Premium Opis Usług Nowości Premium

Jak oceniamy gry?


Ocenę końcową gry w serwisie GRYOnline.pl wyliczamy z trzech elementów składowych:

Jak więc widać Twoja ocena również ma wpływ na ocenę końcową gry prezentowaną na stronach serwisu.

Przed premierą – oczekiwania

Przed premierą nie można oceniać gier, można natomiast wyrażać swoje oczekiwania (w skali od 1 do 10). Oczekiwania to średnia ocen, jakie czytelnicy oddają na grę przed jej premierą. Powstała w ten sposób ocena jest wyrazem nadziei i obaw w stosunku do danego tytułu.

Oczekiwania nie mają wpływu na ocenę czytelników po premierze gry.

Po premierze – ocena gry

Po premierze gry oczekiwania odkładamy na bok i zaczynamy prawdziwe ocenianie gry.

Ocena redakcji

Ocena redakcji to nota, jaką w momencie publikacji recenzji przyznał grze recenzent serwisu GRYOnline.pl. Jest to nota zatwierdzana przez redakcję, ale nie mają na nią wpływu oceny innych redaktorów.

Oceny przyznawane są w skali od 0 do 10 z dokładnością do 0.5. Dawne noty serwisu zostały zaokrąglone w dół (np. 84% to obecnie 8.0).

Ocena czytelników

Jest to średnia wszystkich głosów oddanych na daną grę przez czytelników po premierze. W miarę wzrostu liczby ocen wystawionych przez czytelników, waga tej oceny wzrasta w ocenie końcowej.

Jeżeli oddano za mało głosów na daną grę, zanim ocena czytelników zostanie zaprezentowana czekamy na ich wystarczającą ilość.

Oceny czytelników posiadających Abonament Premium VIP wyświetlają się pod recenzjami ocenianych przez nich gier (pod warunkiem, że czytelnik napisze także parę zdań uzasadniających ocenę).

Ocena ekspertów

To średnia ocen redaktorów, czyli pracowników i współpracowników serwisu, a także członków ekipy tvgry.pl. Do tej oceny nie wlicza się nota z recenzji.

Oceny ekspertów wraz z krótkimi uzasadnieniami wyświetlają się pod recenzjami ocenianych przez nich gier.

Ocena końcowa

Zwracamy uwagę, że ocena główna NIE jest średnią arytmetyczną tych trzech składników i ulega zmianie w czasie. Największą wagę ma ocena redakcji (jeżeli istnieje). Udział oceny czytelników jest uzależniony od liczby głosów na dany tytuł. W przypadku, gdy gra nie posiada recenzji ani opinii ekspertów, ocena czytelników staje się oceną główną po osiągnięciu odpowiedniej liczby głosów.

Pytania i odpowiedzi

Co oznaczają poszczególne kolory przy ocenie?

Kolory przekazują ogólny wydźwięk oceny. Czerwony kolor sygnalizuje gry, których raczej należy unikać, żółty kolor oznacza tytuły dobre choć niepozbawione wad. Zielony kolor to najlepsze gry, których wady są przyćmione zaletami i większość graczy powinna się z nimi świetnie bawić.

Nie było jeszcze światowej premiery gry, a zamiast oczekiwań występuje już ocena czytelników. Dlaczego?

Często gry trafiają na półki sklepowe jeszcze przed oficjalną premierą, dlatego umożliwiliśmy ocenianie gry na 3 dni przed jej premierą. Również w momencie publikacji przedpremierowej recenzji w serwisie GRYOnline.pl, czytelnicy zamiast oczekiwań mogą już wystawiać swoje oceny.

Policzyłem średnią z oceny redakcji, czytelników i ekspertów – wynik się nie zgadza!

Ocena gry nie jest średnią arytmetyczną z tych trzech składowych. To średnia ważona, w której największy udział ma ocena redakcji (jeżeli jest wystawiona). Waga średniej ocen czytelników rośnie wraz z liczbą głosów. Jeżeli jest niewiele głosów czytelników ich wpływ oceny na ocenę końcową jest mniejszy, jeżeli jest dużo głosów czytelników ich wpływ na ocenę końcową jest większy.

Nie zgadzam się z oceną redakcji.

Redaktor piszący recenzje wyraża swoją opinię na temat gry. Ocena, którą wystawia również jest podyktowana jego przemyśleniami i gustem. Oczywiście jako redakcja dokładamy wszelkich starań by oceny jak najlepiej oddawały jakość gry, ale żadna nota nie zadowoli wszystkich czytelników. Ilu graczy – tyle opinii.

Gra ABC ma wyższą ocenę redakcji niż gra XYZ. To skandal!

Należy pamiętać o poprzednim podpunkcie – różni redaktorzy mogą wystawić nawet jednej grze różne noty. Kolejnym czynnikiem często pomijanym w tego typu porównaniach ocen jest gatunek gry – nie można zestawić ze sobą przygodówki przygotowywanej przez mały zespół, z wysokobudżetową strzelanką, nad którą pracują setki osób. Inne wymagania stawiamy także niszowym bądź niezależnym produkcjom niż grom tworzonym przez wielkie studia z myślą masowym odbiorcy.