Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Recenzja gry 25 maja 2014, 15:35

autor: ElMundo

Recenzja gry Tropico 5 - wciąż ładny, ale mocno odgrzewany kotlet

Choć nowe Tropico serwuje nam wiele godzin niezwykle wciągającej rozgrywki, to coraz bardziej z ekranu bucha tropikalnym żarem wszechobecnej wtórności – słaby karaibski wierszokleta rzekłby wręcz, że w tej grze palmy zaczynają zjadać własne kokosy.

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

PLUSY:
  1. Wreszcie pojawił się tryb multiplayer;
  2. Moduł dynastii;
  3. Mimo wtórności gra nadal momentami niesamowicie wciąga;
  4. Muzyka;
  5. Wciąż ładna oprawa wizualna.
MINUSY:
  1. Brak większych zmian w mechanice rozgrywki;
  2. System morskich węzłów handlowych;
  3. Błędy techniczne.

Po tylu buntach, rewoltach, przekrętach i lewych przelewach na konto w szwajcarskim banku wydawałoby się, że nawet najtwardszy dyktator, wręcz przykuty łańcuchem do swojego stanowiska, zostałby obalony bez najmniejszego problemu. A tu proszę – El Presidente kontynuuje rządy w tropikach, a jego poddani nadal muszą zdawać się na jego (nie)łaskę i liczyć na to, że żywność i warunki mieszkalne pozwolą na spokojne życie z dnia na dzień. Piąta odsłona przygód dyktatora bananowej republiki, choć niepozbawiona nowości, skłania jednak do bardzo znaczącej refleksji: nawet najlepiej sprawdzająca się dyktatura w pewnym momencie potrzebuje gruntownej przebudowy. W przypadku Tropico ten czas nadchodzi nieubłaganie.

Gdyby komuś, kto do tej pory miał ciągłą styczność z poprzednikiem, bez żadnego ostrzeżenia odpalono „piątkę”, to szczerze śmiem wątpić, czy udałoby mu się szybko zaobserwować zmiany w oprawie wizualnej i mechanice rozgrywki. Najnowsza odsłona tej lubianej strategii w sposób bardzo widoczny kontynuuje to, co widzieliśmy zarówno w ostatniej części, jak i w „trójce” wydanej pięć lat temu. Nie oznacza to, że Tropico 5 to gra zła – przeciwnie, koncept zarządzania bananową republiką nadal sprawdza się doskonale i potrafi wciągnąć na naprawdę długie godziny. Z drugiej strony ciężko zrozumieć, dlaczego od kilku lat w kółko dostajemy jedno i to samo z ciągle rozbudowywaną zawartością i nowymi pomysłami, które jednak w głównej mierze stanowią bardziej uzupełnienie gry aniżeli jej istotne przemodelowanie.

Konstytucja… dobre sobie! - 2014-05-25
Konstytucja… dobre sobie!

Niby ogólnie znana prawda głosi, że czegoś, co sprawdza się doskonale, raczej się nie zmienia, ale to już chyba przesada. Weterani serii mogą sobie spokojnie odpuścić samouczki i przewodniki po grze, bo w podstawowych mechanizmach rozgrywki próżno szukać jakichkolwiek większych zmian. Oczywiście głównym zadaniem gracza niezmiennie jest takie kierowanie własną bananową republiką, by jak najdłużej utrzymać się przy stołku miłościwie panującego dyktatora. To, w jaki sposób tego dokonamy, zależy już rzecz jasna tylko od naszego pomysłu na rządzenie. Współpraca z mieszkańcami kontra nieustanna inwigilacja i likwidowanie jakiegokolwiek przejawu nieposłuszeństwa za pomocą siły, zróżnicowanie posiłków lub ścisłe racjonowanie porcji żywieniowych, wolny rynek czy kontrolowany przepływ gotówki i reglamentacja cen – jak widać, dylematów w tej grze tradycyjnie nie brak. A, nie zapominajmy również o konieczności odprowadzania dolarów na konto w szwajcarskim banku – w końcu trzeba za coś żyć.

Recenzja gry Age of Empires: Definitive Edition - archaiczna, ale sympatyczna
Recenzja gry Age of Empires: Definitive Edition - archaiczna, ale sympatyczna

Recenzja gry

Jedna z ulubionych strategii czasu rzeczywistego wraca w odświeżonej edycji, przypominając o sobie starym wyjadaczom oraz próbując zwrócić uwagę młodszych graczy. Czy takie nostalgiczne powroty po latach, w niezmienionej formule, mają sens?

Recenzja Rise and Fall – mały duży dodatek do Civilization 6
Recenzja Rise and Fall – mały duży dodatek do Civilization 6

Recenzja gry

Są wielkie dodatki, które rewolucjonizują podstawowe gry. Są małe, które nic nie dodają. Na tej skali Rise and Fall jest gdzieś pośrodku – to dobre rozszerzenie, które wprowadza parę świetnych rozwiązań do Civilization VI. Ale chciałoby się ciut więcej.

Recenzja gry SpellForce 3 – jedna gra, dwa gatunki
Recenzja gry SpellForce 3 – jedna gra, dwa gatunki

Recenzja gry

Ponad 10 lat od wydania poprzedniej części, jeden z najbardziej interesujących eksperymentów z łączeniem gatunków powraca w nowej odsłonie. Czy SpellForce 3 powtarza sukces poprzedniczek i dowodzi, że w świecie gier jest miejsce na ryzykowne hybrydy?

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
25.05.2014 16:15
Cyber Rekin
93
So Fabulous

Skoro multi to jedyny powód to kupna gry przez starych wyjadaczy to mogłeś napisać nieco więcej o nim niż to, że jest.

25.05.2014 17:51
odpowiedz
Kthaara
25
Chorąży

@up
Tylko że sam widzisz, że nie ma za wiele o nim do napisania...

25.05.2014 18:02
👍
odpowiedz
Oburzony
41
PC Gamer
10

Tak na prawdę to 4 okresy, upgrade budynków, konstytucja, rodzina... te wszystkie dodatki i/lub zmiany sprawiają, że jest to gra znacznie bardziej rozbudowana i odmienna od Tropico 3 i 4. A gry łączy jedynie grafika. Słaba recenzja świetnej gry!

25.05.2014 18:32
odpowiedz
TobiAlex
121
Senator

@up
Ale czy to pierwszy raz na tym portalu? No właśnie.

Gra ma dużo zmian, nowości, jest też kilka "powrotów" do tego, co było w trójce (czy nawet w dwójce). No ale żeby o tym wiedzieć, to trzeba dobrze znać wcześniejsze wersje gry, a jak ktoś tego nie zna, to wtedy mamy takie recenzje jak ta.

25.05.2014 18:40
odpowiedz
Spalony24
31
Chorąży

Coraz mniej podoba mi się polityka gier-online....Otwarta manipulacja do zachęcania lub odradzania zakupu gier według ich zasad...80 graczom podobała się gra i ocenili ją na 8.0, natomiast jednej z recenzentów strony nie przypadła do gustu i mamy ocenę 6.0...Ciekawa polityka...Ludzie wchodźcie w ocenę i kierujcie się oceną graczy a nie jednej osoby!!

25.05.2014 18:42
odpowiedz
Tuminure
87
Senator

Brak większych zmian w mechanice rozgrywki;
A czego tu się spodziewać? Inwazji obcych? Układania składników na pizzy? Nielegalnych wyścigów?

25.05.2014 18:51
😊
odpowiedz
.:Jj:.
101
     Frank Sinatra     

Tuminure=> możliwości ekspansji na inne wyspy, trybu walki z kompem na archipelagu, nowych frakcji, dynamicznej i bardziej realistycznej pogody, cyklu dnia i naturalnych katastrof, rozbudowanej kwestii kontroli i walki na wodach wśród wyspy, nie upraszczania tylko rozwijania kwestii upiększania drobiazgami wyspy, podstawowej manipulacji terenem... nie wiem.

Wszystko rozumiem ale akurat czepiasz się kwestii zastrzeżeń do zbyt małych zmian? :)

Dużo osób i portali to powtarza, przeszedłem w całości 3 i 4 (w 1 i 2 nie grałem tak dużo) i jak najbardziej się podpisuje. To nie jest druga część serii, uważam że twórcy mogli by trochę poszaleć.

Jestem fanem gatunku i pierwsze wrażenia to coś w okolicy 8.

ed: a co :P

Inwazji obcych?
Skoro Sim City mogło...

Układania składników na pizzy?
Biorąc pod uwagę humor w grze- tworzenie pizzy z ekstra składnikiem w postaci trucizny i wysyłanie jej to lidera opozycji- why not?

Nielegalnych wyścigów?

Zdecydowanie gangi motocyklowe czy nielegalne wyścigi i inne problemy był by interesującym dodatkiem, a na pewno urozmaiceniem miasta.

25.05.2014 19:28
odpowiedz
gro_oby
154
Senator

dla tych co oczekują po kolejnej NOWEJ części tego samego, ok gra naprawdę się możę podobać:) ale ja jak włączyłem 5 część to czułem się jak grajać w dodatek do 4 częśc:) Za mało zmian! a i obcięcie wyborów;/ uwielbiałem te przemowy itd itp a tu nic, tylko kwestia czy chcesz oszukiwać czy nie;/

ps.
Tak na prawdę to 4 okresy, upgrade budynków, konstytucja, rodzina... te wszystkie dodatki i/lub zmiany sprawiają, że jest to gra znacznie bardziej rozbudowana i odmienna od Tropico 3 i 4. A gry łączy jedynie grafika. Słaba recenzja świetnej gry!

jeśli chodzi o 4 okresy to co one ci wprowadzają tak naprawdę? nowe budynki i tyle:) przedtem też miałeś dostęp do niektórych budynków dopiero później:)
konstytucja fajna rzecz, ale tak dziwnie sie czuje, jestem dyktatorem i mam konstytucje? Takie nie na miejscu;) rodzina? to tylko mały dodatek:
) no panowie, te rzeczy wprowadzone do 4 części mogły robić za dodatek, a wy to odbieracie jakby to była hiper ekstra nowość;]

25.05.2014 20:00
odpowiedz
GimbusomNIE
71
Pogromca Gimbusów

Najlepsze jest to, że grafika jest na poziomie części 4 ( i 3 bo to prawie to samo) a wymaga karty graficznej z DX11 !

25.05.2014 21:01
👎
odpowiedz
szyszka_PC
49
Generał

Z tego, co widzę, mamy kolejną powtórkę z kilkoma zmianami i uproszczeniami. Jeszcze trochę i z Tropico zrobi się kolejny CoD :/

A zmian można wprowadzić mnóstwo (piszę na podstawie 3) :
-> Coś w stylu edytora przemówień, by były większe możliwości
-> znacznie bardziej rozbudowaną politykę międzynarodową. Głosowania, ostre negocjacje
-> Znacznie bardziej elastyczne dekrety (np. ustawianie parametrów suwakami)
-> Znacznie bardziej złożony system moralny mieszkańców
-> Rozbudowanie mediów, które będą miały ogromny wpływ na nastroje społeczne. Mniej ważne, co zrobisz, istotniejsze, jak to pokażesz
-> Większą przypadkowość, a nie "ten budynek zwiększa wskaźnik zadowolenia u x o 5%"
-> Rozbudowana walka na wodach wokół wyspy
-> Zwiększony obszar wyspy, większa ilość dróg do wyboru, możliwość zbudowania metropolii
-> Ręczna organizacja wystąpień publicznych np. co pokazać (rozmach na pewno zrobi wrażenie, ale kosztuje)

Można by wymyślić jeszcze tonę rzeczy. Nie jesteśmy skazani na powtarzalność.

26.05.2014 15:44
odpowiedz
lapper
14
Legionista

Ocena z recenzji jak najbardziej słuszna.
Jako wieloletni fan serii Tropico, który spędził nad wszystkimi częściami wiele godzin, oświadczam:
Były tylko trzy części Tropico:1,2, i 3 cała reszta to takie samodzielne DLC.
I tak wiem, czwórka i piątka wprowadziła trochę nowości ale to cały czas to samo Tropico. Poziom rozwoju jest pewnie taki sam jak pomiędzy FIFAmi. Kilka nowych bajerów i jedziemy z tym koksem.

Co nie zmienia faktu że gra jest niesamowicie grywalna i spędzę z piątką jeszcze wiele godzin.
Smuci mnie to że twórcy zdecydowali się na odsmażanie kotleta, bardzo dobrego kotleta.

02.06.2014 02:35
odpowiedz
misteriolalista
21
Generał
9.5

Recenzja na miano gol ostatnio gol nie potrafi recenzji pisać a najbardziej dawać ocen zmian jest sporo i nadal gra trzyma sie dobrze troche nowosci , multiplayer pewnie i dodatki będą nie wiem czego niektórzy ludzie oczekują kolejnej spieprzonej strategi ? lub gry ? przez grafike i nowa mechanike :D

17.06.2014 13:32
odpowiedz
Krycho108
13
Legionista
9.0

Z serią pierwszy raz spotkałem się przy premierze czwartej części. W porównaniu z tamtą grą różnica jest kolosalna. P.s.SŁABA RECENZJA

17.06.2014 14:38
odpowiedz
gro_oby
154
Senator

jakie kolosalne różnice? ja się czuje jak przy 4 z paroma innowacjami

17.06.2014 14:43
😁
odpowiedz
.:Jj:.
101
     Frank Sinatra     

różnica jest kolosalna
Haha.

Nie.

19.06.2014 12:50
odpowiedz
dorotatr
8
Legionista
8.5

Słaba, wypełniona marudzeniem recenzja. Z trudem doczytałam do końca.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze