Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

The Long Dark Recenzja gry

Recenzja gry 7 sierpnia 2017, 15:00

Recenzja gry The Long Dark – klimatyczny survival dla jednego gracza

The Long Dark w końcu doczekało się finalnej wersji. Gra studia Hinterland opuszcza Wczesny Dostęp po trzech latach, ale jej największe atuty pozostają bez zmian. To wymagający, klimatyczny survival, który wielu graczy wciągnie na całe dni.

Recenzja powstała na bazie wersji PC. Dotyczy również wersji PS4, XONE

PLUSY:
  1. wysoki poziom trudności;
  2. nareszcie stosunkowo realistyczny survival;
  3. fenomenalnie oddane poczucie osamotnienia i bezsilności wobec natury;
  4. nieustannie towarzyszące napięcie;
  5. doskonale pokazane piękno przyrody;
  6. zawartości starcza na długie godziny;
  7. tryb Wintermute stanowi dobry tutorial dla początkujących graczy...
MINUSY:
  1. ...ale przedstawiona w nim historia jest pretensjonalna i nieangażująca;
  2. tryb fabularny polega przede wszystkim na byciu chłopcem na posyłki innych postaci;
  3. ciągłe wykonywanie tych samych czynności momentami nuży.

Wypijam kubek ciepłej herbaty, zakładam grubą kurtkę i wychodzę z opuszczonego schroniska. Pogoda mi sprzyja – niebo jest bezchmurne, a temperatura utrzymuje się na poziomie zaledwie kilku stopni poniżej zera. Ruszam do jednej z rybackich chatek, rozstawionych na zamarzniętym jeziorze, rozpalam w małym piecyku, wyciągam prowizoryczną wędkę, skleconą naprędce z haczyka i linki, i zaczynam połów. Idzie nieźle: po całym dniu mam kilkanaście sporej wielkości ryb. Gdy wychodzę z chatki, powoli robi się ciemno i coraz zimniej. Zaczynam wracać do oddalonego o pięć minut schroniska, ale zauważam jeszcze leżące na małej wysepce truchło jelenia i postanawiam zwierzę oskórować. Zajmuje mi to godzinę. W tym czasie zapada zmrok: ciemność i mgła utrudniają orientację, widoczność jest ograniczona do paru metrów.

Padający śnieg przesiąka przez ubranie, silny wiatr uniemożliwia rozpalenie ogniska. Staram się dotrzeć po omacku do schroniska lub chociaż jednej z rybackich chatek, gdzie mógłbym przeczekać noc. Przez pięć godzin błąkam się po jeziorze, przemoknięty i wystawiony na trzaskający mróz. Gdy mgła w końcu się przerzedza, zauważam schronisko. Objawy hipotermii dają się już jednak we znaki: zataczam się, gubię oddech, ledwo widzę. W końcu padam twarzą w śnieg i tracę przytomność. Umieram z wychłodzenia w odległości dwudziestu metrów od ciepłego, przytulnego schronienia. Panie i panowie, witajcie w The Long Dark.

Recenzja gry The Long Dark – klimatyczny survival dla jednego gracza - ilustracja #1

The Long Dark ma za sobą długą drogę do premiery. O projekcie dowiedzieliśmy się jesienią 2013 roku, wtedy też gra trafiła na Kickstartera, gdzie udało jej się zebrać ponad ćwierć miliona dolarów kanadyjskich. Kolejnym kamieniem milowym było pojawienie się jej w fazie wczesnego dostępu na Steamie, gdzie spędziła niemal trzy lata – od września 2014 do 1 sierpnia tego roku. W tym czasie produkcja studia Hinterland przeszła ogromne zmiany: począwszy od przerabianego kilkakrotnie interfejsu, przez znaczne powiększenie świata gry i upiększenie oprawy graficznej, aż po dodanie kampanii dla jednego gracza.

Jest zima, musi być zimno!

W tytuł kanadyjskiego studia Hinterland można grać już od prawie trzech lat, ale dopiero teraz mamy do czynienia z wersją finalną, którą wymarzyli sobie deweloperzy. Na szczęście przez cały ten czas nie zmieniły się główne założenia twórców: The Long Dark pozostaje bardzo trudnym, niewybaczającym błędów survivalem, w którym nie uświadczymy nadprzyrodzonych zjawisk czy armii nieumarłych. Tutaj mierzymy się z obojętną na poczynania człowieka naturą, a naszym największym wrogiem jest nadmierna wiara we własne siły i podejmowanie niepotrzebnego ryzyka.

Tak wyglądają jedyni ludzie, których napotykamy na swojej drodze – ponure przypomnienie tego, że nas także czeka podobny koniec.

To gra, którą wielu od razu skreśli, uznając za nudną. Bo rzeczywiście, The Long Dark zmusza do wykonywania bardzo podstawowych czynności, które są jednak niezbędne do przetrwania. Chcesz lepiej orientować się w terenie? Sam musisz narysować mapę. Masz w planach rozbicie obozu? Nazbieraj drewna, i to tyle, by przetrwać całą noc.

Nie ma tu szybkiej podróży, a nasza postać łatwo się męczy, więc przemieszczanie się z miejsca na miejsce potrafi trwać naprawdę długo. Sporo czasu przeznaczamy zatem na powolną eksplorację i mozolne powtarzanie tych samych czynności. Wszystko to robi na pierwszy rzut oka wrażenie tytułu nużącego, pozbawionego celu i męczącego. Na szczęście wrażenie to jest całkowicie mylne. Za pozornie bezsensownym łażeniem tam i z powrotem oraz przeczesywaniem każdego kolejnego domostwa kryje się bowiem trudny, wymagający bezwzględnego skupienia i cholernie satysfakcjonujący survival.

Warto szybko nauczyć się obserwować otoczenie. Krążące wrony wskazują, że w okolicy znajduje się truchło jakiegoś zwierzęcia lub ludzkie zwłoki.

Recenzja gry The Long Dark – klimatyczny survival dla jednego gracza - ilustracja #4

The Long Dark stawia na realizm także w kwestii craftingu, który jednak nie gra tu aż tak kluczowej roli. Nasz bohater umie wytworzyć podstawowe elementy wyposażenia, takie jak pochodnie czy rozpałka, ale do bardziej zaawansowanych projektów – jak łuk czy części garderoby – potrzebuje już specjalnego miejsca do pracy. Mocno ograniczona jest także liczba rzeczy, które możemy zrobić sami: skonstruowanie chociażby prowizorycznego łuku czy wędki to nie problem, ale już o strzelbie własnej produkcji nie ma co marzyć.

The Long Dark nie testuje naszego refleksu czy spostrzegawczości. To gra, w której sukces – mierzony liczbą przetrwanych dni – zależy od samodyscypliny, pokory i umiejętności przystosowywania się do nowej sytuacji. Tutaj, nawet odchodząc od schronienia na kilkaset metrów, jesteśmy wystawieni na śmiertelne zagrożenie z różnych stron. Zabić mogą nas nie tylko agresywne wilki i niedźwiedzie, ale przede wszystkim mróz, zmęczenie, nagłe zmiany pogody czy kontuzje. Gracz musi się więc nauczyć, jak być przygotowanym na każdy scenariusz. To długi proces, którego rezultatem jest jednak niesamowita satysfakcja.

Na początku mojej przygody z dziełem studia Hinterland potrafiłem zginąć o krok od własnego domu lub wykrwawić się, bo zapomniałem spakować bandaże. Teraz – po kilkudziesięciu godzinach zabawy – zdołałem się nauczyć, jak unikać takich wpadek.

Co oczywiście nie oznacza, że po przyswojeniu rządzących nią zasad gra robi się prosta. Nawet jeśli znamy mechanizmy The Long Dark na pamięć, nadal jest to tytuł wymagający pełnego skupienia i dyscypliny, zarówno podczas polowań i eksploracji, jak i przy zarządzaniu ekwipunkiem. Śmierć zawsze jest tu oddalona o zaledwie jedną złą decyzję i dlatego właśnie produkcja ta nie staje się nudna.

Odpowiednie zarządzanie ekwipunkiem to podstawa: noszenie ze sobą całego dobytku znacznie nas spowalnia, ale z drugiej strony brak jakiegoś przedmiotu może okazać się zabójczy.

W trakcie rozgrywki, nawet maszerując z pełnym brzuchem i w pełnym słońcu, podskórnie czuje się napięcie. A kiedy coś zaczyna iść nie po naszej myśli, tytuł ten dostarcza mnóstwa szalenie ekscytujących momentów. Naprawdę dawno nie przeżywałem w grze tak stresujących chwil, gdy znalazłszy się na nieznanym terenie podczas śnieżycy, wpadłem do lodowatej wody i musiałem szybko zorganizować sobie improwizowane schronienie od wiatru i wilków, które pozwoliłoby mi wyleczyć pierwsze objawy hipotermii.

Jakub Mirowski

Jakub Mirowski

Z GRYOnline.pl związany od 2012 roku: zahaczył o newsy, publicystykę, felietony, dział technologiczny i tvgry, obecnie specjalizuje się w ambitnych tematach. Napisał zarówno recenzje trzech odsłon serii FIFA, jak i artykuł o afrykańskiej lodówce low-tech. Poza GRYOnline.pl jego materiały na temat uchodźców, migracji oraz zmian klimatycznych publikowane były m.in. w Krytyce Politycznej, OKO.press i Nowej Europie Wschodniej. W kwestii gier jego zakres zainteresowań jest nieco węższy i ogranicza się do wszystkiego, co wyrzuci z siebie FromSoftware, co ciekawszych indyków i tytułów typowo imprezowych.

więcej

Oceny redaktorów, ekspertów oraz czytelników VIP ?

Saint GutFree Ekspert 6 września 2017

(PC) W teorii The Long Dark powinno raczej odrzucać nowych graczy: tytuł jest momentami toporny, powolny, a nauczenie się jego mechanik wymaga czasu i determinacji. A jednak nie sposób się od tej gry oderwać. Pełna napięcia eksploracja, złożoność elementów survivalu, permanentna śmierć i niewybaczająca błędów natura sprawiają, że każdy przetrwany dzień i każdy najmniejszy sukces zapewnia niezwykłą satysfakcję. No i ten klimat – zasypane śniegiem krajobrazy kanadyjskiej dziczy tworzą atmosferę tak skrajnie sugestywną, że od samego patrzenia w ekran można dostać odmrożeń trzeciego stopnia.

8.5
Recenzja gry The Inquisitor. To nie obroniłoby się nawet w 2005 roku
Recenzja gry The Inquisitor. To nie obroniłoby się nawet w 2005 roku

Recenzja gry

Czy to się mogło udać? Czy mimo wszystkich znaków na niebie i ziemi The Inquisitor na motywach cyklu o Mordimerze Madderdinie Jacka Piekary mógł ostatecznie okazać się porządną grą? Niestety nie mam dobrych wieści.

Recenzja gry Niezwyciężony - godny hołd dla Stanisława Lema
Recenzja gry Niezwyciężony - godny hołd dla Stanisława Lema

Recenzja gry

Stanisław Lem długo – za długo – czekał na swój czas w świecie gier wideo. Myślę, że byłby rad widząc, jak polskie studio Starward Industries przeniosło jego Niezwyciężonego do interaktywnego medium. Co nie musi oznaczać, że to wybitna gra.

Recenzja Return to Monkey Island - to (nie) jest gra dla starych ludzi
Recenzja Return to Monkey Island - to (nie) jest gra dla starych ludzi

Recenzja gry

Return to Monkey Island to gra, w której w końcu, po tylu latach, wielu z nas odkryje sekret Małpiej Wyspy. Prowadzi do niego ciepła, kolorowa i nostalgiczna przygoda zamknięta w pomysłowej, świetnie napisanej, metatekstualnej przygodówce.