Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

This War of Mine Recenzja gry

Recenzja gry 17 lipca 2015, 14:00

autor: Jiker

Recenzja gry This War of Mine na tablety – na wojnie mobilność to podstawa

This War of Mine to jeden z polskich zeszłorocznych hitów. Jego twórcy ze studia 11 bit wydali właśnie wersję na tablety, sprawdziliśmy więc czy wojna w wersji mobilnej dalej jest tak samo przygnębiająca.

Recenzja powstała na bazie wersji AND. Dotyczy również wersji iOS

PLUSY:
  • przejmująca tematyka;
  • nieliniowość rozgrywki;
  • podział kampanii na dni sprzyjający krótkim sesjom;
  • intrygujący projekt wizualny;
  • wysoki poziom trudności...
MINUSY:
  • ...który graczom mobilnym niekoniecznie musi przypaść do gustu;
  • w dłuższej perspektywie – schematyczność.

Po pięciu miesiącach oczekiwania – licząc od chwili zapowiedzi – studio 11 bit wypuściło mobilny port swojego wojennego survivalu This War of Mine. Gra, której koszt produkcji zwrócił się po dwóch dniach sprzedaży wersji na PC, spotkała się nie tylko z uznaniem mediów i jurorów wielu konkursów, ale również graczy, których zainteresowanie tytułem przełożyło się na ponad 3 miliony euro przychodu (stan na czerwiec 2015 roku). Jak warszawski deweloper, mający przecież niemałe doświadczenie w zakresie produkcji gier na systemy mobilne iOS i Android (m.in. seria Anomaly czy Sleepwalker’s Journey), poradził sobie z przeniesieniem swojego zdecydowanie najgłośniejszego tytułu na tablety?

Gwoli przypomnienia

Zanim przejdziemy do oceny mobilnego portu, należy Wam się kilka słów wyjaśnienia – w końcu nie wszyscy mieli okazję zagrać w produkcję 11 bit studios. This War of Mine to wojenna gra survivalowa. Wyróżnia ją sposób, w jaki przedstawiono bliżej nieokreślony konflikt zbrojny (choć obrazy z oblężonego Sarajewa nasuwają się same). Nie kontrolujemy tu żołnierzy ani też najemników – wojna pokazana jest z perspektywy cywilów, którzy każdego dnia i każdej nocy walczą o przetrwanie, zarządzając swoją kryjówką, szukając zapasów, opatrując rany, lecząc choroby, a także unikając snajperów i szabrowników. Gra, podobnie jak wojna, wymusza podejmowanie trudnych decyzji, nierzadko na granicy życia i śmierci, a wszechobecne okrucieństwo oraz dojmująca atmosfera zupełnie temu nie służą. Co więcej, czynienie dobra rzadko daje coś ponad czyste sumienie i poprawę morale. Ba, często prowadzi do śmierci. Nic dziwnego, że walcząc o przetrwanie w This War of Mine, łatwo wyzbyć się ostatnich oznak człowieczeństwa.

Recenzja gry This War of Mine na tablety – na wojnie mobilność to podstawa - ilustracja #2

Zorganizowane przez przez siły Republiki Serbskiej oraz Jugosłowiańską Armię Ludową oblężenie Sarajewa trwające od 5 kwietnia 1992 do 29 lutego 1996 roku to jedno z najdłuższych i najbardziej krwawych oblężeń po II wojnie światowej. W jego wyniku śmierć poniosło ponad 10 tys. cywilów (w tym około 1,5 tys. dzieci), a ponad 50 tys. zostało rannych. Mieszkańcy miesiącami żyli w skrajnie trudnych warunkach. Następstwem oblężenia było pogorszenie ich stanu psychicznego, a w efekcie wzrost liczby samobójstw, aborcji i 50-procentowy spadek liczby urodzeń.

Recenzja gry This War of Mine na tablety – na wojnie mobilność to podstawa - ilustracja #3

Walka o przetrwanie na tablecie

Spore doświadczenie 11 bit studios w zakresie produkcji gier mobilnych zaprocentowało i w efekcie przenosiny This War of Mine na tablety udały się w 100%. Już aktualny, premierowy build działa płynnie i nie zawiesza się. Również pod kątem szaty graficznej wszystko zostało dopięte na ostatni guzik. Co najważniejsze, żadnych problemów nie sprawia system kontroli. Trzeba jednak przyznać, że zadanie, jakie miał do wykonania zespół 11 bit, nie należało do najtrudniejszych. Wersję pecetową obsługuje się praktycznie tylko za pomocą myszki, więc dostosowanie całego systemu do specyfiki ekranu dotykowego przebiegło niemalże naturalnie. Cieszy fakt, że nic nie zostało zepsute i w This War of Mine na tablecie gra się tak samo dobrze jak na PC.

Oceny redaktorów, ekspertów oraz czytelników VIP ?

Meehovv Ekspert 12 września 2015

(PC) W wirtualnej rozrywce temat wojny podejmowany jest chętnie i często, choć jego realizacja jest zazwyczaj kompletnie oderwana od rzeczywistości. Rodzime This War of Mine odwraca typowe schematy i bezkompromisowo opowiada historię współczesnych cywilów walczących o przetrwanie w obleganym mieście.

9.0
Recenzja gry This War of Mine - survival na wojnie z perspektywy cywila
Recenzja gry This War of Mine - survival na wojnie z perspektywy cywila

Recenzja gry

This War of Mine to ciężka, bezlitosna i nade wszystko przygnębiająca walka o przetrwanie, zmuszająca do decyzji, o które sami byście siebie nie podejrzewali.

Recenzja gry Anno 1800 – powrót do przeszłości
Recenzja gry Anno 1800 – powrót do przeszłości

Recenzja gry

XIX wiek to piekielnie ciekawy okres w rozwoju naszej cywilizacji, nic dziwnego, że tworząc Anno 1800, pierwszą historyczną odsłonę cyklu po latach przerwy Blue Byte zdecydował się właśnie na rewolucję przemysłową.

Recenzja Gathering Storm – siły natury w Civilization 6
Recenzja Gathering Storm – siły natury w Civilization 6

Recenzja gry

Najnowszy dodatek do Civilization VI przynosi kilka nowych frakcji, sporo zmian wpływających na rozgrywkę i odrobinę niewykorzystanego potencjału. Czy warto dopłacać, żeby nasze miasta zalewały wody topniejących lodowców?

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
17.07.2015 22:20
FanGta
108
Generał

To chyba pierwsza recenzja u was gry na telefon

18.07.2015 12:10
odpowiedz
Astro2199926
21
inny na swój sposób

Co tu dużo mówić świetna gra i fantastyczna puenta na zakończenie, ode mnie WIELKI plus.

18.07.2015 13:50
odpowiedz
krakuus
11
Pretorianin

@FanGta Bardzo się mylisz

18.07.2015 21:36
odpowiedz
kozi3000
97
Generał

Dajcie to na smartfony a kasa sama do was przyjdzie.Zmniejszyc rozdzielczosc,dac gre za 5 zl smsem i bedzie milion w miesiac

23.07.2015 22:27
odpowiedz
JihaaD
156
Gosu

Nic tylko czekać na promocję 50% na Apple Store. Zresztą 10 euro też można dać.

24.07.2015 11:53
odpowiedz
Raptor42
11
Legionista

60 zł na Google Play... chyba umrę ze śmiechu

31.07.2015 14:05
odpowiedz
Nolifer
115
The Highest

Nawet gdyby wyszła na piekarnik i tak dalej byłaby świetną grą.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze