Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Filmy i seriale 18 listopada 2021, 09:30

autor: Marek Jura

Niedawno wieczny student, teraz jeszcze wieczniejszy fan RPG. Próbuje być Kingiem, ale nie potrafi.

Zapomniani mistrzowie Sith, przy których Vader to płotka

Ciemna Strona Mocy w kulturze popularnej utożsamiana jest najczęściej z Darthem Vaderem bądź Palpatine’em. W filmach uchodzili oni za zdecydowanie najpotężniejszych. W uniwersum nie brak jednak innych równie silnych anty-bohaterów i złoli.

Darth Bane

  1. Rasa: człowiek
  2. Lata życia: 1026–980 BBY
  3. Obecny status: bohater kanoniczny

W dzieciństwie dręczony przez swojego ojca i obwiniany przez niego o śmierć żony (ta zmarła przy porodzie), został przez niego pogardliwie określony mianem Bane’a. Przezwisko to przylgnęło to chłopca. Nieświadomie zabił on ojca za pomocą Mocy, a potem zatrudnił się jako górnik w kopalni. Dzięki niesamowitej tężyźnie fizycznej nikt nie był w stanie dorównać mu w walce ani osiągnąć podobnych co on rezultatów w pracy. Nie zaspokajało to jednak ambicji młodego Bane’a, który w końcu i tak na skutek splotu nieszczęśliwych okoliczności był zmuszony uciekać z planety.

Choć potrafił być bezwzględny i okrutny (w jednej z walk w czasie szkolenia zabił innego ucznia), często dręczyły go wyrzuty sumienia. W pewnym momencie sprawiło to, że wcześniej świetnie radzący sobie Bane został pokonany i dotkliwie poraniony przez innego Sitha. Kompletnie stracił wtedy ducha walki, oczekując jedynie śmierci. Nadzieję dała mu Githany – była Jedi, która wstąpiła do Bractwa Ciemności. Dziewczyna zdradziła mu tajniki panowania nad Mocą, wierząc przy tym, że ten pomoże jej w realizacji własnych celów.

Odzyskawszy swoją pozycję w Zakonie, Bane próbował go zreformować, przyjmując zresztą tytuł Darth. Jego nauczyciele jednak sprzeciwili się temu, uznając, że każdy Sith ma takie same prawa, a przyjęcie przez jednego tytułu wiąże się z nierównością i grozi rozpadem instytucji. Od tamtej chwili Bane dążył do zniszczenia struktur Bractwa. A kiedy prawie mu się to udało, zaczął realizować swoje cele najpierw samodzielnie, a potem wraz z uczennicą Darth Zannah, uskuteczniając wprowadzoną przez siebie Zasadę Dwóch, zgodnie z którą jednocześnie mogło istnieć tylko dwóch Sithów – mistrz i jego uczeń. Choć czekał na pokonanie przez Zannah długo, w końcu, w chwili kiedy już sam w to zwątpił, został przez nią zabity, zgodnie z nowo ustalonymi regułami Zakonu.

TWOIM ZDANIEM

Która trylogia Gwiezdnych wojen jest najlepsza?

"Stara trylogia" - Epizody IV-VI
63,3%
"Nowa trylogia" - Epizody I-III
32,9%
"Trylogia Disneya" - Epizody VII-IX
3,8%
Zobacz inne ankiety