Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM
Publicystyka 10 grudnia 2009, 09:53

autor: Marek Czajor

W co zagrać na PlayStation 2? - cz. 2

Kto jest w stanie wymienić wszystkie dobre gry na PS2? Przypuszczalnie nikt, ale my chcielibyśmy przedstawić Wam kolejną porcję wyboru tych najlepszych.

Spis treści

Gry zręcznościowo-przygodowe

Jeśli bohaterowie Waszych ulubionych gier są niezwykle sprawni ruchowo, dobrze walczą, na dodatek przeżywają niesamowite przygody i zwiedzają piękne, często egzotyczne miejsca, to znaczy, że preferujecie gatunek action-adventure. Tutaj na równi ważne są fabuła i szybkie przebieranie palcami na padzie. Jest to pojęciowo bardzo szeroki gatunek i „znawcy” branżowi wrzucają nieraz do niego wszystko, co im nie pasuje do innych „szufladek”.

Okami

W plebiscycie na najbardziej oryginalną grę na PS2 Okami z pewnością zajęłoby czołowe miejsce. Bo nie dość, że graficznie wygląda jak japońska akwarela, to na dodatek kierujemy poczynaniami białego wilka i wspomagamy go farbkowymi malunkami. W trakcie zabawy przemierzamy wiele krain, poznajemy ciekawe postacie, wykonujemy różne zadania i walczymy z wrogo nastawionymi istotami. Fabuła czerpie garściami z mitów i japońskiego folkloru. A o co chodzi z tymi farbkami? To proste – pomagamy wilkowi w trudnych sytuacjach, robiąc wirtualnym pędzelkiem odpowiednie „maziaje” na ekranie, np. domalowujemy brakujące liście na wodzie, po których zwierzę może bezpiecznie dotrzeć na drugi brzeg. Oprócz bycia najbardziej oryginalną Okami jest chyba również jedną z najbardziej niedocenionych gier w historii PS2. Z jednej strony zdobyła wiele branżowych nagród i do dziś ma rzesze wiernych zwolenników (polscy fani zrobili nawet spolszczenie gry!), z drugiej – sprzedała się na tyle słabo, że zarzucono pomysł na stworzenie sequela. Szkoda.

Dostępność: średnia (wybrane sklep internetowe, serwisy aukcyjne).

Prince of Persia: The Two Thrones i inne z serii

Trylogia Prince of Persia to jeden z najlepszych przedstawicieli gier przygodowo-zręcznościowych. To, w jaki sposób perski książę pokonuje różne przeszkody, mury czy poprzeczki, przeczy prawom fizyki i błagam – nie próbujcie tego naśladować. Gdy dodać do tego ciekawy system walki i kolorowy, klimatyczny świat rodem z Baśni tysiąca i jednej nocy, to nie ma się co dziwić, że trylogia spodobała się recenzentom i graczom. Jeśli dobrze się rozejrzycie, natraficie na wszystkie trzy części w jednym pakiecie (Prince of Persia: Trilogy), jeśli nie, kupujcie je pojedynczo, zaczynając od Prince of Persia: The Two Thrones. Tytuł ten posiada fajny patent – możliwość transformacji księcia w jego mroczne alter ego, dzięki czemu zdobywa on nowe umiejętności i oręż. W praktyce oznacza to, że mamy do czynienia z dwoma bohaterami, co jest doskonałym uzupełnieniem i tak już miodnej rozgrywki. Jeśli spodoba się Wam baśniowy świat pełen wezyrów, dżinów, książąt i księżniczek, to zapraszamy w przyszłym roku do kin na filmową adaptację gry Prince of Persia: The Sands of Time.

Dostępność: bardzo dobra (hipermarkety, sklepy z grami, sklepy internetowe, serwisy aukcyjne).

Tomb Raider: Underworld i inne z serii

Jak nazywa się najbardziej seksowna i niebezpieczna pani archeolog na świecie? Nie odpowiadajcie – to pytanie jest zbyt proste. Ponętna Lara Croft, ikona gier komputerowych, bohaterka filmów, książek i komiksów w tym roku po raz kolejny zawitała na ekrany naszych telewizorów. Tym razem w Tomb Raider: Underworld poszukuje artefaktów związanych z mitologią nordycką. Ponownie odwiedzamy różne zakątki świata, wykorzystujemy akrobatyczne zdolności panny Croft, rozwiązujemy zagadki, kolekcjonujemy „znajdźki” i potykamy się z nieprzyjaciółmi. Wszystko jest prawie na medal, bruździ jednak trochę słaba praca kamery i kiepsko rozwiązany sposób strzelania. Jeśli mimo to zaliczycie najnowszą Larę (tylko bez kosmatych myśli, proszę), powinniście być zadowoleni, chociaż my proponujemy na starcie odpalić Tomb Raider: Anniversary. Tytuł ten to kwintesencja serii, znacznie ulepszony remake pierwszej, znanej jeszcze z PSOne odsłony. No i można powalczyć z wielkim jak dom T-Rexem.

Dostępność: bardzo dobra (hipermarkety, sklepy z grami, sklepy internetowe, serwisy aukcyjne).

Secret Agent Clank i inne z serii

W poprzednim przeglądzie prezentowaliśmy cykl Jak & Daxter. Dzisiaj, dla odmiany polecamy podobnego i równie popularnego tasiemca – Ratchet & Clank. Obie serie są do siebie bardzo podobne – mają platformówkowy charakter, po dwóch głównych bohaterów, posiadają ciekawe wątki fabularne oraz bogate, pełne życia, gadżetów, broni i bonusów światy. We wszystkich dotychczasowych odsłonach omawianej serii sterowaliśmy głównie uszatym Ratchetem, w najnowszej części przejmujemy natomiast kontrolę nad jego małym mechanicznym kompanem. W Secret Agent Clank dzielny robocik ma za zadanie udowodnić niewinność i uwolnić swego przyjaciela, niesłusznie oskarżonego o okradzenie muzeum. Gra różni się trochę od poprzedników – dodano w niej elementy skradankowe i sekwencje QTE. I to chyba zaważyło na jej popularności, bo wyniki sprzedaży nie sięgają już 3 mln egzemplarzy, jak w pozostałych tytułach serii. Niemniej warto w nią zagrać (choć w Polsce nie tak łatwo ją kupić), tak jak we wszystkie gry z serii Ratchet & Clank.

Dostępność: średnia (wybrane sklep internetowe, serwisy aukcyjne).

11 najlepszych klasyków na PlayStation 2 – w co zagrać z PS2?
11 najlepszych klasyków na PlayStation 2 – w co zagrać z PS2?

Wraz z oficjalnym zakończeniem wsparcia dla PlayStation 2 powracamy do najlepiej sprzedającej się konsoli firmy Sony i wspominamy 11 najlepszych gier, jakie pojawiły się na tej maszynce.

W co zagrać na PlayStation 2? - cz. 1
W co zagrać na PlayStation 2? - cz. 1

Przez minione dziewięć lat na platformę PlayStation 2 zostało przygotowanych mnóstwo gier. Opracowaliśmy dla Was specjalne zestawienie gier, na które warto zwrócić uwagę w przypadku tej konsoli.