Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 13 czerwca 2022, 15:25

autor: Zbigniew Woźnicki

Czy Xbox Series S to najtańszy sposób na granie w najnowsze gry? Sprawdzamy

Xbox Series S to najtańsza konsola nowej generacji na rynku. Za niecałe 1400 złotych oferuje możliwość grania w wymagające gry. Ale czy na pewno? W tym tekście zobaczycie, jak mniejszy brat Xboksa Series X radzi sobie z najpopularniejszymi tytułami.

Aktualnie żeby grać w najnowsze gry, trzeba wyłożyć kilka tysięcy złotych na komputer, który będzie w stanie uruchomić tytuł w przyzwoitych ustawieniach jakości i ze stabilną liczbą klatek na sekundę. Co jednak zrobić, gdy nie posiadamy takich funduszy? Konsole obecnej generacji pozwalają na granie w nowości przy mniejszych zasobach finansowych i wśród nich niską ceną wyróżnia się Xbox Series S.

Sam posiadam go już ponad rok i przetestowałem garść gier, żeby sprawdzić, jak sprzęt poradzi sobie z, wydawałoby się, tytułami z najwyższej półki. Czy pozwoli na stabilną rozgrywkę przy zadowalającym kompromisie wizualnym? Zapraszam do lektury.

Czym jest Xbox Series S?

Jest to konsola dziewiątej generacji Microsoftu z niższej półki cenowej. Wyświetla obraz maksymalnie w 1440p, a nie 4K jak Xbox Series X. W przeciwieństwie do droższego brata, posiada też 512 GB pamięci wewnętrznej zamiast 1 TB. Konsola nie została również wyposażona w napęd na płyty i to pozwoliło zmniejszyć cenę urządzenia do 1400 zł. Wizualnie można ją rozpoznać po jednolitym, prostopadłościennym kształcie w białym kolorze oraz wielkiej czarnej osłonie głównego wentylatora w kolorze czarnym. W ten sposób da się łatwo odróżnić ją od jej starszego kuzyna, Xboksa One S, który był również budżetowym urządzeniem poprzedniej generacji (po wprowadzeniu na rynek Xboksa One X).

Myszka i klawiatura do Xboksa Series S

Podczas korzystania z konsoli nie musimy ograniczać się do gamepada. Urządzenie obsługuje myszkę i klawiaturę, nie wymagając przy tym dodatkowych programów. Wystarczy podpiąć peryferia do portów USB i gotowe. Pozwala to na wygodniejsze nawigowanie osobom, których głównym środowiskiem jest PC. Ponadto dzięki wbudowanej przeglądarce Microsoft Edge nie potrzebujemy komputera, aby surfować po sieci.

Część gier na Xboksie Series S wspiera granie na myszce i klawiaturze, w tym tytuły opisywane w naszym artykule: Outriders, Halo Infinite, Gears 5 czy Microsoft Flight Simulator. Wsparcie dla myszy i klawiatury sprawia, że nowy Xbox jest faktyczną alternatywą dla komputerów, pozwalającą grać tak jak lubimy, ale przy mniejszym nakładzie finansowym.

Cyberpunk 2077

Gatunek: RPG

Data premiery: 10 grudnia 2020

Dostępna aktualizacja dla konsol nowej generacji: tak

Co to jest Cyberpunk 2077?

Cyberpunk 2077 to gra RPG, której akcja toczy się w dystopijnej przyszłości. Rządy państw nie mają znaczenia i to korporacje decydują o losach świata oraz prowadzą wojny między sobą. Gracz wciela się w najemnika żyjącego w Night City, autonomicznym mieście, gdzie wszystko jest dozwolone, a policja nie radzi sobie z przestępczością. Gra charakteryzuje się atrakcyjną oprawą graficzną, a także swobodą w rozwoju postaci oraz angażującym systemem walki.

Jak z grą radzi sobie Xbox Series S?

Cyberpunk 2077 był grą niemal całkowicie niegrywalną na konsolach poprzedniej generacji, chyba że mieliśmy Xboksa One X. Xbox Series S jest urządzeniem o wiele tańszym i nie obsługuje 4K. Jak więc produkcja działa na sprzęcie za niecałe 1400 złotych? Bardzo dobrze. Przez cały okres grania miałem stabilne 30 fps (również przed patchem 1.5) i nawet większe eksplozje nie wywoływały przycinania obrazu.

Gra wygląda na okolice średnich ustawień z komputerów, ruch uliczny jest mocno ograniczony, a samochody oglądane z daleka to zwykłe sprite'y 2D, które zanikają, gdy zbliżamy się do teoretycznego korka. Nie spotkamy również dużej liczby przechodniów. Patch 1.5 nic nie zmienił w tej kwestii i jedyne, co poprawił, to działanie menusów – te funkcjonują teraz płynniej.

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077

Red Dead Redemption 2

Red Dead Redemption 2

Marvel's Guardians of the Galaxy

Marvel's Guardians of the Galaxy

Forza Horizon 5

Forza Horizon 5

Outriders

Outriders

Microsoft Flight Simulator

Microsoft Flight Simulator

Halo Infinite

Halo Infinite

Gears 5

Gears 5

Recenzja Xbox Series S - konsola dla ludzi, którzy nie interesują się grami
Recenzja Xbox Series S - konsola dla ludzi, którzy nie interesują się grami

Microsoft wypuszcza właśnie dwie nowe konsole – Xbox Series X i Xbox Series S. Ten drugi kosztuje zaledwie 1350 złotych, mniej niż Xbox One X. Jak działa ten sprzęt, dla kogo go zrobiono, czym zachwyca? Wydaje mi się, że znam odpowiedzi na te pytania

Dysk Xbox Series S zrobi na Tobie wrażenie... no chyba że masz PC
Dysk Xbox Series S zrobi na Tobie wrażenie... no chyba że masz PC

Nowa generacja konsol obiecywała różne rzeczy, a jedną z nich były superszybkie dyski SSD, które miały potężnie przyspieszyć ogólną pracę urządzeń. Ja mam już konsolę nowego pokolenia w domu i potwierdzam, jest szybko… zupełnie jak na pececie.