Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 1 lipca 2011, 11:58

autor: Krystian Smoszna

Gra od 1985 roku i nadal mu się nie znudziło.

Plebiscyt na gry dekady - rok 2001

Od dłuższego czasu w naszej Encyklopedii widoczny jest specjalny przycisk, za pomocą którego możecie nominować wybrane tytuły do plebiscytu na najlepsze gry dziesięciolecia. Trwająca od kilku miesięcy zabawa powoli wkracza w decydującą fazę.

Od dłuższego czasu w naszej Encyklopedii widoczny jest specjalny przycisk, za pomocą którego możecie nominować wybrane tytuły do wielkiego plebiscytu na najlepsze gry dziesięciolecia. Trwająca od kilku miesięcy zabawa powoli wkracza w decydującą fazę, dlatego też postanowiliśmy przybliżyć Wam najciekawsze, naszym zdaniem, produkcje i pomóc w dokonaniu ewentualnego wyboru. Pamiętajcie, że do drugiego etapu zakwalifikuje się tylko sto gier i to od Was zależy ostateczny kształt listy.

Na początek kilka podstawowych zasad. W naszej zabawie mogą brać udział wyłącznie aktywni użytkownicy serwisu, a więc tacy, którzy posiadają konto (darmowa rejestracja tutaj). Każdy może nominować do drugiego etapu dowolną liczbę tytułów z lat 2001 – 2010. Aby to zrobić, należy odnaleźć grę w Encyklopedii i kliknąć na czerwonym przycisku „Nominuj ten tytuł”. Jeden głos daje jeden punkt – w wielkim finale weźmie udział dziesięć produkcji z każdego roku, które zdobyły największą liczbę punktów. Aktualne wyniki można podejrzeć na stronie plebiscytu.

  1. Plebiscyt na gry dekady gry-online.pl

2001

O roku 2011 mówi się, że obfituje w wielkie hity i nie jest to stwierdzenie pozbawione racji. Wystarczy spojrzeć w kalendarz wydawniczy, żeby się o tym przekonać – mamy dopiero lipiec, a za sobą premiery wielu znanych i co ważne, znakomitych tytułów. Podobnie było dziesięć lat temu, gdy serwis gry-online.pl inaugurował swoją działalność. Na rynku zadebiutowało sporo kapitalnych gier, zarówno tych kontynuujących znane serie: Grand Theft Auto III, Silent Hill 2 czy Sid Meier’s Civilization III, jak i zupełnie nowych: Max Payne, Gothic czy Devil May Cry. Wyłuskanie tych najbardziej wartościowych do łatwych nie należy (w końcu pamięć bywa zawodna), dlatego postanowiliśmy odrobinę Wam pomóc. Poniżej znajdziecie listę najlepszych naszym zdaniem produkcji z 2001 roku, które warto wziąć pod uwagę przy nominacjach w plebiscycie.

Aliens vs. Predator 2 – po niezbyt udanym pierwowzorze za kolejną grę opowiadającą o starciu słynnych filmowych potworów wzięło się zasłużone studio Monolith. Twórcy zapomnianej dziś serii Blood nie zawiedli, wskutek czego otrzymaliśmy pierwszorzędnego FPS-a, niedościgniony wzór, jeśli chodzi o batalię pomiędzy Ksenomorfami a Predatorami. Zaskakiwała pomysłami, wywoływała dreszcze i bez trudu przykuwała do monitora na długie godziny, zarówno w singlu, jak i w trybie multiplayer. Pierwsze arcydzieło w zestawieniu.

Arcanum: Of Steamworks and Magick Obscura – debiutanckie dzieło firmy Troika Games, która w swoich szeregach miała m.in. twórców drugiego Fallouta. Doświadczenie nabyte przy produkcji tamtej gry zaprocentowało – znam wielu, którzy uważają Arcanum za najlepsze RPG w historii elektronicznej rozrywki. Duży, otwarty świat, świetna fabuła, możliwość podejmowania wielu istotnych decyzji i fantastyczny steampunkowy klimat – mimo upływu lat nadal jest to produkt, który potrafi wyjąć kilka z dni życia.