Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Przed premierą 16 lipca 2008, 14:24

autor: Łukasz Malik

Alpha Protocol: Szpiegowska gra RPG - E3 2008

Prezentacja Alpha Protocol na E3 była krótka, ale za to treściwa. Choć premiera gry odbędzie się dopiero w lutym przyszłego roku, pokazano już wczesną, grywalną wersję alfa.

Przeczytaj recenzję Alpha Protocol: Szpiegowska gra RPG - recenzja gry

Artykuł powstał na bazie wersji PC.

Prezentacja Alpha Protocol na E3 była krótka, ale za to treściwa. Choć premiera gry odbędzie się dopiero w lutym przyszłego roku, pokazano już wczesną, grywalną wersję alfa.

Nowa propozycja twórców Neverwinter Nights 2 i KotOR-a II to szpiegowski RPG, mechaniką rozgrywki bardzo przypominający Mass Effecta. Przyjaźń Obsidianu z BioWarem trwa już ładnych kilka lat (wszak studio powstało na gruzach Black Isle Studios) i widać to już w pierwszych chwilach obcowania z Alpha Protocol. Jeżeli przyzwyczaiłeś się do systemu walki, dialogów i ekwipunku z Mass Effecta, to do nowej gry Obsidianu możesz usiąść bez zerkania w instrukcję.

Niejednokrotnie staniemy przed trudnymi wyborami.

W grze wcielimy się w postać Michaela Thortona, rządowego agenta do zadań specjalnych, który ma za zadanie wyeliminować zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednocoznych. W trakcie wykonywanej przezeń misji coś idzie jednak nie tak i główny bohater pozostaje jedynym człowiekiem, posiadającym odpowiednie informacje, kontakty i zdolności, by zapobiec katastrofie. Kierując poczynaniami Michaela, miotani po całym świece będziemy wykonywać zlecone nam obowiązki. Za bazę wypadową posłuży nam zlokalizowana w danym państwie kryjówka, którą śmiało możemy nazwać odpowiednikiem Normandii z Mass Effecta. W miejscu schronienia będziemy mogli przeglądać ekwipunek naszego herosa, oglądać telewizję lub też zgłosić się do realizacji misji pobocznych.

Walkę będziemy prowadzić w czasie rzeczywistym, ale dzięki aktywnej pauzie użyjemy naszych umiejętności specjalnych. Bardzo ważne jest korzystanie z osłon, przyleganie do ścian, wychylanie się zza rogu i oddawanie precyzyjnych strzałów. Jeżeli przytrzymamy celownik na wrogu dłużej, okręg zacznie się kurczyć, a gdy pociągniemy za spust, zadamy dużo większe obrażenia.

Outer Worlds to najlepszy Fallout: New Vegas 2, na jakiego możecie liczyć
Outer Worlds to najlepszy Fallout: New Vegas 2, na jakiego możecie liczyć

Przed premierą

Czekacie jeszcze na sequel Fallouta: New Vegas? Nie czekajcie, szanse są nikłe. Zamiast tego zainteresujcie się nowym RPG od Obsidian Entertainment – The Outer Worlds. Grą, która ma prawie wszystkie cechy kultowego F:NV… wygląda nawet podobnie drewnianie.

Graliśmy w Mount & Blade 2: Bannerlord – na ten sandbox warto czekać
Graliśmy w Mount & Blade 2: Bannerlord – na ten sandbox warto czekać

Przed premierą

W dalekiej Turcji szykuje się nam po cichu średniowieczna piaskownica totalna. Drugi Mount & Blade to gra całkowicie niszowa i wyraźnie nieoszlifowana, ale przy tym powalająca swoją skalą. Nic dziwnego, że powstaje tak długo!

Brud, neony, augmentacje – Cyberpunk 2077 wygląda oszałamiająco
Brud, neony, augmentacje – Cyberpunk 2077 wygląda oszałamiająco

Przed premierą

Nadchodzące dzieło CD Projektu RED najpierw wstrząsnęło E3, a teraz podbiło gamescom. Pokaz Cyberpunka 2077 w Kolonii tylko utwierdza w przekonaniu, że to projekt o gigantycznej skali, niesamowitym potencjale i fenomenalnej stylistyce.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
16.07.2008 18:05
DanuelX
80
Kopalny

Jeżeli przyzwyczaiłeś się do systemu walki, dialogów i ekwipunku z Mass Effecta, to do nowej gry Obsidianu możesz usiąść bez zerkania w instrukcję.
Strzelania w Alpha Protocol będzie sporo, przez co możemy odnieść niepokojące wrażenie, że to po prostu gra akcji, a nie RPG. Nic bardziej mylnego.
To ja sobie ten produkt odpuszczę - kolejny pseudo cRPG

16.07.2008 22:11
odpowiedz
Neo12
25
Prince of Persia

A dla mnie za to gra jest bardzo interesująca. Raczej trudno znaleźć drugą grę o takiej tematyce i to jeszcze RPG-a. Mam nadzieję że historia opowiadana w grze będzię stała na wysokim poziomie.

17.07.2008 12:34
👍
odpowiedz
Heaton16
50
Pretorianin

jak dla mnie gra powinna być niezła , pożyjemy , zobaczymy ....

17.07.2008 12:40
odpowiedz
se7e
29
Pretorianin

Grafika zdaje sie slaba, gra raczej tez hitem nie bedzie...od razu skojarzylo mi sie to[po screenach] ze Splinter Cell. 6/10

17.07.2008 13:11
odpowiedz
Xarexon
112
Generał

grafika taka sobie ale fabuła może być niezła

17.07.2008 13:36
😉
odpowiedz
lordpilot
148
Senator

Grafika słaba ? Ależ się ta dzisiejsza młodzież rozbestwiła :) Jak dla mnie wygląda to nienajgorzej i co ważne (dla mnie) - przejrzyście. Zresztą to dopiero wersja alfa, jeszcze grafę podrasują ;-). I wtedy połowa ludzi, którzy teraz narzekają na "słabą grafikę" będzie tu marudzić, że wymagania za wysokie. A to w końcu Obsidian - mistrzami optymalizacji to oni nie są.

18.07.2008 09:35
odpowiedz
Bleszczynski
30
Centurion

Jeśli podejdziemy do tej gry, jak do mieszanki gry akcji i elementów RPG, to może być bardzo pozytywnym zaskoczeniem. Gorzej, gdy będziemy oczekiwać rasowego RPG-a - na bycie takim Alpha Protocol nie ma szans.

Generalni jestem pozytywnie nastawiony, gra nie pretenduje do miana, jaki próbują nam wmówić twórcy Fallouta 3.

18.07.2008 19:05
odpowiedz
QbaVCF
12
Konsul

Jeśli choć trochę będzie przypominać Mass Effect, to na pewno ją kupię

21.07.2008 19:50
👍
odpowiedz
Gryveir
3
Junior

tą grę chyba zaczęli tworzyć specjalnie dla mnie > kocham szpiegowskie klimaty.

Bond w grze RPG - cud ,miód i orzeszki

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze