Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikLogicznePS4
Okładka Tetris Effect (PS4)

Tetris Effect PS4

Produkcja oparta na licencji najsłynniejszej gry wideo w historii. Tetris Effect czerpie garściami nie tylko z dzieła Aleksieja Pażytnowa, lecz także z projektów, których autorem jest Tetsuya Mizuguchi.

Logiczne | tetris | elementy zręcznościowe | 2.5D | eksperymentalne/artystyczne | PlayStation VR | rzeczywistość wirtualna | tytuły ekskluzywne PlayStation

Sony PlayStation 4
Okładka Tetris Effect (PS4)

Polskie napisy

Angielskie napisy

data premiery gry w wersji PS4:

9listopada2018

9listopada2018

pudełko PL

9listopada2018

PSN

Tetris Effect jest hybrydą gry logicznej i zręcznościowej, opartą na licencji legendarnego Tetrisa – jednej z najsłynniejszych gier wideo w historii, opracowanej w 1984 przez Aleksieja Pażytnowa, która przez lata doczekała się rozmaitych wcieleń. Produkcja powstała z myślą o platformie PS4, a została stworzona przez studia Resonair i Monstars. Jej wydaniem zajęła się natomiast firma Enhance, której założycielem i szefem jest Tetsuya Mizuguchi – autor takich tytułów, jak Rez, Lumines czy choćby Child of Eden.

Mechanika

W trakcie zabawy w Tetris Effect układamy spadające z góry ekranu klocki (tak zwane Tetrimina) o rozmaitych kształtach; po wypełnieniu poziomej linii ta znika, robiąc miejsce dla kolejnych elementów układanki. Nad przebiegiem rozgrywki czuwa licznik punktów, który odzwierciedla skuteczność naszych poczynań. Na grę składa się ponad trzydzieści etapów, z których każdy okraszono unikalną stylistyką, własnym tłem, podkładem muzycznym czy wreszcie efektami dźwiękowymi; mowa o poziomach przywodzących na myśl przestrzeń kosmiczną, gęsty las lub głębię oceanu.

W przeciwieństwie do oryginału omawiany tytuł oferuje możliwość zatrzymywania czasu, dzięki czemu gracze mogą na przykład przemyśleć taktykę w sytuacji kryzysowej (zabawa dobiega końca w momencie, kiedy na ekranie zabraknie nam miejsca na ułożenie kolejnego klocka).

Tryby gry

Wydany na platformę PS4 Tetris Effect posiada kilka wariantów rozgrywki, wśród których można znaleźć znane z pierwowzoru tryby Marathon, Sprint oraz Ultra. Poza tym gracze mogą dostosować poziom trudności do indywidualnych preferencji i umiejętności.

Kwestie techniczne

Tetris Effect działa w oparciu o technologię Unreal Engine 4. Warstwa audiowizualna gry została utrzymana w abstrakcyjnej stylistyce i budzi skojarzenia z wcześniejszymi dziełami Mizuguchiego. W trakcie zabawy wszystko wibruje i porusza się w rytm trance’owej muzyki, mieniąc się feerią barw. Tytuł wykorzystuje gogle rzeczywistości wirtualnej, aczkolwiek nie wymaga ich do działania.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Cena gry w dniu premiery: 169,00 PLN

Gry podobne do Tetris Effect

Klasyfikacja PEGI Tetris Effect

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.