filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 24 kwietnia 2022, 09:30

autor: Marek Jura

Słynne seriale, które trwały za długo

Nie sposób wymienić wszystkich ciekawych seriali zakończonych na pierwszym sezonie. Tych naprawdę długich jest znacznie mniej. Trudno się dziwić – utrzymanie wysokiej jakości przez 8 czy 10 sezonów czasami po prostu przerasta możliwości twórców.

Nie wszystkie z seriali obecnych na tej liście zachwycały od pierwszego odcinka. Niektóre powtarzały utarte gatunkowe schematy, nie olśniewały wizualnymi fajerwerkami i zwyczajnie nudziły, od początku zbierając słabe recenzje. Większości udało się przynajmniej w pewnym okresie przyciągnąć przed mały ekran całkiem sporą widownię. Wszystkie łączy jednak to, że trwały za długo. Z różnych powodów po prostu lepiej by wyszły na znacznie szybszym zakończeniu.

Z Archiwum X (The X-Files)

The X-files, 1993, Chris Carter

  1. Rok emisji ostatniego odcinka: 2018
  2. Ile sezonów: 11
  3. Po ilu serial mógłby się skończyć: 6, góra 8
  4. Gdzie obejrzeć: CANAL+

Z Archiwum X to jeden z tych kultowych seriali lat 90., którym udało się powrócić w erze platform streamingowych. Ostatnie dwa sezony ukazały się ledwie kilka lat temu. Umiejscowienie akcji we współczesności dało twórcom ogromne możliwości, by wzbogacić scenariusz i umiejętnie połączyć stare z nowym. Niestety, potencjał tkwiący w serialu pozostał niewykorzystany. Wpływ na to mógł mieć jednak fakt, że Mulder i Scully (a potem już tylko ona) zaczęli przynudzać znacznie wcześniej.

Dziesiąty i jedenasty sezon w swojej przeciętności wciąż wydają się bowiem lepsze od kompletnie irracjonalnej (i nie mam tu bynajmniej na myśli pożądanej z punktu widzenia produkcji atmosfery tajemnicy i nadnaturalności) „dziewiątki”. Wyglądało toto bardziej jak fanfik niż historia napisana przez tych samych ludzi, którzy odpowiadali za sukces marki. Inna sprawa, że limit zwrotów akcji i emocjonalnych zawirowań został chyba po prostu wyczerpany.

Ostatnim sezonem, który został tak samo pozytywnie oceniony zarówno przez widzów jak i krytyków, pozostaje szósty (83% na Rotten Tomatoes; dla porównania – średnia dziewiątego to… 22%). Po słabszym piątym (i pełnometrażówce, która kontynuowała wątki z ostatnich jego odcinków), Mulder i Scully jeszcze raz zainteresowali widzów między innymi śledztwem w sprawie wybuchających głów, zamianą ciałami i przede wszystkim kolejną odsłoną starcia z Palaczem. Od tamtej chwili serial systematycznie obniżał loty, czego kulminacją stał się sezon dziewiąty.

Canal+ Premium kupisz tutaj

Marek Jura

Marek Jura

W 2016 skończyłem filo na UAM-ie. Od tamtej pory recenzuję prozę, poezję, filmy, seriale i gry, z reguły dla GOLA-a (2020). Prowadziłem też własną firmę - projektowałem, składałem, testowałem i sprzedawałem planszówki. Lubię modować gry. Opublikowałem też kilka opowiadań, przygotuje swój debiutancki tom wierszy, pierwsze kroki w branży stawiałem jako newsman w lokalnym brukowcu (nie polecam). Trenuję sporty walki. I tak, wciąż próbuję zrobić Kamehamehę. Feminista, veganin, fan ananasa na pizzy, kociarz, nie lubi Bethesdy i Amazona, lubi Lovecrafta, Agenców TARCZY, P:T, Beksińskiego, Hollow Knigt, performance, sztukę abstrakcyjną i pierogi.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Wolisz krótkie seriale czy tasiemce?

Krótko i na temat ma być!
65,6%
Wolę wielką i epicką narrację na wiele odcinków.
34,4%
Zobacz inne ankiety