Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Recenzja gry 12 kwietnia 2011, 08:57

autor: Adrian Werner

Disciples III: Wskrzeszenie - Hordy Nieumarłych - recenzja gry

W pierwszym dodatku do Disciples III obejmujemy dowództwo nad Nieumarłymi. Sprawdziliśmy, czy Wskrzeszenie naprawia błędy zeszłorocznego Odrodzenia.

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

Zeszłoroczny comeback serii Disciples spotkał się z mieszanymi reakcjami fanów. Z jednej strony trzeciej odsłonie daleko było pod prawie każdym względem do darzonej niezwykłą estymą „dwójki”. Oczekiwania były zresztą ogromne i Rosjanie ze studia .dat mieli raczej nikłe szanse im sprostać, choć jednocześnie nie da się ukryć, że mogli spisać się znacznie lepiej. Gra oferowała świetny klimat, ale okazała się też pełna błędów i nielogicznych rozwiązań, a dodatkowo mocno rozczarowywał poziom trudności. Z drugiej jednak strony nie była aż tak zła, jak spodziewali się najwięksi pesymiści i mimo wszystko miło było po latach znów gościć Disciples na dysku twardym. Choć twórcom nie udało się wtedy podbić serc większości fanów, to nie złożyli broni. Teraz przypuszczają drugi szturm dodatkiem zatytułowanym Wskrzeszenie. Jest to samodzielne rozszerzenie, czyli niewymagające posiadania podstawowej wersji Disciples III. Jego celem jest nie tylko zaoferowanie dodatkowych godzin rozgrywki, ale również usunięcie części problemów, jakie trapiły trzecią odsłonę, w tym brak wśród dostępnych stron konfliktu frakcji Nieumarłych.

We Wskrzeszeniu pierwsze skrzypce grają Nieumarli.

Opowieść rozpoczyna się po wydarzeniach z wersji podstawowej. Znajomość trzeciej części nie jest jednak wymagana, ponieważ filmik wprowadzający do Wskrzeszenia zawiera w miarę dokładne streszczenie dotychczasowych wydarzeń. Przyda się on nawet tym, którzy ukończyli poprzednią kampanię, gdyż pozwala przypomnieć sobie imiona głównych aktorów dramatu, a nie da się ukryć, że było ich sporo. Historia oferowana w rozszerzeniu ma odrobinę bardziej osobisty charakter. Wszystko zaczyna się od wyjścia na suchy ląd Undiquillash – pięknej władczyni morskiego ludu, którą tajemniczy artefakt obdarzył niemalże boską mocą. Jej uroda jest tak wielka, że zwraca uwagę szalonego elfiego bóstwa Galleana. W twarzy syreny odnajduje ono rysy swojej dawnej towarzyszki Solonielly i jego udręczony umysł uznaje, że oto powróciła jego ukochana. Gallean zapomina o czasach ciemności, śmierci i zniszczeń. Zamiast tego jego okaleczona dusza po raz pierwszy od wieków wypełnia się miłością. Niestety, nie ma nic bardziej niebezpiecznego niż wzgardzona kobieta – bogini śmierci Mortis, czyli prawdziwa Soloniella, nie zamierza stać z założonymi rękoma i patrzeć, jak jej dawny kochanek odnajduje ukojenie w ramionach innej. Dlatego w Nevendaarze zaczynają powstawać z popiołów Hordy Nieumarłych. Mają tylko jeden cel – zemścić się za upokorzenie, jakiego doznała ich pani. Zamierzają ukarać Undiquillash, za to, że miała czelność podawać się za ich boginię, Galleana za to, że w swym szaleństwie nie dostrzegł różnicy pomiędzy syreną a swoją lubą sprzed lat, oraz każdego innego, kto jest na tyle głupi, by stanąć im na drodze. W ten sposób rozpoczyna się kolejna wojna. Trupia armia gromadzi się na dalekiej północy, a Mortis wskrzesza starożytnego wojownika Salaara, by poprowadził jej siły ku zwycięstwu i to w niego wcielają się gracze.

Dodatek oferuje kampanię oraz tryb multiplayer. Niestety, rozgrywki wieloosobowe ograniczają się do opcji gorącego krzesła, czyli polegają na tym, że gracze po kolei wydają rozkazy na jednym komputerze. Brak opcji rywalizacji w sieci był powszechnie krytykowany przy okazji wersji podstawowej i dziwi to, że autorzy nie wyciągnęli z tego odpowiednich wniosków. Co gorsza, wśród dostępnych map brakuje takich, które umożliwiałyby grę martwiakami. W menu dostępna jest też opcja pojedynczych scenariuszy, ale gra nie proponuje żadnego, więc najwyraźniej trzeba czekać na twórczość fanów. Główną atrakcją Wskrzeszenia jest zatem sama kampania, w której można pokierować tylko jedną frakcją – Hordami Nieumarłych.

Recenzja gry Age of Empires: Definitive Edition - archaiczna, ale sympatyczna
Recenzja gry Age of Empires: Definitive Edition - archaiczna, ale sympatyczna

Recenzja gry

Jedna z ulubionych strategii czasu rzeczywistego wraca w odświeżonej edycji, przypominając o sobie starym wyjadaczom oraz próbując zwrócić uwagę młodszych graczy. Czy takie nostalgiczne powroty po latach, w niezmienionej formule, mają sens?

Recenzja Rise and Fall – mały duży dodatek do Civilization 6
Recenzja Rise and Fall – mały duży dodatek do Civilization 6

Recenzja gry

Są wielkie dodatki, które rewolucjonizują podstawowe gry. Są małe, które nic nie dodają. Na tej skali Rise and Fall jest gdzieś pośrodku – to dobre rozszerzenie, które wprowadza parę świetnych rozwiązań do Civilization VI. Ale chciałoby się ciut więcej.

Recenzja gry SpellForce 3 – jedna gra, dwa gatunki
Recenzja gry SpellForce 3 – jedna gra, dwa gatunki

Recenzja gry

Ponad 10 lat od wydania poprzedniej części, jeden z najbardziej interesujących eksperymentów z łączeniem gatunków powraca w nowej odsłonie. Czy SpellForce 3 powtarza sukces poprzedniczek i dowodzi, że w świecie gier jest miejsce na ryzykowne hybrydy?

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
12.04.2011 09:33
Emil1818
72
Konsul

Można się było spodziewać takiej oceny.

12.04.2011 09:45
😒
odpowiedz
MaikiPL
80
Konsul

Niesamowite jak wspaniała seria poszła na dno...

12.04.2011 10:07
odpowiedz
Tuminure
87
Senator

Co gorsza, nieprzyjaciele potrafią teraz przenikać przez oddziały neutralne umieszczone na mapie, podczas gdy dawniej musieli z nimi walczyć.
Z tego co zauważyłem, to w podstawce też tak czasami było. Domyślam się, że w dodatku nic się nie zmieniło.

12.04.2011 10:22
odpowiedz
stefm007
49
Konsul

MaikiPL -> jeśli według ciebie 6,5/10 to dno to jestem ciekaw co byś napisał gdyby dostała np 2 albo 3/10

12.04.2011 10:40
odpowiedz
rafq4
90
Konsul

a mnie się gra (podstawka) bardzo podobała. Po patchach do podstawki, w ciągu całej gry zaliczyłem może z 4 bugi. Więc nie jest źle. A co do dodatku to pewnie też wyjdą patche które poprawią nieco stan techniczny gry. Zagram na pewno, tylko chwilowo brak mi kasy na gry :)

12.04.2011 11:36
odpowiedz
Karule
21
Generał

Podróba HoMM'a i prosze mi się tutaj nie zwalać na łeb drodzy fanboje. Krzyczycie wszędzie, że Disciples jest lepsze od HoMM, a tak na prawdę jest stosunek 1(D):9(HoMM)

HoMM króluje, nie ma lepszych tego typu gier. Ubisoft, Black Hole pokaże klasę już w czerwcu. Szykować się na notę 9+. Dotychczasowe opinie ludzi z branży są niezwykle przychylne. Nic, tylko czekać na HoMM'a 6.

BTW. Jak jakiś inteligent nie wie, to powiem, że wczoraj w wywiadzie, główny projektant poziomów powiedział, że będą piękne, animowane, w retro stylu, w 2,5D ekrany miast. Miodnie.

12.04.2011 11:39
odpowiedz
rafalsky
21
Chorąży

@up Klasę to pokazało 3DO, współczesne Heroes'y to marne podbróbki.

12.04.2011 11:59
odpowiedz
Karule
21
Generał

rafalsky-> Gówno prawda, H5 zgarnął świetne recenzje, świetną sprzedaż, przez niego gra zyskała wielu nowych fanów, nie mówiąc ogólnie, że gra się ludziom podoba.

Masz rozdwojenie jaźni? Jakie Heroes'y? Jedyna część jakiej nie wydał 3DO to jak na razie tylko H5. Gówno wiesz, gówno gadasz.

12.04.2011 12:47
odpowiedz
MaikiPL
80
Konsul

[4]
Gier niżej niż 5 już nie biorę pod uwagę. Dla mnie nie istnieją.

12.04.2011 13:28
👎
odpowiedz
Murabura
96
Generał

po zagraniu pierwszy raz bylem strasznie zdziwiony zmianami w inicjatywie i sytemie oslon ale jakos sie przyzwyczailem. .dat po raz kolejny zepsula genialna serie Disciples :/

@Karule
sam jestes fanboyem Heroes i wpadasz do recenzji Disciples aby sprowokowac napinke. pierwsza i druga czesc Disciples sa dla mnie owiele lepsze niz Heroes bo maja swoj wlasny styl, sa mroczniejsze i system armii jest rozwiazany tak jak powinien a nie mnozenie statystyk jednostek przez ich ilosc. trzecia czesc Disciples to juz totalne zerzniecie mechaniki Heroes przez ruskow z .dat przez co gra stracila wiekszosc swoich zalet a otrzymala mnostwo wad a do tego straszne niedopracowanie i okrojona zawartosc. idealny przyklad jak ze swietnej serii zrobic niesamowity szajs.

12.04.2011 14:43
odpowiedz
Cziczaki
116
Renifer

Nie rozumiem skąd te bulwersy, niema gier niewymagających patchy do poprawnego grania, producenci mają taką strategię, by wydawać patche do gier, nawet pierwszy może pojawić się w dniu premiery.

12.04.2011 16:19
odpowiedz
Mutant z Krainy OZ
176
Farben

Nie ma się co napinać, każdy lubi co lubi, ja akurat lubię i Disciples i Heroes, aczkolwiek w najnowsze Disciples nie dane było mi zagrać.

system armii jest rozwiazany tak jak powinien a nie mnozenie statystyk jednostek przez ich ilosc
Czyli nieruchome modele postaci, które mają zasięg tylko na sąsiednie pola jest w porządku rozwiązaniem? Jest to nietypowy system, strasznie ubogi jeśli chodzi o strategię, ponieważ kombinacji jest niewiele, przez co kolejne walki szybko nudzą, tym bardziej, że bohaterowie w czasie walki nie mogą korzystać z magii. Disciples 2 jest wyśmienitą grą, jednak w późniejszym etapie walki u mnie toczyły się najczęściej na automacie, ewentualnie z wyłączoną animacją jednostek, by nie przedłużać sztucznie gry.

12.04.2011 16:47
odpowiedz
komenty
64
Senator

King's Bounty tez bylo swietne.

12.04.2011 22:05
odpowiedz
Tuminure
87
Senator

Mutant z Krainy OZ - to, że system walki i rozwoju postaci jest specyficzny, nie oznacza że jest gorszy. Ja dla przykładu uwielbiam system walki z Age of Wonders, zaraz po nim jest system walki z King's Bounty, a dopiero potem Heroesowy. Ten z Disciples 1 i 2 również nie jest zły (jednak najgorszy z tych wszystkich). Na temat systemu walki z Disciples 3 się nie wypowiem, bo nie grałem na tyle długo by się przekonać czy ma dobre strony.

13.04.2011 05:25
odpowiedz
Mutant z Krainy OZ
176
Farben

Jak już napisałem: każdy ceni sobie co innego. W moim przypadku akurat walki z Disciples 1-2 najmniej mi się podobają z tego względu, że są najmniej rozbudowane taktycznie. Te z Kings Bounty (tych nowych, starego nie pamiętam) to przecież kalka tych z Heroes, jedyna różnica to konieczność znalezienia się jednostek w swoim zasięgu, jednostki nie atakują przeciwnika gdy ten stoi "na styk" z ich zasięgiem ruchu.
Zresztą co ja się rozpisuję na temat walk, to tylko jeden z wielu czynników w tych grach, a wszystkie tutaj wymienione są przecież genialne i dają masę rozrywki.

14.04.2011 18:10
odpowiedz
Tuminure
87
Senator

@up
Walka w Heroesach (mówię tu o trójce), różni się od walki w KB tym, że:
-Wiele postaci w KB posiada umiejętności, co zmienia znacząco rozgrywkę
-Postacie w KB mogą przemieścić się, a potem zaatakować (co znacząco wpływa na jednostki atakujące z dystansu, używanie magii)
-Jedną z głównych cech jednostek, na które patrzy się w KB, jest HP. Podczas gdy w Heroesie, punkty zdrowia jednostek są mało ważnym elementem.

Walka w KB jest moim zdaniem dużo lepsza, niż w Heroesie... problem tkwi jednak w AI, które w KB jest głupie (niezależnie od poziomu trudności), co czyni Heroesowe walki ciekawszymi. Tak jak pisałem, Disciples 1 i 2, również mają fajne walki... jednak są dość specyficzne.

17.04.2011 00:00
odpowiedz
Nolifer
102
The Highest

Szkoda że bardzo duży współczesnych gier jest tak niedopracowanych .

17.04.2011 00:23
odpowiedz
Tuminure
87
Senator

Nolifer - Tak niedopracowanych gier (na które ktoś czeka) jest naprawde niewiele.

19.04.2011 16:29
👍
odpowiedz
Putek47
11
Legionista

hm. nie czytam waszych postów. i moich też nie musicie. ale przyznam tej grze 7-8 ocenę pod względem takim że jest utrzymany klimat a nie. jak porównywać Heroes 3 do 5 ( piątka dziecinniejsza niż 3)... i pod względem grafiki... jest ok... nie jest źle.. nie spieprzyli tego jak z tymi Heroes'ami... i ścieżka dźwiękowa. cud.coś miałem jeszcze napisać ale nie napiszę bo zmęczony jestem.!:D

26.04.2011 01:53
odpowiedz
SSman92
26
Generał

trochę szkoda że pośli bardziej w strone Herosa

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze