Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Recenzja gry 23 lipca 2013, 13:24

autor: Czarny

Recenzja gry Legends of Dawn - Kickstarterowe RPG zawodzi

Dzieło Chorwatów ze studia Dreamatrix to kolejny z Kickstarterowych niewypałów. Tytuł zapowiedziany jako "klasyczny RPG dla prawdziwych hardkorów" to w rzeczywistości zwykła amatorszczyzna. Trzymajcie się od niej z daleka!

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

Wynik starcia zależy głównie od szczęścia gracza.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
PLUSY:
  • kilka ciekawych pomysłów, np. otwieranie zamków;
  • niezła muzyka;
MINUSY:
  • ogólne niedopracowanie;
  • koszmarna optymalizacja;
  • nudna rozgrywka;
  • irytująca mechanika;
  • wolne tempo zabawy;
  • niespójna fabuła;
  • nadmierna prostota w formie i treści;
  • kiepska grafika.

Gry niezależne aż nazbyt często aspirują do bycia czymś więcej niż tylko zwykłą interaktywną rozrywką. Niewielkie studia mają tendencję do nadawania swoim tytułom niepowtarzalnego charakteru – czy to ze względu na formę, czy też przesłanie. Taka postawa jest jak najbardziej godna pochwały, gdyż to właśnie dzięki niej mogliśmy poznać wiele ambitnych, często awangardowych produkcji. Legends of Dawn stanowi jednak dowód na to, że piekło wybrukowane jest dobrymi chęciami. Dzieło Chorwatów z Dreamatrix zawiera wszystkie błędy i potknięcia, jakie mogą trafić się w grze RPG. To szkaradztwo może więc zostać docenione za swoją wartość edukacyjną (inni twórcy zobaczą, czego nie robić!), ale absolutnie nie nadaje się do zabawy.

Jak ręka w mikserze

Zacznijmy od tego, co obiecywali autorzy. Legends of Dawn zapowiedziano jako grę RPG dla prawdziwych „hardkorów”, oferującą przy tym pełną swobodę działań oraz brak ograniczeń podczas eksploracji świata i kreowania postaci. Uniwersum miało nawiązywać do wierzeń średniowiecznych Słowian, a poszczególne krainy obfitować w setki zróżnicowanych potworów, przedmiotów oraz bohaterów. Takie połączenie najwyraźniej zrobiło spore wrażenie na niektórych graczach, ponieważ wielu z nich postanowiło sięgnąć do portfeli i (korzystając z Kickstartera) dofinansować projekt. Ostateczny wynik prac może ich niestety rozczarować, bo gra bardziej przypomina pozszywanego naprędce potwora Frankensteina niż wynik przemyślanej i udanej operacji.

Pułapek nie da się rozbroić – po prostu się w nich ginie. - 2013-07-23
Pułapek nie da się rozbroić – po prostu się w nich ginie.

Zabawa rozpoczyna się w dość typowy sposób – tworzymy bohatera, wybierając jedną z trzech dostępnych ras, a następnie ustalając jego płeć oraz wygląd. Nie sposób przy tym nie zwrócić uwagi na grafikę. Mogłaby się wydać całkiem ładna, gdyby nie fakt, że żyjemy w XXI wieku, a pierwszy Sacred przestał nas już zachwycać (przynajmniej pod względem szczegółowości modeli). Daję słowo: wykreowanie estetycznie wyglądającej postaci jest tu całkowicie niemożliwe. W sumie nie trzeba się tym jakoś szczególnie przejmować, bo w trakcie samej rozgrywki kamera wisi na tyle wysoko, że nasz heros staje się niemal nieodróżnialny od pozostałych. Istnieje przy tym spora szansa, że widok zasłonią drzewa lub dach budynku – wtedy tym bardziej nie ma na co narzekać.

Elfy słyną ze swej urody. - 2013-07-23
Elfy słyną ze swej urody.

Grafika nie stanowi jednak najważniejszego elementu erpega – istotniejsza jest tu przecież fabuła oraz zadania. Muszę przyznać, że zmagania rozpoczynają się w iście „wstrząsający” sposób: bohater schodzi z niewielkiego statku, a zmęczony lektor odczytuje długi i nudny list, wprowadzający w świat gry. Chwilę później otrzymujemy pierwsze arcyważne zadanie – mamy przynieść kapitanowi piwo z wioski. Tak wkraczamy w naszą wielką przygodę, pełną niesamowicie wciągających aktywności, takich jak zbieranie roślin, zabijanie potworów czy przenoszenie przedmiotów z miejsca na miejsce. Twórcy zadbali jednak, aby czynności te dodatkowo uatrakcyjnić: niektóre zioła można zrywać jedynie o określonej porze dnia (przy czym w grze nie ma trybu „czekania”, a czas płynie tu wolniej niż krew z nosa), natomiast potwory lubią występować w kilku odmianach, różniących się głównie rozmiarem i statystykami (co zapewne pozwoliło autorom na zawyżenie ich liczby). Przy okazji warto wspomnieć, że większość dialogów nie oferuje żadnej możliwości wyboru – nawet jeśli zainwestowaliśmy wszystko w charyzmę. Nie zaskakuje więc fakt, że gdy już natrafimy na jakieś alternatywne opcje podczas rozmowy, to na ogół nie mają one żadnego znaczenia dla przebiegu rozgrywki.

Recenzja gry Seven: The Days Long Gone – RPG inne niż wszystkie
Recenzja gry Seven: The Days Long Gone – RPG inne niż wszystkie

Recenzja gry

Prawie jak Elex. Prawie jak Assassin’s Creed. Prawie jak Dishonored. Każde z tych stwierdzeń okazuje się prawdziwe względem Seven: The Days Long Gone, gry RPG polskiego studia Fool’s Theory. Niestety, prawdą jest też, że „prawie” robi różnicę...

Recenzja gry South Park: The Fractured But Whole – śmierdząca jazda bez trzymanki
Recenzja gry South Park: The Fractured But Whole – śmierdząca jazda bez trzymanki

Recenzja gry

Długa i wyboista droga wiodła do premiery kontynuacji Kijka Pawdy. Na szczęście żadna z przeszkód nie odcisnęła swego piętna na ogólnej jakości gry. Ubisoft dostarczył kontynuację zrobioną bardzo dobrze i zapewniającą jeszcze więcej southparkowej frajdy.

Recenzja gry Elex – Gothic odrodził się w nowych szatach
Recenzja gry Elex – Gothic odrodził się w nowych szatach

Recenzja gry

Nowy Gothic nie powstał i raczej prędko nie powstanie – ale wcale nie jest Wam tak bardzo potrzebny, jak sądzicie. Duch Górniczej Doliny odżył w grze Elex – z prawie wszystkimi jego przymiotami i wadami. Fani Bezimiennego, to dla Was pozycja obowiązkowa!

Komentarze Czytelników (31)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze
23.07.2013 14:17
odpowiedz
Pan Dzikus
121
Generał

Wypowiedziane w ten sposób zdanie można interpretować na dwa sposoby: albo mężczyzna cierpi na nieuleczalną i błyskawicznie postępującą sklerozę, albo też małżeństwa homoseksualne są w tej krainie całkowicie legalne.

I niby jak chłop z chłopem miałby spłodzić dziecko? Tu nawet sam Perun nie pomoże.

Co ciekawe, winę za swe niepowodzenia zrzucają na „system oraz kapitalizm”.

Typowa dla socjalistów jest postawa roszczeniowa i mentalność typu: "czy się stoi, czy się leży dwa tysiące się należy". Kasę wyżebrali na Kickstarterze więc nie mieli żadnej finansowej motywacji do porządnej pracy ani jak widać, również honoru, by ją wykonać dobrze albo chociaż po wszystkim przyznać uczciwie, że spierdolili.

23.07.2013 14:30
odpowiedz
nagytow
146
Firestarter

Projekt przerosl tworcow. Za malo ludzi, za malo doswiadczenia.

23.07.2013 14:37
odpowiedz
ivideandi
7
Centurion

moze i gniot ale i tak duzo lepsze niz diablo 3

23.07.2013 15:40
odpowiedz
A.l.e.X
108
Alekde

Jeszcze kilka takich wyśrubowanych pozycji z Kickstartera i może ludzie zaczną wspierać tylko projekty które mają jakiś potencjał.

23.07.2013 15:45
odpowiedz
wcogram
85
Generał

Szkoda było tych 45k, które dostali.

23.07.2013 16:15
😊
odpowiedz
Lukas172
14
Generał

Widzę, że na tym kikstarterze to same niewypały wydają ;)

23.07.2013 16:54
odpowiedz
Lemur80
52
Fear is the mind killer

Zgadzam się z nagytow, szkoda zmarnowanego potencjału i kasy. Wadą kickstartera jest to, że twórcom nie płaci się za umiejętności i zdrowy rozsądek.

23.07.2013 17:02
odpowiedz
HUtH
116
kolega truskawkowy

Jakie są te inne nieudane gry z kickstartera?

23.07.2013 17:57
odpowiedz
Fristron
45
Pretorianin

Małe projekty, które mało kogo obchodzą mogą sobie wychodzić crapami. Ważne żeby duże gry z potencjałem wypadły dobrze, bo inaczej crowdfundingowa era skończy się zanim na dobre się rozpocznie.
W tym tygodniu Shadowrun Returns. Trzymajmy kciuki.

23.07.2013 20:15
odpowiedz
gothmok
142
Generał

A tak mówili że będzie to pogromca Diablo 3 :P. Szkoda bo dołożyłem się do projektu a tu kupa.

23.07.2013 20:17
odpowiedz
Ogame_fan
88
Senator

HutH - Lukas zna się na grach tak jak Donald na prowadzeniu państwa, udowadniał to wielokrotnie.

23.07.2013 20:32
odpowiedz
sebogothic
103
Senator

@ivideandi - Co, dałeś kasę? Wiesz, że się wygłupiłeś, ale teraz nie chcesz się do tego przyznać ;P

23.07.2013 20:55
odpowiedz
Matihias
21
Legionista

Czyżby idea Kickstartera zawiodła?

23.07.2013 21:54
odpowiedz
Adamus
197
Gladiator

A czego można było się spodziewać po produkcji, którą twórcy chcieli wspomóc 25000$? Za takie pieniądze to można zrobić klona TETRISa a nie rozbudowaną grę cRPG w 3D...

Poczekajmy na coś wysokobudżetowego...
Fristron ma racje, dopiero SR pokaże, czy warto wpierać doświadczonych twórców, a nie dokładać się do czegoś, co z założenia nie ma szansy na sukces.

23.07.2013 23:58
odpowiedz
mercuryweb
23
Chorąży

Jaka kasa taka gra. Starali się ale nie wyszło.
Najgłośniejsze gry sponsorowane na Kickstarterze jeszcze nie wyszły. Jeśli zawiedzie Shadowrun, Wasteland, Torment i Project Eternity to można będzie mówić, że idea padła. Nie sadzę by Obsidian nawalił.

24.07.2013 00:21
odpowiedz
SpecShadow
52
wiZARD of OZ

Szok i niedowierzanie! Część gier z KS okazała się crapami. Łamiące wiadomości o 11!

Mi wystarczyło Chivalry i Expedition: Conquistador, by zaufać temu sposobowi finansowana.

Jeśli padnie KS to pozostaje nam tylko łykanie tego, co wysr*ją wielcy wydafcy.

24.07.2013 01:52
odpowiedz
Lechu4444
52
Pretorianin

@SpecShadow: Nie prawda nadal będą gry niezależne i nie opłacane przez croudfunding, ja osobiście nie mam nic do tej metody finansowania jednak zdecydowanie bardziej wolę te gry które są rozprowadzane przez wczesny dostęp dzięki temu wiemy czy wspieramy jakiegoś gniota czy prawdziwą dobrą grę przy której będziemy bawić się długie miesiące, a nawet lata.

24.07.2013 08:21
odpowiedz
orginal
42
Centurion

Jeśli chodzi o kickstartera to czekam tylko na Wasteland 2, Project Eternity i Torment: Tides of Numenera.

Tego schrzanić nie mogą.
A pozostałe projekty obchodzą mnie tyle co śnieg z 2001

24.07.2013 08:36
odpowiedz
Raistand
98
Legend

Nie wiem czemu czepiacie się Kickstartera. Wiadomo, że powstaną tam i dobre produkcje i crapy. Może też trafi się jakaś perełka. Nie wiem skąd to przekonanie, że jeśli coś zostało sfinansowane na KS to od razu zgniecie całą branżę.

Co do LoD.
Przypatrywałem się temu projektowi. Szkoda, że nie wyszło. Po screenach i zapowiedziach liczyłem, że będzie to coś w rodzaju Sacred. Niestety pierwsze komentarze na steamie ludzi, którzy grali w "finalną" wersję rozwiały te nadzieje.
Pewnie wyląduje w jakimś bundlu to wtedy sobie kupię za 0.75$.

24.07.2013 09:46
odpowiedz
TobiAlex
120
Senator

Od początku wiadomo było, że na 100 projektów z Kickstara tylko 5 ma jakaś szansę powodzenia. Jeszcze z rok a Kickstarter będzie tak samo traktowany jak gry od Acti.

24.07.2013 10:04
odpowiedz
_Luke_
189
Death Incarnate

Bez przesady z tymi negatywnymi ocenami. Z KSa wyszly zarowno przyzwoite, jak i bardzo dobre gry:

Leisure Suit Larry: Reloaded, Project Giana, FTL (moje goty 2012), Expedition Conquistador, Strike Suit Zero, Chivalry, Resonance.

Ile bylo prawdziwych kiszek (na PC)? W kolejce czekaja naprawde potencjalnie swietne tytuly (oprocz oczywistych czekam na Elite, Carmageddona, Planetary Annihilation, Armikroga, Tex'a Murphiego czy Divinity: OS), wiec trzeba uzbroic sie w cierpliwosc a nie z gory stawiac krzyzyk na KSie.

24.07.2013 10:52
odpowiedz
Zdenio
98
Generał

@Luke - Masz rację, ale wiesz, ludzie i tak zawsze będą mówić "łeh, z tego Kickstartera to same crapy wychodzą!" ignorując fajne ufundowane tytuły. Bo lubimy narzekać i szukać dziury w całym.

24.07.2013 13:42
odpowiedz
Voronwe
5
Pretorianin

opłaca się w to grać

24.07.2013 14:00
odpowiedz
Vader
157
Legend

Zastanawiam się czego zabrakło? Pieniędzy? Czasu?

24.07.2013 14:01
odpowiedz
U.V. Impaler
160
Hurt me plenty

GRYOnline.plRedaktor naczelny

Umiejętności ;)

24.07.2013 15:53
odpowiedz
Inc44
18
Legionista

Ej, ale od Sacreda, to wara. Dalej mi się dobrze niego gra po latach, a jako grafik podziwiam sobie otoczenie, które wydaję się być robione punkt po punkcie jak pixelarty ;d

24.07.2013 15:57
odpowiedz
nowaczek0007
65
Pretorianin

Nareszcie pękła Kickstarterowa bańka.

24.07.2013 17:13
odpowiedz
TobiAlex
120
Senator

Zdenio ta, Acti też ma świetne gry... kilka... parę...

25.07.2013 13:36
👍
odpowiedz
Rivui
33
Pretorianin

Swietna gra!
Tak naprawde wszystko co redaktor opisuje na minus to jest dla mnie przynajmniej plus!
- Nudna, wolna walka ktora zalezy od statystyk a nie skakanie w stylu ADHD wokol przeciwnika wciskajac 3 klawisze naraz? SUPER
- Realistyczne wagi przedmiotow a takze i udzwig ktory wymaga od nas planowania co nosimy? SUPER
- Brak mozliwosci wygladania jak polaczenie Christiano Ronaldo i choinki? SUPER
- Rzucanie czarow trwa sporo czasu i nie mozna miotac setka fireballi w kazdej walce? SUPER
- Potrzeba planowania rozwoju postaci, brak pokazania statystyk tylko same opisy? SUPER
- Trudne walki i potrzeba odpoczynku pomiedzy nimi, mala ilosc elixirow? SUPER
- Brak samouczka czy podpowiedzi ? Really? W hardcore RPG?
Ale tez prawda:
- Brak mozliwosci dialogowych - PORAZKA!
- Brak spojnosci fabuly - PORAZKA!

Mowili ze zrobia hardcore RPG. I takie jest. I takie mi sie podoba.

Jak wyszlo Baldur's Gate I tez ludzie nie wiedzieli o co kaman. Walki trwaly wiecznosc (zanim ktokolwiek trafil) a niektorzy nawet probowali zdobywac jak najwieksze THACO no bo czym wiecej tym lepiej, nie ?
No ale TO nie byla porazka tylko miod, cud i orzeszki...

25.07.2014 10:29
odpowiedz
Nolifer
101
The Highest

Nawet nigdy nie miałem pojęcia o tej grze i chyba jak widać wiele z tego nie straciłem. No niestety gra nie okazała się żadną perłą.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze