Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 23 stycznia 2019, 15:00

Nie tylko Castlevania – 15 najlepszych metroidvanii w historii

Świat gier zalewają metroidvanie. Dosłownie wylewają się z przepełnionego naczynia. My wybraliśmy te najlepsze i postanowiliśmy tym wyborem się z Wami podzielić.

Spis treści

Guacamelee!

NA STRONIE ZNAJDZIESZ

W SKRÓCIE:

  1. Platforma: PC, PS4, Xbox One, X360, Wii U
  2. Producent: DrinkBox Studios
  3. Rok premiery: 2013 (oryginał) 2014 (wersja Super Turbo)

Super Turbo Championship Edition to wcale nie podtytuł kolejnej, piątej już, części serii Street Fighter, tylko ostateczna wersja metroidvanii, której najważniejszymi elementami są meksykańskie klimaty i czadowy humor. Do tego oczywiście dochodzi jeszcze konieczność posiadania szybkich palców. Bez tego nie „obsłużymy” wszystkich pojawiających się na ekranie przedstawicieli wrażych sił, którymi kieruje imć Carlos Calaca – były charro, który zaprzedał duszę diabłu i teraz, jako nieumarły, chce zdobyć władzę nad światem. Niegodziwiec ów porwał bezbronną córkę El Presidente, a rozpaczający tatuś w pogoń za złoczyńcą wysyła Juana Aguacate – czyli gracza.

Bohater był zwykłym farmerem, ale zabity przez Calacę trafia do zaświatów i tam dostaje magiczną maskę, która zmienia go w superluchadora (lucha libre to meksykański odpowiednik amerykańskiego wrestlingu). Jest to niewątpliwy atut podczas rozbijania nosów przeciwnikom, do których należą zarówno żywe stwory, jak i nieumarli.

Meksykańska super, turbo, mega, full wypas, extra, exclusive, amazing, perfect, w dechę, jak się patrzy gra. - 2019-01-23
Meksykańska super, turbo, mega, full wypas, extra, exclusive, amazing, perfect, w dechę, jak się patrzy gra.

Nasz wrestler w celu omijania przeszkód może podróżować pomiędzy światem żywych i umarłych, dzięki czemu my zapoznajemy się z coraz nowszymi, zmieniającymi się realiami. Twórcy składają hołd meksykańskiemu folklorowi, ucząc graczy poprzez zabawę, co niewątpliwie stanowi dodatkową zaletę całości.

Ostateczna wersja gry wzbogacona została względem pierwotnego wydania o dwa nowe etapy i trochę umiejętności. Poprawiono także efekty graficzne. Tak więc jeżeli macie ochotę pogruchotać trochę kości, Guacamelee! będzie jak znalazł.

Cave Story+

W SKRÓCIE

  1. Platforma: PC, Switch
  2. Producent: Nicalis
  3. Rok premiery: 2004 (oryginał), 2011 (wersja +)

Za Cave Story stoi podobna historia co za paroma innymi tytułami z tego zestawienia. Projekt po godzinach „normalnej” pracy realizował jeden człowiek, Daisuke Amaya, znany szerzej jako Pixel. Gra powstawała przez pięć lat jako hołd dla epoki ośmiu bitów i doczekała się wydania w 2004 roku, z miejsca stając się niszową sensacją i bestsellerem. Cave Story+ to udoskonalona wersja programu wydana na komputery PC siedem lat po debiucie oryginału.

Produkcja studia Nicalis zachowuje wszystkie cechy charakterystyczne gatunku. Wcielamy się w postać o imieniu Quote, która – straciwszy pamięć – budzi się gdzieś na wielkiej wyspie, w pobliżu wioski zamieszkiwanej przez królikopodobne stworzenia. Szybko okazuje się, że z pozoru szczęśliwa społeczność jest nękana przez niejakiego Doktora i jego pomagierów. Ostatnią nadzieję mimigasów (tak nazywają się wspomniane istoty) stanowi nasz heros, który wyrusza, by pokonać złego naukowca i przy okazji odzyskać utracone wspomnienia.

Wyspa królikopodobnych mimisów średnio nadaje się jako docelowa lokacja wypoczynkowa. - 2019-01-23
Wyspa królikopodobnych mimisów średnio nadaje się jako docelowa lokacja wypoczynkowa.

Penetrujemy oczywiście ogromne podziemne lokacje, rozwiązując liczne zagadki i sposobiąc się do ostatecznego starcia z Doktorem. Na wykorzystanie czeka dziesięć różnych typów broni, które możemy ulepszać, czyniąc je coraz bardziej śmiercionośnymi. Podróżując systemem lochów, spotykamy także liczne postacie niezależne, dzięki którym poznajemy tło opowieści, oraz ponad dwudziestu bossów, do starć z którymi trzeba się najpierw odpowiednio przygotować.

Przemysław Zamęcki

Przemysław Zamęcki

Grał we wszystko na wszystkim. Fan retro gratów i gier w pudełkach, które namiętnie kolekcjonował. Spoczywaj w pokoju przyjacielu - 1978-2021

więcej

TWOIM ZDANIEM

Lubisz pixel art?

Tak
59,6%
Nie
40,4%
Zobacz inne ankiety
16 smacznych rogali, czyli najlepsze gry roguelike na PC i konsole
16 smacznych rogali, czyli najlepsze gry roguelike na PC i konsole

Walcz, umieraj, odradzaj się... i zacznij od nowa. To znana od lat i wciąż popularna formuła rozgrywki w przeróżnych, najczęściej mniejszych, niezależnych produkcjach. Tym razem chcemy przybliżyć te najlepsze i najbardziej angażujące „rogaliki”.

15 najlepszych gier, które przegapiliście w pierwszej połowie roku
15 najlepszych gier, które przegapiliście w pierwszej połowie roku

Za nami udane pół roku, obfitujące w liczne hity. Na tyle liczne, że łatwo było przegapić sporo naprawdę godnych uwagi tytułów, którymi warto byłoby się zainteresować teraz, gdy rozpoczyna się sezon ogórkowy.

Widmo indiepokalipsy – czy scena gier niezależnych zmierza w przepaść?
Widmo indiepokalipsy – czy scena gier niezależnych zmierza w przepaść?

Statystyki są bezwzględne – wysyp gier niezależnych na Steamie zakończy kariery wielu początkujących deweloperów i doprowadzi do kresu „indyków”. Przyglądamy się obecnej sytuacji na scenie i argumentom branżowych proroków, zwiastujących indiepokalipsę.