy;
  • nowe opcje taktyczne i delikatne zmiany w stałych fragmentach gry;
  • nowe rozwiązania techniczne w kwestii wyglądu murawy oraz trybun;
  • zestaw ulepszonych reakcji piłkarza na zdarzenia na boisku.

Dla jednych sezon piłkarski się kończy (choć przed nami jeszcze zbliżający się brazylijski mundial i masa emocji z nim związanych), dla niektórych jednak dopiero się zaczyna. Do grona tych drugich z pewnością zalicza się ekipa EA Sports, która tradycyjnie w tym okresie zaczyna odkrywać karty związane z kolejną edycją FIF-y. Jak na razie ciężko powiedzieć, by „Elektronicy” ujawnili całą talię, ba, zabrakło nawet choć jednego solidnego dżokera, który mógłby zwiastować, że na futbolowym poletku zobaczymy coś kompletnie nowego i przełomowego dla mechaniki rozgrywki.

Choć testowana kopia był ukończona w 60%, to już teraz można zaobserwować, że na razie FIFA 15 to bardziej ewolucja niż jakakolwiek rewolucja. Ewolucja w tempie leniwie turlającej się futbolówki, dodajmy.

Projekty poszczególnych zawodników uległy znacznej poprawie – Messi teraz naprawdę przypomina oryginał! - 2014-06-09
Projekty poszczególnych zawodników uległy znacznej poprawie – Messi teraz naprawdę przypomina oryginał!

Taktyka? A po co ona komu?

Tocząc kolejne spotkania z żywymi przeciwnikami, odniosłem wrażenie, że „piętnastka” jest nieco szybsza, a co za tym idzie – bardziej zręcznościowa od poprzedniczki. Piłka przemieszcza się pomiędzy zawodnikami zdecydowanie sprawniej niż wcześniej, choć z kolei znów jest nieco trudniejsza do opanowania, zwłaszcza podczas rozgrywki z pierwszej piłki. Zagranie z klepki w trójkącie to już nie w pełni automatyczny wariant, ale wymagający sporej dokładności szereg szybkich podań. Można przy tym odczuć, że nieco mniej tu taktyki, zwłaszcza w poczynaniach ofensywnych, gdzie panuje złota zasada: jak już uda nam się przejąć środek pola, to poszczególne warianty szybkiego rozegrania piłki stoją przed nami otworem. Ulepszono za to nieco ruchy zawodników tuż po przyjęciu piłki – futboliści mogą teraz w prosty sposób odpowiednim sklejeniem łaciatej łatwo minąć rywala i zyskać kilka metrów przewagi na starcie. Ponadto napastnicy bardzo szybko odnajdują się w szykach obronnych przeciwnika i starają się mocno absorbować uwagę defensorów, jeszcze śmielej pogrywając na granicy spalonego i próbując wyjść na wolne pole w poszukiwaniu prostopadłego podania. Co ciekawe, podczas wywiadu z jednym z producentów, Sebastianem Enrique, dowiedziałem się, że to tylko złudne wrażenie, że nowa FIFA jest szybsza i mniej taktyczna od poprzedniczki. Mimo wszystko jednak nadal będę obstawał przy swoim.

Odpowiednia siła, dobra rotacja i bramka murowana! - 2014-06-09
Odpowiednia siła, dobra rotacja i bramka murowana!

Podczas rozgrywki odczułem, że troszeczkę zmieniono także system oddawania strzałów na bramkę przeciwnika. Choć ulepszono rykoszety (piłka zmienia tor lotu i rotuje w sposób zdecydowanie bardziej naturalny niż wcześniej), to można zauważyć, że uderzenia, zwłaszcza z większej odległości, nie są już tak soczyste jak przed rokiem – trajektoria lotu uległa zmianie: futbolówka teraz w przypadku mocnych, plasowanych uderzeń nie zakreśla już łuków, lecz proste linie, dzięki czemu łatwiej można określić, w które miejsce w bramce trafimy.

Kingdom Come Was przerósł? Medieval Dynasty Was dobije!
Kingdom Come Was przerósł? Medieval Dynasty Was dobije!

Przed premierą

Lubicie zwiedzać średniowieczną Europę w Kingdom Come? A może wolicie łowić ryby w Animal Crossing? No chyba, że preferujecie stawiać budynki i zarządzać ludźmi w strategiach? Mam dla Was wiadomość: Medieval Dynasty jest tym wszystkim. Na raz.

Grałem 4 godziny w Cyberpunka 2077 – to świetna gra, ale…
Grałem 4 godziny w Cyberpunka 2077 – to świetna gra, ale…

Przed premierą

To będzie jeden z trudniejszych tekstów, jaki napiszę w swoim życiu. Opisujący wrażenia z wyczekiwanej przez wszystkich gry, która w listopadzie zaliczy nieuniknione zderzenie ze ścianą wygórowanych oczekiwań fanów Redów, zakochanych w Wiedźminie 3.

Blizzard nie składa broni – Graliśmy w World of Warcraft Shadowlands
Blizzard nie składa broni – Graliśmy w World of Warcraft Shadowlands

Przed premierą

Ósmy dodatek do króla MMORPG na horyzoncie i zapowiada się, że będzie całkiem udanym rozszerzeniem. Pod warunkiem jednak, że Blizzard nie będzie uparty i tym razem posłucha graczy. Czy jeden element WOW Shadowlands może popsuć cały dodatek?