Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 10 kwietnia 2008, 11:18

autor: Kuba

Kode5 - sprawozdanie

Kode5 to stawiana obok World Cyber Games i Electronic Sports World Cup światowa impreza, która w zdecydowanej mierze koncentruje się na tematyce e-sportu. Jej polska edycja miała miejsce w dniach 5-6 kwietnia.

Od kilku lat, a zwłaszcza po upadku Warsaw Game Show, najbardziej prestiżowa impreza dla graczy organizowana jest w Poznaniu. Po cichu liczyłem, że organizowany w warszawskim centrum handlowym Blue City event Kode5 pokona jakością i ilością atrakcji słynną Poznań Game Arena. Niestety – między tymi wydarzeniami różnica jest kolosalna. Nie ma co myśleć o jakimkolwiek porównywaniu.

Kode5 to stawiana obok World Cyber Games i Electronic Sports World Cup światowa impreza, która w zdecydowanej mierze koncentruje się na tematyce e-sportu. Tym razem i w debiutującej na polskim rynku edycji rozgrywek na najwyższym poziomie naturalnie nie zabrakło. Zgodnie z zapowiedziami jednak – mniej profesjonalni gracze z Warszawy i okolic mogli również spodziewać się kilku atrakcji związanych z promocją ciekawych gier, sprzętu i konsol. Impreza trwała dwa dni – weekend obejmujący 5 i 6 kwietnia. Mógł wejść każdy, kto uiścił stosowną opłatę w wysokości dziesięciu złotych. Otrzymana na rękę papierowa opaska upoważniała do wejścia zarówno w sobotę, jak i niedzielę. Warunek – nie można było jej zdjąć, a więc jakakolwiek próba kąpieli był w tej sytuacji dość utrudniona. Wątpliwe jednak jest, by ktoś poza e-sportowcami odczuwał potrzebę dwukrotnej wizyty.

Profesjonaliści rywalizowali ze sobą na dwóch platformach – Counter-Strike oraz Warcraft III. Tutaj realizacja wypadła na naprawdę bardzo dobrym poziomie, rozgrywka toczyła się w szybkim tempie i bez większych problemów natury na przykład technicznej. Ostatecznie w przypadku Counter-Strike’a niespodzianki nie sprawił zespół MeetYourMakers (składający się z byłych członków słynnego Team Pentagram, później PGSPokerStrategy) pokonując w wielkim finale Frag eXecutors. W kwestii RTS-a od Blizzarda – Tomasz „TeRRoR” Pilipiuk w iście mistrzowski sposób pokierował Nieumarłymi. W efekcie – wszyscy tryumfatorzy pojadą na wielki finał Kode5 do Moskwy. Naturalnie życzymy im powodzenia! Goście imprezy mogli obserwować e-sportowe rozgrywki zza specjalnych barierek tudzież na wielkim telebimie, przy którym zresztą skupiło się całkiem sporo osób. Chociaż akurat ten fakt mógł być spowodowany organizowanymi w pobliżu konkursami.