Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM
Przed premierą 21 czerwca 2016, 15:45

„Fascynują mnie mechy, polska wieś i ułani” – rozmawiamy z Jakubem Różalskim, twórcą uniwersum 1920+ - Strona 4

Jakub Różalski bierze aktywny udział w powstawaniu gry strategicznej, która osadzona zostanie w wymyślonym przez niego uniwersum. A to uniwersum prezentuje się bardzo ciekawie, bowiem w grze zobaczymy mechy na tle obrazków rodem z polskich wsi.

Klimat niczym jak ze skasowanego projektu Hardkor 44 Tomasza Bagińskiego.

Projekt 1920+ – pierwsza gra wideo

„Fascynują mnie mechy, polska wieś i ułani” – rozmawiamy z Jakubem Różalskim, malarzem i twórcą uniwersum 1920+ - ilustracja #2

Projekt 1920+ to nienazwana jeszcze gra komputerowa zmierzająca na pecety i konsole. Produkcja, nad którą pieczę trzyma twórca uniwersum 1920+, czyli Jakub Różalski, powstaje w zagranicznym studiu. Póki co o grze nie wiadomo zbyt wiele, ale już niedługo to się zmieni.

Porozmawiajmy teraz o nadchodzącej grze komputerowej osadzonej w wykreowanym przez Ciebie uniwersum. Jej zapowiedź, choć przecież bardzo uboga w informacje, zelektryzowała polski internet. Czemu, mówiąc o przyszłej grze, odwołujesz się akurat do Dawn of War i Company of Heroes?

W porównaniu chodzi głównie o mechanikę rozgrywki. Gra osadzona w uniwersum 1920+ będzie strategią – turową lub z opcją aktywnej pauzy. Gracze otrzymają w niej możliwość dowodzenia różnej maści oddziałami, potężnymi mechami, a nawet silnymi bohaterami. Ważnym elementem ma być opcja rozwijania jednostek wraz z postępami w kampanii. Myślę więc, że porównanie do Dawn of War czy Company of Heroes, których – jak już wspominałem – jestem wielkim fanem, jest jak najbardziej prawidłowe.

Podkreślasz, że będzie to gra turowa bądź z aktywną pauzą...

Taki jest plan, w końcu ma to być pozycja strategiczna z taktycznym zacięciem, a więc wypadałoby mieć czas na to, by przemyśleć swoje ruchy i działania. Osobiście najbardziej lubię gry, w których mam możliwość na spokojnie wszystko zaplanować, najlepiej właśnie z aktywną pauzą. Nie przepadam za to za produkcjami, w których skuteczność zależy od tego, jak szybko się klika myszką. Rozważaliśmy stworzenie strategii z walką turową, w stylu serii XCOM, ale jestem przekonany, że gra w czasie rzeczywistym z aktywną pauzą, podczas której można wydawać rozkazy, sprawdzi się najlepiej, dostarczy taktycznych wrażeń i pozwoli utrzymać dynamikę rozgrywki.

Z tego, co mówisz, wynika, że niektóre decyzje jeszcze przed Wami. Na jakim w takim razie etapie są prace koncepcyjne nad grą?

W tej chwili pracujemy głównie nad wyglądem jednostek, modelami 3D, animacjami, projektem lokacji i scenariuszem. Jeśli więc chodzi o mechanikę rozgrywki, to wiele spraw jest jeszcze otwartych i dopiero testowanych. To na tyle wczesna faza produkcji, że możemy sobie pozwolić na różne eksperymenty i wypróbowywanie rozmaitych rozwiązań, które mogą wpłynąć na mechanikę rozgrywki. Sprawdzamy na przykład, jak mechy mogą ingerować w otoczenie czy przechodzić przez ściany.

Adam Zechenter

Adam Zechenter

W GRYOnline.pl pojawił się w 2014 roku jako specjalista od gier mobilnych i free-to-play. Potem przez wiele lat prowadził publicystykę, a od 2018 roku pełni funkcję zastępcy redaktora naczelnego. Obecnie szefuje działowi wideo i prowadzi podcast GRYOnline.pl. Studiował filologię klasyczną i historię (gdzie został szefem Koła Naukowego); wcześniej stworzył fanowską stronę o Tolkienie. Uwielbia gry akcji, RPG-i, strzelanki i strategie. Kiedyś kochał Baldur’s Gate 1 i 2, dziś najczęściej zagrywa się na PS5 i od myszki woli pada. Najwięcej godzin (bo blisko 2000) nabił w World of Tanks. Miłośnik książek i historii, czasami grywa w squasha, stara się też nie jeść mięsa.

więcej

Po co komu nowe Heroes of Might and Magic, skoro nadchodzi Songs of Conquest
Po co komu nowe Heroes of Might and Magic, skoro nadchodzi Songs of Conquest

Przed premierą

W niszy, która powstała po porzuceniu przez Ubisoft serii Heroes of Might and Magic sukcesy odnosić mogą mniejsi twórcy, tacy jak Lavapotion. Ich Songs of Conquest może być najlepszą grą w stylu „hirołsów” od czasów kultowej trójki.

STALKER 2 – jak może wyglądać powrót do Strefy?
STALKER 2 – jak może wyglądać powrót do Strefy?

Przed premierą

W jednym z „fałszywych” zakończeń gry S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla bohater wyraża życzenie: „Chcę, by Zona zniknęła”. I rzeczywiście, cykl, który dał nam Strefę, zaginął na lata – aż teraz nagle zapowiedziano jego kontynuację. Czy to może się udać?

Graliśmy w My Summer Car – samochodowy survival dla wytrwałych
Graliśmy w My Summer Car – samochodowy survival dla wytrwałych

Przed premierą

Lato, urlop, własna bryka – My Summer Car brzmi jak lekka, wakacyjna przygoda, ale w rzeczywistości to hardkorowy symulator dla wytrwałych.