Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM
Publicystyka 27 czerwca 2002, 13:41

autor: Piotr Szczerbowski

nVidia vs ATi

Która karta jest lepsza? Co jest ważniejsze? Ilość wyświetlanych klatek na sekundę, jakość generowanego obrazu, a może cena? Kupowanie odpowiedniej karty graficznej przyprawić może o ból głowy nawet największego specjalistę w tej dziedzinie.

Spis treści

Podsumowanie

Konkluzja

Wszystkie przetestowane karty oferują wysoką wydajność, która w zasadzie przekłada się na cenę danego egzemplarza. Odstępstwem od tej zasady są karty z GF4Ti w wersji Ti4600 – mimo wysokiej wydajności, są przeważnie dwa razy droższe niż okrojone modele Ti4200 (wolniejsze pamięci, o 50Mhz obniżone taktowanie rdzenia). Kupując wolniejszy układ dobrej firmy, można bez problemu pokusić się o jego podkręcenie.

Mimo, iż seria GF3 jest już układem o generację do tyłu w stosunku do „dżiforsów” z serii Titanium, nadal góruje nad MXami, zbudowanymi na rdzeniu GF2. Za „trójką” przemawia większa ilość obsługiwanych efektów, dużo lepsza jakość obrazu, oraz przede wszystkim niewielka cena.

Radeon 8500 to propozycja dla graczy nie przekraczających bariery 1280x1024 pikseli, a chcących uzyskać jak najlepszą jakość obrazu. Ten akcelerator pozwala włączyć obsługę najlepszej jakości filtrowania anizotropowego przy średnio 10% spadku wydajności, co nawet przy GF4Ti i jego dochodzącym do 40% zwolnieniu przy filtrowaniu 8x (ATi ma 16x) stawia tę kartę w niektórych testach za Radeonem. Gracze, którym żadne filtrowania do szczęścia potrzebne nie są, a jedyne czego pragną to Anty Aliasing i spora liczba klatek na sekundę, pozostaje zakup GF4. To jedyna karta oferująca wysoką wydajność przy AA4x.

Podziękowania

Dziękujmy firmie PROMARKET z Oświęcimia za wypożyczenie sprzętu potrzebnego do przeprowadzenia testów. Chciałbym podziękować również mojemu koledze Przemkowi K. z Oświęcimia za pomoc w testowaniu kart w odniesieniu do szybkości CPU.

Karty graficzne ATI – konfiguracja sterownków

Wielu posiadaczy sprzętu komputerowego nie ma czasu lub też wystarczającej wiedzy, by odpowiednio skonfigurować swoją kartę graficzną. Tracą przez to możliwość płynnego grania w gry na kartach, które już nowe nie są.