Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Recenzja gry 28 marca 2011, 14:39

autor: Hed

The Sims: Średniowiecze - recenzja gry

Seria The Sims wkroczyła w średniowiecze. Nowa epoka wprowadza trochę świeżości i sporo zmian. Do kogo są one skierowane i komu spodoba się wycieczka w wieki średnie?

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

Zapowiedzi The Sims: Średniowiecze brzmiały obiecująco – oto odsłona serii, która spodoba się zarówno zagorzałym miłośnikom i miłośniczkom Simsów, jak i graczom zwykle krzywiącym się na samą myśl o nich. W grze przenosimy się do mrocznej epoki wielkich monarchii, wpływowych religii i bohaterskich rycerzy, aby objąć panowanie nad własnym królestwem i jak przystało na to znane uniwersum, wygłupiać się w najlepsze. Nowa epoka wprowadza trochę świeżości i sporo zmian. Do kogo są one skierowane i komu spodoba się wycieczka w wieki średnie?

Do tej pory gry z serii The Sims kojarzyły się z pełną swobodą i brakiem konkretnych celów, operując jedynie wskaźnikami potrzeb, marzeń czy aspiracji naszych wirtualnych podopiecznych. Tym razem producenci serii postawili na znacznie bardziej ukierunkowaną rozgrywkę. Zamiast otwartego świata, który możemy kreować do woli, dostajemy „kampanię” składającą się z drzewka dwunastu „ambicji” lub inaczej scenariuszy początkowych, posiadających ściśle określone wytyczne. W pierwszym rozdziale chodzi na przykład o rozbudowę i zaludnienie królestwa, a w późniejszych o powiększanie jego wpływów czy odpowiedni rozwój. Tak konwencjonalny podział pociąga za sobą pewne konsekwencje – z jednej strony wyznacza ramy całej gry i umożliwia określenie postępów gracza, a z drugiej w pewien sposób ogranicza.

Król i królowa regenerują siły przed kolejnym dniem.

Każda z dwunastu głównych „ambicji” stanowi zupełnie oddzielny byt i jakby grę samą w sobie. Na kolejnych etapach tworzymy więc od nowa królestwa i zaludniamy je nowymi Simami, aby sprostać jeszcze trudniejszym wymogom. Powoduje to rozczarowanie, sporo powtórek i brak powiązania z wcześniejszymi dokonaniami, tak charakterystycznego dla poprzedniej odsłony serii, w której mogliśmy wychowywać potomków naszych postaci. Niemniej twórcy wychodzą z tego obronną ręką, bowiem poszczególne scenariusze trwają naprawdę wiele godzin i zapewniają sporo frajdy, także dzięki możliwości realizowania ich na różne sposoby. Zaliczenie całego drzewka „ambicji” i wszystkich osiągnięć jest wyzwaniem tylko i wyłącznie dla najwytrwalszych.

Sednem rozgrywki w nowych Simsach są zadania, których w danym scenariuszu możemy wykonać ograniczoną liczbę. Początkowo nie zaprzątamy sobie głowy doborem konkretnych misji, ale później staje się to ważne. Za każdą z nich otrzymujemy bowiem nagrody – punkty zasobów czy bonusy do jednego z czterech współczynników stanu królestwa. Pierwszy z tych elementów służy do kupowania budynków, a zarazem tworzenia powiązanych z nimi Simów. W grze nie wcielamy się bowiem w dowolną postać, ale w przeróżnych konkretnych bohaterów. Możliwości jest sporo, a zapędy kreatorskie gracza są nadal niczym nieskrępowane (przynajmniej w kwestii tworzenia herosów). Wprowadzając do królestwa barda, rycerza, szpiega czy medyka, otwieramy sobie dostęp do nowych misji i sposobów na ich rozwiązanie, co dodatkowo urozmaica zabawę.

Recenzja Platinum Expansion do gry Farming Simulator 17 – maniana
Recenzja Platinum Expansion do gry Farming Simulator 17 – maniana

Recenzja gry

Kura znosząca złote jajka – tak pokrótce można podsumować rynkową sytuację serii Farming Simulator. Szkoda więc, że Dodatek platynowy (Platinum Expansion) jest po prostu słaby i niewarty swojej ceny.

Recenzja gry Car Mechanic Simulator 2018 – panie, kto to panu tak schrzanił?
Recenzja gry Car Mechanic Simulator 2018 – panie, kto to panu tak schrzanił?

Recenzja gry

Wszyscy miłośnicy symulatorów czekali na grę Car Mechanic Simulator 2018 z wywieszonymi jęzorami. Miało być rewolucyjnie, a jest po prostu beznadziejnie. Tu nie pomoże nawet klucz francuski i znajomości na niemieckiej giełdzie.

Recenzja gry Train Mechanic Simulator 2017 – teraz kolej na kolej
Recenzja gry Train Mechanic Simulator 2017 – teraz kolej na kolej

Recenzja gry

Zabawa w wirtualnego mechanika to nie tylko naprawianie samochodów czy maszyn rolniczych – teraz czas na znacznie większe gabaryty. Do naszego warsztatu trafiają bowiem potężne lokomotywy!

Komentarze Czytelników (26)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze
28.03.2011 15:04
Sasori666
111
Korneliusz

grałem u kolegi z 40min i jak dla mnie to totalna nuda
simsy 3 + dodatki są znacznie lepsze

28.03.2011 15:14
odpowiedz
mati3004
73
Hunter

Kwestia gustu. Ja zacząłem grać i mi się wkręciło nawet.

28.03.2011 15:18
odpowiedz
BloodPrince
96
Senator

Patrzcie państwo seria Sims jest grywalna, nawet dla płci męskiej. Nie do wiary? A jednak ; p

28.03.2011 15:37
odpowiedz
Marcines18
59
Senator

Mi tam dalej simsy nie pasują do średniowiecza..

28.03.2011 16:35
odpowiedz
sssebi
23
Chorąży

W końcu będzie można przejść Simsy

28.03.2011 17:24
odpowiedz
kislos16
20
Legionista

To kiedy renesans?

28.03.2011 17:40
odpowiedz
Dragonus111
14
Legionista

Heh nie długo to będzie The Sims II Wojna Światowa ;p.Po przeczytaniu recenzji wydaje mi się,że gra ma ręce i nogi.Raczej jej nie kupie,ale od koleżanki pożyczę ;d

28.03.2011 18:06
👍
odpowiedz
Wismerin
63
Generał

Muszę przyznać, że jest to chyba najlepsza gra z serii. W poprzednich odsłonach gra szybko się nudziła bo ileż można bez celu wysyłać kogoś do pracy i załatwiać jego potrzeby życiowe?
Teraz gdy rozgrywka skupia się na konkretnych misjach staje się ona bardziej emocjonująca. ;]

Jest jednak rzecz która strasznie mnie wkurza. Mianowicie przy wykonywaniu niektórych misji mimo podanych wytycznych trudno się skapować o co w nich chodzi. :P

28.03.2011 19:31
odpowiedz
TobiAlex
120
Senator

No jeżeli mam być szczery to gra... wciąga :) Należałem do osób, które chłodnym okiem patrzyły na Sims'y, ale w Średniowiecze gra moja żona. Ostatnio pozwoliła mi zagrać :P no i powiem, że nie jest źle :)

28.03.2011 20:53
odpowiedz
wert
179
Kondotier

No nie wiem - tylko zerknąłem tak na początek i wydaje mi się nudne.
Biorę misje - wykonuje ją - jak zbyt długo zwlekam bo sobie robie różne rzeczy to pisze, że musze się zająć bo ocena misji ucierpi - no to kontynuuję misję, kończe i bach do mapy królestwa, gdzie znowu wybieram misje i tak w kółko macieju.

Myślałem że mogę sobie niezależnie od misji tak pochodzić królem po włościach bez celu - jakieś polowanko, jakiś romansik - a tu misja misja misja

28.03.2011 21:01
odpowiedz
yasiu
165
Legend

wert - po ukonczeniu ambicji jest free play

28.03.2011 21:39
odpowiedz
ikul666
59
Pretorianin

Posiadam grę od dwóch dni i według mnie to jest zdecydowanie lepsza od Sims 3 i poprzednich części serii. Owszem misje się powtarzają, ale tak około 30-40 ich jest, więc jest co robić :D Poza tym, większość z nich można wykonywać na różne sposoby, co daje więcej możliwości. Myślałem, że to będą kolejne nudne Simsy, ale ta część to zupełnie coś nowego i fajnego :D

28.03.2011 21:44
odpowiedz
vojak_2
40
Generał

Ile to zajmuje na dysku? 20giga?

29.03.2011 00:45
odpowiedz
Tuminure
87
Senator

Niestety gra nie spodobała mi się. Liczyłem sam nie wiem na co ale na pewno nie na taki chłam jaki wyszedł. Osobiście zdecydowanie bardziej wolę Simsy 3.

Dlaczego średniowieczne simsy mi się nie podobają? Chociażby ze względu na BARDZO ograniczoną rozgrywkę i tą pseudo-rpgowość. Moim zdaniem to najgorsza gra z tej serii, jaką miałem okazję zagrać.

29.03.2011 09:29
odpowiedz
Keb
36
CAPSLOCK HERO

Sam dałem jej 7.5.
Gra jest sporo słabsza od trójki, już po pierwszej Ambicji odechciało mi się grać. Nie spodobał mi się pomysł tworzenia nowego królestwa przy każdej nowej Ambicji. Nie po to dopracowuję moją drużynę simów i ich domostwa żeby po kilku dniach (prawdziwych ;)) zaczynać wszystko od początku. Bardzo dużo zadań się powtarza, a sama gra wprowadza sporo ograniczeń, do których gracze The Sims raczej nie są przyzwyczajeni. Pomniejszym minusem jest tłumaczenie polskie, które wcale nie jest aż tak wspaniałe, w tekście znajduje się naprawdę sporo błędów.

29.03.2011 11:56
odpowiedz
JOY
130
Generał

ani to Sims ani to RPG :)

Ot gra jako przerywnik czy coś. Nie urzekła mnie jej historia.

29.03.2011 15:01
odpowiedz
Stalker_PL
7
Konsolowiec

Hah, nowe Simsy podbijają teraz średniowiecze...

29.03.2011 17:14
odpowiedz
Mr. Orange
99
Generał

W recenzji nawet nie najgorzej to brzmi, ale nie ciągnie mnie do tych Simów mimo wszystko. Poza tym ceny gier z tej serii są wysokie, więc tym bardziej nie zapowiada się, bym kiedyś zagrał w Średniowiecze.

Zdarzyło się przykładowo, że Sim, z którym mieliśmy porozmawiać, wyruszył na wyprawę i już z niej nie wrócił – w takich sytuacjach pomagało jedynie anulowanie misji i powtórzenie jej od nowa.

Anulować misje można tak po prostu, czy trzeba szukać jakiegoś starszego zapisu ze stanem gry?

29.03.2011 21:37
odpowiedz
EvilCross
1
Junior

Powie mi ktoś jak ten freeplay wygląda ?

30.03.2011 08:22
odpowiedz
Keb
36
CAPSLOCK HERO

@Mr. Orange
Misje możesz anulować w każdej chwili w panelu misji.

@EvilCross
Freeplay to taka imitacja zwykłych Simsów (oczywiście ze wszystkimi ograniczeniami wprowadzonymi w Średniowieczu), możesz sobie grać którymkolwiek stworzonym przez siebie wcześniej bohaterem. Jest to trochę nudnawe, szczególnie po tym jak przez całą Ambicję jesteś nastawiony na wykonywanie misji, których w Freeplayu nie można wykonywać.

30.03.2011 15:59
odpowiedz
marcinos709
31
Konsul

Niezła recenzja- aczkolwiek trochę nieskładna.
Na początku nie za bardzo byłem przekonany do średniowiecznych simów. A teraz po przeczytaniu recenzji sam już nie wiem. Wydaje się fajne ,ale chyba nie lepsze od "zwykłych simów". Cóż może kupię, jeszcze się zastanowię.
Gra dostała 7 z plusem więc uważam, że jak na nią to bardzo dobrze. ;)

31.03.2011 02:48
odpowiedz
TobiAlex
120
Senator

Mr. Orange wiesz, "podziwiam" ludzi, którzy nie potrafią nic w życiu zrobić. Ceny wysokie, tak, w sklepach typu EMPiK. A tak dupą ruszyć i np. zerkną tu:

http://allegro.pl/the-sims-3-sredniowiecze-ed-limit-pl-24-7-eadm-i1531716596.html

Proszę, 39 zł, 3 razy taniej niż w EMPiKu. No i rzeczywiście cena "wysoka".

03.04.2011 21:54
👎
odpowiedz
smok wawelski
34
Chorąży

Błąd w tekście:
"[...]wszystkich osiągnięć jest wyzwaniem tylko i wyłącznie[...]"
"Tylko i wyłącznie" to pleonazm, niepotrzebne powtórzenie, szpecące tekst, które nie powinno znaleźć się w profesjonalnej recenzji.

03.04.2011 23:49
odpowiedz
Nolifer
101
The Highest

Simsy średniowiecze to 1 gra z tej serii w którą zagram . bo po prostu mi się spodobała tematyka :D

11.04.2011 00:06
odpowiedz
SSman92
26
Generał

trochę lepsze od zwykłych simsów

20.04.2011 14:07
odpowiedz
Frazes
10
Legionista

Według mnie największą wadą "simów średniowiecze" jest "liniowość" rozgrywki, czyli to, że musimy wykonywać te wszystkie misje, a siłą wcześniejszych części (najwięcej grałem w 2 i 3) była dla mnie właśnie pełna swoboda, w tym możliwość wyboru jaką dziedziną ma się zająć mój sim, a tu nie możemy być od początku medykiem, czy duchownym...

Uważam, że pierwszym dodatkiem do tej gry powinno być umożliwienie wyboru profesji sima na początku gry. Możnaby tego dokonywać np. w zamku, tzn. najpierw "zwykły" sim, tzn. bez żadnej profesji by do niego przybywał i tam dokonywał wyboru, czy chce "kandydować" na króla (wtedy mógłby dostawać jakąś misję do wykonania, aby dowieść, że się nadaje na ten urząd), czy zostać rycerzem, kapłanem, czy medykiem itp. Po wybraniu profesji (innej niż król - zamek możnaby tylko rozbudowywać i urządzać wnętrze, z tymże na początku wybieralibyśmy zamek z gotowych "projektów" lub mogli go wybudować w specjalnym edytorze przed rozpoczęciem danej gry) moglibyśmy wybrać z istniejących lub wybudować na czystej "działce" od podstaw jego domostwo, połączone z miejscem pracy (czyli np. obok kościoła musielibyśmy wybudować też plebanię:D) i zaczynalibyśmy żyć, a nasze obowiązki wykonywalibyśmy na zasadzie "okazji" (podobnych jak w "The Sims 3"), za których wykonanie dostawalibyśmy gratyfikację, czyli np. do rycerza przychodziłby posłaniec od króla i nakazywał mu wykonanie jakiejś misji, a kapłan albo medyk po prostu w określonych godzinach byliby w kościele, albo swoim gabinecie i wykonywaliby swoją robotę:D...

Według mnie takie rozwiązanie, czyli opcjonalne (bo dodatek można przecież kupić i zainstalować lub nie:D ) danie pełnej swobody graczowi byłoby bardzo mile widziane przez graczy przyzwyczajonych jednak do "tradycyjnego" modelu rozgrywki (w tym mnie:D), a Ci którym podoba się ten "misyjny" mogliby przy nim pozostać. Co o tym myślicie???

W ogóle mam też pomysł na następną grę z serii i mogłaby to być "The Sims Piraci", czyli gra w stylu starych dobrych "Pirates!", tylko z simami w rolach głównych:D!

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze