Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 23 stycznia 2019, 15:00

Nie tylko Castlevania – 15 najlepszych metroidvanii w historii

Świat gier zalewają metroidvanie. Dosłownie wylewają się z przepełnionego naczynia. My wybraliśmy te najlepsze i postanowiliśmy tym wyborem się z Wami podzielić.

Spis treści

Owlboy

NA STRONIE ZNAJDZIESZ

W SKRÓCIE

  1. Platforma: PC, PS4, Xbox One, Switch
  2. Producent: D-Pad Studios
  3. Rok premiery: 2016

Otus jest mieszkańcem wioski Vellie, skrzydlatą istotą przypominającą, zgodnie z tytułem, po trosze chłopca, a po trosze sowę. Posiadając skrzydła, potrafi wzbić się w powietrze oraz przenosić ciężkie przedmioty, a nawet innych osobników, dzięki którym eksploracja wielkiego otwartego świata staje się w ogóle możliwa. W grze dostępnych jest trzech strzelców, bo tak gra nazywa naszych towarzyszy – Geddy’ego, Alphonse’a i Twiga. Każdy z nich dysponuje innym uzbrojeniem i możliwościami.

Walutą są monety umieszczone w zakopanych skrzyniach bądź zdobywane poprzez przelatywanie przez lewitujące okręgi. Tak pozyskane pieniążki wymieniamy w sklepiku pani Buccanery na przydatne przedmioty i zupki zwiększające poziom zdrowia.

Gra rodziła się w bólach, ale to kawałek naprawdę porządnego i klimatycznego softu. Pojawiła się nawet w Polsce w oficjalnej sklepowej dystrybucji, w rodzimej wersji językowej. - 2019-01-23
Gra rodziła się w bólach, ale to kawałek naprawdę porządnego i klimatycznego softu. Pojawiła się nawet w Polsce w oficjalnej sklepowej dystrybucji, w rodzimej wersji językowej.

W uniwersum Owlboya nie brakuje sekretów, humoru, zlecających zadania NPC, tajemniczych sowich świątyń, mnóstwa podziemi i obszarów, gdzie na dłuższy czas można rozprostować skrzydła. Uroku tej produkcji dodaje wyśmienita oprawa graficzna stylizowana na szesnastobitowe produkcje z SNES-a bądź Amigi. Niebagatelna jest również muzyka, znakomicie podkreślająca nastrój gry.

Twórcą tej bardzo udanej i dobrze przyjętej przez fanów pozycji jest norweskie studio D-Pad, mające na koncie strzelaninę Savant: Ascent.

Axiom Verge

W SKRÓCIE

  1. Platforma: PC, PS4, Xbox One, Switch, PSV, WiiU
  2. Producent: Tom Happ
  3. Rok premiery: 2015

Tom Happ to prawdziwa instytucja w branży gier. Jako programista, projektant, grafik i muzyk w jednym w czasie wolnym od pracy nad „dużymi” tytułami, w rodzaju serii Tiger Woods czy NFL Street, stworzył Axiom Verge – inspirowaną szesnastobitowymi platformówkami z konsoli SNES metroidvanię, wydaną w 2015 roku na pecety i PlayStation 4, a w kolejnych latach na resztę popularnych platform.

W grze eksplorujemy tajemniczy świat (a może jedynie symulację świata?) niesamowitych technologii, wcielając się w Trace’a, który zginął chwilę wcześniej w wyniku wypadku laboratoryjnego. Akcja zawiązuje się więc dość podobnie jak w słynnym Another World, ale już sama rozgrywka zdecydowanie bardziej przypomina przygody Samus Aran – szczególnie pod względem projektu poziomów. Trace przede wszystkim musi przeżyć w niesprzyjających warunkach, zdobyć nowe gadżety umożliwiające mu podjęcie walki z przeciwnościami, a także umiejętnie wykorzystać wszelkie napotkane „glicze”, pozwalające na pokonanie przeciwników i rozwiązywanie zagadek środowiskowych.

Glicze były częściowo inspirowane historią, którą chciałem opowiedzieć, a częściowo poczuciem, że to naprawdę fajne, kiedy w grze pojawiają się glicze.

Axiom Verge jest piękne w swojej pikselowatości. - 2019-01-23
Axiom Verge jest piękne w swojej pikselowatości.

Axiom Verge powstawało przez pięć lat, zaczynając jako projekt czysto hobbystyczny. W rezultacie „dłubaniny” jednego twórcy otrzymaliśmy trzymającą się mocno cech gatunkowych produkcję, bardzo przyjemną w odbiorze i wartą poznania nie tylko przez fanów tego typu pozycji. Nie jest to tytuł przełomowy, ale gra, która zapewni Wam kilkanaście godzin niezłej zabawy.

Przemysław Zamęcki

Przemysław Zamęcki

Grał we wszystko na wszystkim. Fan retro gratów i gier w pudełkach, które namiętnie kolekcjonował. Spoczywaj w pokoju przyjacielu - 1978-2021

więcej

TWOIM ZDANIEM

Lubisz pixel art?

Tak
59,6%
Nie
40,4%
Zobacz inne ankiety
16 smacznych rogali, czyli najlepsze gry roguelike na PC i konsole
16 smacznych rogali, czyli najlepsze gry roguelike na PC i konsole

Walcz, umieraj, odradzaj się... i zacznij od nowa. To znana od lat i wciąż popularna formuła rozgrywki w przeróżnych, najczęściej mniejszych, niezależnych produkcjach. Tym razem chcemy przybliżyć te najlepsze i najbardziej angażujące „rogaliki”.

15 najlepszych gier, które przegapiliście w pierwszej połowie roku
15 najlepszych gier, które przegapiliście w pierwszej połowie roku

Za nami udane pół roku, obfitujące w liczne hity. Na tyle liczne, że łatwo było przegapić sporo naprawdę godnych uwagi tytułów, którymi warto byłoby się zainteresować teraz, gdy rozpoczyna się sezon ogórkowy.

Widmo indiepokalipsy – czy scena gier niezależnych zmierza w przepaść?
Widmo indiepokalipsy – czy scena gier niezależnych zmierza w przepaść?

Statystyki są bezwzględne – wysyp gier niezależnych na Steamie zakończy kariery wielu początkujących deweloperów i doprowadzi do kresu „indyków”. Przyglądamy się obecnej sytuacji na scenie i argumentom branżowych proroków, zwiastujących indiepokalipsę.