Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Źródło fot. Neowiz/Larian/Sabotage
i
Publicystyka 22 grudnia 2023, 10:00

Najlepsze gry RPG 2023 roku - wybór redakcji

Nie ma sensu trzymać Was w niepewności. Tak, Baldur’s Gate 3 zgarnęło tytuł najlepszego RPG 2023 roku. Jednak na pozostałych dziewięciu pozycjach mogą już być niespodzianki.

Spis treści

O ile wytypowanie najlepszego RPG nie było wielkim problemem dla redakcji serwisu GRYOnline.pl (tak, mieliśmy wewnętrzne głosowanie), tak pozostałe miejsca niektórych mogą zaskoczyć, choć raczej pozytywnie. Są niespodzianki, mamy czarnego konia oraz grę, która przebyła długą drogę (wszyscy wiemy, o której produkcji mowa...). Bez zbędnego przedłużania – lecimy.

10. Lords of the Fallen

Lords of the Fallen, CI Games, 2023. - Najlepsze gry RPG 2023 roku - wybór redakcji - szkic - dokument - 2023-12-21
Lords of the Fallen, CI Games, 2023.

Liczba zdobytych punktów: 30

Pierwszej odsłonie Lords of the Fallen zarzucono bezceremonialne kopiowanie serii Dark Souls. Dlatego też po latach trudnego developingu nowe Lords of the Fallen postanawia garściami czerpać z serii Dark Souls, nazywając się przy tym nieironicznie w różnych wiadomościach „Dark Souls 4”. Cóż, można i tak. Nie będę się jednak wyzłośliwiał, gdyż tytuł, za którym stoi Hexworks, faktycznie można pomylić z kolejną produkcją From Software, gdy spojrzeć nieco przez palce.

Zdecydowanie mogę pochwalić kierunek artystyczny. Religijna ortodoksja nie jest jakimś unikatowym motywem przewodnim, jednak w tej produkcji została podana ze smakiem. Do gustu przypadł mi system zmieniania światów w czasie rzeczywistym, być może ze względu na skojarzenia z cudownym Soul Reaverem. Niestety, warstwa techniczna Lords of the Fallen poważnie niedomagała, przynajmniej zaraz po premierze. Mimo grania na pececie (który jako platforma radzi sobie dużo lepiej z silnikiem Unreal Engine 5) przez całą zabawę napotykałem problemy. Ponoć jest już lepiej, jednak na razie nie ciągnie mnie, by to sprawdzić.

Ocenia Zbigniew „Canaton” Woźnicki

Produkcję CI Games wciąż można uznać za dość przeciętną, ale na pewno jest lepsza od oryginału z 2014 roku. Wizualnie gra bardzo mi się spodobała i widać, że twórcy mieli pomysł na uniwersum. To samo mogę powiedzieć o zróżnicowanych klasach oraz większości bossów. Niestety, jest kilka momentów, które sprawiają wrażenie, jakby autorzy na siłę próbowali coś utrudnić, przez co niekiedy Lords of the Fallen wydaje się być wobec gracza nie fair. W ogólnym rozrachunku uważam jednak tę produkcję za całkiem udaną.

  1. Więcej o grze Lords of the Fallen

Paweł Musiolik

Paweł Musiolik

Pisać o grach zaczynał na łamach serwisu SquareZone. Później pisał i szefował na nieistniejącym PSSite.com, zaś aktualnie prowadzi swojego bloga o grach. Nie napisał jeszcze tekstu, z którego byłby w 100% zadowolony. Przygodę z grami zaczął w wieku 3 lat, gdy udało mu się namówić ojca na kupno komputera C64. Rozbudzona przez Flimbo's Quest miłość do elektronicznej rozrywki rozkwitła podczas pierwszych przygód z Heroes of Might & Magic, osiągając apogeum po zakupie pierwszego PlayStation. Wraz z rosnącym wiekiem zaliczał kolejne kontakty z konsolami przenośnymi Nintendo, wrócił też na łono PC jako dodatkowej platformy do grania. Kolekcjonuje gry, jest fanem emulacji.

więcej

Szczęśliwa trzynastka - najlepsze gry 2023 roku według redakcji GRYOnline.pl
Szczęśliwa trzynastka - najlepsze gry 2023 roku według redakcji GRYOnline.pl

Czas na dobre zamknąć podsumowania minionych dwunastu miesięcy - oto przed Wami trzynaście najlepszych gier 2023 roku wybranych przez redakcję GRYOnline.pl. Jedziemy!