Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 11 stycznia 2019, 16:00

autor: Maciej Pawlikowski

Poza grami zajmuje się krytyką literacką, czasami trochę życiem, czasami trochę przeżyciem.

GRYOnline.pl ma już 18 lat – oto nasza historia

Osiemnaście lat minęło i oto jesteśmy pełnoletni. Podsumowujemy, ujawniamy i demaskujemy! Jak powstało GRY-OnLine, na czym polegało dziennikarstwo growe po roku 2000 i dlaczego przetrwali nieliczni? O tamtym minionym świecie opowiedzą Wam nasi goście.

Jest 1 stycznia 2001 roku. Niedawna premiera Diablo 2 pozwoliła zarobić Telekomunikacji Polskiej miliony na nieświadomych rodzicach dzieci, które uruchamiały Battle.net na modemach 56k. Niemcy wkrótce zagrają w pierwszego Gothica. Cały świat za chwilę pozna Maxa Payne’a. Tymczasem Polacy budzą się zmęczeni po sylwestrowej niedzieli i ze zdumieniem odkrywają, że pluskwa milenijna, która miała pogrążyć świat w ciemnościach, przyprawiła ich zaledwie o ból głowy. Jest poniedziałek. W raczkującym polskim internecie pojawia się nowy adres, który wkrótce będą odwiedzać miłośnicy gier. Pierwsi użytkownicy nieśmiało wpisują link: www.gry-online.pl.

Od tamtego momentu minęło osiemnaście lat, a w tym czasie zdążyliśmy potężnie utyć i dorosnąć. Przeżyliśmy światowe krachy, upadki wielkich firm, mody i wielokrotne zwroty graczy ku nowym mediom i gatunkom gier. 1 stycznia 2019 roku obchodziliśmy osiemnastkę. Jesteśmy pełnoletni, mamy prawo wyborcze i możemy robić kilka innych przyjemnych rzeczy. Z tej okazji postanowiliśmy cofnąć się do tamtych czasów i opowiedzieć Wam o naszym dorastaniu w kraju nad Wisłą, ekspansji na Zachód i planach na przyszłość. Nie będzie to pełna historia ani nawet jej połowa, a zaledwie wycinek ze wspomnień autorów i pracowników.

GRYOnline.pl kiedyś i dziś.

Było nas trzech

Kiedy jeszcze w czerwcu 2000 roku trzech znajomych: Mariusz Klamra, Wojciech Antonowicz i Rafał Swaczyna wraz z grupą inwestorów zarejestrowali GRY-OnLine sp. Z o.o. w krakowskim sądzie gospodarczym, internet w Polsce posiadali nieliczni. Twórcy serwisu znali się od lat z pracy w firmie będącej integratorem IT. Wszyscy grali w gry, czytali komputerową prasę i odwiedzali krakowską giełdę.

To były znacznie bardziej analogowe czasy. Zaledwie 9 lat wcześniej z Centrum Informatycznego Uniwersytetu Warszawskiego wysłano pierwszego polskiego e-maila. Dostępem do sieci w 1991 roku mogło się pochwalić około 2 tysięcy osób i niewiele wskazywało na to, by miało się to zmienić, bo monopol na dostawę usług internetowych posiadała Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa. Dopiero w 1996 roku Telekomunikacja Polska udostępniła powszechnie numer do łączenia się z internetem. Dzwoniąc modemem na 0-20 21 22, słyszeliśmy elektroniczne piski, ale chwila katuszy pozwalała na uruchomienie Internet Explorera lub Netscape Navigatora i wyświetlenie powitalnej strony. Nie, Google’a wówczas jeszcze nie było. Nie było Facebooka, Twittera, Instagrama i smartfonów. Większość telefonów w Polsce wciąż wyposażona była w tarcze do wyboru numeru.

W momencie premiery GOL-a jego twórcy mieli już za sobą udaną rozgrzewkę. Powyżej Tower of Dreams – portal Wojciecha Antonowicza, Janusza Burdy i Tomasza Pyzioła. - 2019-01-14
W momencie premiery GOL-a jego twórcy mieli już za sobą udaną rozgrzewkę. Powyżej Tower of Dreams – portal Wojciecha Antonowicza, Janusza Burdy i Tomasza Pyzioła.

TOWER OF DREAMS – co było, gdy nie było GOL-a?

