Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 5 grudnia 2019, 15:02

autor: Bartosz Świątek

Najlepsze gry strategiczne 2019 roku – wybór redakcji

W 2019 roku na rynku pojawiło się sporo bardzo odmiennych gier strategicznych. Coś dla siebie znajdą zarówno fani turowych behemotów 4X i Grand Strategy, jak i osoby lubujące się w nieco mniejszej skali. Nie zabrakło też strategii ekonomicznych.

Strategie to bez wątpienia jeden z najbardziej niejednorodnych gatunków gier komputerowych. Termin „gra strategiczna” obejmuje zarówno dynamiczne RTS-y pokroju StarCrafta 2, olbrzymie produkcje typu 4X i grand strategy, które często przytłaczają poziomem szczegółowości oraz liczbą detali, ich uproszczone warianty (np. tytuły z cyklu Total War), jak i... symulatory ekonomiczne, które w gruncie rzeczy są zupełnie inną parą przysłowiowych kaloszy.

W takiej mnogości podgatunków i konwencji bardzo łatwo się pogubić, szczególnie że niektóre rodzaje gier strategicznych nie wymagają wielkiego budżetu, w związku z czym na rynek trafia olbrzymia liczba mniejszych i większych produkcji. By trochę ułatwić Wam orientację w tym typie wirtualnej rozrywki, przygotowaliśmy zestawienie, w którym znajdziecie 12 – naszym zdaniem – najlepszych tytułów strategicznych wydanych w kończącym się powoli 2019 roku.

BRAKUJE CZEGOŚ?

Grałeś w jakąś dobrą strategię z 2019 roku, której tu nie wymieniliśmy? Podziel się w komentarzu tytułem i napisz koniecznie, dlaczego warto zagrać.

Unity of Command 2 – siła prostoty

W SKRÓCIE

  1. Producent i wydawca: 2x2 Games
  2. Platformy: PC
  3. Premiera: 12 listopada

Unity of Command II to kontynuacja drugowojennej strategii turowej z 2011 roku. Tym razem otrzymujemy szansę wybrania się na front zachodni – kontrolując wojska aliantów, bierzemy udział w historycznych bitwach lub w alternatywnych wersjach rzeczywistych wydarzeń, uprzednio zdefiniowanych przez twórców gry.

Pod względem mechaniki jest to dość typowa strategia turowa, choć na tle konkurencji zdecydowanie wyróżnia ją unikatowy system odwzorowujący wpływ zaopatrzenia i logistyki na możliwości bojowe armii. Zabawa toczy się ma mapie, którą oglądamy z perspektywy izometrycznej.

Poza planowaniem strategii wojennej musimy też rozwijać swoją kwaterę główną, dzięki czemu uzyskujemy dostęp do kolejnych możliwości – to nowy pomysł, którego nie było w poprzedniej części cyklu. Ciekawym usprawnieniem jest także zwiększenie roli wywiadu – możemy brać do niewolili wrogich żołnierzy, a ci zdradzają nam rozmieszczenie najbliższych sił strony przeciwnej.

Unity of Command II to udana, choć nie przełomowa, turowa strategia w realiach drugiej wojny światowej, która z pewnością zapewni Wam dziesiątki godzin zabawy.

TWOIM ZDANIEM

Czy gry ekonomiczne to według Ciebie też strategie?

Tak
88,7%
Nie
11,3%
Zobacz inne ankiety
Anno 1800: Console Edition

Anno 1800: Console Edition

Age of Empires II: Definitive Edition

Age of Empires II: Definitive Edition

Total War: Three Kingdoms

Total War: Three Kingdoms

Imperator: Rome

Imperator: Rome

Fire Emblem: Three Houses

Fire Emblem: Three Houses

Age of Wonders: Planetfall

Age of Wonders: Planetfall

Battlefleet Gothic: Armada 2

Battlefleet Gothic: Armada 2

Crossroads Inn

Crossroads Inn

Field of Glory: Empires

Field of Glory: Empires

Unity of Command II

Unity of Command II

Najlepsze stare gry strategiczne - nasze top 20 klasyków
Najlepsze stare gry strategiczne - nasze top 20 klasyków

Przygotujcie się na podróż w czasie. Dziś przygotowaliśmy dla Was zestawienie dwudziestu klasycznych retro strategii, które w większości wciąż można bezproblemowo zakupić i ograć.

Najlepsze gry strategiczne 2020 - 10 strategii wartych naszego czasu
Najlepsze gry strategiczne 2020 - 10 strategii wartych naszego czasu

W kończącym się powoli roku na rynku pojawiło się sporo bardzo odmiennych gier strategicznych. Każdy znajdzie coś dla siebie. Pytanie tylko, na które tytuły warto zwrócić uwagę?

Przegapione strategie 2019 roku, które warto znać
Przegapione strategie 2019 roku, które warto znać

Lubicie gry strategiczne, ale graliście już we wszystkie głośne tytuły? Dziś podpowiemy, na które mniejsze produkcje 2019 roku warto zwrócić uwagę.