Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Farming Simulator 15 Recenzja gry

Recenzja gry 4 listopada 2014, 11:17

autor: ElMundo

Recenzja gry Farming Simulator 15 - rolnik szuka łaty

Kolejna, wcale nie piętnasta odsłona cyklu Farming Simulator, to kilka mniejszych nowości i te same wielkie problemy – można nawet rzec: jak co roku.

Recenzja powstała na bazie wersji PC.

PLUSY:
  1. Moduł wycinki drzew;
  2. Nowe maszyny;
  3. Znaczne poprawki wizualne;
  4. Realistyczny model uprawy.
MINUSY:
  1. Błędy techniczne, których nie wyeliminował pierwszy patch;
  2. Problemy z pracownikami;
  3. Niezbyt realistyczny model jazdy;
  4. Kłopoty z uprawą roli (trawa zamiast pola);
  5. Optymalizacja pozostawiająca wiele do życzenia.

Życie na nowoczesnej farmie nie jest proste – choć wydawałoby się, że zautomatyzowanie wielu procesów zachodzących w gospodarstwie rolniczym musi przynieść odpowiednie profity i przede wszystkim powinno ułatwić życie, to w praktyce nadal nie wygląda ono kolorowo. W Farming Simulator 15 jest dokładnie tak, jak na polskiej wsi – niby wszystko wygląda lepiej, mamy dostęp do nowych maszyn i wykonujemy prace sprawniej i szybciej, ale większość starych, uporczywych problemów nadal pozostaje aktualna. I choć nowa odsłona stanowi krok naprzód w kilku elementach rozgrywki, to wiele kłopotliwych kwestii nie zostało rozwiązanych. Nawet jeśli wydawało się, że przyszła na to najwyższa pora. I już tradycyjnie zabrakło czasu na to, by doszlifować ten tytuł pod względem technicznym.

Najnowsza odsłona niezwykle popularnego symulatora farmy z numerem 15 miała przynieść szereg nowych rozwiązań, które nieco urozmaicą codzienną szychtę na ugorze i faktycznie, twórcy w tym wypadku dotrzymali słowa. Przede wszystkim gracze wreszcie mają do wyboru dwie zupełnie różne mapy. Pierwsza z nich – Bjornholm – to mapka zlokalizowana w Europie Północnej, podzielona na szereg mniejszych działek i, z racji swojego zwiększonego zalesienia, nadająca się do wykorzystania nowej odnogi naszej działalności, czyli wyrębu drewna. Westbridge Hills to z kolei teren stworzony na modłę wielkich amerykańskich rancz, z bardzo dużymi poletkami do obrobienia i budynkami jako żywo przypominającymi farmerskie konstrukcje zza wielkiej wody. Miejsca do działania z pewnością nam wystarczy – pól uprawnych jest kilkadziesiąt, a większość z nich musimy sobie kupić, korzystając z zachomikowanego zapasu gotówki. Nie brak także nowych budynków, w których możemy upłynnić stworzone przez nas dobra – można chociażby wspomnieć o punktach gastronomicznych czy rzecz jasna tartakach, w których pozbędziemy się kolejnych kubików drewna.

Recenzja gry Farming Simulator 15 - rolnik szuka łaty - ilustracja #2
Nawet huragan nie da rady powalić tego drzewa.

