Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Battlefield 1 Przed premierą

Przed premierą 20 maja 2016, 15:14

autor: DM

Strzelam i jeżdżę – wirtualnie i w realu. Później o tym piszę – krytycznie lub z zachwytem.

Co wiemy o grze Battlefield 1? Uzbrojenie, realia historyczne i kampania

Po latach coraz odważniejszego spoglądania w przyszłość gatunek FPS-ów za sprawą Battlefielda 1 z jeszcze większą odwagą wraca do przeszłości – do czasów I wojny światowej, gdy powszechne dziś maszyny oraz broń przechodziły swój chrzest bojowy.

Przeczytaj recenzję Recenzja gry Battlefield 1 – najlepszy Battlefield od czasów Bad Company 2

Artykuł powstał na bazie wersji PC.

BATTLEFIELD 1 TO:
  1. kampania dla jednego gracza z kilkoma bohaterami;
  2. stare i nowe tryby zabawy wieloosobowej;
  3. nowy system drużyn;
  4. klasy pilota i czołgisty;
  5. możliwość jazdy konnej;
  6. zaprojektowany od podstaw system walki w zwarciu;
  7. mnóstwo autentycznej broni z epoki.

Choć dokładnych informacji o najnowszej produkcji studia DICE nadal jest niewiele, a samą grę w akcji widziała tylko garstka szczęśliwców, to z przeprowadzonych z autorami wywiadów oraz drobiazgowej analizy zwiastuna wyłania się coraz bardziej szczegółowy obraz Battlefielda 1. Wybór okresu I wojny światowej wydaje się dość zaskakujący, jednak gdy przyjrzymy się dokładnie ostatniej grze wspomnianych deweloperów, czyli osadzonemu w świecie Gwiezdnych wojen Battlefrontowi, można odnieść wrażenie, że było to nawet dość rozsądne i logiczne posunięcie. Dlaczego? Nie chodzi tu bynajmniej o zrobienie graczom wielkiej niespodzianki tak znaczącą zmianą klimatu i całej otoczki bitew na dużą skalę (choć trochę pewnie też), a o coś o wiele bardziej prozaicznego – oszczędzenie czasu i kosztów.

Fokker Czerwonego Barona to dawno niewidziana nowość, ale sceneria przypomina trochę Tatooine’a. - 2016-05-20
Fokker Czerwonego Barona to dawno niewidziana nowość, ale sceneria przypomina trochę Tatooine’a.

Dawno, dawno temu bowiem ludzie z Lucasfilmu pracujący przy starej trylogii Gwiezdnych wojen dokonali ciekawej rzeczy. Większość użytych tam futurystycznych blasterów strzelających wiązkami zabójczej energii to jedynie tylko trochę obudowana metalem i plastikiem lub nawet kompletnie niezmieniona broń z czasów I i II wojny światowej! Ta bazująca na pistolecie Mauser, karabinach Lewis Gun czy Lee Enfield została już pieczołowicie wykonana przy okazji Battlefronta, więc przeniesienie jej do gry o I wojnie światowej stanowiło jedynie kwestię niewielkiej modyfikacji. Zaprezentowany zwiastun potwierdza zresztą nie tylko całe uzbrojenie z Gwiezdnych wojen, ale i niektóre bliźniaczo do siebie podobne mapy. Pojedynki dwupłatowców i szarża kawalerii mogłyby się równie dobrze wydarzyć na pustynnym Tatooinie, a atak zabójczym gazem w lasach księżyca Endor. Pamiętajmy jednak, że wykorzystywanie tych samych zasobów podczas tworzenia nowej gry nie jest żadną wadą, zwłaszcza gdy wszystko tak dobrze do siebie pasuje pod względem realiów historycznych. To po prostu mała ciekawostka, jakie koło może zatoczyć historia wojen, filmów i gier.

Jeśli nie M-16 i AK, to co?

Skoro już jesteśmy przy uzbrojeniu, spróbujmy zebrać wszystkie informacje na temat narzędzi walki na lądzie, bazując na tym, co pamiętamy z historii I wojny oraz na detalach ze zwiastuna. Powszechna wiedza o tym okresie nie jest tak duża jak w przypadku II wojny światowej, toteż autorzy starają się od początku zapewnić graczy, że był to – podobnie jak dzisiaj – czas wykorzystywania ogromnej liczby rodzajów broni, a nie tylko długiego karabinu powtarzalnego z bagnetem na końcu. Wszyscy przyzwyczajeni do dotychczasowych odsłon Battlefielda będą musieli przestawić się na całkowicie „analogowe” pole walki. Nie uświadczymy tu bowiem żadnych naprowadzanych rakiet, bomb, termowizji, celowników kolimatorowych czy bazooki do niszczenia czołgów, więc eliminacja ciężkiego sprzętu będzie wymagać trochę innych metod. Zmniejszy się również dystans wymian ognia i należy przygotować się na więcej akcji „oko w oko” z przeciwnikiem zamiast strzelania do paru pikseli widzianych w obiektywie lunety.

Graliśmy w Far Cry 5 – najbardziej cudaczna odsłona cyklu?
Graliśmy w Far Cry 5 – najbardziej cudaczna odsłona cyklu?

Przed premierą

Na parę miesięcy przed premierą Far Cry 5 sprawia solidne wrażenie. Trudno znaleźć tutaj rewolucję, bo poza brakiem charakterystycznych wież, reszta wygląda po staremu.

Graliśmy w Scorn – horror, przy którym Obcy wymięka
Graliśmy w Scorn – horror, przy którym Obcy wymięka

Przed premierą

Scorn studia Ebb Software to gra, którą mógłby wymyślić Hans R. Giger, twórca ksenomorfa z filmu Obcy: Ósmy Pasażer Nostromo. Zapowiada się horror straszny i... mięsisty (dosłownie!).

Steam na kolanach – jak Playerunknown’s Battlegrounds skradło serca pecetowych graczy
Steam na kolanach – jak Playerunknown’s Battlegrounds skradło serca pecetowych graczy

Przed premierą

Ponad cztery miliony sprzedanych kopii w ciągu trzech miesięcy, setki tysięcy grających każdego dnia i ogromne emocje przy każdej rozgrywce. Playerunknown’s Battlegrounds to zdecydowanie jedna z najważniejszych gier tego roku – dlaczego?

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze
20.05.2016 15:50
😊
MrGregorA
77
Generał

O ile wzmianki Dice o single playerze wywołują u mnie jedynie uśmiech politowania, to na multi czekam z niecierpliwością. Wreszcie świeżość w branży! Trochę boję się, co z tego wyjdzie, wspominając problemy z Battlefieldem 4 i biorąc pod uwagę, co wyszło z Battlefrontem.


" Autorzy bez ściemniania mówią, że rozgrywka będzie tu prawdopodobnie jeszcze bardziej dynamiczna niż w Battlefieldzie 4 i że zabawa ma zawsze pierwszeństwo przed realizmem."

Po Battlfroncie, brzmi to bardzo niebezpiecznie.

Czekam na betę. Teraz nie ma sensu się niezdrowo podniecać.

post wyedytowany przez MrGregorA 2016-05-20 15:52:50
20.05.2016 16:33
odpowiedz
4 odpowiedzi
Krecik1218
77
Pretorianin


To ja dodam jeszcze kilka potwierdzonych info:
- kampania z możliwością latania samolotami i sterowania okrętami
- pełna destrukcja otoczenia
- rowery
- sterowce nie będą elementem tylko statycznym
- mapy skalą dorównują tym z pierwszych odsłon serii
- mapa z lądowaniem na plaży
- szarża bagnetem będzie odnawialną zdolnością specjalną
- szable
- medyk ze strzykawkami
- gazy bojowe i maski
- gra ma otrzymywać darmowe DLC i mapy
- 6 epizodyczna kampania singleplayer i system kupowania broni w multiku.

20.05.2016 16:39
1
Jozef.kali
22
Pretorianin

1,4 i ostatnie, to raczej teorie i domysly. Skád masz te info?

20.05.2016 17:54
😃
Rozbo12
20
Pretorianin

Według mnie cześć z tego co napisałeś to plotki z jakiegoś forum czy cuś :)

20.05.2016 20:55
Gorn221
36
Łowca Demonów
10

6 misji w kampanii? Jeszcze krócej niż w czwórce? Kupowanie broni w multi? W Hardlinie to miało sens, ale na I Wojnie Światowej? Mam nadzieję, że to tylko ploty.

21.05.2016 01:25
Krecik1218
77
Pretorianin

To nie żadne domysły. Informacje te pochodzą z zamkniętych pokazów i strony oficjalnej gry. A 6 epizodyczna kampania to wyciek z listy osiągnięć.

20.05.2016 18:17
1
odpowiedz
1 odpowiedź
Amazing_Maurice
77
Pretorianin

MrGregorA, a czemu niebezpiecznie? Patrz pierwszy Battlefield: ile tam było kuriozalnych i kompletnie nierealistycznych scen? A i tak każdy za tamtymi czasami wzdycha i chętnie zobaczyłby restart serii.

21.05.2016 10:05
MrGregorA
77
Generał

tutaj odnoszę się do słowa 'dynamizm' i tragicznego dla mnie systemu strzelania. ja zupełnie nie patrzę na realizm w grach (gdzie samo strzelnie jest już bardzo nierealistyczne).

20.05.2016 20:44
1
odpowiedz
1 odpowiedź
Jakubb265
1
Junior

Raczej wątpię ale ciekawe byłby tryb gdyby była drużyna ,,ofensywa" i defensywa defensywa musiała by wejść 1 2 min przed ofensywna i np robić pułapki kopanie okopow

21.05.2016 19:53
RaceyPL
31
Mentat

Ciekawy pomysł, coś jak w Rainbow6 Siege. A ofensywna obserwowałaby przez lornetki czy coś :D

20.05.2016 21:36
odpowiedz
Sewan
22
Pretorianin
10

Skoro bohaterowie z trailera mają być postaciami z kampanii. To pewnie wcielimy się też w tego kolesia z końcówki trailera ( moment z ostrzałem artyleryjskim i zeppelin). Coś czuję, że to będzie Rosjanin.

20.05.2016 22:29
odpowiedz
n0rbji
46
Siedzący Byk

Nareszcie zapowiada się naprawdę ciekawa gra! Nie mogę się doczekać.

21.05.2016 00:02
😊
odpowiedz
Marcinkiewiczius
129
Hautameki
10

Oglądałem cały stream poprzedzający zwiastun Battlefield 1. Kiedy się pojawił bardzo się ucieszyłem i na drugi dzień wylądował pre-order na Xbox One wraz z dodatkiem. Cieszę się, że DICE nie poszło w stronę przyszłości pomimo easter eggów w postaci Battlefield 2143 na mapie Wake Island w dodatku do Battlefield 3.

Z serią związany jestem od początku, ale najwięcej czasu spędziłem w Battlefield 3. To było coś, ten silnik graficzny, audio, coś wspaniałego!. W Battlefield 4 gram do dziś (dzięki EA Access na Xbox One), ale nadal według mnie "czwórka" wyszła za wcześnie i tylko po to aby była tytułem startowym na obecną generację. Battlefield Hardline zagrałem kilka godzin i to nie dla mnie.

Mam nadzieję, że destrukcja otoczenia będzie zwiększona oraz pełne 1080p na mojej konsoli. Czekam na betę ;)

21.05.2016 03:22
1
odpowiedz
yadin
95
Senator

I tak nie będzie nic nowego. Może dla nich, ale gry z elementami SF w realiach dawnych wojen to już naprawdę było.

21.05.2016 04:01
odpowiedz
yadin
95
Senator

Właśnie zrobiłem platynę. Gra ukończona. Zaliczyłem 101 niepowodzeń / ponownych uruchomień pkt. kontrolnych. Restartów mam więcej jak skarbów, bo tych ostatnich znalazłem 97.

No, a teraz hardcorowcy możecie na mnie pluć. W końcu 101 restartów na normal to praktycznie psychiatryk i inwalidztwo, jak twierdzili tu niektórzy.

Wracam do FIFA 16 i "Red Dead Redemption".

post wyedytowany przez yadin 2016-05-21 04:02:20
21.05.2016 21:35
odpowiedz
1 odpowiedź
Rockus
15
Chorąży
9.0

Myślę że Dice spróbuje zrobić odpowiedniki broni z BF4/3/
Są to tylko moje przypuszczenia ale myślę że tak będzie aby tym co grają dłużej (np. BF3/4) grało się lepiej.
Liczę też na poprawę walki wręcz ponieważ walka nożem w 4 jest bardzo często zbugowana (np. Ja atakuje od boku/tyłu a osoba atakowana i tak ma możliwość kontrataku)

post wyedytowany przez Rockus 2016-05-21 21:37:48
21.05.2016 23:52
czopor
72
Pretorianin

Myślę, że piszesz bzdury dla samego pisania bez znajomości producenta i serii.

22.05.2016 11:55
odpowiedz
MrGregorA
77
Generał

Pamietacie może BF 2142 i tryb tytan? Mam przeczucie, że tutaj będą podobnie wykorzystane zeppeliny.

04.06.2016 13:51
odpowiedz
Nolifer
100
The Highest

Na BF 1 czekam, jak na żadną grę w tym roku, co prawda preorderu nie składam, już przestałem to robić w tych czasach, ale na premierę na pewno kupię jeżeli będzie tak samo dobra jak 2.

15.06.2016 21:55
odpowiedz
xand
49
Pretorianin

Byłaby to pierwsza gra EA od długiego czasu, którą bym kupił. Byłaby ponieważ przeczytałem dzisiaj o zapowiadanych płatnych DLC. Jeśli nie są to tylko domysły to ponownie mój portfel zagłosuje na "nie". Mam tylko nadzieję, że więcej będzie takich osób i hype nie przyćmi przedwcześnie zdrowego rozsądku.

15.06.2016 22:40
odpowiedz
Falcao_82
96
!AssociazioneCalcioMilan

Co wiemy o B1 - wiemy tyle że to kastrat.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze