Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 3 maja 2020, 12:08

Niesamowite wydarzenia z polskiej historii godne gier wideo

Święto Konstytucji 3 maja to niezła okazja, by przypomnieć ludzi (i wydarzenia), z których możemy być dumni, których historie byłyby ciekawym materiałem na grę komputerową. I to równie interesującym jak wałkowane od lat akcje amerykańskich żołnierzy.

Spis treści

Podniebne asy – polscy piloci w bitwie o Anglię

O tym, że z polskich pilotów walczących w bitwie o Anglię możemy być dumni, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. To, że ich akcje to świetny materiał na widowiskowy film – również nie ulega wątpliwości. Wszak jeszcze w tym miesiącu do kin trafią aż dwie produkcje o naszych asach przestworzy. To, co przeżyli nasi lotnicy, to prawdziwa kopalnia mniejszych i większych przygód. Jedne wypady kończyły się wieloma zestrzeleniami wroga bez strat własnych, kiedy indziej konieczne było awaryjne lądowanie dymiącą maszyną lub przymusowy skok ze spadochronem.

303 ma już swoją grę, ale...

Gra o polskim dywizjonie 303 Squadron: Battle of Britain studia Atomic Jelly znajduje się obecnie w fazie wczesnego dostępu na platformie Steam. Warto docenić jej nieco edukacyjny charakter i mnogość ciekawych informacji o lotnikach zawartych w kartach pilotów, ale całości brakuje właściwego rozmachu i jakości wykonania, które pomogłyby dotrzeć tej pozycji do graczy na całym świecie. Gra nie zapowiada się dobrze...

Piloci Dywizjonu 303. - Niesamowite wydarzenia z polskiej historii godne gier wideo - dokument - 2020-05-03
Piloci Dywizjonu 303.

„Mój Boże, oni naprawdę ich koszą”

Ciężko wybrać najciekawsze przygody polskich lotników w czasie bitwy o Anglię – najlepiej sięgnijcie po kapitalną książkę Dywizjon 303 Arkadego Fiedlera, a my wymienimy tylko kilka przykładów. Zdzisław Radomski wsławił się lotem z praktycznie odciętą pociskami ręką, podczas którego parę razy tracił przytomność, zanim posadził maszynę i zemdlał na dobre. Witold Łokuciewski – jeden z dowódców Dywizjonu 303 – po jednym locie został złapany i osadzony w obozie Stalag Luft III, gdzie brał udział w przygotowaniach do słynnej „wielkiej ucieczki”.

Feliks Szyszka z kolei we wrześniu 1939 roku został zestrzelony w swoim PZL P.7 przez niemiecki myśliwiec Messerschmitt 110. Choć udało mu się wyskoczyć, wrogi pilot ostrzelał go jeszcze kilka razy, gdy zwisał na spadochronie, raniąc mu nogi. Gdy latając już spitfire’ami, doświadczył odwrotnej sytuacji, sam nie mógł się przemóc, by otworzyć ogień do machającego bezradnie rękami Niemca.

Polacy słynęli również z imprezowania pomiędzy misjami. Korzystali z życia, jak się dało, bo i też jego statystyczna długość w tamtym okresie i w ich specyficznym fachu nie była zbyt imponująca.

W sierpniu zobaczymy aż dwa filmy o polskich lotnikach. - Niesamowite wydarzenia z polskiej historii godne gier wideo - dokument - 2020-05-03
W sierpniu zobaczymy aż dwa filmy o polskich lotnikach.

Pomysły, jakie mogłaby wykorzystać gra:

  1. rozpoczęcie od kampanii wrześniowej i nierównych walk polskich P.7 i P.11 z nowoczesnymi messerschmittami;
  2. silny nacisk na wątek fabularny, wykorzystujący wszelkie ciekawe i niezwykłe historie;
  3. ogromny otwarty świat w stylu ubisoftowego Ghost Recon Wildlands, łączący misje lotnicze z koniecznością radzenia sobie po zestrzeleniu nad terytorium wroga.

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Czy chętniej sięgasz po grę, jeśli ma polskie akcenty?

Tak, lubię swojski klimat.
64%
Nie, jest mi to obojętne.
36%
Zobacz inne ankiety
Nie tylko Wiedźmin 3 - najciekawsze słowiańskie gry
Nie tylko Wiedźmin 3 - najciekawsze słowiańskie gry

Lubimy polskie gry - lubimy też gry, które osadzone są w znanych nam realiach. Dlatego dziś postanowiliśmy przyjrzeć się słowińskim produkcjom. A co przez nie rozumiemy - zobaczycie w tekście!

Gry stają się lekturami szkolnymi i to najwyższy czas!
Gry stają się lekturami szkolnymi i to najwyższy czas!

Właśnie się dowiedzieliśmy, że This War of Mine stało się lekturą nieobowiązkową dla uczniów szkół średnich. To pierwsza jaskółka, która może być jedynie elementem gry wyborczej, ale i tak jest ruchem w dobrą stronę.

Najciekawsze polskie gry, w które zagramy w 2020 roku – wybór redakcji
Najciekawsze polskie gry, w które zagramy w 2020 roku – wybór redakcji

W 2020 roku bez wątpienia będzie głośno o Cyberpunku 2077 i Dying Light 2. Polska branża gier to jednak dużo więcej niż tylko te dwa pewniaki. Oto najciekawsze rodzime produkcje, na które również warto czekać!