(Lumber)Jack the Ripper

Najistotniejszą nowością nieco rozszerzającą możliwości, jakie mamy wcielając się w skórę domorosłego wirtualnego rolnika, jest wspomniana już wycinka drzew. I choć z jednej strony miło, że wreszcie możemy robić coś poza uprawą roli i hodowaniem zwierząt, to pozostaje mieć nadzieję, że ten element zostanie w kolejnych łatkach bądź też następnej odsłonie serii nieco bardziej dopracowany. Dokonując wyrębu kolejnych fragmentów lasu miałem nieodparte wrażenie, że obserwuję na ekranie dokładnie to, co kiedyś widziałem w Woodcutter Simulator. Ten sam sposób działania, podobne maszyny i mechanizmy ich funkcjonowania, jak również niestety – a jakże – te same błędy. Czasami można złapać się za głowę, kiedy ścięte za pomocą piły spalinowej drzewo ani myśli się przewrócić i nadal uparcie „stoi na sztorc”. Niezależnie od tego, czy traktujemy drewno płaskim cięciem czy też pod skosem, niejednokrotnie położenie go na powierzchni ziemi to zadanie wręcz awykonalne. I nie, nie mamy tutaj do czynienia ze starymi sekwojami ani potężnymi jesionami – projekty drzewek bardziej przypominają młode brzózki, które powinien przewrócić sam wiatr. A tu proszę – na ten stan rzeczy nie wpłynie nawet najbardziej barczysty rolnik (i jego żona, o ile ją znajdzie). I choć w parku maszyn pojawiają się różnego rodzaju ciężkie sprzęty, takie jak automatyczne piły czy pojazdy do przewożenia bel drewna, to wiecie co? I tak najciekawiej jest wówczas, gdy bierzemy sprawy w swoje ręce i ścinamy drewno za pomocą spalinówki, transportując je potem do tartaku za pomocą ciągnika i swojskiej, rozklekotanej przyczepy. Tak po prostu.

Recenzja Farming Simulator 19 – nowa farba na starym ciągniku
Recenzja Farming Simulator 19 – nowa farba na starym ciągniku

Recenzja gry

Po wybitnie podobnych do siebie poprzednich częściach, wraz z tegoroczną odsłoną najstarszej i najpopularniejszej serii rolniczych symulatorów miała wreszcie przyjść mała rewolucja. Zapowiedzi jednak okazały się zbyt optymistyczne.

Recenzja gry Pure Farming 2018 – pierwsze koty za płoty
Recenzja gry Pure Farming 2018 – pierwsze koty za płoty

Recenzja gry

W kraju, gdzie rolnicze produkcje biją rekordy popularności, nie doczekaliśmy się jeszcze rodzimego symulatora farmy z prawdziwego zdarzenia. Tę sytuację miał zmienić Pure Farming 2018. Czy ekipie studia Ice Flames udało się zawojować wirtualne pola?

Recenzja Platinum Expansion do gry Farming Simulator 17 – maniana
Recenzja Platinum Expansion do gry Farming Simulator 17 – maniana

Recenzja gry

Kura znosząca złote jajka – tak pokrótce można podsumować rynkową sytuację serii Farming Simulator. Szkoda więc, że Dodatek platynowy (Platinum Expansion) jest po prostu słaby i niewarty swojej ceny.

Komentarze Czytelników (37)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
04.11.2014 16:24
odpowiedz
banan1000
14
Generał
9.0

Ta gra ma więcej plusów niż minusów. Plusy: wycinka drzew, brudzenie się maszyn, ślady na drogach, więcej maszyn(w tym też samochód ), realistyczny model uprawy, grafika, dodanie wiór, nowe punkty skupu zboża minusy: pomocnicy się zacinają, tylko jeden opryskiwacz, za mało zwierząt (tylko krowy, owce i kury). ogólnie gra bardzo dobra moja ocena 9/10. Polecam.

04.11.2014 16:38
odpowiedz
lukasek8585
4
Junior

Ta recenzja mnie trochę śmieszy. Jakoś zarówno tutaj jak i na forach nikt nie mówił o trawie na polu, czy też problemu z pracownikami ;D Ja sam też tego typu błędów nie doświadczyłem :P Poprostu redaktor zamiast zboża zasiał trawę, a tryb pracownika włączył chyba koło pola a nie przed :p

04.11.2014 16:40
Seblord
odpowiedz
Seblord
63
Pretorianin
8.5

A ja się pokuszę o ocenę 8.5, według mnie osoba, która to recenzowała nie ma bladego pojęcia o rolnictwie oraz grała w tą grę na tyle krótko, że nie wyhaczyła wszystkich błędów i plusów. Na pewno został dodany system, że podczas orki zrzuca nas z toru jazdy więc musimy kontrować i to ostro a co do podjeżdżania pod górkę to uwierzcie mi, że te ciągniki jeżdżą normalnie i dość realistycznie. Innymi słowy nie odpowiednia osoba do nieodpowiedniej dla niej gry została dobrana.

