Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Android iOS

1979 Revolution: Black Friday iOS

Nieszablonowa gra przygodowa, która opowiada o wydarzeniach, jakie miały miejsce w roku 1979 w Iranie. Gracz wciela się w różnych uczestników słynnej rewolucji islamskiej i musi odnaleźć się w nietypowych sytuacjach. Produkcja stawia na eksplorację, śledzenie wydarzeń i podejmowanie trudnych decyzji. Nie brakuje też scen akcji.

Akcji, polityczne, historyczne, lata 60. i 70. XX wieku.

iNKstories | producent

iNKstories | wydawca

Strona oficjalna

wersja językowa:
angielska

Data premiery gry 1979 Revolution: Black Friday | iOS

16czerwca2016

16czerwca2016

App Store

Apple iOS
Okładka 1979 Revolution: Black Friday (iOS)
1979 Revolution: Black Friday

1979 Revolution: Black Friday to gra przygodowa, w której duży nacisk położony jest na decyzje gracza oraz ich konsekwencje. Za jej stworzenie odpowiada studio iNK Stories, założone przez Irańczyka Navida Khonsariego, byłego pracownika studia Rockstar, który w przeszłości współtworzył takie tytuły jak Grand Theft Auto III czy Red Dead Revolver.

Fabuła

Tłem dla gry jest islamska rewolucja w Iranie na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku, kiedy to społeczne niezadowolenie wobec rządów popieranego przez Stany Zjednoczone szacha Mohammada Rezy Pahlawiego doprowadziło do ulicznych protestów i, ostatecznie, przejęcia władzy przez zwolenników ajatollacha Chomeiniego. Produkcja iNK Stories szczególnie skupia się na epizodzie z 8 września 1978 roku, tytułowym Czarnym Piątku, kiedy wojsko zastrzeliło 89 protestantów.

Gracz wciela się w Rezę, młodego fotografa, który dołącza do ruchu oporu i próbuje uchwycić nadużycia władzy na swoich zdjęciach. Konflikt staje się jednak coraz poważniejszy, a bohater musi wybrać, po której stronie się opowie. Jest to tym cięższe, że w każdym ze zwalczających się stronnictw są jego krewni i przyjaciele.

Mechanika

Podobnie jak w produkcjach studia Telltale Games, 1979 Revolution opiera się głównie na eksploracji lokacji, prowadzeniu dialogów oraz podejmowaniu decyzji, które znacząco wpływają na dalszy przebieg rozgrywki. Od czasu do czasu napotykamy tu też quick time events. Gra umożliwia znalezienie wielu dokumentów, ciekawostek oraz fotografii, które poszerzają wiedzę gracza na temat islamskiej rewolucji.

Kwestie techniczne

Produkcja iNK Stories jest utrzymana w nie do końca realistycznej, nieco komiksowej stylistyce, która ciekawie kontrastuje z brutalnością przedstawianych zdarzeń. Oprawa audio jest mocno inspirowana kulturą Iranu: w radiu lecą tamtejsze utwory oraz audycje, a bohaterowie wtrącają w swe zdania pojedyncze perskie wyrazy.

Pozostałe informacje

1979 Revolution: Black Friday to gra ciekawa również ze względu na proces powstawania. W początkowych założeniach Navid Khonsari chciał stworzyć przygodówkę, osadzoną jednak w otwartym świecie na wzór serii Grand Theft Auto. Później projekt ten przekształcił się w produkcję epizodyczną, w której dużą wagę odgrywać miały wybory gracza. Ostatecznie zrezygnowano z dzielenia fabuły na odcinki i wydano grę jako jedną całość. 1979 Revolution spotkało się też z krytyką ze strony irańskiego rządu, który uznał produkcję iNK Stories za zachodnią propagandę, mającą oczernić islamską rewolucję.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: duża (powyżej 500 MB)

Wymagania wiekowe 1979 Revolution: Black Friday

12+

1979 Revolution - przygodówka w stylu Telltale wyjdzie za 2 tygodnie
1979 Revolution - przygodówka w stylu Telltale wyjdzie za 2 tygodnie

wiadomość24 marca 2016

1979 Revolution - historia przewrotu w Iranie opowiedziana z perspektywy zwykłego fotografa, ukazująca brutalną rzeczywistość i konsekwencje polityczno-społeczne tych ważkich wydarzeń - ukaże sie na PC i Macach 5 kwietnia 2016 roku.

1979 Revolution na Steam Greenlight - premiera pierwszego epizodu pod koniec roku
1979 Revolution na Steam Greenlight - premiera pierwszego epizodu pod koniec roku

wiadomość10 lipca 2015

Ruszyła kampania Steam Greenlight gry przygodowej 1979 Revolution, opowiadającej o rewolucji islamskiej z 1979 roku. Premiera pierwszego epizodu ma nastąpić na przełomie trzeciego i czwartego kwartału tego roku.

Wieści ze świata (Final Fantasy XIV: A Realm Reborn, 1979 Revolution) 27/12/13
Wieści ze świata (Final Fantasy XIV: A Realm Reborn, 1979 Revolution) 27/12/13

wiadomość27 grudnia 2013

Dziś piszemy m.in. o nowych informacjach na temat gry Final Fantasy XIV: A Realm Reborn w wersji na PlayStation 4, zbiórce pieniędzy na produkcję 1979 Revolution, a także dominującej grupie wiekowej fanów serii Resident Evil. Witamy w wieściach ze świata - codziennej porcji krótkich wiadomości.

Pierwsze szczegóły na temat 1979 - gry o rewolucji w Iranie

wiadomość12 sierpnia 2011

Szczegółami na temat pierwszej gry traktującej o kontrowersyjnej islamskiej rewolucji w Iranie, 1979, postanowił dla CNN podzielić się jej twórca - Navid Khonsari.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz