Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Cyberpunk 2077 Przed premierą

Przed premierą 23 sierpnia 2018, 14:40

autor: Jakub Mirowski

Miłośnik gier dla jednego gracza – niby przez lepszy klimat, ale tak naprawdę jest słaby w multi.

Brud, neony, augmentacje – Cyberpunk 2077 wygląda oszałamiająco

Nadchodzące dzieło CD Projektu RED najpierw wstrząsnęło E3, a teraz podbiło gamescom. Pokaz Cyberpunka 2077 w Kolonii tylko utwierdza w przekonaniu, że to projekt o gigantycznej skali, niesamowitym potencjale i fenomenalnej stylistyce.

Zapowiadana premiera gry: kwiecień 2020.

Artykuł powstał na bazie wersji PC.

Szczerze współczuję innym dziennikarzom, którzy Cyberpunka 2077 zobaczyli w pierwszym dniu gamescomu, bo prezentacja nadchodzącego dzieła CD Projektu RED może zrujnować całe targi. Ja zdążyłem przed nią zobaczyć, wypróbować i nacieszyć się paroma innymi produkcjami, ale teraz ciężko będzie wzbudzić moje zainteresowanie. Polscy deweloperzy po prostu zawiesili poprzeczkę na poziomie nieosiągalnym dla innych twórców. Z dema przywiezionego do Kolonii wyłania się obraz gry o ogromnej skali, wystylizowanej do przesady i przede wszystkim niesamowicie miodnej.

Powtórka z rozgrywki

CYBERPUNK 2077 ZACHWYCA:

  1. jaskrawą, wyrazistą stylistyką, która za nic ma sobie realizm i stonowanie;
  2. tętniącym życiem światem, oblepionym krzykliwymi neonami i z przytłaczającym kolosalnymi budynkami;
  3. brakiem jakiejkolwiek autocenzury – to zdecydowanie gra dla dorosłego odbiorcy;
  4. brudnym i brutalnym klimatem, który wspaniale kontrastuje z rozwojem technologii;
  5. efektowną walką, w trakcie której skorzystamy nie tylko z broni palnej;
  6. wieloma sposobami na wykonanie tego samego zadania.

Na początek zaznaczmy – etap pokazany przez „Redów” na gamescomie to dokładnie to samo zadanie, jakie mieliśmy okazję obejrzeć na zamkniętych pokazach podczas czerwcowych targów E3. Tym razem w niektórych miejscach prowadzący rozgrywkę pracownik studia pokusił się jednak o nieco inne decyzje, inaczej wyglądały też starcia z przeciwnikami. W związku z tym postaram się ograniczyć do własnych odczuć oraz elementów, które nie były wspomniane w naszej zapowiedzi z Los Angeles.

Tym, czym Cyberpunk 2077 robi największe wrażenie jeszcze w swojej bardzo wczesnej wersji, jest jego fantastyczna stylistyka. O ile takie Deus Ex stara się przedstawiać bliską przyszłość i w związku z tym sili na chociażby częściowy realizm, tak CD Projekt RED w niczym się nie ogranicza. Budynki są przeogromne, miasta wielopoziomowe, na ulicach zewsząd biją po oczach pstrokate neony, a z kolei po wejściu do budynków przytłacza niemalże namacalny syf i beznadzieja. Wszystko jest podporządkowane tej futurystycznej, dystopicznej wizji, w której warszawscy deweloperzy czują się jak ryby w wodzie. I nie mają najmniejszego problemu z tym, by wciągnąć w nią także oglądającego.

Brud, neony, augmentacje – Cyberpunk 2077 wygląda oszałamiająco - ilustracja #3

Podobnie jak w przypadku Wiedźmina przy okazji Cyberpunka CD Projekt wykorzystuje już istniejące uniwersum. Tym razem jest to tradycyjny system RPG, debiutujący w 1988 roku (najbardziej znana jest jego druga edycja, zatytułowana Cyberpunk 2020, która ukazała się w roku 1990). Twórca oryginału, Mike Pondsmith, współpracuje z Polakami jako konsultant. Warto dodać, że ma on spore doświadczenie także z grami wideo. Pracował w Microsofcie, gdy firma wypuszczała na rynek swoją pierwszą konsolę.

Więcej o uniwersum Cyberpunka dowiecie się z naszego artykułu z czerwca tego roku.

W trakcie niecałej godziny prezentacji zdążyłem zobaczyć oszpeconych świetlistymi wszczepami gangsterów, chcących przeistoczyć się w maszyny, sanitariuszy latających w opancerzonych statkach powietrznych i szefów podziemia z protezami ze szczerego złota. Taka wizja świata jest oczywiście przerażająca, ale z drugiej strony kusi, by zbadać wszystkie jego szalone zakamarki. A że gra wygląda naprawdę świetnie – szczególnie lokacje powalają szczegółowością, a brzmi jeszcze lepiej – elektroniczne, niemalże rave’owe kawałki jak ulał pasują do intensywnych wymian ognia, to obcuje się z nią niesamowicie przyjemnie.

To nie jest gra dla dzieci

Dobrze też widzieć, że CD Projekt RED nie stroni od mocnego języka oraz nagości i nie udaje, że w przyszłości nie istnieją używki. Cyberpunk 2077 jest brutalny i wulgarny, a brud na ścianach budynków nie może się równać z zepsuciem futurystycznego społeczeństwa. Bardzo podobały mi się też próby stworzenia własnego podziemnego slangu na potrzeby metropolii przyszłości – to uniwersum bez jednolitej kulturowej tożsamości, więc wymyślone słowa oraz wstawki z innych języków pasują tu idealnie i dokładają swoją cegiełkę do fenomenalnej atmosfery.

Eksploracja świata Cyberpunka 2077 zapowiada się wyśmienicie. Na szczęście inne elementy nie ustępują jej głębią. Kreator postaci ma parę niecodziennych opcji – możemy na przykład wybrać naszemu awatarowi bohatera z dzieciństwa. Jak wiadomo już od jakiegoś czasu, protagonista może być kobietą lub mężczyzną, ale w obu przypadkach nazywać się będzie po prostu V. W trakcie gamescomu mogliśmy zobaczyć przez chwilę męską wersję głównej postaci, jednak publiczność zadecydowała, że podobnie jak na E3 będzie oglądać akcję z żeńskiej perspektywy. Szkoda, bo fajnie byłoby sprawdzić aktorstwo głosowe w obu przypadkach.

Brud, neony, augmentacje – Cyberpunk 2077 wygląda oszałamiająco - ilustracja #6

O ile większość wystawców na gamescomie nie wysila się specjalnie w kwestii wyglądu swojego stoiska, placówka CD Projektu RED zachwyca klimatem. Na samym wstępie odwiedzających wita ogromny monitor, wyświetlający panoramę Night City, a z tyłu można zamówić coś do picia w nastrojowo oświetlonym pubie. Co ciekawe, polskie studio poza wodą nie oferuje napojów bezalkoholowych. Zamiast tego można się napić piwa marki „FCK DRM” (nazwa pochodzi od niedawno uruchomionej inicjatywy GOG.com) lub cydru „Ciderpunk”.

Sama misja – tak jak w Los Angeles – sprowadzała się do zdobycia zaawansowanego bota poprzez odwiedziny u przyprawiającego o ciarki na plecach gangu Maelstorm, złożonego z bandziorów, którzy już dawno stracili umiar w okaleczaniu swoich ciał kolejnymi elektronicznymi wszczepami. W porównaniu z E3 istotna zmiana była tak naprawdę jedna: zamiast dać rzezimieszkom chip z wirusem, grający postanowił powiadomić ich o ewentualnym zagrożeniu. Dzięki temu misja mogła zakończyć się bez niepotrzebnego rozlewu krwi: złośliwe oprogramowanie zostało zneutralizowane, a V ze swoim towarzyszem dobiła targu z kryminalistami.

Widziałem Cyberpunk 2077 i wiem, czego CDPR nie udało się dopracować
Widziałem Cyberpunk 2077 i wiem, czego CDPR nie udało się dopracować

Przed premierą

Powiem coś kontrowersyjnego. Na pokazie Cyberpunka 2077 w Kolonii zobaczyłem diablo imponującą grę, ale po prostu grę. Taką, która w pewnych momentach, owszem, zachwyca, ale w innych zwyczajnie irytuje i rozczarowuje.

Cyberpunk 2077 na chłodno – analiza nadchodzącej gry CDPR
Cyberpunk 2077 na chłodno – analiza nadchodzącej gry CDPR

Przed premierą

CD Projekt Red jeszcze raz zaprosił nas na pokaz rozgrywki z Cyberpunka 2077, który widzieliśmy w Los Angeles. Wiedząc już, czego mamy się spodziewać, pojechaliśmy przygotowani, by sceptycznym okiem wyławiać szczegóły i odkrywać sekrety gry.

