Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Recenzja gry 24 kwietnia 2017, 15:00

autor: Hubert Sosnowski

Opublikował kilka opowiadań w prasie. Miłośnik gier, książek i sportów walki.

Recenzja gry Syberia 3 – niezła przygoda w cieniu poważnych błędów

Syberia 3 rodziła się przez lata w bólach – i w bólach również wkracza na rynek. Od strony koncepcyjnej trudno wiele zarzucić nowej przygodówce Benoita Sokala, ale z technicznego punktu widzenia to chodzący koszmarek.

Recenzja powstała na bazie wersji PC. Dotyczy również wersji PS4, XONE

PLUSY:
 1. sympatyczni bohaterowie;
 2. niezła historia;
 3. magiczny klimat;
 4. nastrojowa muzyka;
 5. wysoki poziom zagadek;
 6. piękne projekty lokacji, urządzeń i sylwetek bohaterów;
 7. dubbing większości aktorów.
MINUSY:
 1. gra jest źle zoptymalizowana, niestabilna i pełna błędów;
 2. niewygodne sterowanie…
 3. …które utrudnia rozwiązanie niektórych zagadek;
 4. marny dubbing kilku postaci;
 5. słabe animacje;
 6. niewidzialne ściany.

Pamiętacie Wiewióra z Epoki Lodowcowej? Gdy przechodziłem Syberię 3 od studia Microids, czułem się trochę jak ten poczciwy, neurotyczny zwierzak, która biega od katastrofy do katastrofy w pogoni za nieuchwytnym szczęściem.

Wiewiór ganiał jak opętany za żołędziem. Napotykał kolejne problemy, nieprzewidziane niebezpieczeństwa, ale liczył się dla niego tylko wiecznie wymykający się żołądź, będący symbolem szczęścia. Zwierzak miał momenty załamania, ale gonił dalej. Jeśli w końcu udało mu się pochwycić upragniony skarb, wywoływał katastrofę. Był już tak zmęczony, że jedynie uśmiechał się zrezygnowany, patrząc w stronę widza lekko zrezygnowanym wzrokiem.

Miałem podobnie z Syberią 3, gdy podążając za fajną historią, potykałem się o frustrujące błędy. W końcu natknąłem się na buga uniemożliwiającego ukończenie gry. Po wielu wcześniejszych problemach powitałem go ze zmęczonym uśmieszkiem. I zacząłem od nowa.

Kontynuacja słynnej przygodówki ma bowiem dwa oblicza. Jedno pozwala nam obcować z artystycznym pięknem i ciekawą fabułą, drugie zmusza do znoszenia koszmarnego stanu technicznego produkcji.

Recenzja gry Syberia 3 – niezła przygoda w cieniu poważnych błędów - ilustracja #1
Więc mówisz, że co się działo wczoraj na imprezie?

Powrót na szlak

O fabule Syberii 3 mogliście przeczytać w niedawnej zapowiedzi, więc przypomnę tylko skrótowo: Kate Walker ponownie rusza w drogę, tym razem by pomóc plemieniu Jukoli, które ją uratowało. Wędrowny lud uczestniczy w wielkiej migracji strusi, dzięki której ptaszyska będą mogły się rozmnożyć. Niestety, nomadzi są traktowani wrogo przez władze i tylko nasza prawniczka jest w stanie im pomóc. Na domiar złego po piętach depczą jej żołnierze i przysłany ze Stanów detektyw.

To tylko początek nastrojowej opowieści pełnej ciekawych zwrotów akcji. Na swej drodze spotkamy galerię intrygujących postaci. Pewnie, wiele z nich zbudowano na łatwo rozpoznawalnych kliszach, ale dobrze je ograno i wpisują się w poetykę serii. To znów historia o spełnianiu marzeń – tych pięknych, jak i tych niebezpiecznych. A także o poszukiwaniu siebie i tradycjach. Znajdą się tu nawet nienachalne tropy ekologiczne.

Fabuła trzyma wysoki poziom, choć zdarzają się ze dwa lub trzy spadki formy. Unikając spoilerów – raz nie wykorzystano odpowiednio potencjału danej sceny, innym razem brakuje emocji w mocnych momentach gry. Całość jednak reprezentuje pełną gamę doznań właściwych dla tego typu produkcji. Jest tu miejsce na zadumę, smutek, jest również na humor czy sensacyjną intrygę, a kilka fragmentów naprawdę chwyta za serce.

