Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

The Last of Us: Remastered Recenzja gry

Recenzja gry 29 lipca 2014, 13:00

Recenzja The Last of Us Remastered – czy 60 klatek robi różnicę?

Kiedy w końcu przyzwyczailiśmy się do wydań HD kultowych tytułów, Sony postanowiło sprzedać nam reedycję gry, która na karku ma niecały rok. Czy weterani PS3 mają czego szukać w The Last of Us Remastered?

Recenzja powstała na bazie wersji PS4.

PLUSY:
  • wciąż jedna z najlepszych gier poprzedniej generacji;
  • stabilne 60 klatek na sekundę i rozdzielczość HD;
  • świetny dodatek Left Behind w pakiecie;
  • tryb fotograficzny.
MINUSY:
  • brak większych zmian – to nie jest konwersja na miarę nowego Tomb Raidera;
  • cutscenki w wydaniu 60 FPS wymagają przyzwyczajenia.

W Internecie ludzie walczą o różne ważkie rzeczy. Czasami chodzi o politykę, innym razem o sport, a zdarza się też, że ktoś zwyczajnie nie ma racji i musimy, po prostu musimy to biedakowi wytłumaczyć. Jeśli zaś chodzi o gry, to w sieci ludzie walczą o klatki na sekundę. I o rozdzielczość. Skala takich przepychanek zawsze mnie dziwiła, no bo ileż można ekscytować się paroma liczbami w każdym kolejnym tytule? Zdziwienie znikło jak ręką odjął, kiedy przyszło mi zagrać w odświeżoną edycję The Last of Us – ubiegłorocznego hitu z PS3, który teraz gości już na PlayStation 4. Jako że w grze możemy swobodnie przełączać się pomiędzy sześćdziesięcioma i trzydziestoma klatkami na sekundę, sporą różnicę łatwo było zauważyć.

O samym The Last of Us nie ma sensu rozprawiać. To wciąż ta sama gra, a do oryginalnej zawartości dorzucono jedynie dodatek Left Behind. Wstrzymałbym się jednak z zarzucaniem twórcom, że nie wzbogacając oryginału, zakpili z graczy. The Last of Us Remastered jest skierowane przede wszystkim do posiadaczy PS4, którzy w produkcję Naughty Dog nie mieli okazji zagrać. Wracając do zakpienia – można dopatrywać się go co najwyżej w braku jakiejkolwiek zniżki dla tych, którzy wersję na PS3 wciąż trzymają na półce. Chociaż w tej kwestii twórcy mieli zapewne mało do powiedzenia.

Co więc czeka nas w Remastered? Obowiązkowo, gra działa w rozdzielczości full HD, czyli 1080p. Im większy ekran, tym łatwiej zauważyć różnicę w stosunku do 720p z oryginału. Miejcie jednak na uwadze, że jeśli chodzi o technologię i wykonanie poszczególnych elementów, to nowe The Last of Us wygląda z grubsza tak samo jak stare. Twórcy postarali się wcisnąć parę poprawek, ale bez porównania niewiele zauważycie – jeśli w ogóle cokolwiek. Tylko co z tego? Mamy do czynienia z jedną z najlepiej wyglądających gier na PS3, która na nowej konsoli również startuje z wysokiego miejsca. Remastered nie tylko dobrze kamufluje się wśród dotychczasowych tytułów nowej generacji – niektóre z nich może zawstydzić swoim rodowodem.

60 klatek na sekundę pozwala na nieco większą precyzję.

Druga rzecz, obok rozdzielczości, to wspomniane wcześniej klatki. The Last of Us Remastered domyślnie działa w 60 FPS-ach, przy czym warto dodać, że radzi sobie z tym bardzo dobrze. Nieczęsto uświadczycie jakiekolwiek spadki, a jeśli już, to umówmy się – pięćdziesiąt klatek na sekundę dużo łatwiej przeżyć niż takie np. dwadzieścia.

Oceny redaktorów, ekspertów oraz czytelników VIP ?

kALWa888 Ekspert 15 grudnia 2021

(PS3) Rozgrywka ze swoją powtarzalnością strasznie męczy, zwłaszcza przy tak długim czasie trwania (robimy 3 rzeczy na przestrzeni 18 godzin). Zabrakło mi też lepszego poprowadzenia relacji, tym bardziej, że jest to focus gry. Nie odmówię jednak wartości produkcyjnych, bo brzmi i wygląda świetnie. Szkoda, że nie jest to ani dobra skradanka, ani udany survival, ani też coś wybitnego fabularnie. Ma jednak swoje momenty, ale niedużo tego.

6.0

Zmroku Ekspert 30 listopada 2017

(PS4) Grę przeszedłem chyba sześć razy. Za szóstym razem bawiłem się podobnie jak za pierwszym. Mocne story i niedościgniony ideał jeśli chodzi o reżyserię i głębie postaci. To system seller nie tylko PS3, ale również PS4.

10

GeneticsDDC Ekspert 10 sierpnia 2016

(PS4) Recenzja The Last of Us: Remastered.

9.5

Czarny Wilk Ekspert 19 października 2013

(PS3) O elementach growych wystarczy powiedzieć, że są solidnie zrealizowane. Siłę The Last of Us stanowi piękny świat i wpleciona w niego odważna historia.

9.0
Recenzja gry The Last of Us - niemal doskonały exclusive na PS3
Recenzja gry The Last of Us - niemal doskonały exclusive na PS3

Recenzja gry

Niebanalni bohaterowie w świecie pełnym przemocy, ale i nadziei na lepszą przyszłość. Niebanalni autorzy ze studia Naughty Dog, czyli jedna z najlepszych ekip tworzących gry na konsole marki PlayStation. Oto exclusive prawie doskonały.

Recenzja gry Marvel’s Spider-Man na PC - pająk master race
Recenzja gry Marvel’s Spider-Man na PC - pająk master race

Recenzja gry

Po Spider-Manie „daleko od domu” i „bez drogi do domu”, człowiek-pająk znalazł w końcu swoją drogę na Steama i Epica. I śmiga na sieci tak gładko, że Sony robi się chyba coraz lepsze w pecetowych portach swoich ekskluzywnych tytułów.

Recenzja gry Sniper Elite 5 - coraz mniej snajpera, coraz więcej Hitmana
Recenzja gry Sniper Elite 5 - coraz mniej snajpera, coraz więcej Hitmana

Recenzja gry

Karl Fairburne powraca jako snajper, spec od robienia zdjęć rentgenowskich oraz odpowiednik Agenta 47 lub Sama Fishera w czasach inwazji na Normandię. Sniper Elite 5 zmienia się bowiem coraz bardziej w pełnoprawną skradankę.