Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Przed premierą 17 marca 2018, 11:25

W The Division 2 będzie tryb battle royale? Spekulujemy na temat gry - Strona 3

The Division to gra, która potrzebuje pewnego oczyszczenia i zbudowania wielu mechanik od nowa – potrzebuje sequela. Tylko czy twórcy właściwie wykorzystają zdobytą wiedzę i powtarzające się sugestie fanów?

Fabuła – co się stało z Aaronem Keenerem i April Kelleher?

Prawdziwym bohaterem The Division było miasto Nowy Jork, które odkrywaliśmy poprzez niezwykłą kronikę zagłady w pozostawionych wszędzie nagraniach i projekcjach echa. Choć pod koniec gry poznajemy sprawcę światowej pandemii i apokalipsy — Gordona Amhersta – to oprócz niego ujawnia się też prawdziwy antagonista uniwersum The Division – Aaron Keener – i to prawdopodobnie jego nadal będziemy ścigać w The Division 2, na co wskazuje zawartość patcha 1.8.

Wątek zbuntowanego agenta pierwszej fali The Division początkowo tłumaczy fabularnie, dlaczego agenci w Strefie Mroku walczą ze sobą, jednak później Aaron Keener okazuje się rządnym władzy terrorystą i staje się wrogiem publicznym numer jeden – nawet w tak tragicznych okolicznościach. Kończymy fabułę, dowiadując się, że zyskał on możliwość dalszego powielania wirusa i nadal jest nieuchwytny. Po niemal dwóch latach od premiery aktualizacja 1.8 przyniosła informację, że Keener wydostał się z objętego kwarantanną Manhattanu, a nawet z samego Nowego Jorku, co pozwala na kontynuację fabuły w dowolnym miejscu. Można raczej przyjąć, że twórcy na krótko przed ogłoszeniem sequela nie sygnalizowaliby dalszych otwartych losów głównej postaci historii, nie chcąc ich później jakoś kontynuować.

Unikatowe lokacje i struktura misji fabularnych to zdecydowane zalety The Division.

Najwięksi fani The Division czekają jednak na wznowienie opowieści o April Kelleher. Ta niby zwyczajna kobieta, cywil, obecna jest w grze jedynie w kilku znajdźkach, a główną rolę odgrywa dopiero w książce New York Collapse, wydanej równocześnie z premierą gry. Zestawienie lektury książki z odpowiednimi znajdźkami odsłania pasjonującą historię, która kończy się soczystym cliffhangerem – aż proszącym się o dalszy ciąg. Pociągnięcie tego wątku może być jednak dość trudne w połączeniu z pogonią za Aaronem Keenerem, choć z pewnością nie niemożliwe.

Czy twórcy zafundują nam jakikolwiek epilog tej opowieści, czy kompletnie zapomnieli o jednej z głównych wymyślonych przez siebie postaci? Sam trzon fabuły i jej bohaterowie wydają się być jednak drugorzędni przy niebezpieczeństwie powielenia schematu z Ghost Recon Wildlands i Far Crya 5. The Division 2 zasługuje na poważną, poruszającą historię na miarę apokalipsy, w jakiej się rozgrywa, a nie na zlepek misji do wykonania w dowolnej kolejności, w czym niestety Ubisoft ostatnio się lubuje. Oby tym razem zrobiono wyjątek.

The Division 2 to tryb battle royale i naprawiona Strefa Mroku? Spekulujemy na temat gry - ilustracja #2

Historia April Kelleher w skrócie

April Kelleher to mieszkanka Brooklynu, tylko pozornie niezwiązana z całą historią. Jej mąż, Bill Kelleher, pracował w laboratorium, gdzie zajmowano się m.in. śmiertelnymi wirusami. Gdy pewnego dnia April pojechała odwiedzić go w pracy w centrum Manhattanu, na jej oczach ktoś zastrzelił go na ulicy, w ewidentnie zaplanowanym zamachu. W ten sam dzień Manhattan objęto kwarantanną – April została odcięta od domu i swoich rzeczy, od tej pory starając się jakoś przetrwać wśród szerzącego się chaosu.

Książka, której jest bohaterką, istnieje również w uniwersum gry. To podręcznik przetrwania w Nowym Jorku w razie jakiejś klęski – prezent urodzinowy od jej męża, wręczony ponoć w formie żartu. Od momentu kwarantanny April traktuje marginesy książki jako miejsce do prowadzenia pamiętnika. Możemy dowiedzieć się z niego (oraz ze znajdziek w grze) o codziennych, dramatycznych momentach w życiu kobiety – walce o przetrwanie, o żywność, o napaści szabrowników i uratowaniu jej przez agenta The Division, a nawet przypadkowym spotkaniu z Aaronem Keenerem.

Prawdziwą sensacją jest jednak stopniowe odkrywanie April, że autor piszący ten poradnik prawdopodobnie wiedział o nadchodzącej pandemii i zawarł w tekście mnóstwo ukrytych przekazów o tym, by uważać na zakażone pieniądze i za wszelką cenę uciekać z Manhattanu. Małe śledztwo pozwala April odkryć prawdziwą tożsamość autora książki, Warrena Merchanta, oraz adres jego zamieszkania. Gdy udaje się na miejsce, na drzwiach apartamentu odkrywa przypięty plakat poszukujący zaginionej osoby – ze swoim zdjęciem... Tu historia April się urywa.

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

STALKER 2 – jak może wyglądać powrót do Strefy?
STALKER 2 – jak może wyglądać powrót do Strefy?

Przed premierą

W jednym z „fałszywych” zakończeń gry S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla bohater wyraża życzenie: „Chcę, by Zona zniknęła”. I rzeczywiście, cykl, który dał nam Strefę, zaginął na lata – aż teraz nagle zapowiedziano jego kontynuację. Czy to może się udać?

Valheim to jeden z najlepszych survivali, w jaki kiedykolwiek grałem!
Valheim to jeden z najlepszych survivali, w jaki kiedykolwiek grałem!

Przed premierą

Na rynku jest już mnóstwo gier tego gatunku, ale mało która startując z pułapu Early Access szturmem podbiła serca graczy, uzyskując 96% pozytywnych opinii spośród niemal 17 tysięcy wystawionych recenzji. Czy Valheim zasłużył na ten zachwyt?

Yandere Simulator – Postal ma siostrę, czyli niepokojący symulator morderczyni
Yandere Simulator – Postal ma siostrę, czyli niepokojący symulator morderczyni

Przed premierą

Yandere Simulator to jedna z najdziwniejszych i najbardziej niepokojących gier, jakie obecnie powstają. Symulator szkolnej morderczyni powstaje w USA, choć wygląda jak kolejne japońskie dziwactwo.