04.11.2014 18:11
odpowiedz
Grzesiu10
48
Centurion
7.0

Największym mankamentem tej gry jest brak znaczących zmian. Las, lusterka, brudzące się maszyny to wszystko już było w poprzedniej części w modach. Producent nic nie dał od siebie. Powinni rozwinąć aspekt rozbudowy gospodarstwa(limit pojemności silosów, budynków hodowlanych itp); ponadto przydałby się rytm roczny; orka znów jest marnowaniem czasu, bo jej brak nic nie zmienia w plonach; oprysk i nawóz sypki działa znów tak samo. W Professional Farmer mieli kilka fajnych pomysłów, ale technicznie gra leżała.

04.11.2014 18:41
odpowiedz
metiu-20
14
Chorąży

Ocena i recenzja redakcji jak najbardziej prawidłowa. W grze główne zmiany to pierdoły, fizyka zerżnięta z modu "more realistic" a do tego jeszcze zerżnięta na kolanie, bo more realistic jest po prostu more realistic- załączany osobno przedni napęd i nie tak jak tu, że 75 konnym traktorem targam~ 30 ton jak gdyby nic- ŚMIECH! Co lepsze w more realistic i dźwięki były dobrze dograne jak ciągnik miał obciążenie to słychać było że faktycznie ma obciążenie a tu te wszystkie maszyny to jak cnotki niewydymki, lekko zwiększone obroty i tylko par-par-par! Na dobitke jeszcze wszystkie dźwięki zaimplementowane z poprzednich odsłon- twórcy nic się przy tej produkcji nie namęczyli! I tak jak kolega wyżej napisał rytm roczny- tak ciężko było by zrobić coś ala john deere american farmer? Umykające dni i miesiące od kwietnia aż do grudnia, a później przeskok 4 miesiące przez zimę i od początku- rośliny których nie zdąży się zebrać do grudnia niszczy zima, a zimy nawet nie trzeba robić, jedynie przeskok miesięcy i tyle- tak trudno?! I wtedy ta gra miała by chociaż jakiś rytm a tu polega to na tym że wjeżdżasz na jana, siejesz, zbierasz i tak w kółko i nic się nie dzieje, nie ma ryzyka, szkód, nie ma robali, zgnilizn i chwastów(wiem jest usychanie roślin ale co to jest w ogóle za opcja? czy prawdziwy symulator rolnictwa może coś takiego w sobie mieć? w rzeczywistości tez możesz sobie usychanie wyłączyć? no chyba nie!), każdą uprawę możesz mieć w poważaniu bo nie trzeba o nie dbać, nic się im przecież nie dzieje, dalej nie ma menadżerowania i zarządzania typu pojechać sprawdzić czy na w burakach nie grasuje robak albo czy pszenicy nie atakuje zgnilizna, a wtedy brać opryskiwacz i walczyć, albo czy nie przeszedł grad, wichura, przymrozek, susza czy inne duperele, jak również czy wybrać taki oprysk czy innym, nawóz taki czy taki, czy dać go tyle czy tyle, a może gnój, a może gnojówe, a może zasiać poplon na zimę, a zaorać czy zrobić tylko agregatem? to wszystko ma znaczenie w normalnym rolnictwie! a tu?- nic takiego tu nie ma! żadnego poziomu trudności. Kolejny raz wchodzę do nowej odsłony gry LS, zakupuję wszystkie maszyny, żeby się przejechać, ładuję całą przyczepę zboża i kupuję duży sprzęt uprawowy, żeby sprawdzić jak zachowuje się fizyka i z niesmakiem stwierdzam, że dalej dupa, więc wychodzę. Tak moja przygoda z FS 2015 zakończyła się po godzinie. Ta gra to wciąż co najwyżej symulator jeżdżenia po polu ale nie rolnictwa!(na hodowli się nie znam więc sory, tego tu nie uwzględniałem)

04.11.2014 18:41
odpowiedz
banan1000
14
Generał

Na polu trawa? jakoś nigdzie indziej to nie pisze i jak grałem to na żadnym na polu nie było trawy. Co to ma być za ocena redakcji? Redaktor powinien pisać prawdę o grze a nie okłamywać .

04.11.2014 19:30
odpowiedz
Rahnen
10
Legionista

@Grzesiu10 Wiesz że nie bierze się nieoficjalnych modyfikacji pod uwagę przy ocenianiu gry?

04.11.2014 19:32
odpowiedz
Rahnen
10
Legionista

@metiu20 oceniasz grę na 0/10, a zgadzasz się z oceną redakcji 6/10 wię gratuluję orientacji...