Wszystko w specyficznym, odrobinę odrealnionym stylu, do którego przyzwyczaiła nas seria. Nad Syberią wciąż unosi się duch Juliusza Verne’a, tym razem towarzyszą mu też nawiązania do prozy Hermana Melville'a, delikatne ukłony w stronę Lovecrafta oraz szczypta strachu przed atomem.

Recenzja gry Syberia 3 – niezła przygoda w cieniu poważnych błędów - ilustracja #2
Nasz nowy przyjaciel.

Czas zmian

Syberia przeszła sporą ewolucję od czasu drugiej części. To już inna produkcja – przynajmniej na poziomie mechaniki i sterowania. Twórcy zaproponowali bardziej konsolowe, techniczne sposoby rozwiązywania zagadek. Wynika to z często komentowanego faktu, że gra została wrzucona w pełen trójwymiar. Sterujemy padem lub wskazujemy cel myszką i poruszamy się za pomocą WSAD.

Teoretycznie nie stanowi to wielkiego problemu, ale w praktyce przemierzanie lokacji bywa problematyczne. Mimo zastosowanego trójwymiaru kamera jest sztywnie ustawiona i nie zawsze zmienia położenie tak, jakbyśmy tego chcieli. Co więcej, przeszkody o wysokości trzydziestu centymetrów okazują się barierami nie do pokonania dla młodej i całkiem gibkiej pani prawnik, a i na płaskiej nawierzchni natrafiamy na niewidzialne ściany.

Recenzja gry Syberia 3 – niezła przygoda w cieniu poważnych błędów - ilustracja #3
Nic nie szkodzi, załatamy tę grę.

Same zagadki stanowią spore wyzwanie i ładnie wpisują się w klimat oraz nastrój opowieści. Czasem polegają na prostych interakcjach z postaciami, odpowiednim poprowadzeniu rozmowy czy podetknięciu komuś odpowiedniego przedmiotu pod nos. Częściej jednak mamy do czynienia z rozmaitej maści urządzeniami. W najnowszej odsłonie Syberii więcej mamy manipulowania w przestrzeni, przesuwania, przenoszenia i przeciągania przedmiotów zamiast przeklikiwania się przez wszystko.

Recenzja gry Call of Cthulhu – czy horror Lovecrafta straszy?
Recenzja gry Call of Cthulhu – czy horror Lovecrafta straszy?

Recenzja gry

Twórcy Styxa i RPG Gra o Tron zapraszają na przygnębiającą opowieść o szaleństwie. Czy bazujące na papierowym erpegu i twórczości Lovecrafta Call of Cthulhu przekona do siebie fanów strasznych przygodówek? Jeśli przymkną oko na parę wad – to tak.

Recenzja pierwszego epizodu gry Life is Strange 2 – król emocji wrócił
Recenzja pierwszego epizodu gry Life is Strange 2 – król emocji wrócił

Recenzja gry

Pierwszy epizod Life is Strange 2 rozpoczyna historię zupełnie inną od nastawionej głównie na nastoletnie perypetie i osadzonej w jednym mieście opowieści z „jedynki”, ale nie gubi przy tym najlepszych zalet swojego poprzednika.

Recenzja gry Agony - piekło nudy i przeciętności
Recenzja gry Agony - piekło nudy i przeciętności

Recenzja gry

Agony miało pokazać innym pierwszoosobowym horrorom gdzie raki zimują. Niestety, tegoroczna wizyta w piekle, mimo swoistego odpychającego uroku, nie zostanie bestsellerem sezonu. A szkoda.

Komentarze Czytelników (65)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
24.04.2017 15:06
15
Rumcykcyk
54
Pan Kopiuj Wklej

gra jest źle zoptymalizowana, niestabilna i pełna błędów;

Podobno wersja piracka jest stabilniejsza i płynniejsza od tej z denuvo. Już są boje na necie o to.

24.04.2017 15:14
👎
odpowiedz
8 odpowiedzi
XTheMichalX
32
Szeregowy

No chyba was głowa boli Syberia 3 zasługuje co najmniej mocną ósemkę w dodatku minusy dodane na siłę, a gniotowi tak nudnemu jak andromedzie daliście 8.5

24.04.2017 15:27
4
odpowiedz
Legion 13
102
The Black Swordsman

@Rumcykcyk
Dziwne jakby nie była płynniejsza, to co oni tu zrobili z Denuvo jest straszne, gra odpala Denuvo VM dwa razy, plik .exe nie jest zabezpieczony, zabezpieczone są pliki .dll (które można bez żadnego problemu zdekompilować, usunąć Denuvo i skompilować), widziałem też plotki że używają bardzo dziwnego i niespotykanego sposobu rozszyfrowywania plików w locie.

24.04.2017 15:33
odpowiedz
9 odpowiedzi
futureman16
31
Senator

Czyli wychodzi że denuvo ma wpływ na wydajność. A będzie jeszcze gorzej bo zeby zabezpieczenie przetrwało jak najdłużej będzie musiało zuzywać coraz większych zasobów PC do działania.

post wyedytowany przez futureman16 2017-04-24 15:34:33
24.04.2017 16:49
odpowiedz
1 odpowiedź
Titakk
37
Pretorianin

Jakoś bardzo szybko padło zabezpieczenie. Od czego to zależy, bo np. WRC 6, Sniper elite 4 chyba nie zostały złamane?

24.04.2017 16:58
odpowiedz
Gorn221
48
Łowca Demonów

,,nigdy nie uważałem serii Syberia za wybitną. Uważam, że jej popularność była spowodowana ówczesną mizerną kondycją point-and-clicków, na tle której dzieła Benoita Sokala jawiły się jako coś oryginalnego i ciekawego."
Paszoł won

24.04.2017 17:19
👍
3
odpowiedz
TitoX1
69
Pretorianin

Syberia 3 ma Denuvo? Szybko się z tym syfem rozprawili xD Brawo!!!

24.04.2017 17:56
odpowiedz
5 odpowiedzi
Sadistic Son
32
Centurion

Zamierzam przejść dwójkę a potem zaraz kupić tę część. I tutaj mam do Was pytanie. Czy nie stracę za dużo jeśli nigdy nie grałem w jedynkę?

24.04.2017 18:11
odpowiedz
zanonimizowany1187012
11
Senator

nigdy nie uważałem serii Syberia za wybitną. Uważam, że jej popularność była spowodowana ówczesną mizerną kondycją point-and-clicków, na tle której dzieła Benoita Sokala jawiły się jako coś oryginalnego i ciekawego

Chyba autor sobie jaja robi. Ja rozumiem, że wygłaszanie kontrowersyjnych twierdzeń to teraz taka moda, bo nie wiedzą się teraz popisuje człowiek, a szokiem i gadaniem bzdur. No ale bądźmy poważni - to jest zwykła kpina.

post wyedytowany przez zanonimizowany1187012 2017-04-24 18:11:54
24.04.2017 18:32
3
odpowiedz
3 odpowiedzi
zanonimizowany1218931
20
Konsul
8.0

Gra trzyma "stałe" 18-24 fps XD na mojej całkiem świeżej PS4, ale jest tak dobra, że nie przeszkadzało mi męczenie się z taką załosną optymlizacją.
Widać, że robił to człowiek z wizją, jednak bez zaplecza programistów.
Moim zdaniem potrzebowali jeszcze kilku miesięcy na dopracowanie samych aspektów technicznych.

24.04.2017 18:39
odpowiedz
Cziczaki
128
Renifer

"Jeśli patche naprawią najważniejsze problemy i trochę poprawią animacje, będzie można spokojnie ocenę o dwa oczka"
Trzeba wydać patcha do tej publikacji.

24.04.2017 19:06
2
odpowiedz
piotrxn
78
Konsul

Jak ktoś wyżej wspomniał:
"gra jest źle zoptymalizowana, niestabilna i pełna błędów;
Podobno wersja piracka jest stabilniejsza i płynniejsza od tej z denuvo. Już są boje na necie o to."
Fakt czytałem na kilku stronach że wersja z crackiem ma odczuwalny wzrost FPS , Crack nie jest idealny wydany przez 3DM który nawet nie zalicza się do grup scenowych wersji w sieci. Całkiem możliwe że lada moment pojawi się wersja która możliwe że będzie jeszcze bardziej stabilniejsza.
Zastanawia mnie tylko jedno, czy Producenci wyciągają jakiekolwiek wnioski z tego że po raz kolejny Gracz który kupił gre ma bardziej po dupie z tym denuvo niż pirat bez dunovo. Ta sytuacja będzie się powtarzać przy kolejnych premierach. Bo jak się tak patrzy na to wszystko to nie pamiętam kiedy tyle gier jednocześnie miało tyle problemów w premierę . Nie popieram piratów ale tym bardziej Denuvo które nic nie daję jako zabezpieczenie a tylko stwarza problemy.

24.04.2017 19:16
odpowiedz
futureman16
31
Senator

A teraz na poważnie. Czekam aż polataja i dopiero wtedy będziemy myśleli o graniu.

Moj wcześniejszy poscik został zaastakowamy przez trolli ale mam ubaw z bulu dupy ze pirat chodzi lepiej.
Ps. Ja i tak nie skorzystam z pirata ... W ta zbugowana wersję nie mam zamiaru grać.

24.04.2017 19:31
6
odpowiedz
5 odpowiedzi
dami909
23
Chorąży

Nie podoba mi się wasz niekonsekwencja. Raz obniżacie ocenę aż o dwa oczka z powodu niedoróbek technicznych a raz nie bierzecie tego pod uwagę. Tym bardziej że najważniejsze cechy przygodówki to historia, bohaterowie, klimat i poziom zagadek. Syberia to wszystko ma i autor wymienia to w plusach więc z kąt taka niska ocena?!

24.04.2017 19:36
😢
odpowiedz
crafciak31
27
Chorąży

Kolejny argument dla osób, które twierdzą, że nie powinno kupować się wydawanych na półki sklepowe wersji beta gier. Niestety, recenzja nie napawa optymizmem. Miejmy nadzieję, że gdy gra stanieje i wyleczą z niej choroby wieku świeżo-po-premierowego, na które są narażone gry o ograniczonym budżecie, będzie w co pograć. Mówi się trudno i czeka się na patche :P

24.04.2017 20:25
odpowiedz
2 odpowiedzi
A.l.e.X
120
Alekde
8.5

Dla mnie S3 to świetna gra, ma pewne archaiczne rozwiązania, ale co z tego? Gramy dla przygody, a ta jest bardzo dobra.

24.04.2017 22:14
odpowiedz
4 odpowiedzi
wytrawny_troll
22
Mobutu Sese Seko Kuku
9.0

Recenzja jest rzetelna do bólu. Szkoda, że nie zawsze są takie. Ale co tam.
1. Fakt gra ma mnóstwo bugów.
2.Na pewno jest wiele rzeczy, które można było zrobić lepiej.
3.Być może wersja konsolowa to porażka (ale ktoś, kto się na to żali nie bierze pod uwagę, że tak jak typowym gatunkiem, który omijał konsolę były strategie tak samo było z przygodówkami- podrobów typu Heavy rain, itd. nie zaliczam do typowych przedstawicieli wspomnianego wcześniej typu gier).
Oceny mnie nie obchodzą. Pal licho kilka głupot w tekście. Ale ta gra udowadnia jedno.
Można po tej całej tandecie, którą nas karmiono przez ostatnią dekadę zrobić grę autorską, bardzo indywidualną, mieć odwagę samemu ją wydać i pewnie wziąć ciężar naprawy błędów. Można też sprzedawać swoją produkcję w ludzkich pieniążkach, a nie za 200 zł. Czyli można? Można.
To za całokształt warto zainwestować 100 zł za produkt unikalny, swego rodzaju dzieło sztuki.I nie ma co narzekać. A, że oprawę trzeba zmienić. Ok. Wiele dzieł literatury i sztuki wydawano byle jak. Po wiekach dopiero otrzymały należytą oprawę.
Mam nadzieję, że tak długo nie będzie trzeba czekać na załatanie Syberii 3.
Ale topić w szambie obecnej tandety taką perełkę narzekając na babole techniczne to błąd. Bardziej wyrozumiali są recenzenci dla dużych wydawców. Skąd taka surowość dla niezależnych? A później jeden z drugim baranem będzie płakać na łamach tego serwisu, że nie powstają ciekawe, autorskie gry. Po co jak później mimo swoich starań i odwagi dostaną po grzebiecie bardziej niż taśmowo produkowane przez korpo podroby AAA.
Ok gratuluję świetnej recenzji oby tak dalej. No i czas zacząć publikować dokładne dane sprzętu na jakim produkt testowano. Tak mam wiele z tych błędów, które tu wymieniono. Ale nie mają one takiego wpływu na rozgrywkę jak ujęte to jest w recenzji. Co za błyskotliwa skrupulatność. Pogratulować jej braku w innych przypadkach.
Gra jest super. Polecam ludziom myślącym i ceniącym sobie rozrywkę na pograniczu sztuki. Biedne dzieci niech czepiają się szczegółów. I chwalą gnioty typu DOW III a co tam.

post wyedytowany przez wytrawny_troll 2017-04-24 22:19:09
25.04.2017 02:53
odpowiedz
2 odpowiedzi
UserWithoutSpecialName
15
Just Me

Unity i wszystko jasne, na ten silnik zawsze potrzeba bardzo mocnego CPU (stąd te długie ładowania) GPU się mniej liczy, Unity powinni używać tylko studenci, czy tam jacyś domowi twórcy gier co wrzucają je na patreona i żebrzą o dotacje, poważne gry powinny używać poważnych silników

26.04.2017 14:36
odpowiedz
1 odpowiedź
Magic18girl
1
Legionista

Mógłby mi ktoś pomóc co w takiej sytuacji zrobić? Mam syberię na ps4. Utknęłam na statku w maszynowni przy tym urządzeniu co muszę zrobić poziom wody czy coś. Niby udało mi się to zrobić ale teraz nie mogę stamtąd wyjść bo nie działa "chodzenie". Próbowałam wyłączać ps4 i włączać ale to nic nie dało,tylko tyle,że musiałam od początku przejść ten statek. Ma ktoś podobny problem?

27.04.2017 12:05
😊
1
odpowiedz
muhabor
151
Zielony

wytrawny trollu, mnie przekonałeś do zakupu

28.04.2017 09:42
1
odpowiedz
maciokoki
35
Konsul

wyszła nowa wersja gdzie usunęli Denuvo Anti-Tamper oraz jest kilka poprawek gra jest zacznie bardziej grywalna !

post wyedytowany przez maciokoki 2017-04-28 09:43:34
30.04.2017 17:29
2
odpowiedz
Arkajf
29
Centurion
10

Może recenzję by napisał ktoś kto się zna na przygodówkach a nie filolog polski z niszowego uniwerku z zacięciem do bycia kontrowersyjnym, co k.. teraz takie modne.

Patrząc na profil od razu widać, że się nie nadaje.

post wyedytowany przez Arkajf 2017-04-30 17:30:07
10.05.2017 05:14
odpowiedz
Gorn221
48
Łowca Demonów
10

Potwora nie mam, gram na najwyższcyh a gra nie sprawia żadnych problemów. Bardzo rzadkie ściny po przejściu do nowej dużej lokacji, brak większych bugów czy glitchy, fabularnie podobna do 1 i 2 części, czyli bardzo dobrze. Polecam wszystkim.

post wyedytowany przez Gorn221 2017-05-10 05:32:31
15.05.2017 15:13
odpowiedz
Nolifer
114
The Highest

Co tu dużo mówić, to już raczej standard w naszej branży, niechlubny standard... Innym może działa lepiej, innym gorzej, wole nie ryzykować, poczekam z pół roku co zrobią z tą grą.

21.05.2017 20:41
odpowiedz
zanonimizowany1191153
6
Legionista
7.0

Syberia 3 nie jest złą grą wręcz przeciwnie ale te dobrą produkcje po prostu psują błedy oraz zła optymalizacja. Przeszedłem ją całą co na początku nie było wcale łatwe jednak po tym wgłębiałem się w tą historie i coraz bardziej nie interesowały mnie te błędy. Dubbing jest taki sobie i niektóre postacie naprawdę ładnie brzmią. Grafika jest ładna i nie miałem co do niej żadnych zastrzeżeń. Ja po prostu lubię tą Syberię i wcale nie jest taka zła jak mówią niektórzy.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze