Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 22 lipca 2019, 14:27

autor: Czarny Wilk

Bez umiaru pożre gry oraz filmy, nie pogardzi też soczystym komiksem albo dobrze upieczonym serialem.

Tych gier nie odpalisz na Steamie – lista tytułów, które go omijają

Nie tylko Metro dokonało exodusu ze Steama. Przyglądamy się grom, których próżno szukać na platformie Valve, mimo że z różnych względów spodziewalibyśmy się je tam znaleźć.

Rozpoczęty parę lat temu exodus wybranych gier ze Steama za sprawą ofensywy Epic Games Store stał się znacznie bardziej zauważalny i obecnie regularnie dowiadujemy się o kolejnych tytułach, które nie trafią na platformę Valve. Zgodnie z przypuszczeniami mijające miesiące udowadniają, że nie jest to chwilowa moda, a trend coraz bardziej przybierający na sile.

W przypadku części gier, gdy na przykład producent nowej marki decyduje o jej wyłączności na swojej własnej platformie, jest to normalne. Ale gdy mowa o kontynuacji cyklu, którego poprzednie odsłony mogliśmy dotąd bez problemu kolekcjonować na Steamie, taki ruch potrafi rozczarować, podobnie jak porzucenie tej platformy przez twórców niezależnych, nieposiadających własnych launcherów, którzy wcześniej swoje dzieła udostępniali wszędzie. Takie tytuły zdaniem wielu graczy powinny znaleźć się na Steamie – i to im poświęcony jest ten artykuł, w którym nie tylko przybliżamy pokrótce wielkich nieobecnych platformy Valve, ale też wskazujemy szanse na to, że mogą oni kiedyś na nią wrócić.

UWAGA! CYKLICZNOŚĆ!

Artykuł będzie aktualizowany w miarę pojawiania się nowych gier omijających Steama (oraz gdy dotychczasowe „exclusive’y” innych platform jednak dotrą do klienta firmy Valve).

Aktualizacja #1

25 marca dodaliśmy do listy grę Phoenix Point oraz najważniejsze tytuły, których wyłączność dla Epic Games Store została ogłoszona w trakcie Game Developers Conference 2019. Są to: The Sinking City, Control, The Outer Worlds oraz Ancestors: The Humankind Odyssey.

Aktualizacja #2

Tuż po pierwszej aktualizacji tekstu Bethesda ogłosiła, że jej nadchodzące gry pojawią się także na Steamie. Dlatego z tekstu usunęliśmy Rage’a 2. Dziś już wiemy, że tytuł ten zadebiutuje jednocześnie w sklepie wydawcy i na platformie Valve.

Aktualizacja #3

17 maja dodaliśmy do listy Borderlands 3, Anno 1800 oraz Observation.

Aktualizacja #4

22 lipca dodaliśmy do listy następujące gry: Auto Chess, Chivalry 2, Rune II, Outer Wilds, Ghost Recon Breakpoint, Shenmue III, Twin Mirror, Zombie Army 4 oraz Watch Dogs Legion.

Twin Mirror

Gra będzie dostępna na platformie: Epic Games Store

Twin Mirror to nowa narracyjna przygodówka studia Dontnod, znanego z umiarkowanie udanego Vampyra oraz zdecydowanie udanego Life Is Strange. Pod względem klimatu i założeń fabularnych produkcja ta budzi natomiast sporo skojarzeń z innym przedstawicielem swojego gatunku, Fahrenheitem: Indigo Prophecy z 2005 roku.

Wcielimy się w Samuela, który budzi się w pokoju hotelowym ubrany w zakrwawioną koszulę i nie pamięta, co robił zeszłej nocy. Zagadkę rozwiążemy, eksplorując lokacje, rozmawiając z innymi postaciami, podejmując trudne decyzje wpływające na przebieg fabuły... oraz przenosząc się do umysłu bohatera, w którym abstrakcyjna (nie)rzeczywistość zapewni dodatkowe wyzwania i wrażenia.

SZANSE NA PREMIERĘ NA STEAMIE

Twin Mirror będzie dostępne na wyłączność na platformie Epic Games Store przez 12 miesięcy od debiutu, aktualnie zaplanowanego na rok 2020. Po tym okresie, a więc najprawdopodobniej w 2021 roku, tytuł powinien pojawić się na Steamie

  1. Więcej o grze Twin Mirror

I TY, TETRISIE, PRZECIWKO NAM?

Tetris to gra, której kolejne edycje i wydania trafiały przez dziesięciolecia na wszystkie konsole i systemy operacyjne. Bardzo doceniana najnowsza wersja – Tetris Effect, dostępna na PC będzie jednak jedynie w Epic Store. Przypomnijmy, że wcześniej ten tytuł robił wrażenie na właścicielach konsol PlayStation 4, a zwłaszcza tych, którzy posiadają także gogle PS VR.

TWOIM ZDANIEM

Uważasz, że potrzebujemy na rynku konkurencji dla Steama?

Tak
54,6%
Nie
45,4%
Zobacz inne ankiety
Fallout 76

Fallout 76

Metro Exodus

Metro Exodus

The Walking Dead: The Final Season

The Walking Dead: The Final Season

Tom Clancy's The Division 2

Tom Clancy's The Division 2

RAGE 2

RAGE 2

Call of Duty: Black Ops IIII

Call of Duty: Black Ops IIII

Halo Wars 2

Halo Wars 2

Ashen

Ashen

Unreal Tournament

Unreal Tournament

Hello Neighbor: Hide and Seek

Hello Neighbor: Hide and Seek

Każdy sobie Steama skrobie – czemu Fallout 76 ominie Steama?
Każdy sobie Steama skrobie – czemu Fallout 76 ominie Steama?

Kolejni wielcy wydawcy rezygnują ze współpracy ze Steamem, zamiast tego promując swoje własne platformy sprzedażowe i ekosystemy do odpalania gier. Czy i dlaczego Steam stanie się platformą dla indyków piszemy w tym tekście.

Zmierzch Steama? Netflix gier wideo coraz bliżej, a Valve milczy
Zmierzch Steama? Netflix gier wideo coraz bliżej, a Valve milczy

Choć dziś pozycja Steama wydaje się niezagrożona, istnieje możliwość, że w ciągu najbliższych kilkunastu lat spotka go podobny los, jaki on sam zgotował pudełkowym wersjom gier.