Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Red Dead Redemption 2 Publicystyka

Publicystyka 1 listopada 2018, 11:30

autor: DM

Strzelam i jeżdżę – wirtualnie i w realu. Później o tym piszę – krytycznie lub z zachwytem.

Nie taki dziki był ten Dziki Zachód – Red Dead Redemption 2 kontra fakty

Red Dead Redemption 2 pełne jest realistycznych detali i dopieszczonych szczegółów w skali mikro, ale czy równie wiernie ukazuje świat w skali makro? Czy gra dobrze przedstawia realia Dzikiego Zachodu z tamtych czasów?

Kowboje, bandyci, barowe bijatyki, napady na banki, rabowanie pociągów i dyliżansów, nieustępliwy szeryf oraz pojedynki rewolwerowców w samo południe. A może raczej spokojny domek na prerii i urocza pani doktor pomagająca okolicznym mieszkańcom? Który wizerunek Dzikiego Zachodu jest bliższy prawdzie? Przez lata nasze wyobrażenie o historii Nowego Świata ukształtowały hollywoodzkie filmy, koncentrujące się na kilku utartych schematach. Zdecydowana większość tych motywów i detali to jednak wymysły filmowców oraz autorów tanich opowiadań typu „pulp”.

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ M.IN., CZY NA DZIKIM ZACHODZIE...

  1. rzeczywiście ktoś kiedyś napadł na bank;
  2. umówił się na pojedynek w samo południe;
  3. chodził w kowbojskim kapeluszu z dwoma rewolwerami u pasa;
  4. zasłynął (i z czego) „Dziki Bill” Hickok;
  5. faktycznie doszło (i dlaczego) do najsłynniejszej strzelaniny w O.K. Corral.

Red Dead Redemption 2 może pochwalić się chyba najlepiej wykreowanym, najbliższym rzeczywistości otwartym światem w grach oraz wręcz obsesyjnym przywiązaniem do szczegółów, co potrafi nawet nieco przeszkadzać w rozgrywce. Jak więc wypada jego autentyczność na nieco szerszą skalę? Czy RDR2 powiela hollywoodzkie mity z westernów, czy też trzyma się historycznych realiów – ponownie przedkładając autentyczność nad zabawę? Oto lista kilku obowiązkowych w każdym westernie mitów o Dzikim Zachodzie oraz ciekawych faktów z tamtych czasów. Sprawdźmy, jak odniosło się do nich Red Dead Redemption 2.

W miastach Dzikiego Zachodu takie paradowanie z bronią było niedozwolone. - 2018-11-01
W miastach Dzikiego Zachodu takie paradowanie z bronią było niedozwolone.

Szatnia na karabiny

W Red Dead Redemption 2, jak w każdej dobrej grze akcji, relatywnie często dochodzi do strzelanin. W misjach zwykle są to dłuższe, wieloetapowe bitwy, a po drodze mogą przytrafić się jakieś okazyjne incydenty. Czasem mają one miejsce gdzieś na odludziu, w zajmowanym przez bandę obozie, czasem gdzieś na szlaku, ale zdarzają się też w miasteczkach, jak w jednej z początkowych misji w Valentine czy obok więzienia w Strawberry.

O ile w tym pierwszym przypadku nie ma się do czego przyczepić, tak strzelaniny w miastach w rzeczywistości stanowiły absolutną rzadkość. Wymiana ognia w O.K. Corral w Tombstone nie jest słynna bez przyczyny, a jednym z powodów z pewnością było to, że w ogóle do niej doszło. Miasta uznawane były za bardzo bezpieczne. Choć wtedy wszyscy powszechnie posiadali broń, obnoszenie się z nią na ulicach było surowo zakazane. Historycy podkreślają nawet, że we wspomnianym Tombstone dziś obowiązują o wiele łagodniejsze zasady dotyczące noszenia broni niż pod koniec XIX wieku.

W 1890 roku w amerykańskich więzieniach przebywało 82 329 osób, co oznaczało 1315 ludzi na milion mieszkańców. W 2016 roku na każdy milion obywateli przypadało 6550 osadzonych. To 398% wzrostu!

Dodge City – Kansas 1878 rok. Znak u wejścia do miasta informuje, że noszenie broni jest surowo zakazane. - 2018-11-01
Dodge City – Kansas 1878 rok. Znak u wejścia do miasta informuje, że noszenie broni jest surowo zakazane.

Każdy odwiedzający miasto miał na czas wizyty obowiązek złożenia swojego rewolweru czy karabinu w biurze szeryfa lub w hotelu. Ówczesne społeczności były też bardzo skore do współpracy i pokojowego rozwiązywania konfliktów, czemu sprzyjał właśnie fakt powszechnego posiadania broni. Nikt nie ryzykował niepotrzebnie, skoro wiadomo było, że w każdym momencie może dostać kulkę.

Do strzelanin oczywiście dochodziło raz po raz w różnych miejscach. Zwykle były to jednak krótkie incydenty pomiędzy hazardzistami czy przeciwnikami politycznymi, a te większe z udziałem gangów były tak wyjątkowe, że zapisały się na kartach historii, stając się później tematem niejednego kinowego westernu.

Strzelanina w O.K. Valentine. Takie sytuacje nie zdarzały się często w związku z zakazem noszenia broni. - 2018-11-01
Strzelanina w O.K. Valentine. Takie sytuacje nie zdarzały się często w związku z zakazem noszenia broni.

STRZELANINA W O.K. CORRAL

Wydarzenia z 26 października 1881 roku w mieście Tombstone uznawane są za najsłynniejszą strzelaninę na Dzikim Zachodzie – symbol tamtych czasów, choć sławę zyskały dopiero w połowie lat 40. XX wieku. Starli się wtedy ze sobą stojący po stronie prawa bracia Earp oraz miejscowy gang kowbojów – przemytników bydła. Obie strony od dawna były ze sobą w konflikcie, ale zwykle kończyło się tylko na pogróżkach. Strzały padły właśnie dlatego, że bandyci prowokacyjnie złamali zakaz noszenia broni w mieście.

W 30-sekundowym starciu oddano około 30 strzałów, a przeciwnicy stali od siebie nie dalej niż na 2–3 metry. Trzech kowbojów zginęło, a dwóch pozostałych uciekło. Po drugiej stronie tylko Wyatt Earp wyszedł ze starcia bez szwanku, a jego trzech towarzyszy – w tym dwóch braci – zostało rannych. Później jeden z kowbojów oskarżył stróżów prawa o morderstwo, co zakończyło się ich uniewinnieniem, ale nakręciło spiralę zemsty. W ciągu kilku miesięcy dwóch braci Earp, Virgil i Morgan, zostało zabitych, a mianowany właśnie szeryfem federalnym Wyatt Earp rozpoczął osobistą vendettę, by pomścić członków rodziny.

STRZELANINA W RESTAURACJI TWIN PEAKS

Dla porównania z opisaną powyżej strzelaniną w O.K. Corral – w 2015 roku w Waco w Teksasie doszło do wymiany ognia między gangami motocyklowymi, do której włączyła się policja. W wyniku starcia zginęło dziewięciu motocyklistów, rannych było 18 osób, a 177 zostało aresztowanych.

Red Dead Redemption 2

Red Dead Redemption 2

5 powodów, dla których musisz zagrać w Red Dead Redemption 2 na PC
5 powodów, dla których musisz zagrać w Red Dead Redemption 2 na PC

RDR2 w końcu zostało oficjalnie zapowiedziane na komputery PC. Oto pięć powodów, dla których pecetowcy powinni zapoznać się z jedną z najlepszych gier tej generacji. Nawet jeśli znają ją już z konsol.

Siedem wynalazków rewolucji przemysłowej, które zmieniły świat
Siedem wynalazków rewolucji przemysłowej, które zmieniły świat

Rewolucja przemysłowa to epoka, która w stosunkowo krótkim czasie zdołała zmienić niemalże każdą dziedzinę życia – głównie za sprawą szeregu przełomowych wynalazków, które odmieniły sposób produkcji i doprowadziły do urbanizacji na szeroką skalę.

Sandbox dla dorosłych. Jak Red Dead Redemption 2 stawia na realizm
Sandbox dla dorosłych. Jak Red Dead Redemption 2 stawia na realizm

Realistycznie oddany świat to fundament dobrej historii i klucz do zdobycia serc graczy. Dlaczego Red Dead Redemption 2 i Kingdom Come robią to w świetny sposób? I dlaczego są przez to trudniejsze w odbiorze?