Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Źródło fot. Psy, reż. Włądysław Pasikowski, Studio Filmowe "Zebra" 1992; Porwanie Baltazara Gąbki, reż. Władysław Nehrebecki, Studio Filmów Rysunkowych 1969
i
Filmy i seriale 14 stycznia 2023, 09:30

autor: Jan Tracz

Kultowi złoczyńcy z polskich filmów i seriali

Tym razem prezentujemy najważniejszych antagonistów w historii polskiego kina. To postaci, które na zawsze zapisały się w naszej kinofilskiej świadomości. Czy znacie je wszystkie?

Zazwyczaj polskie kino nie kojarzy nam się z udanymi złoczyńcami. Ba, w ogóle nie pamiętamy, abyśmy na naszym rodzimym podwórku mieli jakiekolwiek postaci antagonistów czy wrogów. A jednak – dziś będziecie mieli okazję przeczytać artykuł, w którym udało nam się zebrać aż dziesięć różnorodnych postaci. To one na swój sposób definiowały filmy i seriale, w których miały szansę się pojawić. Zatem przekonajcie się sami, czy spodziewaliście się akurat tego typu złoczyńców!

Janusz Tracz – Plebania

Plebania, 2000–2012, TVP - Kultowi złoczyńcy z polskich filmów i seriali - dokument - 2023-01-10
Plebania, 2000–2012, TVP
  1. Kto zagrał: Dariusz Kowalski
  2. Rodzaj produkcji: serial
  3. Rok produkcji: 2000–2012
  4. Gdzie obejrzeć: TVP VOD

Zestawienie rozpoczynamy z tak zwanej „grubej rury”, ponieważ będzie o Januszu Traczu, najpotężniejszym gangsterze w historii całego uniwersum polskiego kina. Najnowsze filmy gangsterskie Maćka Kawulskiego to pikuś przy tym, co dzieje się w kultowym serialu Plebania. To tutaj Dariusz Kowalski wciela się w legendarnego złoczyńcę, który swoją popularnością podbił platformę YouTube. I nic dziwnego, Kowalski w swojej roli potrafi być niezwykle przekonujący (zważywszy na standardy Plebanii, jak i jej całkowity budżet). Często w nikczemny sposób intonuje niektóre kwestie, zakłada maskę w postaci lodowatego wyrazu twarzy i po prostu, niczym zawodowiec, robi swoje. To rzemieślnik, ale za to jaki.

W trakcie swojej „dwunastoletniej kariery” (tyle trwał sam serial) Janusz Tracz zdążył narobić wiele złego – swojego syna uczył mizoginii, naśmiewał się ze służącej, zdradzał żonę, rozprawiał się z podrzędnymi gangsterami, odebrał dobremu obywatelowi jego ojcowiznę, postawił grób żyjącej jeszcze matce czy zastraszał wszystkich tych, którzy chcieli zerwać z nim nieformalną współpracę. Polecam zapoznać się z tymi nieraz śmiesznymi – i na swój sposób „działającymi” – scenami na własne oczy, aby przekonać się, że legenda o tym gangsterze jest nie tylko prawdziwa, ale i wciąż żywa.