Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Recenzja gry 17 lipca 2001, 14:03

autor: Kacper Kieja

Gangsters 2: Vendetta - recenzja gry

Gangsters 2 jest grą, którą można określić jako symulator działalności organizacji przestępczej, a więc jako program strategiczno-menadżerski. Twoim zadaniem, bowiem, jest nie tylko masakrowanie przeciwników, lecz prowadzenie dochodowego biznesu.

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

Ech, piękne lata dwudzieste. Wóda lała się strumieniami, policjanci brali lepiej jak ryby (to im akurat zostało do dziś), girlaski dansowały na stołach, czarni ludzie podbijali świat jazzem, a wszystko to w takt szybkich serii z broni automatycznej. Oto czas twardzieli. Ludzi z grubym cygarem, tkwiącym w kąciku warg, ludzi w wypchanych marynarkach, spod których sterczały kolby pistoletów. Oto czas nielegalnych szynkowni i bimbrowni, rozklekotanych ciężarówek, wiozących setki butelek wódki z przemytu, nieśmiertelnych Fordów T, z których pruli ogniem panowie w czarnych kapeluszach. Czas, w którym od portfela wypchanego dolarami słodsza była tylko zemsta. Do takiego właśnie świata zaprasza nas gra Gangsters 2. Masz okazję wcielić się w niej w Joey'a Bane, którego ojciec został zabity w wyniku gangsterskich porachunków. Jako człowiek honoru masz tylko jedno wyjście: zebrać oddanych ci chłopaków i posłać wrogów na samo dno piekła. Z pomocy policji i sądów niech korzystają idioci. Ty wiesz, że jedynym sędzią jest spluwa, a jej wyrok: sprawiedliwy i nieuchronny. Nie myśl jednak, że będzie łatwo. W końcu dopiero raczkujesz na gangsterskiej ścieżce, a inni radzą sobie na niej świetnie już od dawna.

Gangsters 2 jest grą, którą można określić jako symulator działalności organizacji przestępczej, a więc jako program strategiczno-menadżerski. Twoim zadaniem, bowiem, jest nie tylko masakrowanie przeciwników, lecz prowadzenie dochodowego biznesu. Szulernie, „agencje towarzyskie”, gorzelnie, czy knajpy będą źródłem finansującym twoją działalność przestępczą. Musisz też pamiętać, że pieniądze nie są potrzebne tylko na zakup sprzętu i wynajęcie bandziorów, ale również mogą się przydać, aby przekupić przedstawicieli państwa. Siła pięści zależy tu od siły portfela i odwrotnie. Jeśli nie będziesz miał naprawdę mocnych argumentów, to nie zdobędziesz dobrej pozycji ekonomicznej, a kto zechce pracować dla samej idei?

Praojcem tej gry jest z całą pewnością znakomity niegdyś program Syndicate. W Gangsters 2 również dowodzisz zbrojną grupą, wykonujesz misje na terenie zaludnionych miast, a twe działania są, najłagodniej mówiąc, moralnie ambiwalentne. No i oczywiście cała akcja toczy się w czasie rzeczywistym. Z tym że, Bogu dzięki, możesz bieg akcji wstrzymać, a więc konsultując się z doradcą, przeglądając mapy, czy zapoznając się z materiałami informacyjnymi nie musisz się martwić uciekającym czasem.

W każdej misji masz do wykonania konkretne zadanie lub szereg zadań. W wielu musisz też uwagę zwracać na tykający zegarek. Nie tylko dlatego, że niektóre zlecenia należy wypełnić przed upływem określonej godziny, ale również dlatego, że świat Gangsters 2 jest światem wirtualnego teatru. Oznacza to, że twoi przeciwnicy nie czekają cierpliwie aż raczysz przyjść i ich zastrzelić, lecz mają własne sprawy i prowadzą własne życie. Odwiedzają konkretne miejsca o określonych porach, mają pewne przyzwyczajenia i słabostki. Aby poradzić sobie z wrogami powinieneś dokładnie wiedzieć kim są oraz co robią i wykorzystać tę wiedzę w maksymalny sposób. W zbożnym zadaniu posłania konkurencji do grobu pomogą ci wynajęci gangsterzy oraz „silnoręcy” bandyci stanowiący ich obstawę. Wszyscy ważni przedstawiciele przestępczego świata są charakteryzowani za pomocą kilku cech.

Oceny redaktorów, ekspertów oraz czytelników VIP ?

sargon162 VIP 8 lutego 2017

(PC) Jedna z najlepszych gier w jakie grałem i to kilka razy :)
Bardzo miło ją wspominam.

10
Recenzja gry Transport Fever 2 – Dobry symulator, słaby tycoon
Recenzja gry Transport Fever 2 – Dobry symulator, słaby tycoon

Recenzja gry

Trzy lata to całkiem sporo, aby w niezłej grze znaleźć to, co nie pozwala jej być bardzo dobrą. Czy studiu Urban Games udała się ta sztuka i wraz z Transport Fever 2 czeka nas wreszcie rozgrywka na miarę tej z kultowego Transport Tycoon?

Recenzja gry Age of Empires 2: Definitive Edition. Jeśli się starzeć, to tylko z godnością!
Recenzja gry Age of Empires 2: Definitive Edition. Jeśli się starzeć, to tylko z godnością!

Recenzja gry

Atrakcyjny truposz poszukuje gracza, który go przygarnie i będzie wiedział, jak się z nim obchodzić. Pomimo dwudziestu lat na karku, Age of Empires II w edycji definitywnej to kawałek naprawdę świetnego softu.

Recenzja gry Planet Zoo – czy to na pewno jest gra?
Recenzja gry Planet Zoo – czy to na pewno jest gra?

Recenzja gry

Doskonała, fascynująca i satysfakcjonująca… praca. Granie w Planet Zoo jest jak chodzenie do roboty. Nie chce ci się, męczysz się, ale na koniec jesteś zadowolony z tego, co zrobiłeś.