Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Filmy i seriale

Filmy i seriale 1 września 2020, 09:30

autor: Karol Laska

Najlepsze filmy wojenne, po których zostaniesz pacyfistą

Wojna to najgorszy rodzaj globalnej katastrofy, którą sprowadziła na siebie ludzkość. Filmowcy wykorzystali jednak to tragiczne zjawisko do opowiedzenia masy dających do myślenia historii. Wybraliśmy te najmocniej oddziałujące na emocje.

Jeżeli prześledzimy całą starożytność, średniowiecze, a także późniejsze epoki, to trudno nam będzie nie zauważyć, że zostały one określone przez wszelkiego rodzaju konflikty. Od lokalnych utarczek o ziemię, poprzez skandynawskie podboje terytorialne, aż po prawdziwe akty szaleństwa pokroju bitwy pod Termopilami. Od zawsze jednak panowała jedna i ta sama zasada – kiedy nie potrafisz dojść do porozumienia, to wyciągasz szable, działa i idziesz na front.

XX wiek miał uciec od tej przestarzałej mentalności władców oraz polityków na całym świecie i postawić na szeroko pojęty rozwój. Modernizacja każdej dziedziny życia oraz uprzemysłowienie społeczeństwa miały być wspólnymi celami każdego kraju, nikt przecież nie chciał stać w miejscu. Cóż, skończyło się na dobrych intencjach i dwóch wojnach światowych. Klasyka gatunku.

Każda z bitew niesie ze sobą masę ofiar. A my coś o tym wiemy – tekst nieprzypadkowo ukazuje się 1 września, w rocznicę wybuchu II wojny światowej. Część nieboszczyków powiedziałaby, że zginęła w imię „czegoś”, a reszta siedziałaby cicho, w głębi serca zdając sobie sprawę z bezsensu swoich działań. Tragiczne oblicze wojny niesie ze sobą szereg nad wyraz aktualnych dylematów moralnych, które nie mogły przejść bez echa w tak bezpośredniej i obrazowej dziedzinie sztuki jak film. Postanowiliśmy zebrać do kupy najmocniejsze tytuły batalistyczne, potrafiące uchwycić w tej ciągłej wymianie ognia to, co najważniejsze – pierwiastek ludzki.

TWOIM ZDANIEM

Filmy o której wojnie wolisz oglądać najbardziej?

II Wojna Światowa
71,4%
Wojna w Wietnamie
13,4%
I Wojna Światowa
11,4%
Wojna w Afganistanie
2%
Wojna w Iraku
1,7%
Zobacz inne ankiety
Najlepsze polskie filmy historyczne, które trzeba znać
Najlepsze polskie filmy historyczne, które trzeba znać

Za kilka dni rocznica bitwy pod Grunwaldem. Wraz z nią wracają myśli o wojnie, historii. Krwawe wydarzenia możemy bezpiecznie przeżywać z pomocą wspomnień dziadków, książek, gier – i filmów. Prezentujemy te polskie, które się nie zestarzały.

Seriale historyczne, z którymi zdasz maturę
Seriale historyczne, z którymi zdasz maturę

W erze wszędobylskiej fikcji bardzo często zapominamy o tym, że pomysł rodzi się na podstawie faktu. Dziś zaprezentujemy Wam dziesięć seriali osadzonych w konkretnych realiach historycznych i starających się o autentyzm.

Najlepsze seriale historyczne na Netflixie i HBO GO
Najlepsze seriale historyczne na Netflixie i HBO GO

Na kanwie wydarzeń historycznych powstało wiele zajmujących opowieści, także tych, które posłużyły za fabułę seriali. Dziś prezentujemy te, które wydały nam się najciekawsze spośród dostępnych na Netflixie i HBO GO.