04.11.2014 19:46
odpowiedz
Rahnen
10
Legionista
8.5

Od razu zaznaczam że na polach nie ma żadnej trawy, z pracownikami problemu nie ma. Gra spełniła moje oczekiwania. FS wygląda naturalniej, dużo nowych animacji, brudzenie maszyn, ślady po pojazdach. Na dodatek również są lusterka i liczniki w kabinie, w ogóle maszyny wyglądają fotorealistycznie. Fizyka i oprawa audiowizualna również zostały polepszone. Niektóre mowy typu "w grze nic się nie zmieniło" świadczy jedynie o siłowym opluwaniu gry.

04.11.2014 20:37
odpowiedz
Grzesiu10
48
Centurion

@Rahnen
Dlaczego nie? Moim zdaniem brak własnych pomysłów jak najbardziej może być minusem, poza tym w moim poprzednim poście wypisałem inne braki więc moja krytyka jest uzasadniona. Sam gram w tą serię od wersji 2011 i bardzo ją lubię, ale zmian niestety jest za mało. Z resztą, z 15 będzie tak samo jak z poprzednimi częściami, ratować ją będą mody, bez nich seria nie zdobyłaby takiej popularności i nie miałaby takiej grywalności. Zobaczymy, co pokaże nowy Professional Framer, pomysły mają ciekawe, ale jeżeli wykonanie będzie takie jak poprzedniej części to na zdetronizowanie LSa nie mają szans.

05.11.2014 10:42
😁
odpowiedz
zanonimizowany579358
105
Senator

@MarcoV86 - Ta, a najbardziej upada poziom komentarzy pod recenzjami z twoim na czele. :D

05.11.2014 20:16
a2t1
odpowiedz
a2t1
28
Chorąży
9.5

Zdaje mi się, że rzetelność dziennikarska zdaję się być pojęciem coraz bardziej obcym tej stronie...

Mimo, że w poprzednie części nie grałem, to w tą z uwagi na nowości postanowiłem zagrać i nie dosyć, że mi się bardzo spodobała, to na dodatek moim znajomym również, więc nie rozumiem dlaczego taka ocena.

Zgadzam się z każdym kto twierdzi, że ta strona upada... Ocena redakcji nie powinna mieć wg mnie wpływu na ocenę ostateczną. W końcu to czytelnicy powinni oceniać.

Czy załóżmy filmweb.pl tak robi do z filmami? NIE! I tak właśnie powinno to wyglądać.

Kiedyś wchodziłem na tę stronę, aby zobaczyć czy dana gra jest dobra. Widzę, że teraz muszę poszukać jakieś strony angielskojęzycznej... Przykro mi :c

05.11.2014 22:25
odpowiedz
Jockeras
8
Legionista

Ocena redakcji jest tylko subiektywna oceną osoby która ją ocenia i faktycznie od strony technicznej tudzież zmian jakie twórcy wprowadzili może ona zasługiwać na 6. To co ma LS pomimo wszystkich swoich mankamentów a nie mają inne gry "rolnicze' to grywalność lub jak kiedyś ładnie dziennikarze branży gier pisali - miodność. Szczerze to wszystkie pozostałe symulacje rolnicze po prostu były skaszanione właśnie od tej strony. Miały ciekawe rozwiązania ale były w ogóle lub prawie że nie grywalne.

05.11.2014 23:52
odpowiedz
zanonimizowany776406
62
Konsul
9.0

gol jak zawsze wie najlepiej... :)

06.11.2014 12:11
odpowiedz
enzo350
28
Chorąży

Recenzja na poziomie gimnazjum, jak połowa pojawiających się tu materiałów. Nie przez przypadek wchodzę tu mniej...a szkoda bo kiedyś był to świetny serwis. Teraz pojawiło się masę żenujących "dziennikarzy" i tego typu materiałów.

06.11.2014 19:20
odpowiedz
gerth
70
Pretorianin

Podoba mi się tytuł recenzji
Dalej nie czytałem bo w to i tak nie zagram ale w komentarzach piszecie że słaba recka więc może to było tak...
Far, Farm... what a shit? symulator traktora???
-Młody!!!
-Co?
-Możesz zrobić swoją pierwszą recenzję.
-Ale....dlaczego ja?
-Bo nikt ze starej gwardii w to nie zagra (nic dziwnego - dop. mój)
-No dobra, tylko odrobię lekcje.

08.11.2014 11:52
odpowiedz
BasrtekZ
13
Chorąży

Skończcie się burzyć, ocena redakcji jest wg. mnie jeszcze za wysoka.

Póki w tym Giants Software nie nauczą się eliminować błędów które pojawiają się co roku (a teraz jest ich dodatkowa masa przy wycince) to ta gra nie powinna widzieć oceny wyższej od tej wystawionej przez redakcje.

,,Ta recenzja mnie trochę śmieszy. Jakoś zarówno tutaj jak i na forach nikt nie mówił o trawie na polu, czy też problemu z pracownikami ;D Ja sam też tego typu błędów nie doświadczyłem :P Poprostu redaktor zamiast zboża zasiał trawę, a tryb pracownika włączył chyba koło pola a nie przed :p''

Wystarczy że obok blisko pola stoi drzewo, pracownik już w nim siedzi. Wystarczy że akurat będzie jechał samochód a ten wyjedzie na drogę, znowu rycie w miejscu.

Wasze fanbojstwo ostro wali po oczach.

08.11.2014 18:23
odpowiedz
lukasek8585
4
Junior

Widzę że nawet kontrargumentów przedstawić nie można, od razu "fanbojstwo" itd. ... Świat schodzi na psy...

09.11.2014 12:23
odpowiedz
damianyk
81
Konsul

"kompleksowa obsługa krów zajmuje nieco więcej czasu w związku z koniecznością przygotowania paszy"

jak to? Przecież już w poprzedniej wersji żeby osiągnąć maksymalną wydajność mleka trzeba było zmieszać paszę w odpowiednich proporcjach.

Poza tym tak jak myślałem, wsadzili nudnawą opcję wycinki drzew i mycia maszyn i to był wystarczający pretekst żeby nazwać to nową wersją gry. I co z tego że park maszyn jest ogromny skoro każdym ciągnikiem jeździ się tak samo? Zresztą, sam fakt że orka nadal jest bezużyteczna stawia nazwę "symulator" pod znakiem zapytania.

09.11.2014 22:30
odpowiedz
Hiurit_10
1
Junior

Ja nie zgadzam się z tą recenzją do końca, niby gra dostała 6/10 to redaktor opisał tą grę jakby miała ocenę 3/10. Wg mnie gra jest bardzo dobra. Potrafi wciągnąć na dobre godziny, a na multi to już całkowity odlot :) Twórcy poczynili krok na przód dodając animacje, ślady i brudy na maszynach. Plus również za oryginalne maszyny, które są na tyle piękne i różnorodne że chyba długo nie będę grać na modach ;)

11.11.2014 11:15
😃
odpowiedz
banan1000
14
Generał

A według mnie ta gra powinna dostać 7.5/10 bo kilka dużych zmian jest np.wycinka drzew, brudzenie się maszyn itp. Ale wad też kilka ona ma np. traktor nadal kręci się w powietrzu (co się zdarza w każdej części), nie ma podmuchu wiatru i kilka błędów z wycinką drzew. Ale jednak 6/10 to trochę za niska ocena jak na grę w której jest dużo nowości.

14.11.2014 18:02
👍
odpowiedz
banan1000
14
Generał

Nie wiem czego niektórzy chcą od tej gierki. Przecież jest postęp w serii tylko powolny np. w fs 2009 jak się siało pole siewnika się nie napełniało a w fs 2011 się napełniało, usychanie roślin było już w fs 2013 oraz w 13-nastce były nowe rośliny: ziemniaki, buraki cukrowe i nowe pojazdy i narzędzia. Teraz w 15-nastce pojazdy się brudzą i jest wycinka drzew i jeszcze w fs 09 nie było zwierząt. Do tego w nowej części są tablice ogłoszeń. Jednak jest postęp.

24.11.2014 14:23
odpowiedz
tatun
1
Junior

Każdy kto grał w LS13 wie że te wszystkie ,,bajery" już tam były (a nawet więcej).Firma wysiliła się zamianą zadań na tablice ogłoszeń i tyle.Nie wszystkie karty graficzne mają wsparcie i Giants przestaje działać.Rozczarowanie i złość graczy jest uzasadniona,czuje się oszukany.Nie mówienie całej prawdy o produkcie to nie oszustwo a każda sprzedana gra to zysk.

04.12.2014 19:17
odpowiedz
Rahnen
10
Legionista

@tatun firam co prawda opierała się na modyfikacjach graczy, ale zrobiła swoje wersje. Po za tym modyfikacji się bierze pod uwagę przy ocenie gry!!! Ja gram bez modyfikacji i mi się podoba ;)

17.12.2014 13:51
odpowiedz
banan1000
14
Generał

Odkryłem skąd według redaktora na polu trawa ( u mnie żadnej nie było ) bo jak się sieje pole to można przez przypadek nacisnąć klawisz "o" i wtedy się przełączy na trawę. Więc w grze nie ma żadnego bugu a pracownicy są poprawieni i już nic krzywo nie robią, model jazdy jest bardzo realistyczny. Jedyne minusy to błędy techniczne których nie wyeliminował patch i w sklepie nadal kartony zamiast maszyn ( jest to trochę denerwujące ).

18.12.2014 21:14
odpowiedz
Redz18
9
Chorąży

tatun, modyfikacji się nie bierze pod uwagę przy ocenianiu gry, bo to jest największa głupota przy ocenianiu. Inne gry tez mają swoiste modyfikacje, które skupione razem mogą stworzyć lepszą grę niż rozbudowany następca. A to że dużo ludzi gra w zmodyfikowanego FS'a 15 to już ich problem i nie powinni nic narzucać twórcom z powodu posiadanych przez nich modyfikacji.

19.03.2015 14:40
odpowiedz
montanaLacroix
3
Junior
5.0

Gra jest średnia. Masa niedociągnięć ale cóż takie czasy. Optymalizacja jest fatalna i gra potrafi nawet chrupnąć porządnie na 16GB ramu. Doczytujące się tekstury pól (dodam, że to już było w FS13) więc ktoś tu robi sobie niezłe skróty plus kiepska wycinka drzew, słaby model jazdy i te nieruchome drzewa nawet podczas burzy. Mimo tych wszystkich wad gra ma w sobie to coś. Ileż można walczyć z zombie, obcymi i globalnym terroryzmem. Gra po ściągnięciu odpowiednich modów zapewnia wiele godzin całkiem ciekawej rozgrywki i sporo rzeczy do roboty. Z drugiej strony nie da się wszyskiego załatać modami. Szkoda tylko, że producenci zwalają wszystko na moderów. Pieniądze powinni dostać właśnie oni a nie te lenie z Giants. Pewnie gdyby nie mody niewiele osób zainteresowałoby się tą grą. Taki potencjał a gra zrobiona na kolanie.

17.06.2015 16:22
odpowiedz
lukasek8585
4
Junior

@montanaLacroix Co do optymalizacji to obalam twoje stwierdzenie. U mnie jest ona bardzo dobra. Jam mam przeciętnego PC'ta a FS 15 chodzi mi dobrze na maksymalnych ustawieniach graficznych.

02.08.2016 08:20
odpowiedz
kami127
2
Legionista

Czy pojdzie na kompie za 1000zł?

18.09.2016 00:42
KoxGamesPL
😃
odpowiedz
KoxGamesPL
6
Chorąży
8.0

Tania Gra , Nawet dobry Symulator ale nadal to nie to nie wciągała mnie tak bardzo.

Plusy :

+ Wciąga na Kilka Godzin
+ Realistyczne Traktory
+ Licencjonowane Marki
+ Dodawanie Modów
+ Multiplayer
+ Tania

Minusy :

- Grafika niezbyt ładna
- Optymalizacja też nie jest na wysokim poziomie
- Po kilku godzinach się nudzi

Gra jest tania , jesli chodzi o singiel to wciąga na kilka godzin. Ale multi może do tygodnia :) Moja ocena 8/10 nie najlepsza ale jest w moim top 10 gier na nudę :) Polecam

Jesli masz 13 to lepiej poczekaj na 17 ponieważ wprowadzony kilka poprawek orzaz nowych modeli ;)

post wyedytowany przez KoxGamesPL 2016-09-18 00:43:12
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze