Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 20 czerwca 2011, 17:01

gra strategiczna

strategia

Gatunek gier wideo, w którym gracze muszą wykazać się umiejętnościami strategicznego myślenia, planowania, zarządzania i taktyki w starciu z komputerową sztuczną inteligencją bądź innymi graczami. Uważa się że gry strategiczne sięgają swymi korzeniami do klasycznych gier logicznych i planszowych, takich jak szachy, go czy monopoly. Za protoplastę gatunku uznaje się Invasion, czyli dosyć swobodną adaptację kultowego „Ryzyka”, wyprodukowaną na konsolę Oddysey Magnavox w 1972 roku.

Gry strategiczne odznaczają się dużą różnorodnością zarówno pod względem formy, jak i treści. Zazwyczaj dzieli się je na kategorie z uwzględnieniem kilku kluczowych aspektów, w tym formy rozgrywki (system turowy lub czas rzeczywisty) oraz miejsca i czasu akcji (historyczne lub niehistoryczne). Popularne podgatunki gier strategicznych to: strategia turowa (np. Heroes of Might & Magic III), strategia czasu rzeczywistego zwana RTS (np. Warcraft III: Reign of Chaos), strategia ekonomiczna (np. Patrician IV), gra taktyczna (np. Panzer General), drużynowa gra taktyczna (np. Jagged Alliance 2), 4X (np. Sid Meier's Civilization VI).

Z uwagi na wymagające sporej precyzji sterowanie w większości gier strategicznych gatunek ten jest popularny głównie na komputerach osobistych, gdzie gracze mogą skorzystać z myszki i klawiatury.