Założyciele GRY-OnLine nie rzucili się na głęboką wodę bez przygotowania. Tower of Dreams było portalem stworzonym przez Wojciecha „Soulcatchera” Antonowicza, a pomagali mu przy nim Janusz „Solnica” Burda (obecnie szef działu IT GOL-a) oraz Tomasz „Switcher” Pyzioł, późniejszy współpracownik krakowskiej redakcji.

Portal zajmował się przede wszystkim poradnikami do gier RPG, ale nie brakowało na nim również newsów, kodów czy obrazków z zapowiadanych produkcji. Tower of Dreams zakończyło swoją działalność na chwilę przed premierą GOL-a.

– Miałem około tysiąca czytelników i to był dla mnie duży sukces – podsumowuje tamte czasy Wojciech Antonowicz.

W 2000 roku sytuacja wyglądała już nieco inaczej niż parę lat wcześniej – internautów przybywało, istniały duże polskie strony pokroju Wirtualnej Polski czy Onetu. Od roku Telekomunikacja Polska sprzedawała również SDI (marzenie każdego młodego gracza w tamtych latach), czyli tzw. „stałe łącze”, które nie blokowało linii telefonicznej (mogliśmy jednocześnie dzwonić do kolegów i łączyć się z internetem, niesamowite!) i oferowało szaloną prędkość 115 kb/s! To wszystko za „niewygórowaną” cenę 1000 złotych za instalację i 160 złotych abonamentu.

W czasach powszechnego dostępu do sieci za grosze tego rodzaju opowieści potrafią rozbawić do łez. W 2000 roku było jednak zdecydowanie skromniej, stąd myślenie o ogólnopolskim internetowym biznesie należało nie tyle do odważnych, co do szalonych. Twórcy serwisu GRYOnline.pl chcieli otworzyć duży profesjonalny portal o grach – miejsce, w którym internauta znajdzie informacje na temat swojej pasji, ale również będzie mógł podzielić się z innymi swoją opinią. No dobrze, ale jak przekonać do tego inwestorów?

TOMASZ PYZIOŁ O SERWISIE GRYONLINE.PL

Były redaktor i współpracownik GRYOnline.pl, obecnie prowadzi firmę niezwiązaną z grami

Do GRYOnline.pl trafiłem, gdy... serwisu tego jeszcze nie było, czyli na samym początku. Pewnego upalnego dnia 2000 roku mój dobry znajomy od gier, Wojtek „Soulcatcher” Antonowicz, zaproponował mi udział w nowym przedsięwzięciu, które rozpoczynał z przyjaciółmi: Mariuszem Klamrą i Rafałem Swaczyną. Początki były burzliwe, a zarazem bardzo integrujące zespół – wspólnie składaliśmy swoje komputery, razem wymyślaliśmy nazwę serwisu internetowego, projektowaliśmy bazę danych SQL, pamiętam burze mózgów w związku z prawie każdym aspektem działalności.

Gdy odchodziłem z GOL-a, był on największym wortalem o grach komputerowych w Polsce. Teraz logo serwisu wyskakuje mi praktycznie z każdego pudełka z grami, zarówno tymi tekturowymi, jak i z dystrybucji elektronicznej. Z pewnością pomogło temu pozostanie w zarządzie ludzi, którzy odpowiadają za powstanie i sukces GOL-a.

TWOIM ZDANIEM

Od jak dawna czytasz GRYOnline.pl?

Od przynajmniej 10 lat
45,3%
Od przynajmniej 5 lat
25,9%
Od przynajmniej 3 lat
10,7%
Krócej niż 3 lata
7%
Od przynajmniej 15 lat
6,9%
Od samego początku
4,1%
Zobacz inne ankiety
15 dziwnych faktów o GRYOnline.pl, o których nie mieliście pojęcia
15 dziwnych faktów o GRYOnline.pl, o których nie mieliście pojęcia

Czy wiesz, że pracujemy tam, gdzie przez lata sprzedawano toalety, nie lubimy się w redakcji z alarmem, a UV gra tak dużo, że nas to trochę przeraża? Nie? No to już wiesz.

Dziesięć lat gry-online.pl - cz.1: Branża gier 10 lat temu
Dziesięć lat gry-online.pl - cz.1: Branża gier 10 lat temu

Z okazji dziesięciolecia startu serwisu gry-online.pl cofamy się do początku XXI wieku, by przyjrzeć się, jak wyglądała branża gier w tamtym okresie.

Dziesięć lat gry-online.pl - cz.2: Początki serwisu
Dziesięć lat gry-online.pl - cz.2: Początki serwisu

Odsłaniamy kulisy powstania serwisu gry-online.pl, który dziesięć lat temu zadebiutował w polskim Internecie.

Komentarze Czytelników (99)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
12.01.2019 16:40
odpowiedz
1 odpowiedź
Bri
104
Hekatonhejr

Pamietam jak zawaliłem dyplom inzynierski (przesuwałem termin) bo tu na forum tłumaczyliśmy "Medieval TotalWar" ... 2003 rok :D :D
I co to jest gamepressure.com ?? Czemu zżyna od was layout :P

12.01.2019 16:45
rj
odpowiedz
rj
123
Konsul

Jestem z wami już 12 lat i składam serdeczne życzenia z okazji waszych 18. urodzin. Oraz podziękowania, ten portal ukierunkował mnie jako gracza, zainteresował branżą, sprawił że zacząłem postrzegać swoje hobby z szerszej perspektywy. Miło wspominam początki, i nie ukrywam że trochę tęsknie za początkami TVGry, za pierwszymi latami działalności tego projektu który rozrósł się do ogromnych rozmiarów. Życzę samych sukcesów, dużo dobrych gier, mało konfliktów i ogólnie wszystkiego dobrego. No, a teraz jak zwykle do newsroomu...

12.01.2019 16:47
Kazuya_3
👍
1
odpowiedz
Kazuya_3
136
suicidal

dobry tekst

12.01.2019 17:53
odpowiedz
tomek0577
24
Chorąży

Z okazji 18 urodzin GoLa, życzę Wam wszystkiego najlepszego. Sto lat!!!

12.01.2019 18:34
Neural Engine
odpowiedz
2 odpowiedzi
Neural Engine
8
Legionista

Trochę za bardzo analizujecie gry co psuje zabawę z rozgrywki. Sam czasami się łapię na tym, że nie gram tylko analizuje mechaniki (czy ja też bym to tak zrobił), grafikę (nie chciało im się budować nowego silnika) i fabułę (to jest płytkie i oklepane, czy programista pisał ten scenariusz) itp. Myślę o tym wszystkim zamiast myśleć o grze i zabawię.

Gry to sztuka i jak się je analizuje to tracą swoją magię i urok.
Może jest to jeden z czynników dlaczego dzieci i młodzież bardziej jarają się grami bo nie mają tego bagażu teorii growej w głowie, dlatego łatwiej osiągają flow i imersję. Teoria jest ważna tylko dla twórców gier, reszcie to tylko przeszkadza.

Nierażąca wada gry napisana w recenzji staje się natychmiast zauważalna przez każdego kto przeczyta tę recenzję, co pogarsza zabawę, kiedy po przejściu gry czytam wasze recenzje, to o połowie punktów w minusach nawet nie myślałem grając. Gdybym najpierw przeczytał recenzję to minusy od razu by mnie uderzyły.

Czy chcielibyście oglądać film z osobą która co chwilę zauważa i mówi o lukach i niespójnościach fabuły tego filmu albo krytykuje samą 'rzeczywistość' ukazaną w filmie (widoczne wiązki lasera w próżni kosmicznej albo całowanie zaraz po przebudzeniu)? Dziennikarze branży gier i inni dziennikarze lub krytycy sztuk pięknych robią coś podobnego.

post wyedytowany przez Neural Engine 2019-01-12 18:37:07
12.01.2019 19:23
😁
odpowiedz
1 odpowiedź
Strielok1011
30
Centurion

No i tak to właśnie powinno wyglądać !! Jeżeli coś jest robione przez ludzi z pasją a kasa nie jest głównym celem to takie rzeczy muszą się udać i działać, choć czasem mam wrażenie że niektóre artykuły i recenzje są pisane jakby jednostronnie a powinny być raczej obiektywne.
Najważniejsze to robić to co się lubi, a skoro się to lubi to z reguły robi się to dobrze, a jeżeli robi się to dobrze to wtedy praca sprawia mega satysfakcję i przynosi dobre profity. Wiem bo mówię to z własnego doświadczenia.

Życzę Wam jak najlepiej, abyście dalej rośli w siłę, aby przybywało Wam subskrybentów i nie pogarszali swojej jakości. Pozdrawiam i 100 lat sukcesów albo i więcej !!! :D

12.01.2019 19:39
wert
👍
odpowiedz
wert
193
Kondotier

Ale zleciało.
Gratulacje i alleluja i do przodu :-)

12.01.2019 19:53
👍
odpowiedz
DamianLoen
56
Pretorianin

No to za wasze zdrówko

12.01.2019 21:08
/|\
odpowiedz
2 odpowiedzi
/|\
8
Konsul

To może tak: Kto jest obecnie faktycznym właścicielem "GryOnline?

12.01.2019 21:16
/|\
odpowiedz
/|\
8
Konsul

"wraz z grupą inwestorów[/i]" Coście tacy skromni w dzieleniu się danymi? Dajcie personalia tudzież nazwy tych inwestorów.

"utyć i dorosnąć" ze wskazaniem na to pierwsze IMO.

stałe łącze
Ech... cóż to był za czas ;-)

12.01.2019 21:35
Arxel
👍
odpowiedz
Arxel
168
Kostka Rubika

Gratki!

O kurcze, moja młoda mordka nawet się trafiła w tle na jednym zdjęciu :D

Pamiętam jak mnie Shuck rekrutował w 2007 i moją pierwszą imprezę integracyjną współpracowników GOL-a, ah co za czasy :-)

12.01.2019 22:12
odpowiedz
elathir
46
Senator

Sto lat.

Zwłaszcza, że jak nieraz powtarzałem, wasze recenzje w większości wypadków naprawdę robią obiektywne, profesjonalne i solidne wrażenie. Też mnie dziwiły zarzuty o smarowanie akurat tutaj. Szybciej bym takie IGN czy inne podobne serwisy podejrzewał :P

Boli tylko inflacja ocen, ale to problem nie GOLa a całej branży.

12.01.2019 22:26
😃
odpowiedz
BB_One
13
Legionista

Najlepszego, szkoda że sprzedaliście się francuzą jak TP :P
A tak serio to pamiętam rozmowy na MIRC hahaha

12.01.2019 23:42
Hercu
odpowiedz
Hercu
14
Legionista

Mój pierwszy kontakt z GOLem to encyklopedia gier 2003. Swój pierwszy internet miałem chyba w 2006 stałe łącze ok 800kB/s od lokalnego dostawcy co działał na łączach kopalnianych. Pamiętam że miałem taki filtr na łącze telefoniczne żeby można było odbierać połączenia. Na internetowy serwis trafiłem po prostu szukając kolejnych informacji, cheatów, poradników do coraz nowych gier. Super czasy godziny zagrywania się w GTA i wstawiania nowych pojazdów do Vice City czy San Andreas do którego specjalnie kupiłem swój pierwszy DVD-ROM a kość 1GB DDR 400Mhz kosztowała wtedy 400zł! . Historia GOLa fajnie opisana na tle polskiej rzeczywistości. teraz zaglądam tu co jakiś czas choć już nie mam tyle czasu na granie co kiedyś. tvgry też oglądam :D pozdrawiam i życzę dalszego rozwoju :)

13.01.2019 03:18
Avipunk
😃
odpowiedz
Avipunk
47
Pretorianin

No, no! Wszystkiego najlepszego! Co prawda konto na GOL założyłem dopiero w 2011 roku, ale tak naprawdę jestem z wami mniej więcej od czasów encyklopedii gier (2003). Oby tak dalej i 100 lat! No i przy okazji - świetny artykuł.

post wyedytowany przez Avipunk 2019-01-13 03:19:22
13.01.2019 08:03
👍
odpowiedz
Dymion_N_S
183
Bezimienny

Ładny kawałek historii, wszystkiego najlepszego :)
Dobrze pamiętam pierwszy zlot GOLa i to jak przegrałem w rzutki grę (o ile dobrze pamiętam) Half-Life z pięknym kubeczkiem - jest nawet zdjęcie z tej imprezki, jakież zaskoczenie gdy na zdjęciu znalazłem siebie :D
Bardzo miłe wspomnienia, jeszcze raz wszystkiego najlepszego.

13.01.2019 09:23
loksp
odpowiedz
loksp
91
...silent hill...

Kolejnych conajmniej 18 lat! Konto w serwisie mam od 2002 roku więc sam jestem z Wami 17 lat! :)

Bez Was nic nie byłoby takie jak jest - może nawet nie byłbym graczem :)

post wyedytowany przez loksp 2019-01-13 09:23:39
13.01.2019 12:03
Narg
odpowiedz
Narg
35
Chorąży

Ja zacząłem do was zaglądać w 2004 roku, kiedy mój znajomy powiedział, że jeśli chodzi o serwisy o grach to zagląda tylko do was. Muszę zaznaczyć, że w 2004 roku miało dopiero dostęp przez Internet dzięki firmie oferującej kablówkę, a tak net był na parę osób.

13.01.2019 13:59
Janczes
😢
odpowiedz
Janczes
136
You'll never walk alone

szkoda tylko ze sprzedaliscie sie francuzom... Gorąco wam kibicowalem, jestem na forum od 14 lat i z przykroscia patrze, ze te wszystkie rozwijane pomysly i jak to nazwaliscie "podboj zachodu" bedzie juz pod francuzką banderą

13.01.2019 14:30
FreddieMercuryPL
odpowiedz
FreddieMercuryPL
5
Legionista

Najlepszego, bede częściej zaglądał tutaj bo pppe nie da rady czytać bo tam same ćwoki redaktory pracują, a moderatorzy to dopiero *&*% xD
Cenzura na każdym kroku, nie można mieć innego zdania tylko takie jak na Perez i reszta jego przydupasów

13.01.2019 20:36
odpowiedz
Imrahil8888
87
Generał

Widzę, że nie tylko jak jestem z Wami od 2003. Encyklopedia swoje zrobiła ;)

13.01.2019 22:08
Maverick
odpowiedz
Maverick
84
Konsul

A gdzie odpowiedz w ankiecie: "Byłem z Wami jeszcze przed początkiem"? hę?

Najlepszego, piszcie i rozwijajcie się dalej.

post wyedytowany przez Maverick 2019-01-13 22:34:25
13.01.2019 22:12
jackowsky
odpowiedz
jackowsky
185
Dobry Wojak Szwejk

Pluskwa milenijna nie była powodem do obaw w styczniu 2001, tylko w styczniu 2000.

14.01.2019 00:16
odpowiedz
dawidfranek
63
ILoveBoobies

Trochę za często jest tutaj w komentarzach Gimnazjum OnLine oraz odrobinę za dużo wszechwiedzącego "celebryty" z Tytanami w SLI mającego wiernych fanów ale to chyba moje jedyne zarzuty. Daje 9+/10 oraz wielkie serduszko. No i co najważniejsze - dziękuje :)

14.01.2019 09:11
Cartoons
😊
odpowiedz
Cartoons
190
Network Ninja

Z GOLem pewnie jestem od samego początku. W 2001 roku po prostu się pojawiła nowa strona o grach, a że wtedy nie było tego wiele to się czytało. Konto założyłem w 2002 roku i z tego co pamiętam chyba pierwszym komentarzem było ocenienie gry Sudden Strike (działała na zabójczym AMD K5 90Mhz) :) I tak tu zostałem do tej pory czasami coś komentując. Portal się zmieniał, forum się zmieniało - czasem zmiany były lepsze, czasem gorsze. Ale jak widać każde potrzebne bo GOL nadal istnieje :) Kolejnych 18 lat życzę (w internetach to pewnie ponad 100 ;)).

post wyedytowany przez Cartoons 2019-01-14 09:12:42
14.01.2019 21:52
Urdaz
😎
odpowiedz
Urdaz
33
Konsul

Jestem z Wami od 2002 , rzadko pisze , głównie czytam . I właśnie sobie uświadomiłem że czas leci nieubłaganie , ale wy dalej z nami . Życze Wam wielu lat prosperity i oby tak dalej :) .

15.01.2019 13:00
miłyziomek
😉
odpowiedz
miłyziomek
6
Junior

100 lat GOL! Obyście rośli w siłę i podbili cały świat :D

15.01.2019 20:43
Parkicz
odpowiedz
Parkicz
3
Legionista

Jedna z najlepszych stron w Polskim internecie o grach... Jedna z jedynych trzyma jeszcze duży poziom. Pozdrawiam redakcję i życzę, byście trzymali się jak najlepiej

17.01.2019 19:53
Cainoor
😃
odpowiedz
Cainoor
211
Mów mi wuju

Fajna historia:)
Kiedyś to samo pisząc o gamepressure może nawet zakręci się łezka ;)

17.01.2019 20:31
Margotka
odpowiedz
Margotka
6
Legionista

Wszystkiego najlepszego!!!

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze