Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

The Last of Us: Part II Kompendia

Kompendia 18 grudnia 2019, 11:01

autor: Ender

Wszystko o The Last of Us 2 - premiera, edycja kolekcjonerska, cena

Kompendium informacji na temat gry The Last of Us: Part 2, będącej kontynuacją przebojowej produkcji studia Naughty Dog z 2013 roku. Artykuł będzie na bieżąco aktualizowany zarówno przed, jak i po premierze gry.

The Last of Us Part 2 zadebiutuje w sklepach 29 maja 2020 roku. - Wszystko o The Last of Us 2 - premiera, edycja kolekcjonerska, cena - dokument - 2020-06-23
The Last of Us Part 2 zadebiutuje w sklepach 29 maja 2020 roku.

The Last of Us ukazało się w 2013 roku i z miejsca zaskoczyło fanów studia Naughty Dog, które do tej pory na PlayStation 3 przywiązane było do serii Uncharted. Mimo tego, że gra trafiła na siedmioletnią już wtedy konsolę, w wielu miejscach przeskoczyła wysoką graficzną poprzeczkę postawioną przez trzy odsłony przygód Nathana Drake'a. Dzięki swojej filmowej naturze, wciągającej fabule, a także unikalnemu przedstawianiu postapokaliptycznej Ameryki, tytuł zgarnął niezliczone nagrody i pochwały, zarówno od branżowych krytyków, jak i kilku milionów przeciętnych odbiorców. Ostatecznie druga część The Last of Us została zapowiedziana w grudniu 2016 roku podczas imprezy PlayStation Experience, otrzymując tytuł The Last of Us: Part II. Zobaczyliśmy wówczas pierwszy filmowy teaser, który przedstawił nam starszą o kilka lat Ellie, a także jej opiekuna Joela. Kolejna porcja informacji pojawiła się natargach E3 2018, na których jedna czwarta blisko dwugodzinnej prezentacji Sony została poświęcona grze. W 2019 roku Sony zrezygnowało z organizacji konferencji prasowych na dużych targach, takich jak E3, gamescom i TGS. W zamian za to zaczęło publikować w sieci kilkunastominutowe programy o nazwie State of Play; State of Play z 24 września japońska spółka podzieliła się masą nowych szczegółów na temat gry.

Aktualizacja #7 (23 czerwca 2020): Kompendium zostało rozszerzone o informacje na temat premiery oraz recenzji i odbioru gry przez fanów.

Aktualizacja #6 (5 maja 2020): Kompendium zostało rozszerzone o informacje na temat nowej daty premiery gry, a także kontrowersji narosłych wokół wycieku jej fabuły.

Aktualizacja #5 (18 grudnia 2019): Kompendium zostało zaktualizowane o nowe szczegóły na temat gameplayu oraz edycji kolekcjonerskich i rozszerzonych.

Aktualizacja #4 (8 listopada 2019): Kompendium zostało rozszerzone o informacje na temat nowej daty premiery tytułu.

Aktualizacja #3 (28 września 2019): Kompendium zostało rozszerzone o nowe informacje na temat tytułu, w tym jego datę premiery, które pojawiły się pod koniec września 2019 roku.

Aktualizacja #2 (11 lipca 2018): Kompendium zostało rozszerzone o nowe informacje na temat gry, które pojawiły się na targach E3 2018.

Aktualizacja #1 (23 maja 2018): Kompendium zostało rozszerzone o wszystkie informacje na temat gry, które pojawiły się przed targami E3 2018.

Data premiery, wyciek fabuły i kontrowersje wokół gry

Pierwotnie datę premiery wyznaczono na 21 lutego 2020 roku. Pod koniec października 2019 roku w sieci pojawiły się plotki o zmianie terminu premiery gry, które zostały opublikowane przez Jasona Schreiera z serwisu Kotaku. Ku niezadowoleniu fanów zostały one wkrótce potwierdzone przez Neila Druckmanna, wiceprezesa Naughty Dog. Data debiutu The Last of Us 2 została przesunięta o trzy miesiące i wyznaczona na 29 maja 2020 roku. Według Druckmanna, jego zespół zdecydował się na takie rozwiązanie, by zapewnić sobie nieco więcej czasu na doszlifowanie produkcji i zapewnienie fanom rozgrywki na najwyższym poziomie tak, by była ona pozbawiona błędów oraz usterek technicznych.

Niestety na początku kwietnia debiut tytułu przesunięto na bliżej nieokreślony termin. Według Sony, zmiany te wynikały z zataczającej coraz szersze kręgi pandemii koronawirusa, która uniemożliwiała dystrybucję odpowiedniej liczby fizycznych egzemplarzy gry. W kolejnych tygodniach o The Last of Us 2 stało się ponownie niezwykle głośno z powodu ogromnego wycieku materiałów z rozgrywki oraz przerywników fabularnych, zdradzających zakończenie historii gry. Najwięcej emocji wśród fanów wzbudziły kontrowersyjne decyzje scenarzystów i deweloperów co do losów bohaterów, a także narracyjnej konstrukcji tytułu. Sony i Naughty Dog zareagowały bardzo nerwowo na przecieki, między innymi atakując dyskutujących na ten temat youtuberów oraz streamerów.

Początkowo spekulowano, że za przeciekami stoi zdesperowany były pracownik Naughty Dog, który chciał odegrać się za niewypłaconą mu pensję. Dodajmy, że w 2020 roku wyszło na jaw, że w studiu panują niezwykle trudne i toksyczne warunki pracy, a jego kierownictwo nie radzi sobie z zarządzaniem ludźmi oraz projektami i pod tym względem nie spełnia nawet niskich standardów, z których znana jest branża. Według deweloperów, wyciek najprawdopodobniej był efektem ataku hakerów na ich serwery. W obliczu PR-owej katastrofy, na początku maja Sony ponownie zmieniło zdanie, co do daty premiery produkcji, wyznaczając ją ostatecznie na 19 czerwca 2020 roku.

The Last of Us: Part II

The Last of Us: Part II