Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 21 sierpnia 2021, 11:32

Uczta dla oczu - najładniejsze okładki gier wideo w historii

Coraz rzadziej kupujemy gry w pudełkach. Jeszcze rzadziej wybieramy grę, patrząc na okładki. Niektóre z nich to jednak małe dzieła sztuki, które warto wspomnieć.

Mówi się, żeby nie oceniać książki (lub w tym przypadku gry) po okładce. Nigdy nie wiadomo czy za brzydkim obrazkiem nie kryje się jakieś arcydzieło. W tym artykule zagram nieco na przekór temu powiedzeniu i zaprezentuję Wam najładniejsze (moim zdaniem) okładki gier wideo. Kolejność gier w tym zestawieniu jest losowa i nie ma formy rankingu. Poniższa lista nie ma rzecz jasna charakteru kompletnego i jeśli macie jakieś własne propozycje, to śmiało, dzielcie się nimi w komentarzach.

Diablo II

Prostota to czasem klucz do sukcesu. - Najładniejsze okładki gier wideo w historii - dokument - 2021-08-20
Prostota to czasem klucz do sukcesu.

INFORMACJE O GRZE

 1. Tytuł: Diablo II
 2. Data premiery: 29 czerwca 2000
 3. Platformy: PC
 4. Twórcy: Blizzard Entertainment

Drugie Diablo miało piekielnie trudne zadanie – sprostać oczekiwaniom fanów pierwszej części. Okazało się, że udało się to zrobić doskonale, a gracze pokochali „dwójkę” do tego stopnia, że wielu zagrywa się w nią do dziś. Blizzard postanowił nawet odświeżyć kultową grę i już 23 września 2021 roku zagramy w odświeżoną wersję nazwaną Diablo II: Resurrected.

 1. Więcej o grze Diablo II

Final Fantasy VI

Japończycy potrafią tworzyć piękne obrazki. - Najładniejsze okładki gier wideo w historii - dokument - 2021-08-20
Japończycy potrafią tworzyć piękne obrazki.

INFORMACJE O GRZE

 1. Tytuł: Final Fantasy VI
 2. Data premiery: 2 kwietnia 1994
 3. Platformy: SNES, GameBoy Advance, PC, PlayStation, PlayStation 3, Android, iOS, PSP, PS Vita
 4. Twórcy: Square Soft

Final Fantasy VI to jedna z najlepiej ocenianych przez fanów i recenzentów część kultowej serii. Gracze poznają w tej odsłonie konflikt pomiędzy podbijającym świat Imperium, a buntowniczą frakcją rebeliantów, określających siebie jako Returners. W grze znajduje się aż 14 grywalnych postaci, z których każda ma swoje motywacje i charakter oraz dysponuje unikalnymi zdolnościami. Z dzisiejszej perspektywy ważne jest to, że w Final Fantasy VI zagracie niemal na każdej dostępnej platformie.

 1. Więcej o grze Final Fantasy VI

Ultima V: Warriors of Destiny

Po zniknięciu Lorda Britisha świat stał się mroczny, ale okładka prezentuje się wręcz olśniewająco. - Najładniejsze okładki gier wideo w historii - dokument - 2021-08-20
Po zniknięciu Lorda Britisha świat stał się mroczny, ale okładka prezentuje się wręcz olśniewająco.

INFORMACJE O GRZE

 1. Tytuł: Ultima V: Warriors of Destiny
 2. Data premiery: 15 czerwca 1988
 3. Platformy: PC, NES
 4. Twórcy: Origin Systems

W piątej części uwielbianej przez fanów serii gier RPG gracz stawiany jest przed arcytrudnym zadaniem odbicia Lorda Britisha z lochów, w które wpędzili go czarnoksiężnicy. Ultima V wprowadziła także kilka ciekawych rozwiązań takich jak rozbudowane charakterystyki postaci czy ulepszone interakcje z NPC-ami.

 1. Więcej o grze Ultima V

Doom

Pierwsze starcie z siłami piekła wyglądało znakomicie. - Najładniejsze okładki gier wideo w historii - dokument - 2021-08-20
Pierwsze starcie z siłami piekła wyglądało znakomicie.

INFORMACJE O GRZE

 1. Tytuł: Doom
 2. Data premiery: 10 grudnia 1993
 3. Platformy: PC, PlayStation, PlayStation 4, Xbox 360, Xbox One, Android, iOS, Switch, GameBoy Advance, SNES i dziesiątki innych portów.
 4. Twórcy: id Software

Pierwszą część serii, która utrwaliła fundamenty gatunku gier FPS zna prawdopodobnie każdy gracz. Doom był w swoim czasie rewolucyjny i pozwalał na zabawę w fantastycznej (jak na tamte lata) oprawie graficznej. Do tego dochodziły znakomity jak na tamte czasy feeling broni i kreatywne projekty przeciwników. Co więcej pierwszy Doom stał się niesamowicie popularny wśród społeczności moderskiej i był już uruchomiony na kalkulatorze, smart-lodówce, czy nawet bankomacie.

 1. Więcej o grze Doom
TWOIM ZDANIEM

Czy przywiązujesz wagę do okładek gier?

Tak
60,1%
Nie
39,9%
Zobacz inne ankiety
Diablo II

Diablo II

Dishonored

Dishonored

Heavy Rain

Heavy Rain

Dead Space (2008)

Dead Space (2008)

Halo 3: ODST

Halo 3: ODST

Gravity Rush

Gravity Rush

Pathologic

Pathologic

Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty

Metal Gear Solid 2: Sons of Liberty

Kolekcjonowanie gier może zmienić się w zbieranie bezużytecznego plastiku
Kolekcjonowanie gier może zmienić się w zbieranie bezużytecznego plastiku

Problemy z trwałością nośników danych mogą wkrótce spowodować, że z potężnych kolekcji pudełkowych wersji gier pozostanie jedyna ogromna sterta bezużytecznych śmieci. Czy problem faktycznie istnieje, a może mamy do czynienia z przesadzoną histerią?

Nie uwierzycie, ile się zarabia na kolekcjonerkach Wiedźmina
Nie uwierzycie, ile się zarabia na kolekcjonerkach Wiedźmina

Chcielibyście położyć swoje ręce na edycji kolekcjonerskiej Wiedźmina, ale w sklepach już dawno jej nie ma? Spokojnie, internet jest ich pełen, ale lepiej dwa razy sprawdźcie zawartość swoich portfeli, zanim dokonacie zakupu.