Cyberpunk 2077 wygląda rewelacyjnie! Widzieliśmy gameplay na E3
Cyberpunk 2077 wygląda rewelacyjnie! Widzieliśmy gameplay na E3

Przed premierą

Cyberpunk 2077 w ciemno był typowany na grę targów E3 2019 i teraz nie mamy wątpliwości – Polakom udało się spełnić oczekiwania, nawet jeśli dali nam tylko datę premiery, krótki trailer i znanego aktora.

Komentarze Czytelników (83)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
23.08.2018 20:10
1
odpowiedz
str
72
Pretorianin
10

Jestem swiecie przekonany, ze Redzi pozamiataja i dostaniemy od nich kolejna wspanial gre

23.08.2018 21:23
odpowiedz
1 odpowiedź
Xand3rd
10
Centurion

świat zapiera dech w piersi.... uwierzcie mi... ale to nie jest moment na pokazanie tej gry graczom

23.08.2018 21:47
👍
odpowiedz
Absolem
75
Konsul

Jestem mega najarany na tę gierkę, ale nie mam jakiś wygórowanych wymagań. Wystarczy, żeby system walki nie powodował palpitacji serca oraz żeby były dobre zadania i ciekawa fabuła. Bo klimat będzie, to bez wątpienia i będę happy. Niestety Wiedźmina 3 nie ograłem i pewnie tego nie zrobię (bo mi mocno Geralt nie leży jako bohater), ale może na Cyberpunku w końcu się przekonam, co potrafią Redzi.

post wyedytowany przez Absolem 2018-08-23 21:47:36
23.08.2018 22:54
👍
odpowiedz
Rabbitss
25
Generał

No co mogę napisać ??? wygląda naprawdę bardzo dobrze i zapowiada się totalny hicior, trzymam kciuki.

24.08.2018 00:30
yadin
odpowiedz
yadin
102
Legend

Niech pokażą to demo wszystkim ludziom, a nie tylko garstce wybranych. Co do daty, to ukończą pewnie w 2022-2023 roku, a potem będą poprawiać do 2024.

24.08.2018 04:42
odpowiedz
3 odpowiedzi
Kubel31
3
Legionista

To jest jakaś nowa gra?

24.08.2018 08:21
Kowalus20
2
odpowiedz
Kowalus20
90
Konsul

Trzeba byłoby zobaczyć na żywo, bo dla jednyk do nawet 200kg kobiety są piękne, to bardziej niż subiektywne odczucie. Tym bardziej, że na załączonym obrazku z pierwszej osoby, nie jest to jakiś majstersztyk jak na dzisiejsze standardy, a gra prędko nie wyjdzie.

24.08.2018 08:42
Salzmore
9
odpowiedz
2 odpowiedzi
Salzmore
36
Konsul

Mam gdzieś zamknięte pokazy. Dziennikarze boją się powiedzieć cokolwiek niepochlebnego by dostawać cały czas zaproszenia na targi i inne pokazy od danego studia. Dopóki nie uświadczymy gameplaya, dopóty ten tytuł jest kompletną niewiadomą, bo dziennikarskie zachwyty nie można traktować jako obiektywne relacje.

24.08.2018 09:09
shyja
2
odpowiedz
shyja
13
Legionista

Wygląda pięknie i w ogóle, ale czy nie było tak z wieloma grami wcześniej? I jak to się skończyło? Wielkim płaczem tuż po premierze, że downgrade grafy był.

24.08.2018 11:48
menththethuethe
😂
3
odpowiedz
menththethuethe
28
Pretorianin

Wow! Nie do wiary!

post wyedytowany przez menththethuethe 2019-01-19 17:17:54
24.08.2018 12:09
Ghost2P
😒
odpowiedz
1 odpowiedź
Ghost2P
106
Legend

Cudowna stylistyka? Serio?

24.08.2018 12:51
odpowiedz
3 odpowiedzi
Ricz Forester
2
Centurion

Uważam że mało ludzi lubi ten klimat Cyberpunku. Lepiej jakby zrobili coś w klimatach ówczesnych. Nie wiedzmińskich, nie przyszłościowych. Ale obecnych. I to byłby hit. A tak to ta gra będzie adresowana do osób którzy kochają Saint fiction

24.08.2018 14:30
😂
odpowiedz
SzymiS320
2
Junior

"Podczas dema mieliśmy okazję zobaczyć efekty działania używki polepszającej refleks – czas zwalniał, pozwalając na spokojną eliminację przeciwników"
-brzmi jak zamieć z 1 wiedźmina, ciekawe czy wpływ na PC też będzie taki jak wtedy :D

24.08.2018 18:37
👍
odpowiedz
indominus
15
Konsul

Czekam. Cyberpunk to jest strzał w dziesiątkę w mojej opinii. Z Wiedźminami do mnie nie trafili. Poza jedynką nie dałem rady ukończyć żadnej innej części. Trójkę próbowałem kilka razy, ale nie mogę. Nawet mi się nie chce analizować dlaczego w końcu zawsze zaczyna mnie nudzić. Dwójkę też zaczynałem kilka razy i odpadałem jeszcze szybciej niż przy trójce.

Ale cyberpunk to jest to. Doniesienia o rozmachu tej produkcji powodują u mnie uśmiech od ucha do ucha, aż dostaję skurczów. Mam nadzieję, że zmieszczą się na obecnej generacji konsol, bo inaczej to lekka wy...ebka :).

Kufa, nie zawiedźcie, Polacy, bo nikt nie będzie tu śpiewał, że nic się nie stało xD.

24.08.2018 18:43
odpowiedz
2 odpowiedzi
MandziuX
1
Centurion

Dopóki nic nie pokażą to mogą sobie bajdurzyć ile chcą. Niestety CDPR to nie Rockstar czy ND, bo u nich wystarczy mała zapowiedź i już ludzie lecą zamawiać preordery. Nie ta liga CDPR, więc lepiej niech się postarają, bo budować hype trzeba umieć.

24.08.2018 21:52
👎
odpowiedz
1 odpowiedź
zanonimizowany1262420
7
Pretorianin
3.0

Wątpie

25.08.2018 13:53
TraXsoN
😊
odpowiedz
TraXsoN
75
Konsul

Dawać zawartość kolekcjonerek i będziem składać preordery

25.08.2018 17:10
Kserkses
odpowiedz
2 odpowiedzi
Kserkses
127
Generał

Już wszystkie te ochy i achy widziałem w Wieśku, który w finalnej wersji wyglądał.. jak wyglądał... Jak Redzi zrobią to samo z CP2077 to dostaną karnego kaktusa.

26.08.2018 02:04
wysłannik
odpowiedz
2 odpowiedzi
wysłannik
28
Łowca Czarownic

Oho, widać że ktoś chyba zapomniał jak prezentował się Wiedźmin trzeci na długo przed premierą.

26.08.2018 05:13
odpowiedz
2 odpowiedzi
Jeczg
4
Legionista

Ktoś z was grał?

26.08.2018 22:00
odpowiedz
1 odpowiedź
DrHouse95
41
Centurion

A ray tracing też będzie w cyberpunku ???

27.08.2018 06:46
claudespeed18
😐
odpowiedz
claudespeed18
150
Liberty City Finest

Nie wiem, serio cholernie mnie ciekawi co jest w tej grze takiego, że coraz więcej serwisów rozpisuje się jakby to był jakiś przełom i cud nad cudy. Jakaś nowa jakość i 'nic co do tej pory widzieliśmy' czy jak? Podniosą nam oczekiwania wobec gry a okaże się, że po prostu to wszystko już gdzieś było tylko jest świetnie sklecone i tyle. Wiadomo, że będzie super skoro W3 zdobył nasze serca i praktycznie całego świata też ale z opisów wygląda to jakby miało to być.. no właśnie sam nie wiem co. Czyste niebo we Wrocku :D

post wyedytowany przez claudespeed18 2018-08-27 06:46:47
27.08.2018 15:52
😈
odpowiedz
asmaret
1
Junior

spoko loko dzisiaj na twitchu pewnie pokaza juz cyferki lataja

27.08.2018 16:44
Marder
odpowiedz
Marder
196
Generał

Jak widzieliście to pokażcie a nie jakieś pitolenie o Szopenie. Nie ma oficjalnej prezentacji to nie ma tematu.

27.08.2018 19:57
odpowiedz
1 odpowiedź
Taishan90
41
Centurion

szkoda ze nikt nie pokazał gameplay

28.08.2018 07:26
Oburzony
👎
odpowiedz
2 odpowiedzi
Oburzony
58
PC Gamer
5.0

Gameplay nie zachwyca. Wszystko to już gdzieś widziałem, DeusEx, System Shock, Watch_Dogs. Strzelanie ponad to takie sobie a FOV zdecydowanie zbyt mały. Widać, że cały ten hype był nakręcany z niczego niestety.

28.08.2018 14:41
yadin
odpowiedz
yadin
102
Legend

Dla mnie to także powtórka z kilku znanych tytułów. Czyżby Redzi lubili "Deus Ex" i "The Division" i uważali go za punkt odniesienia? Najgorzej odebrałem strzelanie oraz HUD. O ile to drugie da się wyłączyć, to strzelanie muszą zrobić na nowo od podstaw.

28.08.2018 17:12
odpowiedz
2 odpowiedzi
rniczypo
79
Pretorianin

"Cyberpunk 2077 wygląda oszałamiająco"
WHAT?
Po co robicie ten hype?
Ja rozumiem, że CDP chce rosnąć na akcjach... ale nie w ten sposób.
Wygląda po prostu przeciętnie.

29.08.2018 14:24
1
odpowiedz
Snickers96
3
Chorąży

Śmieszy mnie jęczenie jako to złe, ze redzi robią cos innego niz typowego rpga z klimatem fantasy. Super, ze CDP robi właśnie ta gre, a nie czwartego wiedźmina. Lubie Wiedzmina, ale walić już to wszechobecne parcie na rpgi w seetingu fantasy. Sa tesy, gothici, dark solus,arcanum, icewind dale, torment, baldurs gate, neverwinter, dark messiah itd. Tymczasem cyberpunk z głośnymi, ważnymi historycznie tytułami rpgi to w sumie tak na szybko kojarzac deus ex, shadowrun i nic więcej?Fallouty tez w czasach dwóch pierwszych odsłon były czymś innym, nietuzinkowym, o oryginalnej estetyce, a osiągnął spory sukces. Tego samego zycze 2077. Tym bardziej, ze estetyka tego świata sama z siebie nasuwa brutalność, ciekawa zagadnienia mające jakieś zakorzenienie w rzeczywistości. Tymczasem fantasy to większości bajeczki o ratowaniu świata, które nie mają nawet nic ciekawego do powiedzenia- ta głębia skyrima- i tylko nieliczne z gatunku mają jakąś dorosłość ala Wiedźmin, ale to nie wynika z ram samego gatunku, a raczej jego przefiltrowania, przez realia prawdziwego życia. Walić to, ze gra potencjalnie ma mniej zainteresowanych, bo nie jest spod gatunku zamulania o smokach o magii. Blade runner tez nie jest kochany przez każdego, a swój kult mat. Do tego te komentarze, o słabej immersji, bo widoku z oczu xd To w prawdziwym życiu macie widoku zza pleców? Tyle z waszych filozofii. Poza tym gra na pewno zarobi, bo wielu ludzi będzie chociażby ciekawych jak developer słynący do tej pory z jednej serii, robi cos innego. Bardzo dobrze, ze cdpy przerwały wiedźmińską pępowinę i eksperymentują. Najgorzej byłoby teraz, gdyby zostali kolejnym Ubisoftem klepiącym jedno i to samo.

30.08.2018 11:41
odpowiedz
2 odpowiedzi
omatkoicorko
40
Centurion

smieszy mnie to nastawienie na NIE dla samej zasady. wiedzmin byl taki i smiaki... byl zajebisty. i cyber tez bedzie a wystarczy, ze nie zejda z poziomu. skoro wiesiek wytyczyl nowe szlaki dla tworcow gier i takie giganty jak ubisoft sciaga z cdpr, to cos to znaczy. a my jak zwykle. zamiast sie cieszyc ze to polacy stworzyli jedna z najlepszych gier w historii, a teraz ida drugi raz po pierwsze miejsce, to cos co powinnismy moze nawet gloryfikowac. tyle lat bylismy daleko za kazdym innym w branzy, a teraz wkoncu sami nadajemy tempo i zaczelismy zostawiac innych w tyle. toz to prawdziwy powod do dumy.

post wyedytowany przez omatkoicorko 2018-08-30 11:42:42
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze