Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Recenzja gry 14 marca 2006, 09:19

autor: Stranger

Tycoon City: New York - recenzja gry

Tycoon City: New York tak na dobrą sprawę nie jest pełnoprawną strategią ekonomiczną. O posiadane fundusze rzadko kiedy trzeba się martwić – niemniej można przy niej bardzo miło niejeden wieczór spędzić.

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

Jeszcze kilka lat temu pojawiający się w tytułach gier zwrot ‘tycoon’ w większości przypadków oznaczał, iż najprawdopodobniej będziemy mieli do czynienia z rozbudowaną, a na dodatek ciekawą strategią ekonomiczną. Z czasem jednak słowo to straciło na znaczeniu, głównie za sprawą całej masy niskobudżetowych pozycji, które przeważnie próbowały żerować na naiwności niektórych nabywców. Niejednokrotnie tytuły te potrafiły obronić się wyłącznie nietypową tematyką, warstwa ekonomiczna prezentowała natomiast bardzo niski poziom wykonania. Tycoon City: New York teoretycznie powinien zostać zaliczony do zbliżonej kategorii. Przemawia za tym kilka faktów. Przede wszystkim, gra jest wyjątkowo prosta w obsłudze, a prowadzenie wirtualnego „imperium” przez znaczną część zabawy nie sprawia najmniejszych problemów. To samo tyczy się działań konkurencji, o której istnieniu tak na dobrą sprawę w ogóle nie trzeba pamiętać. Tycoon City posiada jednak wystarczająco dużą liczbę interesujących elementów, dzięki którym w ogólnym rozrachunku wychodzi na dość udany produkt. Czy to jednak wystarczy do osiągnięcia końcowego sukcesu? Przekonajmy się...

Żeby móc w pełni nacieszyć się takimi widokami, trzeba dysponować niezłym sprzęcikiem. :-)

Jak można się bardzo łatwo domyślić, akcja opisywanej gry umiejscowiona została na terenie tytułowego „Wielkiego Jabłka”. Tych z Was, którzy liczyli na dowolną rozbudowę tej metropolii pragnę niestety zmartwić. Omawiana strategia koncentruje bowiem naszą uwagę w głównej mierze na zabudowie Manhattanu, jednej z pięciu głównych dzielnic Nowego Jorku. Teoretycznie mogłoby się więc wydawać, iż będziemy mieli do czynienia z kolejną okrojoną produkcją, występującą na dodatek pod mylącym tytułem. Tak na szczęście nie jest. Tycoon City powinien oczarować przede wszystkim tych graczy, którzy w ostatnim czasie zdołali przyzwyczaić się do strategii rozgrywanych na stosunkowo niewielkich planszach. Przygotowany przez producentów gry teren składa się w sumie z trzynastu różnych sektorów. Najczęściej są to mniej lub bardziej znane dzielnice Manhattanu, jak na przykład Soho, Tribeca czy Harlem. Każdy z tych obszarów jest dość pokaźnych rozmiarów. O ile jeszcze w pojedynkę dzielnice te nie muszą wyglądać zbyt imponująco, o tyle połączone ze sobą sprawiają niebywałe wrażenie. Tycoon City to jedna z niewielu strategii, w których początkowo można czuć się nieco zagubionym, szczególnie w sytuacji gdy każda z odblokowanych dzielnic w znacznym stopniu została już zabudowana. W rezultacie więc można stwierdzić, iż teren, na którym musimy działać, jest ogromny i z całą pewnością swoimi rozmiarami mógłby „zawstydzić” niejedną współczesną strategię.

Recenzja Gloria Victis: Siege Survival - średniowieczne This War of Mine
Recenzja Gloria Victis: Siege Survival - średniowieczne This War of Mine

Recenzja gry

Na pierwszy, drugi, a nawet trzeci rzut oka, Siege Survival jest klonem This War of Mine. Grupa cywilów próbuje przetrwać w oblężonym mieście. Dalej zaczynają się różnice, które sprawiają, że nowa polska gra jest zarówno lepsza, jak i gorsza.

Recenzja gry Endzone: A World Apart - radioaktywny city-builder
Recenzja gry Endzone: A World Apart - radioaktywny city-builder

Recenzja gry

Survivalowy city builder w wykonaniu studia Gentlymad to tytuł ze wszech miar godny uwagi, aczkolwiek pod pewnymi warunkami. Jakimi? Dowiecie się z naszej recenzji.

Recenzja gry Twierdza: Władcy wojny - solidnie, ale czy to wystarczy?
Recenzja gry Twierdza: Władcy wojny - solidnie, ale czy to wystarczy?

Recenzja gry

Twierdza: Władcy wojny otwiera nowy rozdział w historii Firefly Studios i przenosi nas w nowe dla serii klimaty. Czy to wystarczy, żeby Stronghold: Warlords zdobyło serca graczy?