Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Cyberpunk 2077 Publicystyka

Publicystyka 1 grudnia 2020, 14:47

8 rzeczy z innych gier, które chciałbym zobaczyć w Cyberpunku 2077

Jaki będzie Cyberpunk 2077? Jeszcze nie mamy pojęcia. Wiemy za to, jakie rozwiązania i mechaniki twórcy z CDPR mogliby podpatrzeć z innych gier i umieścić w swojej – teraz lub w ramach późniejszych aktualizacji.

Zaczął się grudzień, a więc prawie nadeszła wiekopomna chwila. Chwila! „Wiekopomna” – bo chodzi o premierę chyba najbardziej oczekiwanej gry ostatnich lat, i to nie tylko w naszym kraju. A „prawie” – bo do debiutu Cyberpunka 2077 zostało już tylko tradycyjne ostatnie odliczanie, okrągłych 10, 9, 8 dni... W takich okolicznościach można już chyba oficjalnie uznać sezon na wysyp artykułów o Cyberpunku za otwarty.

Chętnie zobaczylibyśmy opcję zwykłego zwiedzania uniwersum Cyberpunka, bez misji, strzelania i fabuły, za to z jakimś ciekawym wirtualnym przewodnikiem. - 8 rzeczy z innych gier, które chciałbym zobaczyć w Cyberpunku 2077 - dokument - 2020-12-01
Chętnie zobaczylibyśmy opcję zwykłego zwiedzania uniwersum Cyberpunka, bez misji, strzelania i fabuły, za to z jakimś ciekawym wirtualnym przewodnikiem.

A skoro samej gry jeszcze nie ma w sprzedaży, nie wiemy o niej wszystkiego, nie wiadomo, czym nas zaskoczy lub rozczaruje, popuśćmy trochę wodze fantazji i sprawdźmy, co takiego w Cyberpunku 2077 mogłoby się jeszcze znaleźć. Jakie ciekawe rozwiązania i mechaniki, które ostatnio się spodobały i dobrze zadziałały w paru innych produkcjach, mogłyby sprawdzić się także w Night City.

Wiadomo, że trochę sobie tutaj gdybamy, trochę teoretyzujemy i wcale nie mamy pewności, czy cokolwiek z tej listy rzeczywiście sprawdziłoby się w Cyberpunku. Być może część takich funkcji pojawi się kiedyś dzięki modom? Skoro jednak oczekiwania wobec gry twórców Wiedźmina i tak są niebotyczne, wywindujmy je jeszcze bardziej! Co jeszcze, oprócz wciągającej fabuły, satysfakcjonującej rozgrywki czy ciekawych mechanik RPG mogłaby mieć taka idealna edycja Cyberpunka 2077?

Tryb edukacyjny z Assassin’s Creed

Tryb edukacyjny w ostatnich odsłonach serii Assassin’s Creed okazał się bardzo dobrym rozwiązaniem. W ciekawy sposób prezentował to, co zwykle poukrywane było w nudnych tekstach codexów czy w znajdźkach. Dzięki temu niemal każdy pokusił się o sprawdzenie chociażby paru faktów i ciekawostek na temat czasów, w jakich toczy się akcja gry. Rozwiązanie to okazało się tak dobre, że wykorzystywano je nawet podczas szkolnych lekcji, co zapewne zwiększyło poziom atrakcyjności tych zajęć.

No dobrze, ale jaki niby okres historyczny miałby przybliżać Cyberpunk 2077? Żaden – bo tryb ten można przecież wykorzystać i do innych rzeczy. A dzieło studia CDPR bazuje na solidnych korzeniach – wydanej 30 lat temu papierowej fabularnej grze RPG Cyberpunk 2020 Mike’a Pondsmitha i jej całym uniwersum. Zapewne wielu graczy po przygodzie z CP2077 zaciekawi się tą pierwszą wersją, więc swego rodzaju przewodnik po świecie fabularnego Cyberpunka w formie wycieczki z kimś oprowadzającym nas po Night City, bez zajmowania się misjami, strzelaniem i fabułą, mógłby być równie ciekawy i potrzebny jak lekcje historii w „Asasynie”. Nie jest to rzecz kluczowa, niezbędna w dniu premiery, ale w przyszłym roku (w ramach jakiejś aktualizacji) byłby to z pewnością dodatek wart uwagi.

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Jaki dubbing wybierzesz w Cyberpunku 2077?

Polski
42,7%
Angielski
55,9%
Inny
1,4%
Zobacz inne ankiety
Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077

4 rzeczy, których GTA 6 może nauczyć się od Cyberpunka 2077
4 rzeczy, których GTA 6 może nauczyć się od Cyberpunka 2077

Wielkie miasto, samochody, strzelaniny – te rzeczy na pewno łączą Cyberpunka i GTA. W prawie ośmioletniej już grze Rockstara widać oznaki starości, co więc mogłoby podpatrzeć GTA 6 od produkcji RED-ów?

Cyberpunk 2077 kontra świat - ile jest w nim z GTA i Deus Ex?
Cyberpunk 2077 kontra świat - ile jest w nim z GTA i Deus Ex?

CD Projekt Red może utrzymywać, że Cyberpunk 2077 to przełomowe, bezprecedensowe zjawisko, ale prawda jest taka, że ta gra wzrosła na ramionach olbrzymów – zwłaszcza serii GTA i Deus Ex. Przyjrzyjmy się bliżej, jak CP2077 wypada na ich tle.

Ile kosztuje kebab w Night City – twórcy Cyberpunka 2077 odpowiadają na Wasze pytania
Ile kosztuje kebab w Night City – twórcy Cyberpunka 2077 odpowiadają na Wasze pytania

System rozwoju postaci, dzielnice, gangi, aktywności poboczne, fabuła - jest tyle rzeczy, o które można zapytać twórców Cyberpunka 2077. Porozmawialiśmy z Mateuszem Tomaszkiewiczem z CD Projekt RED i poznaliśmy wiele nowych szczegółów nadchodzącego hitu.