Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Filmy i seriale

Filmy i seriale 2 października 2019, 14:49

autor: Filip „fsm” Grabski

Rocznik 84, gra w gry, często chodzi do kina, sporo czyta, serialuje, podcastuje i docenia riffy.

Czas na strach – 15 najciekawszych filmowych horrorów ostatnich lat

Lubicie się czasem bać, czyż nie? A skoro jesień to idealna pora na odrobinę strachu przygotowaliśmy dla Was listę najciekawszych filmowy horrorów ostatnich lat.

Popkultura lubi straszyć, gdy temperatura spada, dni robią się krótsze, a ludzie chętniej siedzą pod kocami. Niedługo cały świat będzie obchodzić importowane z USA Halloween. To dobry moment, by napisać kilka słów o tym, co przeraża na ekranie. Najlepiej kinowym, choć chyba nic nie jest w stanie pobić domowego seansu na dużym telewizorze, gdy światła są zgaszone, a za oknem wieje wiatr.

Gwoli wyjaśnienia dodam, że niniejsze zestawienie 15 wartych uwagi horrorów z ostatnich kilku lat skierowane jest raczej do tych widzów, którzy niekoniecznie orientują się w filmowej ofercie i przegapili większość premier. Innymi słowy: wyjadacze nie znajdą tu niczego nowego, ale być może przypomnienie im o tym lub owym tytule sprawi, że zapragną go sobie odświeżyć? Każdą opisywaną produkcję dodatkowo subiektywnie oceniam w kategorii straszności. Kolejność prezentowania filmów jest chronologiczna.

AKTUALIZACJA

W październiku 2019 roku dodaliśmy do zestawienia trzy filmy – Ciche miejsce, Dziedzictwo i Halloween. Jednocześnie usunęliśmy z zestawienia jedną produkcję o tytule Ouija.

Dom w głębi lasu (The Cabin in the Woods)

INFO:

  1. Tytuł oryginalny: The Cabin in the Woods
  2. Premiera światowa: marzec 2012
  3. Premiera PL: kwiecień 2012
  4. Reżyseria: Drew Goddard

Zanim Chris Hemsworth został rozpoznawalnym na cały świat Thorem, zagrał w metahorrorze u twórcy scenariusza do filmu Cloverfield. Dom w głębi lasu był reżyserskim debiutem Drew Goddarda, wyprodukowanym przez późniejszego twórcę Avengers, Jossa Whedona. Powstał w 2009 roku i przeleżał na półce 3 lata, ale na szczęście należy do tak dobrych filmów, że opóźnienie mu nie zaszkodziło. Bowiem Dom w głębi lasu to tylko z pozoru sztampowa opowiastka o ładnych, ale głupich studentach uwalniających wielkie zło.

Obraz Goddarda stanowi jedno z najciekawszych spojrzeń na gatunek strasznych filmów. Świadomie bawi się sztampowymi scenariuszowymi rozwiązaniami, prowadząc widza do niezwykle pomysłowego trzeciego aktu, mogącego służyć za wyjaśnienie dla absolutnie każdego horroru, jaki kiedykolwiek powstał. Dom w głębi lasu to hołd dla całej rzeszy filmów o duchach i potworach, który może sam w sobie straszny nie jest, ale nadrabia to ogólnym geniuszem. Polecam z całego serca.

Najlepsze horrory na Netflixie – filmy grozy dostępne w 2020 roku
Najlepsze horrory na Netflixie – filmy grozy dostępne w 2020 roku

Netflix wie jak straszyć. Debiutujące w 2020 roku „W lesie dziś nie zaśnie nikt”, „Ciche miejsce 2” i „Niewidzialny człowiek” pozbawią nas spokojnego snu na wiele nocy. Zanim jednak zapuścimy się w nowe rejony grozy, warto odświeżyć klasykę.

Najlepsze horrory na PC – 16 strasznych gier, od których włos jeży się na głowie
Najlepsze horrory na PC – 16 strasznych gier, od których włos jeży się na głowie

Aż strach się bać - wybraliśmy 16 strasznych gier, w jakie możecie zagrać na swoich blaszakach. Horrory bowiem na PC to jeden z ulubionych gatunków graczy, który z roku na rok zdobywa coraz więcej fanów.

Jak straszą Polacy? Ciekawe polskie horrory, które wyszły lub dopiero nadchodzą
Jak straszą Polacy? Ciekawe polskie horrory, które wyszły lub dopiero nadchodzą

Polskie gry to często produkty z najwyższej półki. Dzisiaj sięgnęliśmy po horroru z nad Wisły, wśród których znajdziecie parę perełek do ogarnia lub gorącego wyczekiwania (bo na dwie jeszcze czekamy).