Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 24 kwietnia 2022, 09:30

autor: Marek Jura

Niedawno wieczny student, teraz jeszcze wieczniejszy fan RPG. Próbuje być Kingiem, ale nie potrafi.

Słynne seriale, które trwały za długo

Nie sposób wymienić wszystkich ciekawych seriali zakończonych na pierwszym sezonie. Tych naprawdę długich jest znacznie mniej. Trudno się dziwić – utrzymanie wysokiej jakości przez 8 czy 10 sezonów czasami po prostu przerasta możliwości twórców.

Nie wszystkie z seriali obecnych na tej liście zachwycały od pierwszego odcinka. Niektóre powtarzały utarte gatunkowe schematy, nie olśniewały wizualnymi fajerwerkami i zwyczajnie nudziły, od początku zbierając słabe recenzje. Większości udało się przynajmniej w pewnym okresie przyciągnąć przed mały ekran całkiem sporą widownię. Wszystkie łączy jednak to, że trwały za długo. Z różnych powodów po prostu lepiej by wyszły na znacznie szybszym zakończeniu.

Z Archiwum X (The X-Files)

The X-files, 1993, Chris Carter

  1. Rok emisji ostatniego odcinka: 2018
  2. Ile sezonów: 11
  3. Po ilu serial mógłby się skończyć: 6, góra 8
  4. Gdzie obejrzeć: CANAL+

Z Archiwum X to jeden z tych kultowych seriali lat 90., którym udało się powrócić w erze platform streamingowych. Ostatnie dwa sezony ukazały się ledwie kilka lat temu. Umiejscowienie akcji we współczesności dało twórcom ogromne możliwości, by wzbogacić scenariusz i umiejętnie połączyć stare z nowym. Niestety, potencjał tkwiący w serialu pozostał niewykorzystany. Wpływ na to mógł mieć jednak fakt, że Mulder i Scully (a potem już tylko ona) zaczęli przynudzać znacznie wcześniej.

Dziesiąty i jedenasty sezon w swojej przeciętności wciąż wydają się bowiem lepsze od kompletnie irracjonalnej (i nie mam tu bynajmniej na myśli pożądanej z punktu widzenia produkcji atmosfery tajemnicy i nadnaturalności) „dziewiątki”. Wyglądało toto bardziej jak fanfik niż historia napisana przez tych samych ludzi, którzy odpowiadali za sukces marki. Inna sprawa, że limit zwrotów akcji i emocjonalnych zawirowań został chyba po prostu wyczerpany.

Ostatnim sezonem, który został tak samo pozytywnie oceniony zarówno przez widzów jak i krytyków, pozostaje szósty (83% na Rotten Tomatoes; dla porównania – średnia dziewiątego to… 22%). Po słabszym piątym (i pełnometrażówce, która kontynuowała wątki z ostatnich jego odcinków), Mulder i Scully jeszcze raz zainteresowali widzów między innymi śledztwem w sprawie wybuchających głów, zamianą ciałami i przede wszystkim kolejną odsłoną starcia z Palaczem. Od tamtej chwili serial systematycznie obniżał loty, czego kulminacją stał się sezon dziewiąty.

Canal+ Premium kupisz tutaj

TWOIM ZDANIEM

Wolisz krótkie seriale czy tasiemce?

Krótko i na temat ma być!
65,4%
Wolę wielką i epicką narrację na wiele odcinków.
34,6%
Zobacz inne ankiety