Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Red Dead Redemption 2 Publicystyka

Publicystyka 1 listopada 2018, 11:30

autor: DM

Strzelam i jeżdżę – wirtualnie i w realu. Później o tym piszę – krytycznie lub z zachwytem.

Nie taki dziki był ten Dziki Zachód – Red Dead Redemption 2 kontra fakty

Red Dead Redemption 2 pełne jest realistycznych detali i dopieszczonych szczegółów w skali mikro, ale czy równie wiernie ukazuje świat w skali makro? Czy gra dobrze przedstawia realia Dzikiego Zachodu z tamtych czasów?

Kowboje, bandyci, barowe bijatyki, napady na banki, rabowanie pociągów i dyliżansów, nieustępliwy szeryf oraz pojedynki rewolwerowców w samo południe. A może raczej spokojny domek na prerii i urocza pani doktor pomagająca okolicznym mieszkańcom? Który wizerunek Dzikiego Zachodu jest bliższy prawdzie? Przez lata nasze wyobrażenie o historii Nowego Świata ukształtowały hollywoodzkie filmy, koncentrujące się na kilku utartych schematach. Zdecydowana większość tych motywów i detali to jednak wymysły filmowców oraz autorów tanich opowiadań typu „pulp”.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ M.IN., CZY NA DZIKIM ZACHODZIE...

  1. rzeczywiście ktoś kiedyś napadł na bank;
  2. umówił się na pojedynek w samo południe;
  3. chodził w kowbojskim kapeluszu z dwoma rewolwerami u pasa;
  4. zasłynął (i z czego) „Dziki Bill” Hickok;
  5. faktycznie doszło (i dlaczego) do najsłynniejszej strzelaniny w O.K. Corral.

Red Dead Redemption 2 może pochwalić się chyba najlepiej wykreowanym, najbliższym rzeczywistości otwartym światem w grach oraz wręcz obsesyjnym przywiązaniem do szczegółów, co potrafi nawet nieco przeszkadzać w rozgrywce. Jak więc wypada jego autentyczność na nieco szerszą skalę? Czy RDR2 powiela hollywoodzkie mity z westernów, czy też trzyma się historycznych realiów – ponownie przedkładając autentyczność nad zabawę? Oto lista kilku obowiązkowych w każdym westernie mitów o Dzikim Zachodzie oraz ciekawych faktów z tamtych czasów. Sprawdźmy, jak odniosło się do nich Red Dead Redemption 2.

W miastach Dzikiego Zachodu takie paradowanie z bronią było niedozwolone. - 2018-11-01
W miastach Dzikiego Zachodu takie paradowanie z bronią było niedozwolone.

Szatnia na karabiny

W Red Dead Redemption 2, jak w każdej dobrej grze akcji, relatywnie często dochodzi do strzelanin. W misjach zwykle są to dłuższe, wieloetapowe bitwy, a po drodze mogą przytrafić się jakieś okazyjne incydenty. Czasem mają one miejsce gdzieś na odludziu, w zajmowanym przez bandę obozie, czasem gdzieś na szlaku, ale zdarzają się też w miasteczkach, jak w jednej z początkowych misji w Valentine czy obok więzienia w Strawberry.

O ile w tym pierwszym przypadku nie ma się do czego przyczepić, tak strzelaniny w miastach w rzeczywistości stanowiły absolutną rzadkość. Wymiana ognia w O.K. Corral w Tombstone nie jest słynna bez przyczyny, a jednym z powodów z pewnością było to, że w ogóle do niej doszło. Miasta uznawane były za bardzo bezpieczne. Choć wtedy wszyscy powszechnie posiadali broń, obnoszenie się z nią na ulicach było surowo zakazane. Historycy podkreślają nawet, że we wspomnianym Tombstone dziś obowiązują o wiele łagodniejsze zasady dotyczące noszenia broni niż pod koniec XIX wieku.

W 1890 roku w amerykańskich więzieniach przebywało 82 329 osób, co oznaczało 1315 ludzi na milion mieszkańców. W 2016 roku na każdy milion obywateli przypadało 6550 osadzonych. To 398% wzrostu!

Dodge City – Kansas 1878 rok. Znak u wejścia do miasta informuje, że noszenie broni jest surowo zakazane. - 2018-11-01
Dodge City – Kansas 1878 rok. Znak u wejścia do miasta informuje, że noszenie broni jest surowo zakazane.

Każdy odwiedzający miasto miał na czas wizyty obowiązek złożenia swojego rewolweru czy karabinu w biurze szeryfa lub w hotelu. Ówczesne społeczności były też bardzo skore do współpracy i pokojowego rozwiązywania konfliktów, czemu sprzyjał właśnie fakt powszechnego posiadania broni. Nikt nie ryzykował niepotrzebnie, skoro wiadomo było, że w każdym momencie może dostać kulkę.

Do strzelanin oczywiście dochodziło raz po raz w różnych miejscach. Zwykle były to jednak krótkie incydenty pomiędzy hazardzistami czy przeciwnikami politycznymi, a te większe z udziałem gangów były tak wyjątkowe, że zapisały się na kartach historii, stając się później tematem niejednego kinowego westernu.

Strzelanina w O.K. Valentine. Takie sytuacje nie zdarzały się często w związku z zakazem noszenia broni. - 2018-11-01
Strzelanina w O.K. Valentine. Takie sytuacje nie zdarzały się często w związku z zakazem noszenia broni.

STRZELANINA W O.K. CORRAL

Wydarzenia z 26 października 1881 roku w mieście Tombstone uznawane są za najsłynniejszą strzelaninę na Dzikim Zachodzie – symbol tamtych czasów, choć sławę zyskały dopiero w połowie lat 40. XX wieku. Starli się wtedy ze sobą stojący po stronie prawa bracia Earp oraz miejscowy gang kowbojów – przemytników bydła. Obie strony od dawna były ze sobą w konflikcie, ale zwykle kończyło się tylko na pogróżkach. Strzały padły właśnie dlatego, że bandyci prowokacyjnie złamali zakaz noszenia broni w mieście.

W 30-sekundowym starciu oddano około 30 strzałów, a przeciwnicy stali od siebie nie dalej niż na 2–3 metry. Trzech kowbojów zginęło, a dwóch pozostałych uciekło. Po drugiej stronie tylko Wyatt Earp wyszedł ze starcia bez szwanku, a jego trzech towarzyszy – w tym dwóch braci – zostało rannych. Później jeden z kowbojów oskarżył stróżów prawa o morderstwo, co zakończyło się ich uniewinnieniem, ale nakręciło spiralę zemsty. W ciągu kilku miesięcy dwóch braci Earp, Virgil i Morgan, zostało zabitych, a mianowany właśnie szeryfem federalnym Wyatt Earp rozpoczął osobistą vendettę, by pomścić członków rodziny.

STRZELANINA W RESTAURACJI TWIN PEAKS

Dla porównania z opisaną powyżej strzelaniną w O.K. Corral – w 2015 roku w Waco w Teksasie doszło do wymiany ognia między gangami motocyklowymi, do której włączyła się policja. W wyniku starcia zginęło dziewięciu motocyklistów, rannych było 18 osób, a 177 zostało aresztowanych.

Red Dead Redemption 2

Red Dead Redemption 2

5 powodów, dla których musisz zagrać w Red Dead Redemption 2 na PC
5 powodów, dla których musisz zagrać w Red Dead Redemption 2 na PC

RDR2 w końcu zostało oficjalnie zapowiedziane na komputery PC. Oto pięć powodów, dla których pecetowcy powinni zapoznać się z jedną z najlepszych gier tej generacji. Nawet jeśli znają ją już z konsol.

Siedem wynalazków rewolucji przemysłowej, które zmieniły świat
Siedem wynalazków rewolucji przemysłowej, które zmieniły świat

Rewolucja przemysłowa to epoka, która w stosunkowo krótkim czasie zdołała zmienić niemalże każdą dziedzinę życia – głównie za sprawą szeregu przełomowych wynalazków, które odmieniły sposób produkcji i doprowadziły do urbanizacji na szeroką skalę.

Sandbox dla dorosłych. Jak Red Dead Redemption 2 stawia na realizm
Sandbox dla dorosłych. Jak Red Dead Redemption 2 stawia na realizm

Realistycznie oddany świat to fundament dobrej historii i klucz do zdobycia serc graczy. Dlaczego Red Dead Redemption 2 i Kingdom Come robią to w świetny sposób? I dlaczego są przez to trudniejsze w odbiorze?

Komentarze Czytelników (59)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
01.11.2018 12:22
darden
2
darden
36
Pretorianin
Wideo

wydaje mi się że w stwierdzeniu "dziki zachód" nie chodzi o strzelaniny itp jak to opisaliście a o czasy prawo dopiero powstawało miasta były małe i oddalone od siebie a dookoła dzikie surowe tereny

https://www.youtube.com/watch?v=iS9uGktUCrY

post wyedytowany przez darden 2018-11-01 12:32:27
01.11.2018 12:26
Konr@d
2
odpowiedz
Konr@d
16
Would You Kindly?

26 października? Czyli jednak nie taka przypadkowa była data premiery gry. Całkiem ciekawy pomysł z tą rocznicą strzelaniny w Tombstone. Jakoś wcześniej nie zwróciłem na to uwagi. :)

01.11.2018 12:30
DM
odpowiedz
2 odpowiedzi
DM
158
AFO Neptune

GRYOnline.plTeam

Dzięki westernom (west!) to takie ogólne określenie na Amerykę tamtego okresu. Nawet we wstępie do gry masz zdanie: "dziki zachód został już prawie ujarzmiony"

post wyedytowany przez DM 2018-11-01 12:31:43
01.11.2018 12:36
😊
1
odpowiedz
3 odpowiedzi
zanonimizowany1058903
49
Generał

Mam nadzieję, że będzie podobny artykuł o Battlefieldzie V :)

post wyedytowany przez zanonimizowany1058903 2018-11-01 12:36:51
01.11.2018 12:36
Konr@d
odpowiedz
Konr@d
16
Would You Kindly?

Czyli wychodzi na to że GTA trzyma się realiów bardziej niż RDR. Niby wiedziałem wcześniej że dziki zachód nie był aż tak dziki, ale jakoś nigdy nie przyszło mi do głowy takie porównanie.

01.11.2018 12:38
JackieR3
odpowiedz
1 odpowiedź
JackieR3
8
Senator

Ale czy określenie "Dziki Zachód " powstało z przyczyny dzikich indiach czy z przyczyny dzikich uchodźców z Europy ? Gra na to pytanie daje odpowiedź ?

01.11.2018 13:43
Flyby
😉
3
odpowiedz
5 odpowiedzi
Flyby
182
Outsider

Świetny artykuł, doskonale napisany..
Przypomniały mi się stare fascynacje bo dawno temu, w mojej chętnie czytanej lekturze i oglądanych filmach, królowało życie na Dzikim Zachodzie..
W rolach rewolwerowców i cowboyów, stawiałem wtedy wyżej od Gary Coopera, n.p. Burt Lancaster,a.. ;)
Tu mam pytanie, skoro zapomniano o wielbłądach, to czy w grze są jacyś Indianie, Murzyni czy Metysi?

01.11.2018 14:27
2
odpowiedz
Notorious_one
8
Chorąży
Image

XD

01.11.2018 15:13
menththethuethe
odpowiedz
1 odpowiedź
menththethuethe
28
Pretorianin

A który z twórców Rockstara powiedział, że gra ma w 100% odzwierciedlać historię?

post wyedytowany przez menththethuethe 2019-01-19 17:02:44
01.11.2018 15:23
Trael
odpowiedz
Trael
209
Ja Bez Żadnego Trybu

Chciałem zauważyć, że Virgil Earp nie został zabity lecz okaleczony. Podczas próby zamachu napastnicy uszkodzili mu poważnie lewą rękę, sprawności w niej nie odzyskał już nigdy.

01.11.2018 15:37
😂
odpowiedz
6 odpowiedzi
Nefarian17k
41
Oczko Pacynka

..."stanęli bokiem naprzeciw siebie"

01.11.2018 17:48
1
odpowiedz
1 odpowiedź
AlienShooter
137
Generał

Ja dodam coś tylko o tym Polaku, który jest w jednej misji, że gada, że on jest ze Śląska i faktycznie z terenów terazniejszego Sląska, który wtedy był pod zaborem.Można sobie poczytać tutaj, także dobrze, że trochę przestudiowali historie i nie dali Polaka od tak by był:
https://fakty.interia.pl/tylko-u-nas/news-polskie-miasto-na-dzikim-zachodzie,nId,834152

01.11.2018 18:20
jaro1986
😂
odpowiedz
2 odpowiedzi
jaro1986
131
Generał
Wideo

Tutaj macie prawdziwy Dziki Zachód :D ----------------------------------->
To by tłumaczyło czemu stronili od strzelanin, może byli tak zdolni jak ten kowboj :P
https://www.youtube.com/watch?v=deeMCYsyV94

01.11.2018 20:08
odpowiedz
1 odpowiedź
DUNCAN_83
138
Generał

A ja myślałem, że GTA V było na faktach:p Tak dziś jak i kiedyś bandziory są w mniejszosci, większość to spokojni i uczciwi ludzie, duża liczba osób nie nosiła nawet broni mimo że w tamtych czasach była ona bardziej narzedziem. Nawet weterani wojen nie mają na koncie tyle potyczek, zabitych, czy efektownych strzelanin co pierwszy z brzegu filmy czy gra. Rozrywka wyolbrzymia i kondensuje materiał do granic możliwości.

01.11.2018 20:42
Cainoor
👍
2
odpowiedz
1 odpowiedź
Cainoor
211
Mów mi wuju

Świetna publicystyka, czytało się bardzo przyjemnie. Plus potem pare wizyt na Wiki ;-)

01.11.2018 22:35
WolfDale
👍
1
odpowiedz
1 odpowiedź
WolfDale
24
Poszukiwacz Małego Wansy

Świetny artykuł wypchany ciekawostkami. Jak już wcześniej wspominałem nigdy nie byłem fanem tych klimatów i znałem głównie zwyczaje tego okresu z filmów. Teraz się okazuje, że wiele z nich to zwyczajne mity dość mocno naciągane. Świetna robota, dobrze było to przeczytać.

02.11.2018 10:58
odpowiedz
1 odpowiedź
indominus
15
Konsul

Szkoda, że autor tekstu nie podaje źródeł, z których korzystał do napisania artykułu. Bo nie wiadomo czy to taka zbieranina z sieci, trochę stąd, trochę stamtąd. Czy może wiedza ze specjalistycznych publikacji?

Ja przy okazji gier lubię sobie czasem poczytać książki czy fachowe artykuły na dany temat i chętnie bym po coś sięgnął. RDR 2 to właśnie gierka, która pobudza u mnie taki głód.

02.11.2018 11:29
TraXsoN
😃
odpowiedz
3 odpowiedzi
TraXsoN
75
Konsul

No fajnie fajnie , zobaczymy jak w to się będzie grało na PC'cie

05.11.2019 17:12
menththethuethe
odpowiedz
menththethuethe
28
Pretorianin

To tak jak z filmami przecież. Nie po to produkowano westerny, aby odzwierciedlały prawdziwą rzeczywistość.

05.11.2019 17:35
ROJO.
👍
odpowiedz
1 odpowiedź
ROJO.
134
Magia Kontrastu

Wszystkim miłośnikom, wiadomo, polecam Bez przebaczenia, ale obejrzawszy praktycznie wszystkie westerny, polecam z całego serca film Tombstone oraz Young Guns 1 & 2

post wyedytowany przez ROJO. 2019-11-05 17:36:12
05.11.2019 18:40
odpowiedz
3 odpowiedzi
Doniczkapl
28
Pretorianin

A tak w ogole sa jakies wspolczesne westerny pomijajac tarantino ?

05.11.2019 20:41
szympek1818
👍
odpowiedz
szympek1818
52
Generał

Bez tego RDR jest świetną grą co mi się najbardziej podoba to zero nudy zawsze jest coś do roboty jak w GTA. Nawet wędkowanie co uważałem za nudę w grach w RDR świetnie się bawiłem może i za sprawą tego że mamy misie na złowienie legendarnych ryb. ale 10/10 mam nadzieje że na PC będzie się równie dobrze grało co na konsolach.

post wyedytowany przez szympek1818 2019-11-05 20:53:13
06.11.2019 08:56
W_P
odpowiedz
W_P
7
Chorąży

O.
Recycling artykułu

06.11.2019 11:10
😍
odpowiedz
Michcio85
11
Legionista

Genialny artykuł poproszę więcej takich. Napisany lekko i ciekawie, widać że autor świetnie włada piórem i potrafi przedstawić realia w sposób ciekawy i zrozumiały.

06.11.2019 17:30
Sasori666
odpowiedz
Sasori666
133
Korneliusz

Remaster artykułu.

07.11.2019 08:12
Ppaweł
odpowiedz
1 odpowiedź
Ppaweł
10
Konsul

dzień bez newsa o rdr 2, dniam straconym, powoli nie nadążam z blokowaniem tematów

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze